Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 226590 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #760 послато: Август 11, 2020, 10:54:10 пре подне »
Негдје сам прије писао да се данашње православно становништво Црне Горе у складу са резултатима пописа може подијелити у три основне групе:

Србе који говоре српски
Црногорце који говоре црногорски (ове сам назвао Монтенгрини)
Црногорце који говоре српски

Такође сам написао да даља судбина српства у Црној Гори зависи од ове треће групе: Црногораца који говоре српски. С обзиром да је екстремно монтенгринство засновано на антисрпству, очигледно је да код ове групе становништва тај антисрпски наратив није "упалио", па макар се и не изјашњавали као Срби. Класични Монтенегрин негира било какву везу са Србима, а далеко од тога да на попису може изјавити да говори српским језиком. Дакле, за ову трећу групу становништва још има наде да није изгубљена за српство. За Монтенгрине такве наде више нема.

Судећи по попису 2011. године, Монтегрини представљају близу 30% укупног становништва Црне Горе тј. око 40% православног становништва Црне Горе. Заједно са мањинама они чине тијесну већину,која већ годинама представља главни ослонац тренутне црногорске власти.

Територијално гледано, главна упоришта Монтенегрина су општине: Цетиње (преко 80% Монтенгрина), Никшић (47%), Даниловград (46%) гдје се може рећи да Монтенегрини имају превагу и у православном становништву (у Никшићу додуше прилично тијесну). Најмање процентуално присуство Монтенегрина је у крајевима настањеним муслиманским становништвом. Рекао бих да у етничким мјешовитим срединама православно становништво нагиње српској или бар просрпској црногорској опцији.

По попису 2011. године укупно присустве ове три групе у укупном становништву Црне Горе је сљедеће:
Срби који говоре српски 29%
Црногорци који говоре црногорски 29%
Црногорци који говоре српски 14%

Кључно је дакле питање на коју ће страну отићи ових 14%.
« Последња измена: Август 11, 2020, 10:56:25 пре подне drajver »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #761 послато: Август 11, 2020, 11:20:04 пре подне »
Негдје сам прије писао да се данашње православно становништво Црне Горе у складу са резултатима пописа може подијелити у три основне групе:

Србе који говоре српски
Црногорце који говоре црногорски (ове сам назвао Монтенгрини)
Црногорце који говоре српски

Такође сам написао да даља судбина српства у Црној Гори зависи од ове треће групе: Црногораца који говоре српски. С обзиром да је екстремно монтенгринство засновано на антисрпству, очигледно је да код ове групе становништва тај антисрпски наратив није "упалио", па макар се и не изјашњавали као Срби. Класични Монтенегрин негира било какву везу са Србима, а далеко од тога да на попису може изјавити да говори српским језиком. Дакле, за ову трећу групу становништва још има наде да није изгубљена за српство. За Монтенгрине такве наде више нема.

Судећи по попису 2011. године, Монтегрини представљају близу 30% укупног становништва Црне Горе тј. око 40% православног становништва Црне Горе. Заједно са мањинама они чине тијесну већину,која већ годинама представља главни ослонац тренутне црногорске власти.

Територијално гледано, главна упоришта Монтенегрина су општине: Цетиње (преко 80% Монтенгрина), Никшић (47%), Даниловград (46%) гдје се може рећи да Монтенегрини имају превагу и у православном становништву (у Никшићу додуше прилично тијесну). Најмање процентуално присуство Монтенегрина је у крајевима настањеним муслиманским становништвом. Рекао бих да у етничким мјешовитим срединама православно становништво нагиње српској или бар просрпској црногорској опцији.

По попису 2011. године укупно присустве ове три групе у укупном становништву Црне Горе је сљедеће:
Срби који говоре српски 29%
Црногорци који говоре црногорски 29%
Црногорци који говоре српски 14%

Кључно је дакле питање на коју ће страну отићи ових 14%.

