Аутор Тема: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''  (Прочитано 2304 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« послато: Новембар 14, 2020, 10:56:11 поподне »
Ваљда им је било глупо да серија са озбиљном радњом подсећа на "Село гори...".

У "Село гори" то је пренаглашено и доведено до карикатуре. Мада, један мој другар који је из тог краја, на моју опаску да су претерали са тим кревељењем, рече - нису они претерали, тамо се говори још горе од тога... Бајић је само претерао са гурањем неких архаизама за које, верујем, ни у том крају нико није ни чуо.
« Последња измена: Новембар 14, 2020, 11:12:58 поподне Atlantische »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #1 послато: Новембар 14, 2020, 10:58:00 поподне »
У "Село гори" то је пренаглашено и доведено до карикатуре. Мада, један мој другар који је из тог краја, на моју опаску да су претерали са тим кревељењем, рече - нису они претерали, тамо се говори још горе од тога... Бајић је само претерао са гурањем неких архаизама за које, верујем, ни у том крају нико није ни чуо.
Нису претерали, моја баба по мајци је из Богдања код Трстеника, био сам тамо милион пута. Нису претерали баш ни мало, веруј ми.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #2 послато: Новембар 14, 2020, 11:05:15 поподне »
Нису претерали, моја баба по мајци је из Богдања код Трстеника, био сам тамо милион пута. Нису претерали баш ни мало, веруј ми.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
До сад сам имо трансфер блама док сам гкедо Село Гори...,а сад ,ако је заиста тако као што кажеш, бих се полио бензином и запалио...Извини али ја немогу да вјерујем та је то тако...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #3 послато: Новембар 14, 2020, 11:09:23 поподне »
Надам се да уредник неће да ове постове пребаци на нову тему "Језик у серији Село гори...", али морам још једну у вези са овим: кад је серија премијерно приказивана и мени су неке речи које користе мештани "Петловца" биле непознате, па сам тражио по мрежи. И, налетим на хрватски форум, где загребачка омладина уредно прати серију и размењује искуства и тумачења непознатих речи  ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #4 послато: Новембар 14, 2020, 11:10:46 поподне »
До сад сам имо трансфер блама док сам гкедо Село Гори...,а сад ,ако је заиста тако као што кажеш, бих се полио бензином и запалио...Извини али ја немогу да вјерујем та је то тако...
Нађи негде монодраму "Лед" Радоша Бајића. Она је сто посто аутентична јер је Радош, сад слагаћу те, да ли из Медвеђе или Велике Дренове. Ето, колико се разликује његов говор од говора осталих глумаца у серији, толико је претеривање. А мислим да нико није намерно претеривао, већ су, једноставно, тако скинули нагласак.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #5 послато: Новембар 14, 2020, 11:11:01 поподне »
До сад сам имо трансфер блама док сам гкедо Село Гори...,а сад ,ако је заиста тако као што кажеш, бих се полио бензином и запалио...Извини али ја немогу да вјерујем та је то тако...
Прича се тако, моје село је Медвеђа, одатле је Радош Бајић...и Џода је одатле, обојица изворно причају...и остали су изнели акцент, једино Олга Одановић мало претерује :) Али Радош и Џода су аутентични...проблем са тим акцентом је што кад неко ко није одатле, а покушава да прича као они, тешко да може меру да нађе, да се не оде у претеривање
« Последња измена: Новембар 14, 2020, 11:17:44 поподне ДушанВучко »

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #6 послато: Новембар 14, 2020, 11:12:53 поподне »
Надам се да уредник неће да ове постове пребаци на нову тему "Језик у серији Село гори...", али морам још једну у вези са овим: кад је серија премијерно приказивана и мени су неке речи које користе мештани "Петловца" биле непознате, па сам тражио по мрежи. И, налетим на хрватски форум, где загребачка омладина уредно прати серију и размењује искуства и тумачења непознатих речи  ;D
Крв није вода😎

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #7 послато: Новембар 14, 2020, 11:19:56 поподне »
Знао сам  ;D ;D ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #8 послато: Новембар 14, 2020, 11:21:54 поподне »
Знао сам  ;D ;D ;D
Да није стигло још порука не бих премештао. Али пошто је раја загризла за Петловац, ето им засебна тема. ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #9 послато: Новембар 14, 2020, 11:24:00 поподне »
Прича се тако, моје село је Медвеђа, одатле је Радош Бајић...и Џода је одатле, обојица изворно причају...и остали су изнели акцент, једино Олга Одановић мало претерује :) Али Радош и Џода су аутентични...проблем са тим акцентом је што кад неко ко није одатле, а покушава да прича као они, тешко да може меру да нађе, да се не оде у претеривање

Али, три београдске даме - Олга, Нада и  Љиљана су врхунски одглумиле три сеоске жене и максимално прилагодиле изговор.

