Аутор Тема: Радибратовићи и Гојна Гора  (Прочитано 805 пута)

Ван мреже Djordje

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Радибратовићи и Гојна Гора
« послато: Октобар 11, 2023, 10:07:28 пре подне »
Поштовани,позивам вас да ми помогнете у мом раду о огранцима Радибратовића који су се доселили у Гојну Гору.Наиме занима ме када су се доселили,и ко је био први од Радибратовића који се доселио у Гојну Гору.Моје знање досеже до Ђорђија (Ђока) Радибратовића који је био отац Василија,Јевта,Јанићија и Петра Радибратовића,од ове четворице браће настала су нова презимена(Јањићи од Василија,Јевтовићи од Јевта,итд...).
Хвала унапред

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Радибратовићи и Гојна Гора
« Одговор #1 послато: Октобар 11, 2023, 11:06:15 пре подне »
После брзе претраге, Радибратовићи су дошли са Златибора и од Дробњака су. На Златибор су дошли почетком 18. века или раније. Одатле су се, ценим, померили ка Милановцу. То је вероватно тачно јер Јевтовићи, које си поменуо, славе Ђурђевдан. Пише и да су дошли из Негбина, што је Златиборски округ. У претрази форума потражи Радибратовић, има доста тога (у Дигиталној библиотеци још и више).
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Радибратовићи и Гојна Гора
« Одговор #2 послато: Октобар 11, 2023, 12:49:19 поподне »
Поштовани,позивам вас да ми помогнете у мом раду о огранцима Радибратовића који су се доселили у Гојну Гору.Наиме занима ме када су се доселили,и ко је био први од Радибратовића који се доселио у Гојну Гору.Моје знање досеже до Ђорђија (Ђока) Радибратовића који је био отац Василија,Јевта,Јанићија и Петра Радибратовића,од ове четворице браће настала су нова презимена(Јањићи од Василија,Јевтовићи од Јевта,итд...).
Хвала унапред

Овде је о томе можда највише знао форумаш Ђорђо, који није више са нама нажалост. Цитирам:

Рожанство и Равни


Радибратовићи су једна од  најстаријих фамилија на Златибору, доселили су се почетком 18. века или раније са Дурмитора, пореклом су од дробњачког племена. Један њихов део се у току 18. века оделио и одселио у Гојну Гору код Горњег Милановца. Веома су се намножили и разгранали па су поједини огранци добили званична и незванична нова презимена (званична Тодорић, Мијаиловић, Јосовић, Јосиповић, незванична Шупељевићи, Стевовићи, Џагићи, Милановићи, Лујовићи). У Рожанству су крајем 18. века живели у три куће, које се могу узети као три гране у родослову:

-прва кућа је Јосипова грана који је имао синове Јанка, Марка и Стевана. У следећем пасу Јанко је имао сина Митра(1787-); Марко Андрију, Тошу и Јована; а Стеван Сава, Мијаила (од њега су Мијаиловићи), Милоша, Луку и Давида.

-друга кућа је Павлова грана који је имао Ристивоја а Ристивој Петра, Николу(1775-), Јосипа(1780-) и Ђоку(1793-)

-трећа кућа је Василијева (можда је био Павлов син?) грана који је имао Мијаила, Ђока и Петронија. Ђоко и Петроније су се почетком 19. века одселили у Равни и по мајци Тодори су прозвани Тодорићи, док се Мијаило иселио негде другде или није оставио потомство.

Пишем све ово јер сам видео да неки који су радили родослов за Радибратовиће нису добро могли да одреде међусобне релације у тим првим генерацијама.

Такође постоји проблематика у вези тога да ли су Вилотијевићи род са Радибратовићима или не. Не могу се повезати у родослову, и живели су одвојено од осталих Радибратовића, али је чињеница да су били у селу у 18. веку, да славе исту славу и да се сахрањују у исто гробље па бих рекао да је већи степен вероватноће да јесу род. Крајем 18. века су у једној кући живели браћа Вилотије и Андрија, синови Ивана. Од Вилотија су Вилотијевићи а од Андријиног сина Борисава су Борчићи.

