Аутор Тема: Власи  (Прочитано 192401 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Власи
« Одговор #120 послато: Април 29, 2016, 03:48:26 поподне »
Г. Wolf ово ми можда могли објаснити.
Mislim na ono što se predavalo nekad na univerzitetima i što se još negdje predaje je više nego zlonamjerno. Prije svega mislim na teorije o bogumilsko, pateranskom ekskluzivno bošnjačkom porijeklu stećaka. Istrajavanjem na terminu bosančica. Iako su te teorije davno oborene, iako te teorije osporavaju i mnogi bošnjački istraživači u školama se i dalje uči o stećcima kao bogumilskim spomenicima.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Власи
« Одговор #121 послато: Април 30, 2016, 12:13:26 поподне »
Код Мужића (Власи у старијој хрватској историографији) има пуно података о Власима (и јеленима). :)

По свему судећи, тај симбол су херцеговачки Власи наследили од старог становништва Балкана. Јелен је овде био "присутан" још у римско доба, али и пре тога.

"Kult jelena, odnosno božanstva čija je sveta životinja jelen bio je poznat stanovnicima jugoistočne Europe, a posebno Balkana, prije dolaska Kelta." (стр. 251)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Власи
« Одговор #122 послато: Април 30, 2016, 03:55:47 поподне »
Prvo da se svima koji su uzreli učešća u temi da se zahvalin na iznošenju stavova i vrlo zanimljivom doprinosu u vezi moga pitanja.
Radon, ne možemo vezati pojavu Scena sa Lovom na Jelena striktno za 1477. godinu. Kako da objasnim ovo. Počeću prvo sa brojkama. Danas se smatra da stećaka ima oko 60 000, ja ostavljam mogućnost da je njihov broj znatno veći, možda se penje i do 80 000 primjeraka. Ukrašano je 7.8% popisanih spomenika, to se u Hercegovini znatno diže , možda na neki 15-16% ukrašenosti, gdje Ljubinje i Stolac prednjače sa nešto malo preko 20% ukrašenih primjeraka. Znači vidimo da su najukrašeniji stećci na području Donjih Vlaha. Dolazimo do natpisa. Natpisa, dosada pronađenih ima svega oko 400, što znači da je epitafe ima ispod pola procenta evindetiranih stećaka. To se u Stocu penje na oko 2% a u Ljubinju na oko 2,5% posto spomenika sa natpisima. I tu dolazimo do problema u dataciji najstarijih ukrasa. Danas se za najstariji stećak smatra ploča župana Grda koja je nađena u Trebinju koja  po natpisu datuje u 12. vijek. Za najstariji ukrašeni stećak smatra se onaj Radače Sanković-Čihorić jer se na natpisu spominje"vrijeme kralja Tvrtka" Tako se i taj stećak koji se datuje u 1477. godinu sa navodnom prvom pojavom jelena,vezuje za natpis pokojnika, čije je djelovanje vremenski datovano u 1477. godinu. Pojava Jelena, mogla je znači biti mnogo, mnogo ranije. Velike brojke u ovoj priči ne daju mogćnost postavljanja jasno određenih sveukupnih zaključaka o prvoj pojavi nekih scena i starosti stećaka kao fenomena.

Зна ли се проценат стећака/мраморја са обележјима грба?

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Власи
« Одговор #123 послато: Април 30, 2016, 06:03:57 поподне »
Зна ли се проценат стећака/мраморја са обележјима грба?
Ja ne znam da postoji nešto na stećcima što bi mogli tumačiti kao grb. Ovako na prvu, ima na jednom nišanu u Brankovićima, to je tamo kod Rogatice prema Višegradu, na jednom muslimanskoim nišanu prikaz Lava, tu je sahranjen neki Branković što je pogino " u boju despotovu". Neki naučnici su to povezivali sa srpskim Brankovićima, mislim lava, ali ja baš nešto nisam siguran u to. Ja sam otkrio jedan simbol sličan kotvi Sankovića u mom selu Vođenima kod Ljubinja, što je izazvalo pravo malo oduševljenje među stećkolozima u Bosni i Hercegovini i to je otprilike sve. Da, i neke prikaze zmajeva u Kalinoviku i Ljubinju Bešlagić je povezivao sa Sforcama iz Milana. Ona oznaka Alfa romeo. Samo što kod nas zmaj proždire srnu a ne golišavu osobu. To je sve.
Ali, netačno bi bilo reći da na stećcima nema heraldičkih simbola. Ima ih mnogo, posebno u Hercegovini i najčešće su to prikazi štita sa mačem ispod., ređe sa mačem polegnutim na štit. Obično su to četvrtasti štitovi, ali ima i trouglastih i srcolikih. Ti štitovi često imaju oznake. Recimo najčešći su oni sa poprečnom porugom gdje se u jednom polju nalaz rozeta a u drugom polumjesec. Onda ima ih i sa po jednom rozetom, sa četiri rozete, sa samo poprečnom prugom, nanekoliko primjeraka nalazi se i neka zvijer sa račvastim repo. Ne mogu o procentima, trebala bi dublja analiza, ali ima ih baš dosta.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Власи
« Одговор #124 послато: Април 30, 2016, 06:05:47 поподне »
Ajde neka mi neko detaljno objasni kako se postavljaju slike, pa ću vam okačiti neke primjerke iz moje foto arhive.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Власи
« Одговор #125 послато: Април 30, 2016, 06:13:55 поподне »
Ajde neka mi neko detaljno objasni kako se postavljaju slike, pa ću vam okačiti neke primjerke iz moje foto arhive.

