Аутор Тема: Светски ДНК дан 2018  (Прочитано 127544 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #120 послато: Мај 09, 2018, 07:37:51 поподне »
Коначно и један резултат Никшића, а да то нису Ровчани или исељени Никшићи, већ резултат из матице.

Лука исправно пише за предање о Ћипранићима. Према свакој логици, с обзиром да су они од одиве никшићске, не би требало очекивати да су у мушкој линији генетски Никшићи.

Шта су могући одговори:

1. Надничар из Пипера је такође био племенски Никшић пореклом (веомо мало вероватно),
2. Ћипрана је већ била трудна с неким из племена Никшића, па су надничара натерали да узме "сандругу ђевојку" (вероватније),
3. Цело предање о Пековој кћери Ћипрани је плод народне маште, а заправо су Ћипранићи огранак племена Никшића, само што је људе бунило презиме изведено од женског имена, те је смишљена оваква прича (по мени - највероватније).
Има и Чворовића (чија је матица из истог подручја:Заград, Жупа Никшићка) , а шта је опција од 3 понуђене за Ђипраниће, питање је...мени је два или три од понуђених одговора решење, чак двојка ми се чини опцијом (додуше, двојка би била сигурна опција једино уколико би се још неко од Ћипранића тестирао а да се покаже други резултат)
« Последња измена: Мај 09, 2018, 07:45:30 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #121 послато: Мај 09, 2018, 07:53:11 поподне »
Не само Чворовић, већ и Бечановић. То су типична презимена из Никшића. Али, ни један ни други нису из матице, већ од исељеника: Чворовић из Бајине Баште, а Бечановић из Груже.

Тестирани Ћипранић је из Ливеровића, зато кажем - коначно неко из матичне области.

двојка би била сигурна опција једино уколико би се још неко од Ћипранића тестирао а да се покаже други резултат

Мислиш на потомке од надничара? А, опет, уколико би и била ова опција, могуће је да Ћипрана и надничар нису имали заједничког потомства, или да није до данас остало мушког потомства од њих... То вероватно никад нећемо сазнати, осим ако се, као што кажеш, не појави неки резултат истог рода који није РН908 - род Никшића.

Мени најизвесније звучи трећа опција.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #122 послато: Мај 09, 2018, 08:00:57 поподне »
Коначно и један резултат Никшића, а да то нису Ровчани или исељени Никшићи, већ резултат из матице.

Лука исправно пише за предање о Ћипранићима. Према свакој логици, с обзиром да су они од одиве никшићске, не би требало очекивати да су у мушкој линији генетски Никшићи.

Шта су могући одговори:

1. Надничар из Пипера је такође био племенски Никшић пореклом (веомо мало вероватно),
2. Ћипрана је већ била трудна с неким из племена Никшића, па су надничара натерали да узме "сандругу ђевојку" (вероватније),
3. Цело предање о Пековој кћери Ћипрани је плод народне маште, а заправо су Ћипранићи огранак племена Никшића, само што је људе бунило презиме изведено од женског имена, те је смишљена оваква прича (по мени - највероватније).
И мени одмах паде на памет варијанта бр.2.  :D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #123 послато: Мај 09, 2018, 08:07:38 поподне »
Не само Чворовић, већ и Бечановић. То су типична презимена из Никшића. Али, ни један ни други нису из матице, већ од исељеника: Чворовић из Бајине Баште, а Бечановић из Груже.

Тестирани Ћипранић је из Ливеровића, зато кажем - коначно неко из матичне области.

Мислиш на потомке од надничара? А, опет, уколико би и била ова опција, могуће је да Ћипрана и надничар нису имали заједничког потомства, или да није до данас остало мушког потомства од њих... То вероватно никад нећемо сазнати, осим ако се, као што кажеш, не појави неки резултат истог рода који није РН908 - род Никшића.

