Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2542743 пута)

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3900 послато: Јун 19, 2017, 10:51:22 поподне »
Нинковићи би могли бити повезани са херцеговачким Папићима који славе Јовањдан, а који су имали својих исељеника и у Дробњаку. И За Папиће се Риђани(у ширем смислу) наводе као даља матица, па би овај род заиста могао бити из Риђана.

Занимљива је и могућа даља веза са два источнохерцеговачка рода која нису за објављивање (један од њих такође слави Јовањдан).

Поставља се и питање, каква је веза дробњачких Каљевића са свим овим родовима.
« Последња измена: Јун 19, 2017, 11:07:38 поподне Лука »

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3901 послато: Јун 19, 2017, 11:16:57 поподне »
Кртинић, Јовањдан, Рудопоље Брувањско, Лика

Припада хаплогрупи I1-P109, дробњачком роду. Са тестираним Кртинићем из истог места има 2 разлике на 23 упоредива маркера, тако да нема сумње да се ради о истом роду.
« Последња измена: Јун 19, 2017, 11:25:48 поподне Лука »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3902 послато: Јун 20, 2017, 12:48:42 пре подне »
Кртинић, Јовањдан, Рудопоље Брувањско, Лика

Припада хаплогрупи I1-P109, дробњачком роду. Са тестираним Кртинићем из истог места има 2 разлике на 23 упоредива маркера, тако да нема сумње да се ради о истом роду.

Опа. Зна ли се колика би могла бити удаљеност по коленима? :)



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3903 послато: Јун 20, 2017, 07:00:57 пре подне »
Опа. Зна ли се колика би могла бити удаљеност по коленима? :)

То сам баш хтео и ја да питам.
Ако је разлика у два маркера, колика би могла да буде удаљеност?
Такође, колика је удаљеност са неким ако је разлика један маркер?
Нисам се бавио овим стварима никада, па ми све делује баш непознато.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3904 послато: Јун 20, 2017, 09:51:07 пре подне »
Опа. Зна ли се колика би могла бити удаљеност по коленима? :)
На жалост, то ми није познато. Тестирани је из истог засеока одакле су и моји, а тај заселак је специфичан по томе што је ту (некад било) четири куће Кртинића који се одавно не рођакају. Нпр, мој прадеда је као најстарији остао у том засеоку на старом огњишту, а његова браћа су, по осамостаљењу, одселила на наше, што би Црногорци рекли, катуне, неколико километара даље. Дакле, чини се да су породице Кртинића које су у самом засеоку (нетипично збијеном за личке услове, где су куће углавном раштркане) раздвојене у неком давнијем периоду. Свакако ми остаје да ово сад детаљније истражим.
Иначе, заселак у којем су Кртинићи је `испод Јасенара`, брда које је, као што му и име каже, специфично по јасеновом дрвету. А ту долазимо до оног митског елемента - јасена, као светог дрвета у Нормана.. Не знам каква је ситуација код свих наших I1 P109, али сам у неколико случајева сазнао да су такође `привезани` за јасен. Не мора ништа да значи, али није згорег поменути. И истражити.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3905 послато: Јун 20, 2017, 12:57:15 поподне »
Поред мог плаца је шума,пола шуме је у власништву човека који живи на 500 метара од плаца,он је Дробњак,слави Ђурђевдан,само заборавих презиме,питаћу га првом приликом.Иначе има доста земље на Жабљаку и тамо му је дедовина...Поменуо сам га везано за јасен који помиње Број 1,у својој половини шуме је посекао храст лужњак (храстова шума)  и посадио јасен  😀 Ко да зна , не верујем да зна,али можда је колективно несвесно у питању...Баш ћу га питати за презиме, ја и отац га зовемо Стева Жабљак

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3906 послато: Јун 20, 2017, 01:24:59 поподне »
Нинковић, Јовањдан, Требиње

Припада хаплогрупи I2-PH908. По вредности 13 - 15 на 385a/b а и укупно по хаплотипу је близак осталим родовима који имају 13 - 15 на 385a/b. Најближи му је Дробњак из Пријепоља, који слави и исту славу Јовањдан, разликују се на једном маркеру од упоредивих 17.

Милићевић за Нинковиће из Требиња наводи да су старином из Риђана.
Нинковићи су поријеклом из Језера у Дробњаку, има их насељених у селу Врбно и Нецвијећу.Кажу да су далеко једни од других, али су род. Славе Јовањдан

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3907 послато: Јун 20, 2017, 02:37:41 поподне »
Фуштићи према предању воде порекло од Саса, рудара. Мислим да је ова прича плод нечије маште, зато што је Брсково први рудник у средњовековној Србији.
Fuštići i jesu potomci rudara u Brskovu, treba samo upoznati i vidjeti jednu Milenu Fuštić i to će biti očigledno. To što je testirani Fuštić haplogrupa I2a1 ne dokazuje suprotno, niti su svi rudari u Brskovu bili Njemci, niti je nemoguće da Njemac nosi haplogrupu I2a1. Kada kažemo Sasi mislimo na eksploatatore rude koji su uglavnom dolazili iz Saske, bili su katolici (dominikanci) i živjeli su u privilegovanim zajednicama a po narodnosti mogli su biti Alamani, Sasi, Franci, Lužičani, Česi, Šljezi, Lehi, Slovaci, Ukrajinci......
Evropa je jedna velika porodica.

