Аутор Тема: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година  (Прочитано 10494 пута)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #20 послато: Јануар 10, 2019, 03:57:41 поподне »
Ево сјајног предавања професора Свантеа Паба о мешању неандерталаца и модерних људи, и још много чему:

<a href="https://www.youtube.com/v/R1R8yrEGAgw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/R1R8yrEGAgw</a>

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #21 послато: Јануар 10, 2019, 04:44:59 поподне »
Утврђено је одавно да су сви људи ван подсахарске Африке ближи једни другима него подсахарским Африканцима, с тим што у типичне подсахарске Африканце не спадају Етиопљани, Етитрејци и Сомалци (осим оних који су нигер-кордофски говорници) због јако великог блискоисточног уплива.
Сами подсахарски Африканци су парафилетска скупина, неки од њих су ближи "нецрнцима" него једни другима. "Црнци" су, дакле, сами по себи само групација која дијели архаични фенотип, а не генетска цјелина карактрисана заједничким иновацијама. Абориџини, Негритоси, Бушмани, Пигмеји, нило-сахарски и нигер-кордофански говорници не чине никакву генетску цјелину у коју не би спадао и остатак човјечанства.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #22 послато: Јануар 10, 2019, 04:57:41 поподне »
Тако сам ништо и ја мислио. Али овде се изгледа ради о мутацији на гену, који је одговоран за дебљину и боју коже, а који Европљани деле са Неандерталцима.



Што се дебљине коже тиче да ли је код ових са светлијим теном тања или дебља? (мени би било логично да је дебља због хладнијих климатских услова) Да ли је било речи и о количини и распореду знојних жлезди?

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #23 послато: Јануар 10, 2019, 06:08:27 поподне »
Ево сјајног предавања професора Свантеа Паба о мешању неандерталаца и модерних људи, и још много чему:

<a href="https://www.youtube.com/v/R1R8yrEGAgw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/R1R8yrEGAgw</a>
Управо одгледах. Интерсантно. Хвала за линк.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #24 послато: Јануар 10, 2019, 08:55:28 поподне »
Утврђено је одавно да су сви људи ван подсахарске Африке ближи једни другима него подсахарским Африканцима, с тим што у типичне подсахарске Африканце не спадају Етиопљани, Етитрејци и Сомалци (осим оних који су нигер-кордофски говорници) због јако великог блискоисточног уплива.
Сами подсахарски Африканци су парафилетска скупина, неки од њих су ближи "нецрнцима" него једни другима. "Црнци" су, дакле, сами по себи само групација која дијели архаични фенотип, а не генетска цјелина карактрисана заједничким иновацијама. Абориџини, Негритоси, Бушмани, Пигмеји, нило-сахарски и нигер-кордофански говорници не чине никакву генетску цјелину у коју не би спадао и остатак човјечанства.

Јесте тако, гледајући у временском смислу. Али сви ми, па и ја који сам I2a-PH908>Y56203, највише позитивних СНП-ова имам у оквиру хаплогрупа A0-T,  A1, A1b, BT. Све "афричке" хаплогрупе, чији СНП-ови чине 50% укупног броја мојих СНП-ова, које је BigY исчитао. Као што сам рекао Африканци су се мешли са другом врстом архаичних људи, што је генетика доказала и који носе СНП ознаку A00. Негритоси и Абориџини имају гене Денисоваца, показале су студије, и они су први исељеници из Африке, који су пратили обалу и вероватно задржали ген за црну боју кожу (melanocortin 1 receptor). Чини ми се да су нагласили да су једни од "чистијих" хомо сапиенса Пигмеји.

Што се дебљине коже тиче да ли је код ових са светлијим теном тања или дебља? (мени би било логично да је дебља због хладнијих климатских услова) Да ли је било речи и о количини и распореду знојних жлезди?