 Да не звучим малициозно; Пирцио Бироли је у својим мемоарима отприлике написао: "У Црној Гори живи једна трећина јунака и патриота по којима је Црна Гора и задобила славу, једна трћина лупежа и фукаре, и једна трећина која вири иза ћошка и гледа ко ће победити па да им се прикључи..." Можда би то могло да се преслика и на ове податке које си навео.

Иначе код ових 29% Монтенегрина, осећај припадности "ЦПЦ" је око 10%. Сличан проценат је атеиста или оних које то питање цркве не занима, док осталих 9% се ломе. Тако да бих рекао да је и ту флуидна ситуација. Бар за трећину "Моненегрина"  А они су битни, јер управо они чине језичак на ваги. Јер мислим да су Срби и оно који говоре српски, данас једна компактна целина. А не заборавимо и оне неопредељене, који су због позиција и посла одбили да се изјасне да су Срби. Дакле Срба данас у Црној Гори има око 45%, што одговара разним анкетама, референдуму, изборним процесима.
« Последња измена: Август 11, 2020, 11:32:37 пре подне Милош »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #762 послато: Август 11, 2020, 11:26:39 пре подне »
Да не звучим малициозно; Пирцио Бироли је у својим мемоарима отприлике написао: "У Црној Гори живи једна трећина јунака и патриота по којима је Црна Гора и задобила славу, једна трћина лупежа и фукаре, и једна трећина која вири иза ћошка и гледа ко ће победити па да им се прикључи..." Можда би то могло да се преслика и на ове податке које си навео.

Ови по којима је Црна Гора задобила славу су преци управо Монтенегрина (Стара Црна Гора, Катунска нахија), тако да ова подела само условно стоји. :D

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #763 послато: Август 11, 2020, 11:35:54 пре подне »
Сад имам обавеза, па се јављам касније како бих изнио своје мишљење о овој ситуацији. Драго ми је што је покренута ова дискусија. :)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #764 послато: Август 11, 2020, 11:43:16 пре подне »
Ови по којима је Црна Гора задобила славу су преци управо Монтенегрина (Стара Црна Гора, Катунска нахија), тако да ова подела само условно стоји. :D

Занимљиво је да Монтенегрини имају и прилично велике проценте у неким опшпинама на сјеверу, нпр. у Мојковцу су на око 40%. То су ови Милошеви Тарски Никшићи  ;)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #765 послато: Август 11, 2020, 11:54:37 пре подне »
Занимљиво је да Монтенегрини имају и прилично велике проценте у неким опшпинама на сјеверу, нпр. у Мојковцу су на око 40%. То су ови Милошеви Тарски Никшићи  ;)

Кладим се да је и Марковић мој. :) Али он је прави пример флуидности код Монтенегрина.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #766 послато: Август 11, 2020, 12:04:00 поподне »
Нисмо поменули четврту групу: Србе који говоре црногорски,а  која факат постоји. То су Срби који кажу:śutra  :D

Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #767 послато: Август 11, 2020, 12:54:25 поподне »
Нисмо поменули четврту групу: Србе који говоре црногорски,а  која факат постоји. То су Срби који кажу:śutra  :D

Ne postoje Srbi koji govore crnogorski.
Da si nekad bio u zapadnoj Srbiji, znao bi da reč śutra se izgovara po selima, uglavnom od strane starijeg stanovništva.
U okolini Čačka se do skoro za svinjokolj govorilo pośek.

Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #768 послато: Август 11, 2020, 01:03:27 поподне »
Ови по којима је Црна Гора задобила славу су преци управо Монтенегрина (Стара Црна Гора, Катунска нахија), тако да ова подела само условно стоји. :D

Svako ko dobro poznaje Crnu Goru zna da je ova podela oduvek bila aktuelna.
Da sutra prevagne srpska opcija, u Staroj Crnoj Gori bi opet bili najveći Srbi, kao što su bili i 1991 i 1941.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #769 послато: Август 11, 2020, 01:32:40 поподне »
Кладим се да је и Марковић мој. :) Али он је прави пример флуидности код Монтенегрина.
Ako би се испоставило да су Срезојевићи Тарски...Његов брат од стрица ми је причао да су од Срезојевића (само што га не занима тестирање :) )...Кад би макар 490, питаћу га кад га будем видео у школи, ако хоће (или ДИС 19)
« Последња измена: Август 11, 2020, 01:37:40 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #770 послато: Август 11, 2020, 01:39:03 поподне »
Svako ko dobro poznaje Crnu Goru zna da je ova podela oduvek bila aktuelna.
Da sutra prevagne srpska opcija, u Staroj Crnoj Gori bi opet bili najveći Srbi, kao što su bili i 1991 i 1941.