На мрежи Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3908 послато: Јун 20, 2017, 03:10:09 поподне »
Јасен је очигледно некад био врло популарно дрво на овим просторима. И у мом селу се највећи део поља зове Јасење.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3909 послато: Јун 20, 2017, 03:28:00 поподне »
И ја сам тако мислио у почетку, али кад сам мало детаљније погледао хаплотип ствари су ипак мало другачије. У Њемачкој постоји један доста јасан кластер I2a Dinaric Southa (презимена Хертел, Роедер, Хорн, Краус исл.) за који бих рекао да се давно одвојио и формирао у самој Њемачкој (не само да су међусобно блиски већ их одваја и карактеристичna мутација на маркеру 391=10). Не само да Фуштић посједује идентичну мутацију, већ му је и сам хаплотип од свих тестираних ДИН С најближи овим њемачким. Потпуно је иста ствар и са Текићем из Зворника који такође слави Мратиндан и за којег бих рекао да је директно повезан са Фуштићем.
Није искључена ни могућност да су Фуштићи сачували и старо њемачко презиме. Фуст, Фушт као презиме постоји у Њемачкој и етимологија му је од имена Фауст, као скраћени облик.
Upravo tako g. Jerkoviću. Htio sam postaviti jednu mapu u ovom komentaru ali mi ne uspijeva :(
Evropa je jedna velika porodica.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3910 послато: Јун 20, 2017, 03:43:48 поподне »
Fuštići i jesu potomci rudara u Brskovu, treba samo upoznati i vidjeti jednu Milenu Fuštić i to će biti očigledno. To što je testirani Fuštić haplogrupa I2a1 ne dokazuje suprotno, niti su svi rudari u Brskovu bili Njemci, niti je nemoguće da Njemac nosi haplogrupu I2a1. Kada kažemo Sasi mislimo na eksploatatore rude koji su uglavnom dolazili iz Saske, bili su katolici (dominikanci) i živjeli su u privilegovanim zajednicama a po narodnosti mogli su biti Alamani, Sasi, Franci, Lužičani, Česi, Šljezi, Lehi, Slovaci, Ukrajinci......

Кao штo ce у кacнoм cpeдњeм вeку зa cвe cтoчape кopиcтиo тepмин влax, тaкo je и зa cвe oнe кojи cу ce бaвили pудapcтвoм кopиcтиo тepмин cacи. Бpcкoвo je дo 1430. цeлo oпуcтeлo, a cтaнoвништвo oдceлилo пpeтeжнo кa ceвepу, штo je и уcлoвилo нaceљaвaњe Tapcкиx Никшићa oд cтpaнe ocмaнcкe влacти нa тoм пpocтopу. A мoгућe дa cу и oни oд тиx cтaнoвникa cpeдњe Eвpoпe, мoждa Лexи.

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3911 послато: Јун 20, 2017, 03:56:07 поподне »
Upravo tako g. Jerkoviću. Htio sam postaviti jednu mapu u ovom komentaru ali mi ne uspijeva :(

Давно ово бјеше, прије 3 и по године, иако ово Фушт-Фауст изгледа натегнуто, у суштини што се тиче хаплогрупе нисам пуно промашио. Касније ће  ова њемачка грана бити СНП одређена као Z16983 тј. још ужа грана А8740 (Роедер и Краус јој заиста припадају, а могуће и Хертел и Хорн). И што се тиче 391=10 такође стоји да је доста битан за грану Z16983.

Међутим, Фуштић досад није урадио СНП да би се све ово и потврдило. Кад би се рецимо испоставило да је А8740+ био би то несумњив доказ саског поријекла.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3912 послато: Јун 20, 2017, 04:05:46 поподне »
Искрено да ти кажем не знам, нисам баш читао о Брауновићима, мада презиме заиста тако звучи.