Мени најизвесније звучи трећа опција.
Да да, ово је први који је лично из матичне области...Мада бих ту ипак убројио и Чворовића, јер се зна да је од Гезимира, из Заграда, иако је исељеник, али је ово битан резултат , да кажемо "домороца" из Жупе :) Али ми је двојка као опција реална (да је Ћипрана "згрешила" са неким саплемеником, (не мора то ни блиски рођак да буде, тада се пазило да се не узимају са истим славама), и да је њен отац одлучио да је уда за надничара да би се прекинула веза која није била дозвољена, али је задржано презиме по њој, а не по том који је дошао у кућу)... У том смислу, не видим разлог зашто би се уопште измишљало предање о надничару (то је главно питање)
« Последња измена: Мај 09, 2018, 08:12:08 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #124 послато: Мај 09, 2018, 08:38:08 поподне »
Међутим, оно што колеба при другој опцији је слава...Она се уклапа са резултатом, али не и са предањем...Онда остаје опција да су их саплеменици обележили можда као "прибраћенике" , или "дођоше" из неких личних разлога, као што је и у Ровцима било случајева да неке родове сматрају "Мацурама", па су испали "прави" Никшићи...Можда се ради о унутарплеменским размирицама, па су неке једноставно покушали да делимично изопште из неког разлога (племенско одлучивање, да не кажем, микро политика)
« Последња измена: Мај 09, 2018, 08:39:55 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #125 послато: Мај 09, 2018, 09:04:01 поподне »
Комазец, Лазаревдан, Каштел Жегарски, Обровац

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Жегарских Лазаревштака. Очекиван резултат који потврђује да су родови који славе Лазареву Суботу у Жегару и околини један род по мушкој линији. Оно што је интересантно је то да припадници овог рода на пројекту имају нешто удаљеније хаплотипове једни од других, што може указивати на нешто већу старост овог рода.
« Последња измена: Мај 09, 2018, 09:07:55 поподне Nikola М »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #126 послато: Мај 09, 2018, 09:52:55 поподне »
Међутим, оно што колеба при другој опцији је слава...Она се уклапа са резултатом, али не и са предањем...Онда остаје опција да су их саплеменици обележили можда као "прибраћенике" , или "дођоше" из неких личних разлога, као што је и у Ровцима било случајева да неке родове сматрају "Мацурама", па су испали "прави" Никшићи...Можда се ради о унутарплеменским размирицама, па су неке једноставно покушали да делимично изопште из неког разлога (племенско одлучивање, да не кажем, микро политика)

И ја мислим да је ово прави разлог таквог предања. Имали смо случајева и код Озринића, да неки родови по предању припадају чевљанским старинцима, а испадну чисти Озринићи. Дакле највероватније је у питању нека унутарплеменска имовинско-правна размирица; они који су "смислили" то предање о Ћипрани и надничару су вероватно били јача странка, која је успела да наметне свој наратив о Ћипранићима - не-Никшићима како би остварила неки свој тадашњи материјални циљ (јер ако нису по мушкој линији племеници, имају мање права у односу на остале).

Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #127 послато: Мај 09, 2018, 10:00:20 поподне »
Засад само I2, J2 и R1b. Кад ће да крене мало шаренила (E, N, R1a, G, I1, Q, T, итд.)?  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #128 послато: Мај 09, 2018, 10:13:48 поподне »
Иначе је то онај L26 хаплотип који се често среће на југоистоку Србије. У неким крајевима прелази и 5% (необјављена истраживања). Карактерише га вредност 9 на маркеру 391 (између осталог).
Молим за вредности које се огледају у броју тестираних и броју представника ове хаплогрупе (L26) на "југоистоку Србије".

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #129 послато: Мај 09, 2018, 10:58:09 поподне »
Молим за вредности које се огледају у броју тестираних и броју представника ове хаплогрупе (L26) на "југоистоку Србије".

