Аутор Тема: Млетачки попис из 1704.године  (Прочитано 656 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Млетачки попис из 1704.године
« послато: Децембар 05, 2021, 11:57:51 поподне »
Читајући попис Катасра Рисна и Херцег Новог из 1704. године од Глигора Станојевића, не могу себи да одгонетнем зашто су систематични Млеци дио становништа потписали са именог оца мјесто презимена а дио са презименом ( интуиција ми говори да су тад имали сви презимена)., и питам се колико би могли за озбиљно да узмемо да је име оца у том случају патронимик ( то јест да се нпр. Марко Петков може сматрати Марко Петковић).

Ван мреже ogixxl

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 84
Одг: Млетачки попис из 1704.године
« Одговор #1 послато: Децембар 06, 2021, 08:11:57 пре подне »
Ако се не варам попис из 1704. је први попис овог подручја од припајања Млетачкој, после Морејског рата. Турска никад није тражила од својих становника да имају и презиме, на свим Турским пописима уписано је само име оца.

Велика већина тадашњег становнишва Херцег Новог и Рисана су били поданици Турске пре Морејског рата, ако Млетачка није тражила да се изјасне за презиме мени је логично да су радили исто као и пред турским властима говорили име оца.

Мислим да последња констатација није на месту, за било какву озбиљну анализу таква аналогија је неодржива. Формирање презиме у овом делу становништва се догодило касније а на који начин, то је било различито од случаја до случаја. 

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Млетачки попис из 1704.године
« Одговор #2 послато: Децембар 06, 2021, 07:10:11 поподне »
Па био је један попис и прије овога мислим да је из 1692 год. ( Пошто је Рисан потпао под Млецима 1684.год а Херцег Нови 1687. год.)
Ево неких примјера из пописа домаћина из 1704. године:
-Вукашин Николин Катурић
-Томо Лучин
-Стјепна Миситић
Што значи да Млеци пописивали у сва три облика људе. Просто ми је невјероватно да нису узели неки стандард, једнозначност. А за неке породице кроз друга документа се може видјети да су имали тад презимена тако да ми није јасно зашто их на тај начин нису и пописали.