У питању је дебља кожа. Нисам запазио да спомињу знојне жлезде.
« Последња измена: Јануар 10, 2019, 09:02:18 поподне Милош »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #25 послато: Јануар 11, 2019, 06:54:40 пре подне »
"We found that vestonice43 in Czech is actually the real IJ*. It seems several sample's y results were misplaced ifuqiaomei's famous paper."
https://mp.weixin.qq.com/s/o7_xzrrKWlC-kHmOOHo-WQ?fbclid=IwAR31qhE6SxtuVklFHNU6JhxO-iXWv8e6882iqVQEb-R8lsBCD4-y9eIP7hA



Догодине у Холштајну!

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #26 послато: Јануар 11, 2019, 05:34:02 поподне »
Јесте тако, гледајући у временском смислу. Али сви ми, па и ја који сам I2a-PH908>Y56203, највише позитивних СНП-ова имам у оквиру хаплогрупа A0-T,  A1, A1b, BT. Све "афричке" хаплогрупе, чији СНП-ови чине 50% укупног броја мојих СНП-ова, које је BigY исчитао. Као што сам рекао Африканци су се мешли са другом врстом архаичних људи, што је генетика доказала и који носе СНП ознаку A00. Негритоси и Абориџини имају гене Денисоваца, показале су студије, и они су први исељеници из Африке, који су пратили обалу и вероватно задржали ген за црну боју кожу (melanocortin 1 receptor). Чини ми се да су нагласили да су једни од "чистијих" хомо сапиенса Пигмеји.

У питању је дебља кожа. Нисам запазио да спомињу знојне жлезде.

Ja mislim da je Odisej samo htio pobliže objasniti ove "klišeje" kako svi moderni ljudi potiču od modernih Afrikanaca, a to bi možda neki laici i zaključili jer među modernim Afrikancima i dalje postoji ta najstarija haplogrupa čovječanstva (A).

To je isto kada na nekim portalima kažu, "R" vodi porijeklo iz semitskog "F". Kojeg "semitskog" ako se sam hipotetički prasemitski nije govorio u vrijeme otcijepljenja haplogrupe "K" (predka "R") od zajedničkog imenitelja "F".

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #27 послато: Јануар 11, 2019, 05:43:46 поподне »
Ja mislim da je Odisej samo htio pobliže objasniti ove "klišeje" kako svi moderni ljudi potiču od modernih Afrikanaca, a to bi možda neki laici i zaključili jer među modernim Afrikancima i dalje postoji ta najstarija haplogrupa čovječanstva (A).

To je isto kada na nekim portalima kažu, "R" vodi porijeklo iz semitskog "F". Kojeg "semitskog" ako se sam hipotetički prasemitski nije govorio u vrijeme otcijepljenja haplogrupe "K" (predka "R") od zajedničkog imenitelja "F".

Оно што је несумњиво је да је анатомски модеран човек потекао на афричком континенту, баш као и преци неандерталаца и денисованаца (вероватно од популација Homo erectus-a које су пре око 1,5-1 милион година напустиле Африку).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #28 послато: Јануар 11, 2019, 10:52:45 поподне »
Ево сјајног предавања професора Свантеа Паба о мешању неандерталаца и модерних људи, и још много чему:

<a href="https://www.youtube.com/v/R1R8yrEGAgw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/R1R8yrEGAgw</a>
Заиста, изузетно занимљиво и информативно предавање
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #29 послато: Април 21, 2020, 09:46:02 поподне »
Интересантни закључци са сајта ANTROPOGENEZ.RU

са референцом на сајт: https://hirisplex.erasmusmc.nl
With the advancement of DNA phenotyping as a tool in Forensic and Anthropological usage, we now provide an easy to use interactive website to predict eye, hair and skin colour from DNA using the IrisPlex, HIrisPlex and HIrisPlex-S systems.
This work is in collaboration with the Walsh laboratory of Indiana-University-Purdue-University-Indianapolis (IUPUI), USA.
Please see the manual for instructions. We hope you enjoy using this tool and find it a useful addition to your analyses.

