Аутор Тема: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Лијеве Ријеке  (Прочитано 1429 пута)

Ван мреже mb_predrag

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 21
Интересују ме информације о МАРКОВИЋИМА, за које постоје индиције да потичу из подручја Берана, Шекулара или Андријевице, а доселили се у Липице (околина Тутина) око 1810 године.
На основу неких књига, можда припадају роду Мијомановића као подгрупи Васојевића.
Много би ми помогао савет у којим локалним црквама или манастирима се могу наћи записи у црквеним књигама роћених, венчаних и умрлих.

Хвала свима унапред.
« Последња измена: Октобар 23, 2022, 12:49:37 поподне Зрно »

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #1 послато: Септембар 14, 2022, 08:45:51 пре подне »
Pozdrav

ja sam takodje trazio pristup knjigama. Iz jedne crkve su me slali u loklani manastir. Iz lokalnog manastira u arhivu. Iz arhive mi predlagali ponovo lokalni manastir, ali kad sam rekao da su me oni poslali kod njih rekli su mi da pitam u "gradjansko". Zvao sam u gradjansko i rekli su mi da su sve knjige rodjenih, umrlih i krstenice dostupne, ali moram da posaljem zahtjev za odobrenje preko MUP-a. To sam uradio i sad cekam odgovor. Rekli su mi da proces odobrenja moze da potraje, ali cu dobiti odobrenje.
Isto tako mozes da odes u drzavni arhiv i trazis informacije.

Srecno

Ван мреже mb_predrag

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 21
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #2 послато: Септембар 14, 2022, 05:43:31 поподне »
Здраво ЦрмницаКрњице,

хвала ти на подељеном искуству и неизненађујућем приступу низа наших институција.
Ја сам пронашао информацију која се поклапа са твојим искуством, а то је да су комунисти после другог св. рата покупили сву црквене архиве и однели у локалне архиве.

Ако ви исто тражите информације у региону Берана, онда и мене чека таква процедура.

поздрав,

Ван мреже Shone82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #3 послато: Септембар 14, 2022, 07:37:29 поподне »
Да ли је нек од Марковића тестиран. Зна ли се хаплогрупа?

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #4 послато: Септембар 14, 2022, 10:29:43 поподне »
Да ли је нек од Марковића тестиран. Зна ли се хаплогрупа?

На теми Шекулар расправљали смо Небо и моја маленкост. Тада је предложено да уради ДНК тест, и да разријеши дилеме од којег црногорског брђанског племена потиче ( или је неког другог поријекла). Чуди ме да се није тестирао. Сад је прилика. Тестирајте се и ријешите загонетку.
« Последња измена: Септембар 14, 2022, 10:41:40 поподне НиколаВук »

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #5 послато: Септембар 14, 2022, 10:36:21 поподне »
Марковићу прећера га. Знао сам за Лијеву Ријеку. А сад чујем да има ,, Љијева Река,,.  Сјети се једног јеловника  неког угоститеља који говори екавски, па написао ,, мешано мјесо,,.

« Последња измена: Септембар 14, 2022, 10:48:05 поподне vidoje 013 »

Ван мреже mb_predrag

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 21
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #6 послато: Септембар 18, 2022, 09:20:19 пре подне »
Добар дан “Шоне 82!

у поступку сам рађења ДНК великог теста, а по препоруци Поркла, преко “НЕБУЛА” компаније. Дали су добар попуст и изгледало је као одлична опција. Нажалост, то траје изненађујуће дуго, више од месец дана да добијем сет за узорковање, а онда још 14 недеља да објаве и доставе резултате (Нов. ‘22). Да не би толико чекао, кренуо сам у истраживање преко групе надајући се да ме можда послужи срећа и сазнам нешто ново.

Хвала још једном на поруци и савету.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #7 послато: Септембар 18, 2022, 09:56:56 пре подне »
Добар дан “Шоне 82!

у поступку сам рађења ДНК великог теста, а по препоруци Поркла, преко “НЕБУЛА” компаније. Дали су добар попуст и изгледало је као одлична опција. Нажалост, то траје изненађујуће дуго, више од месец дана да добијем сет за узорковање, а онда још 14 недеља да објаве и доставе резултате (Нов. ‘22). Да не би толико чекао, кренуо сам у истраживање преко групе надајући се да ме можда послужи срећа и сазнам нешто ново.

Хвала још једном на поруци и савету.

Приликом поручивања, требало би да сте добили линк за праћење статуса пошиљке. Ако прибор није стигао за месец дана, постоји солидна шанса да је изгубљен негде у поштанским беспућима или чак да се вратио назад. Мени се оправо то десило једном, пишите им и послаће вам нови прибор.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #8 послато: Септембар 18, 2022, 11:02:38 пре подне »
Приликом поручивања, требало би да сте добили линк за праћење статуса пошиљке. Ако прибор није стигао за месец дана, постоји солидна шанса да је изгубљен негде у поштанским беспућима или чак да се вратио назад. Мени се оправо то десило једном, пишите им и послаће вам нови прибор.

Мирко Савић има велики проблем са NEBULA, само нисам овде на форуму писао о томе. Чак 2 пута су поново слали прибор за узорковање, и он није стизао на адресу коју је Мирко дао у Мађарској. Мислили смо да ће прибор стићи много лакше тамо него у Србију. Међутим ништа од тога. Онда сам ја дао моју немачку адресу и прибор је стигао за 10 дана. Углавном тренутно видим да је код Dante Labs попуст и WGS кошта 199 евра, па је можда то боља варијанта него NEBULA.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #9 послато: Септембар 18, 2022, 11:08:11 пре подне »
Мирко Савић има велики проблем са NEBULA, само нисам овде на форуму писао о томе. Чак 2 пута су поново слали прибор за узорковање, и он није стизао на адресу коју је Мирко дао у Мађарској. Мислили смо да ће прибор стићи много лакше тамо него у Србију. Међутим ништа од тога. Онда сам ја дао моју немачку адресу и прибор је стигао за 10 дана. Углавном тренутно видим да је код Dante Labs попуст и WGS кошта 199 евра, па је можда то боља варијанта него NEBULA.