Које је годиште могао бити ваш предак Ђорђије приближно? Или ова четири брата? Јесте прегледали арачке и друге тефтере из 1820их и 30их?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Радибратовићи и Гојна Гора
« Одговор #3 послато: Октобар 11, 2023, 05:12:47 поподне »
Мени је у гимназији (XII београдска) одбрану и заштиту предавао Момчило Радибратовић. Сјајан лик  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Djordje

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Радибратовићи и Гојна Гора
« Одговор #4 послато: Октобар 11, 2023, 07:17:40 поподне »
Овде је о томе можда највише знао форумаш Ђорђо, који није више са нама нажалост. Цитирам:

Које је годиште могао бити ваш предак Ђорђије приближно? Или ова четири брата? Јесте прегледали арачке и друге тефтере из 1820их и 30их?

За годиште Ђорђија,не бих могао да кажем са сигурношћу.Помиње се на једном крштењу,и сматрам да је можда рођен око 1770-1780,али нагађам само по томе пошто му је најстарији син,мој предак,Василије рођен 1800 године,док су остала браћа била млађа од њега.На попису чибука 1824(и 1825),помиње се као Василије Ђоковић,са браћом,док се Ђорђије не помиње(преминуо до тад највероватније).На попису мушких глава из 1830,уписан је и најстарији Василијев син Ђорђе(добио име по деди).Док је 1833 уписан као Василије Ђоков,а 1835 уписан је са старим презименом Радибратовић.По усменом предању Јањића(а и чуо сам то и од Јевтовића),да су се доселила 2 брата Раде Радибратовић и још један из Источне Херцеговине,и касније ту основали породице,и причали су да ту има споменик Радов у Гојној Гори,међутим стицајем околности сазнао сам да то није био Радов споменик већ неког Веселина Радибратовића(вероватно предак Бојовића).Е сад буни ме онда ко се први доселио из Рожанства у Гојну Гору?

Ван мреже Djordje

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Радибратовићи и Гојна Гора
« Одговор #5 послато: Октобар 11, 2023, 07:29:34 поподне »
После брзе претраге, Радибратовићи су дошли са Златибора и од Дробњака су. На Златибор су дошли почетком 18. века или раније. Одатле су се, ценим, померили ка Милановцу. То је вероватно тачно јер Јевтовићи, које си поменуо, славе Ђурђевдан. Пише и да су дошли из Негбина, што је Златиборски округ. У претрази форума потражи Радибратовић, има доста тога (у Дигиталној библиотеци још и више).
Радибратовића и дан данас има на Рожанству,међутим огранак њих се доселио у Гојну Гору,а Јевтовићи су један род са Јањићима и Петровићима(можда и са Јанићијевићима ако их има у селу),тако да небих рекао да су се доселили из Негбина.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Радибратовићи и Гојна Гора
« Одговор #6 послато: Октобар 11, 2023, 08:58:09 поподне »
За годиште Ђорђија,не бих могао да кажем са сигурношћу.Помиње се на једном крштењу,и сматрам да је можда рођен око 1770-1780,али нагађам само по томе пошто му је најстарији син,мој предак,Василије рођен 1800 године,док су остала браћа била млађа од њега.На попису чибука 1824(и 1825),помиње се као Василије Ђоковић,са браћом,док се Ђорђије не помиње(преминуо до тад највероватније).На попису мушких глава из 1830,уписан је и најстарији Василијев син Ђорђе(добио име по деди).Док је 1833 уписан као Василије Ђоков,а 1835 уписан је са старим презименом Радибратовић.По усменом предању Јањића(а и чуо сам то и од Јевтовића),да су се доселила 2 брата Раде Радибратовић и још један из Источне Херцеговине,и касније ту основали породице,и причали су да ту има споменик Радов у Гојној Гори,међутим стицајем околности сазнао сам да то није био Радов споменик већ неког Веселина Радибратовића(вероватно предак Бојовића).Е сад буни ме онда ко се први доселио из Рожанства у Гојну Гору?

Имате приватну поруку од мене.