Због њих не може ни да превагне српска опција. :D

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #771 послато: Август 11, 2020, 01:41:11 поподне »
Нисмо поменули четврту групу: Србе који говоре црногорски,а  која факат постоји. То су Срби који кажу:śutra  :D
To fakat ne postoji.Ja spadam u tu grupu i rado govorim i śutra i śekira i śedi dolje jedan.Nadam se da nam ne oduzimate srpstvo i po tom osnovu.Sve južno od Zlatibora pa do śinjega mora je tako.Mnogo nas je da nas ovako prozivate.Na osnovu hercegovačkog načina govora je Vuk srandardizovo srpski.Dobro je da se nije u Vranju rodio o jadu bi nas zabavio.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #772 послато: Август 11, 2020, 01:42:04 поподне »
To fakat ne postoji.Ja spadam u tu grupu i rado govorim i śutra i śekira i śedi dolje jedan.Nadam se da nam ne oduzimate srpstvo i po tom osnovu.Sve južno od Zlatibora pa do śinjega mora je tako.Mnogo nas je da nas ovako prozivate.Na osnovu hercegovačkog načina govora je Vuk srandardizovo srpski.Dobro je da se nije u Vrxnju rodio o jadu bi nas zabavio.

Полако, Булајићу! То је била шала. Не мора увек да се нагласи.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #773 послато: Август 11, 2020, 01:43:29 поподне »
Полако, Булајићу! То је била шала. Не мора увек да се нагласи.
Bulajić je Veljko ja sam Dušan Makavejev

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #774 послато: Август 11, 2020, 01:46:13 поподне »
To fakat ne postoji.Ja spadam u tu grupu i rado govorim i śutra i śekira i śedi dolje jedan.Nadam se da nam ne oduzimate srpstvo i po tom osnovu.Sve južno od Zlatibora pa do śinjega mora je tako.Mnogo nas je da nas ovako prozivate.Na osnovu hercegovačkog načina govora je Vuk srandardizovo srpski.Dobro je da se nije u Vranju rodio o jadu bi nas zabavio.

Ако говориш śekira, то ти је на пола пута до Монтенгрина. Па ти види.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #775 послато: Август 11, 2020, 01:46:46 поподне »
Bulajić je Veljko ja sam Dušan Makavejev

Добро. За обојицу важи исто. :)

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #776 послато: Август 11, 2020, 01:51:09 поподне »
Ако говориш śekira, то ти је на пола пута до Монтенгрина. Па ти види.
Śedi jedan

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #777 послато: Август 11, 2020, 01:53:04 поподне »
Добро. За обојицу важи исто. :)
Ne ide avangarda zajedno sa propagandistima...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #778 послато: Август 11, 2020, 01:55:20 поподне »
Бојан има предуслове да се инфилтрира у њихов корпус, па да их "разбије" изнутра...Тајни агент "4Ś"  :D

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #779 послато: Август 11, 2020, 01:55:28 поподне »
Пирцио Бироли је у својим мемоарима отприлике написао: "У Црној Гори живи једна трећина јунака и патриота по којима је Црна Гора и задобила славу, једна трћина лупежа и фукаре, и једна трећина која вири иза ћошка и гледа ко ће победити па да им се прикључи..."

Изненадило би ме да је тако. То би било натпросечно добро, а ја у то не верујем. Просек у свету је децимум тј 10% добрих, честитих људи; фртаљ тј око 24% олоша; око две трећине тј 66% оних који се могу лако обрлатити и да поштују ред и да чине непочинства.