Логично је да неко коме то није изворни говор мало и застрани.

Мислим да као најаутентичнији говор тог краја треба узети онај како говори Апостол Апостоловић, у серији мештанин Аца. Он је заиста одатле, као и Ђода.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #10 послато: Новембар 14, 2020, 11:24:11 поподне »
Да није стигло још порука не бих премештао. Али пошто је раја загризла за Петловац, ето им засебна тема. ;)
Раја је почела да се жари и пали...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #11 послато: Новембар 14, 2020, 11:24:53 поподне »
Да није стигло још порука не бих премештао. Али пошто је раја загризла за Петловац, ето им засебна тема. ;)

Ако си  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #12 послато: Новембар 14, 2020, 11:30:01 поподне »
Али, три београдске даме - Олга, Нада и  Љиљана су врхунски одглумиле три сеоске жене и максимално прилагодиле изговор.

Логично је да неко коме то није изворни говор мало и застрани.

Мислим да као најаутентичнији говор тог краја треба узети онај како говори Апостол Апостоловић, у серији мештанин Аца. Он је заиста одатле, као и Ђода.
Jeсу, Нада Блам без грешке :) Природно, спонтано

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #13 послато: Новембар 14, 2020, 11:48:56 поподне »
Овде је интервју са Мирољубом Трошићем-Ђодом (Медвеђа), од 3:30:
<a href="https://www.youtube.com/v/AgOr3jIYGUk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/AgOr3jIYGUk</a>
« Последња измена: Новембар 14, 2020, 11:51:39 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #14 послато: Новембар 15, 2020, 12:11:28 пре подне »

Мислим да као најаутентичнији говор тог краја треба узети онај како говори Апостол Апостоловић, у серији мештанин Аца. Он је заиста одатле, као и Ђода.

Не може се баш увек веровати натуршчицима, јер они често глуме некако укочено и без спонтаности, па се мало изгуби на течности говора, иако акценат остане правилан. Тако је мени деловао Аца, па и стари кум, Радошев отац, док је Ђода глумио као професионалац (био је у младости глумац аматер).

Верујем да Радош зна говор свога села и да се потрудио да глумци говоре приближно тако. Претеривања је било у сценарију и режији са понављањем неких сцена и реплика које би требало да буду смешне, нарочито у последњој сезони која је, по мени чист промашај.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #15 послато: Новембар 15, 2020, 12:23:24 пре подне »
Не може се баш увек веровати натуршчицима, јер они често глуме некако укочено и без спонтаности, па се мало изгуби на течности говора, иако акценат остане правилан. Тако је мени деловао Аца, па и стари кум, Радошев отац, док је Ђода глумио као професионалац (био је у младости глумац аматер).

Верујем да Радош зна говор свога села и да се потрудио да глумци говоре приближно тако. Претеривања је било у сценарију и режији са понављањем неких сцена и реплика које би требало да буду смешне, нарочито у последњој сезони која је, по мени чист промашај.

Мени Ђода и Аца једини звуче природно, што се говора тиче. Све остало ми делује пренаглашено. Мада, добро, немам додира са тим крајем, можда се стварно тако тамо говори.

Што се тиче сезона серије, то је једна силазна линија. Колико су епизоде прве сезоне биле добре и забавне, толико је касније било све лошије и лошије.

Незаборавна линчовска сцена на крају прве сезоне, кад Син Драган замрзне сватове. Одлична замисао и солидно режијски одрађено. Можда је ту требало завршити серију...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #16 послато: Новембар 15, 2020, 12:30:10 пре подне »
За Јована:

Ова тема ипак по својој садржини не треба да буде међу документарним филмовима, требало би је преместити на подфорум "Забава" или, можда, "Језикословље" (тема је о говору у серији).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Говор у серији ''Село гори а баба се чешља''
« Одговор #17 послато: Новембар 15, 2020, 12:37:52 пре подне »
Што се тиче сезона серије, то је једна силазна линија. Колико су епизоде прве сезоне биле добре и забавне, толико је касније било све лошије и лошије.

То је генерално бољка већине серија, не знају кад да се зауставе и квалитет се просто разводњава.
Мени је прва половина серије доста добра, после се расплинуо на разне теме, а последња сезона ми је баш катастрофална, урађена само да се уради.

Говор ми је баш био занимљив и научио сам много нових израза. Волим серије које су снимане у локалним дијалектима. Прошле године сам гледао Просјаке и синове и Грунтовчане, само да проверим колико ћу разумети.