До сада се као најпоузданије показало качење на postimg.org (кад се слика или слике поставе, само се искпирају линкови за форуме, и налепе у поруци на форуму), пошто су већина других сајтова кратког века, а на форуму је величина фајла слике ограничена на 192 KB, однсно 128 KB по појединачној слици, што је практично испод сваке употребе (иако из оправданих разлога, пошто је л' те, заузимају много простора на диску).



Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Власи
« Одговор #126 послато: Април 30, 2016, 06:17:52 поподне »
Ja ne znam da postoji nešto na stećcima što bi mogli tumačiti kao grb. Ovako na prvu, ima na jednom nišanu u Brankovićima, to je tamo kod Rogatice prema Višegradu, na jednom muslimanskoim nišanu prikaz Lava, tu je sahranjen neki Branković što je pogino " u boju despotovu". Neki naučnici su to povezivali sa srpskim Brankovićima, mislim lava, ali ja baš nešto nisam siguran u to. Ja sam otkrio jedan simbol sličan kotvi Sankovića u mom selu Vođenima kod Ljubinja, što je izazvalo pravo malo oduševljenje među stećkolozima u Bosni i Hercegovini i to je otprilike sve. Da, i neke prikaze zmajeva u Kalinoviku i Ljubinju Bešlagić je povezivao sa Sforcama iz Milana. Ona oznaka Alfa romeo. Samo što kod nas zmaj proždire srnu a ne golišavu osobu. To je sve.
Ali, netačno bi bilo reći da na stećcima nema heraldičkih simbola. Ima ih mnogo, posebno u Hercegovini i najčešće su to prikazi štita sa mačem ispod., ređe sa mačem polegnutim na štit. Obično su to četvrtasti štitovi, ali ima i trouglastih i srcolikih. Ti štitovi često imaju oznake. Recimo najčešći su oni sa poprečnom porugom gdje se u jednom polju nalaz rozeta a u drugom polumjesec. Onda ima ih i sa po jednom rozetom, sa četiri rozete, sa samo poprečnom prugom, nanekoliko primjeraka nalazi se i neka zvijer sa račvastim repo. Ne mogu o procentima, trebala bi dublja analiza, ali ima ih baš dosta.

Велико хвала Wolfe, на прегршт информација!!

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Власи
« Одговор #127 послато: Април 30, 2016, 06:28:18 поподне »

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Власи
« Одговор #128 послато: Април 30, 2016, 06:29:14 поподне »

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Власи
« Одговор #129 послато: Април 30, 2016, 06:35:49 поподне »










Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Власи
« Одговор #130 послато: Април 30, 2016, 06:54:43 поподне »
Хвала на прелепим сликама, Волфе! Само мислим да од тренутка када смо почели о јеленима :) има их више смисла сместити у постојеће рубрике "стећци" или "Мраморја (стећци)" или отвори засебну.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Власи
« Одговор #131 послато: Април 30, 2016, 07:07:40 поподне »
Амицус, хвала на објашњењу!

Рамбо, важи!

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Власи
« Одговор #132 послато: Април 30, 2016, 09:44:41 поподне »
Da, i neke prikaze zmajeva u Kalinoviku i Ljubinju Bešlagić je povezivao sa Sforcama iz Milana. Ona oznaka Alfa romeo. Samo što kod nas zmaj proždire srnu a ne golišavu osobu. To je sve.

Штета што нема слике, оваi змаi би могао бити и грифон Драгишића-Косача
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Власи
« Одговор #133 послато: Април 30, 2016, 09:49:12 поподне »
Штета што нема слике, оваi змаi би могао бити и грифон Драгишића-Косача
Evo zmaja


Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Власи
« Одговор #134 послато: Април 30, 2016, 09:52:24 поподне »
A evo znaja protiv vuka. Stark protiv Targarjena


Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Власи
« Одговор #135 послато: Април 30, 2016, 10:00:05 поподне »


ФАНТАСТИЧНО!!! У праву си - дефинитивно ниiе грифон. :)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Власи
« Одговор #136 послато: Април 30, 2016, 11:04:34 поподне »
Знаш ли где iе уграђен овај камен? Мотив би могла бити и гуiа / biscione, веома сличан миланских Visconti-имa, коiи поред других титула беху и господари од Anguarua („anguis“, лат. "гуiа"). Ради се о пропагандно/алегоричном грбу са наiмање два значења. Истраживачи се слажу да iе неман на почетку више личила на змиiу и тек током времена на аждаху.

-Св. Михаило спашава људску душу од аждахе
-приказ библиiске приче о пророку Iони који бива од кита прогутан

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Власи
« Одговор #137 послато: Април 30, 2016, 11:13:36 поподне »
Ja pomenu Sforca, a u stvar je Bešlagić ovu scenu upoređivao sa grbom Viskontija.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Власи
« Одговор #138 послато: Април 30, 2016, 11:43:23 поподне »
Ovo je stećak na Vlahovićima koji je ugrađen u zid oko crkve kneza Lazara.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Власи
« Одговор #139 послато: Мај 14, 2016, 09:20:42 поподне »
По Јовану Пачићу (1771. -1849) и Јану Коллару су Власи = Пољаци

Gmenoslow cili slownjk osobnych gmen rozlicnych kmenu a narecj narodu ... Будим 1828.