Било је и код нас доста често име Брајан, али овај облик Браун јесте необичан.
Osim Fuštića i Braunovića prezimena saskog porijekla bi mogla biti biti i Kolinović (Kolenović), Martinović, Fetić, Dudić, Kurgaš, Maraš, Kalender, Loboder, Kočan, Lukač, Kalač, Rakočević, Brakočević.....Ne treba zaboraviti da je većina saskih rudara došla iz Ugarske, danas Slovačka, iz oblasti Spiš (Sepeš-Mađarski, Cips-Njemački) kao i to da u Saskoj osim Njemaca žive i Česi i Lužički Srbi. 
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3913 послато: Јун 20, 2017, 04:11:00 поподне »
Кao штo ce у кacнoм cpeдњeм вeку зa cвe cтoчape кopиcтиo тepмин влax, тaкo je и зa cвe oнe кojи cу ce бaвили pудapcтвoм кopиcтиo тepмин cacи. Бpcкoвo je дo 1430. цeлo oпуcтeлo, a cтaнoвништвo oдceлилo пpeтeжнo кa ceвepу, штo je и уcлoвилo нaceљaвaњe Tapcкиx Никшићa oд cтpaнe ocмaнcкe влacти нa тoм пpocтopу. A мoгућe дa cу и oни oд тиx cтaнoвникa cpeдњe Eвpoпe, мoждa Лexи.
Sasi su vremenom odlazili ka Kosovu i Južnoj Srbiji (Trepča, Rudnik) ali i prema Osogovskim planinama ( Šljegovo, Kratovo, Zletovo, Kočani....) ali i prema Kotoru i Dubrovniku no neko je ipak ostao!
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3914 послато: Јун 20, 2017, 04:27:24 поподне »
Osim Fuštića i Braunovića prezimena saskog porijekla bi mogla biti biti i Kolinović (Kolenović), Martinović, Fetić, Dudić, Kurgaš, Maraš, Kalender, Loboder, Kočan, Lukač, Kalač, Rakočević, Brakočević.....Ne treba zaboraviti da je većina saskih rudara došla iz Ugarske, danas Slovačka, iz oblasti Spiš (Sepeš-Mađarski, Cips-Njemački) kao i to da u Saskoj osim Njemaca žive i Česi i Lužički Srbi.
Саски рудари су се доселили из Ердеља (Трансилваније),на позив краља Уроша ,у 13.веку...а тамо су досељеници из данашње Немачке били из разних делова данашње Немачке,па и ван њених граница ..Од Алзаса,Луксемвурга до Саксоније,ипак су сви називани једним именом Саси...а наши Саси су вероватно они из Саксоније,пошто се јавља динарик југ
« Последња измена: Јун 20, 2017, 04:30:33 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3915 послато: Јун 20, 2017, 04:47:17 поподне »
Давно ово бјеше, прије 3 и по године, иако ово Фушт-Фауст изгледа натегнуто, у суштини што се тиче хаплогрупе нисам пуно промашио. Касније ће  ова њемачка грана бити СНП одређена као Z16983 тј. још ужа грана А8740 (Роедер и Краус јој заиста припадају, а могуће и Хертел и Хорн). И што се тиче 391=10 такође стоји да је доста битан за грану Z16983.

Међутим, Фуштић досад није урадио СНП да би се све ово и потврдило. Кад би се рецимо испоставило да је А8740+ био би то несумњив доказ саског поријекла.
Nisam najbolje upoznat sa genetičkom geneologijom. Možete li me konkretno uputiti na neki link? Kontaktirao bih Fuštića a i sam bi to uradio. Hvala !  https://www.yseq.net/index.php?cPath=1&osCsid=a9207722a66bcf0eae879a398e39af8c
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3916 послато: Јун 20, 2017, 04:51:50 поподне »
Тешановић, Лучиндан, Ђурђевац, Мионица

Припада хаплогрупи G2a-L497. Нема потпуних поклапања, али се са Златановићем и Бојанићем (Рудо) из рода А01 разликује на само 1 од 23 маркера, па нема сумње да су блиски. Може се са сигурношћу рећи да и Тешановић припада дубљој грани L497>L42>YSC33.


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3917 послато: Јун 20, 2017, 05:02:29 поподне »
Тешановић, Лучиндан, Ђурђевац, Мионица

Припада хаплогрупи G2a-L497. Нема потпуних поклапања, али се са Златановићем и Бојанићем (Рудо) из рода А01 разликује на само 1 од 23 маркера, па нема сумње да су блиски. Може се са сигурношћу рећи да и Тешановић припада дубљој грани L497>L42>YSC33.
Теша Тешановић? 😎😀 сумњам на њега,скоро је био Јовица гост код њега :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3918 послато: Јун 20, 2017, 05:04:33 поподне »
Теша Тешановић? 😎😀 сумњам на њега,скоро је био Јовица гост код њега :)
Тај Тешановић је у питању.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3919 послато: Јун 20, 2017, 05:07:03 поподне »
Тешановић, Лучиндан, Ђурђевац, Мионица

Припада хаплогрупи G2a-L497. Нема потпуних поклапања, али се са Златановићем и Бојанићем (Рудо) из рода А01 разликује на само 1 од 23 маркера, па нема сумње да су блиски. Може се са сигурношћу рећи да и Тешановић припада дубљој грани L497>L42>YSC33.

Кaжe ce дa cу Cтaнићи-Teшaнoвићи дoceлили из Никшићкe Жупe у Pajкoвић зa вpeмe Koчини кpajинe.