Причали смо о томе на једној другој теми. Проценат J2a је на узорку за југоисточну Србију (укупно) око 10%, а конкретно ова подграна белижи сигурно око 5% у неким крајевима (као што сам и написао). Конкретно у питању је сврљишка зона. С обзиром да знате да су ти резултати још увек недоступни за ширу јавност, реч је о 4, или пет тестираних на бројку од око 80 испитаника, тј. око 5%.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #130 послато: Мај 09, 2018, 11:14:48 поподне »
Илић, Никољдан, Сићево, Ниш, хаплогрупа J2a-L26>L25


Нисам пронашао више о пореклу становништва Сићева. Генетски је Илићу најближи Јевтић из околине Сврљига (Периш), који такође слави Никољдан. Иначе је то онај L26 хаплотип који се често среће на југоистоку Србије. У неким крајевима прелази и 5% (необјављена истраживања). Карактерише га вредност 9 на маркеру 391 (између осталог).

Занимљиво да међу овим породицама доминира слава Св. Никола.

Тестирање неког низводног СНП од L25 би било одлично.
« Последња измена: Мај 09, 2018, 11:26:02 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #131 послато: Мај 09, 2018, 11:21:56 поподне »
Предлажем да тестирани уради панел J2-M172, да би се прецизно утврдила низводна грана којој припада овај род.
J2-M172 Superclade Panel

Морао би неко од њих да ради дубинско истраживање. Сада их већ има прилично. Као што рекох, највише на југоистоку Србије, али се подграна/хаплотип јавља спорадично и у другим српским крајевима.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #132 послато: Мај 09, 2018, 11:40:23 поподне »
Засад само I2, J2 и R1b. Кад ће да крене мало шаренила (E, N, R1a, G, I1, Q, T, итд.)?  ;)

Сигурно Гуја забушава :)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #133 послато: Мај 09, 2018, 11:44:47 поподне »
Морао би неко од њих да ради дубинско истраживање. Сада их већ има прилично. Као што рекох, највише на југоистоку Србије, али се подграна/хаплотип јавља спорадично и у другим српским крајевима.

Гледајући Ј2 пројекат:
Можда би могли гађати за почетак Z438?
DYS533=12

Или J2a-L70 што предвиђам да су:
J2a-L70
 ;)

« Последња измена: Мај 09, 2018, 11:49:25 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #134 послато: Мај 10, 2018, 12:11:45 пре подне »
Сигурно Гуја забушава :)

Крећу од сутра, Луке ми! :D

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #135 послато: Мај 10, 2018, 12:20:07 пре подне »
Крећу од сутра, Луке ми! :D

Немој у мене да се кунеш, умрећу! ;D

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #136 послато: Мај 10, 2018, 07:01:25 пре подне »
Сигурно Гуја забушава :)
E uparvusi takomi Luke  ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #137 послато: Мај 10, 2018, 09:31:56 пре подне »
Брауновић, Аранђеловдан (раније Никољдан), Прекобрђе, Доња Морача, хаплогрупа J2b2-M241>Z638

Брауновићи су, уз Даниловиће и Ћировиће, једно од најстаријих братстава у Доњој Морачи, за која се верује да су ту била још у време подизања манастира Морача средином 13. века. Негде у тој групи су и Сандићи.

Још да се тестира неки Ђурђевац - стари Сандић (Јовањдан) и неки Ћировић (Аранђеловдан) и Морача је потпуно покривена? 

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #138 послато: Мај 10, 2018, 09:54:44 пре подне »
Још да се тестира неки Ђурђевац - стари Сандић (Јовањдан) и неки Ћировић (Аранђеловдан) и Морача је потпуно покривена?
Остали су још Јасеновачка братства која воде порекло од Шћепана Херцеговца, братства из Осредака која воде порекло из Братоножића, Јанковићи из Равни према предању од Мрњавчића из Куча, и то би било то што се тиче Доње Мораче.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #139 послато: Мај 10, 2018, 10:22:25 пре подне »
За сада потпуна доминација I2a.

Ако сам добро пребројао:

I2a - 22 (РН908 - 18, СТЅ10228 - 3, М223 - 1)
Ј2b -   6 (M205 - 4, M241 - 2)
J2a -   1
R1b -  2
"Наша мука ваља за причешћа"