Ево интересантних резултата:

В итоге получились довольно любопытные результаты, которые мы приводим ниже:

                                                           Глаза                                  Волосы                   Кожа
Неандерталец из Денисовой пещеры     Коричневые   Тёмно-коричневые / чёрные   Очень тёмная
Неандерталец из Виндии                           Коричневые    Тёмно-коричневые / чёрные     Очень тёмная
Денисовец                                           Коричневые    Тёмно-коричневые / чёрные      Очень тёмная
Кроманьонец из Усть-Ишима                    Голубые        Тёмно-коричневые                     Очень тёмная

Итак, оба неандертальца и денисовец, если верить программе (и если мы нигде не ошиблись) — черны как ночь. Кожа человека из Усть-Ишима столь же темна, зато древний сапиенс выделяется на общем фоне голубыми глазами.

Кстати, точно такими же — темнокожими и голубоглазыми — получались европейские мезолитические охотники, жившие значительно позднее — 7—8 тыс. лет назад (см. исследования 2014 и 2015 гг.). Совсем недавно, в начале года, активно обсуждался портрет человека из Чеддера (Британия) — 10 тыс. лет, тёмная кожа и волосы, голубые глаза.

Выходит, что голубой цвет глаз распространился у наших предков очень давно, задолго до того, как жители Европы «побледнели».





Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #30 послато: Октобар 03, 2022, 12:12:23 поподне »
Ево сјајног предавања професора Свантеа Паба о мешању неандерталаца и модерних људи, и још много чему:

<a href="https://www.youtube.com/v/R1R8yrEGAgw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/R1R8yrEGAgw</a>

Сванте Пабо добитник Нобелове награде за медицину

https://www.politika.rs/scc/clanak/519449/nobelova-nagrada-svante-pabo
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #31 послато: Новембар 15, 2022, 10:29:45 пре подне »
Занимљиви су по овом питању Инуити/Еским, који су најсеверније, али имају тамну кожу. Тамнију од Кинеза, Јапанаца и Монгола.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #32 послато: Новембар 15, 2022, 10:53:04 пре подне »
Verovatno je do nacina iskrane, oni i njihovi preci nikada nisu imali neolit, poljoprivreda je nepoznata. Vitamin D dobijaju preko velike kolicine mesa koju konzumiraju a ne preko apsorpcije UVR tako da nije bio pokrenut mehanizam (u velikoj meri) da se redukuje melanin i samim time posvetli koza. Jesu tamniji ali nisu ni blizu onoga kakve su populacije kako se priblizavamo ekvatoru. Boja koze je u direktnoj korelaciji sa potrebom nivom vitamina D, koji je kljucan pre svega u borbi protiv virusa, zdravljem kostiju itd.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година
« Одговор #33 послато: Мај 20, 2023, 04:26:42 пре подне »
Цитат
Strah i inteligencija.— Ako je istina, kao što se danas najodredjenije saopštava, da uzrok crnog pigmenta koze ne treba traziti u svjetlu: moglo bi možda biti poslednje dejstvo cestih i kroz hiljade godina ucestalih napada bijesa (i podlivanja krvi pod kozu)?
 Dok je kod drugih inteligentnijih plemena jednako ucestalo prepadanje i bledilo konacno dalo bijelu boju koze? — jer je stepen strasljivosti jedno mjerilo inteligencije: a predavati se cesto slijepom bijesu, jedan znak toga, da je zivotinjstvo još sasvim blizu i da pokusava ponovo da se probije.
 — Smedje-siva bila bi dakle pra-boja covjeka,— nešto majmunoliko i medvjedsko, kao prâvo.
Fridrih Nice, Osvit 241

Inace, na boju koze ne utice samo genetika, nego i kolicina krvi u organizmu. Tako ce zreo covjek po pravilu imati vise krvi od mladica i biti tamniji, a opet stari ljudi pocnu da blijede, jer im se smanjuje kolicina krvi. Slicno tako, zene su obicno svjetlije od muskaraca.