Тренутно је без икакве сумње Dante Labs WGS најповољији, али овде причамо о већ порученом и плаћеном WGS тесту код Nebule за који није стигао прибор за узимање узорка.

Ван мреже mb_predrag

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 21
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #10 послато: Септембар 18, 2022, 02:38:13 поподне »
Хвала вам пуно на дељењу ваших искустава.

Ја сам поручио сет (адреса у Емиратима) и када сам их контактирао у вези кашњења, рекли су да је то до курирске службе. Када сам им вратио узорак, испоручен је њима за 7 дана.
Праћење на Nebula сајту не ради (time bar), a њихов одговор је да не бринем и да ћу добити резултат у року од 14 недеља. кажу, одрађене су прве провере и селекције о квалитету узорка и да сада следи рад на секвенционирању.
Остаје ми да чекам још око 6 недеља и да верујем да се не фолирају, па да радим поново са другим лабораторијама.

Ван мреже Shone82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #11 послато: Септембар 18, 2022, 03:20:52 поподне »
Добар дан “Шоне 82!

у поступку сам рађења ДНК великог теста, а по препоруци Поркла, преко “НЕБУЛА” компаније. Дали су добар попуст и изгледало је као одлична опција. Нажалост, то траје изненађујуће дуго, више од месец дана да добијем сет за узорковање, а онда још 14 недеља да објаве и доставе резултате (Нов. ‘22). Да не би толико чекао, кренуо сам у истраживање преко групе надајући се да ме можда послужи срећа и сазнам нешто ново.

Хвала још једном на поруци и савету.

Ја сам Марковић и славим Аранђеловдан. Видећемо хоће ли нам хаплогрупа бити иста.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #12 послато: Октобар 23, 2022, 11:28:32 пре подне »
Интересују ме информације о МАРКОВИЋИМА, за које постоје индиције да потичу из подручја Берана, Шекулара или Андријевице, а доселили се у Липице (околина Тутина) око 1810 године.
На основу неких књига, можда припадају роду Мијомановића као подгрупи Васојевића.
"Индиције" су прилично широке да би се могло, само на основу њих, прецизније одредити којем роду припадате. Код Миомановића заиста постоји род Марковића али нијесу једини са тим презименом на овом подручју. И код Рајовића - Лопаћана (као огранак Ђикића) у 19 вијеку помињу се извјесни Марковићи за које предање казује да су се иселили из овог краја и населили, прецизира се, у "околину Шапца".
Марковића има и у селу Курикуће код Берана. Огранак су братства Шћекића (Пипери) и у поменутом периоду (око 1810) су имали велику активност за пресељење због заваде са турцима након погибије Малише Велишина њиховог ближег претка. Ови Марковићи, истина је, не славе Св. Архађела Михаила али то не можемо третирати као крунски доказ припадности некоме братству.
И на крају, постоји као огранак Шошкића један род који се интрно назива "Марковићи" али је овај род у том облику настао вјероватно након поменутог периода (почетак 19 вијека) те сам мишљења да они не могу бити Ваши преци.
Предања, приче са старијим људима, споменици, архиви... :D то је пут који морате прећи ако желите да сазнате нешто више о своме поријеклу.
Свако добро
« Последња измена: Октобар 23, 2022, 11:30:40 пре подне Starovlah »
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже mb_predrag

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 21
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Лијеве Ријеке
« Одговор #13 послато: Октобар 27, 2022, 05:33:23 пре подне »
Хвала вам пуно Старовлаху на неким потврдама и информацијама!
Нажалост, мој тест који сам урадио пре 4 месеца преко НЕБУЛА компаније је још недовршен да би ми указао додатне информације. Поред. чекања да они одраде тест, сад чекам да среде сајт и да се то аутоматски проследи Y-full сајту. Кад се саберу и заврше ми то, онда се јављам да видимо шта кажу подаци.
А до тада, све најбоље вам желим!

Ван мреже mb_predrag

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 21
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #14 послато: Април 13, 2024, 05:05:29 поподне »
Добар дан Старовлах,

Прошло је много месеци и неке ствари су се мало разјасниле и нове појавиле. Интересује ме више мишљење о неким подацима које сам у међувремену сазнао.

Моја хаплогрупа је Р1а и то је појаснило да су моји нису припадали роду Васојевића док су тамо живели. Као “србљаци” су вероватно провели неко време тамо, а пошто није било лако свима да остану тамо, прешли су у околину Тутина, Липице.

Интересантан податак се појавио да од најближих чланова ДНКП имам са људима из Ибарског Колашина (краја Косовске Митровице) и њих 10 од 30 слави Св. Враче.
То ме је навело на претпоставку да је можда то раније била моја слава, али су је моји стари променили при доласку у Васојевиће.

Питање за вас… колико је могуће пронаћи више података (локације, славе, имена,..) о настањеним српским породицама у Васојевићима у периоду од краја 17в. И 18. Веку?




Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Лијеве Ријеке
« Одговор #15 послато: Април 14, 2024, 07:24:20 пре подне »
Знам за Марковиће, из Марковине, Цетиње, Аранђеловдан.

А, они би требало да су Озринићи.