Порекло становништва > Црна Гора

Племена Бањани и Пива

<< < (80/80)

Uzi:

--- Цитат: Ješa  Децембар 26, 2021, 10:00:52 поподне ---Uzi, zar oni nisu pripadnici haplogrupe N-P189.2?

--- Крај цитата ---

Свакако јесу, али су такође припадници FGC28435 гране. Ако се постави комплетни низ СНПова на који су позитивни Кулићи онда би то изгледало овако:

Према YFull номенклатури - N-Y6503>P189.2>Y6467>Y6516>Y7310>Y7313>FT182494>FGC28435
Према FamilyTreeDNA - N-B482>FT324>P189>FGC28460>F14667>FGC28456>BY21835>FGC28435

У кратко то значи да су сви који су позитивни на FGC28435 уједно позитивни и на P189.2, илити било који други СНП који је у редоследу пре FGC28435.

Iєшɑ Влɑчɑнин:
Poštovani Uzi,
ima li kakvih turskih popisa ljudi iz stare Hercegovine, iz 16. i 17. veka?
Zanimaju me pivski Balandžići, Golubovići i Kulići sa sve rodonačelnicima im, od loze Branilove, iz Prisojnog Oraha, kod Plužina. Voleo bih znati koji su ljudi živeli u to vreme u tom mestu.

Naravno, svakako bih se trebao testirati DNK testom...

Uzi:

--- Цитат: Ješa  Јануар 22, 2022, 04:36:16 поподне ---Poštovani Uzi,
ima li kakvih turskih popisa ljudi iz stare Hercegovine, iz 16. i 17. veka?
Zanimaju me pivski Balandžići, Golubovići i Kulići sa sve rodonačelnicima im, od loze Branilove, iz Prisojnog Oraha, kod Plužina. Voleo bih znati koji su ljudi živeli u to vreme u tom mestu.

Naravno, svakako bih se trebao testirati DNK testom...

--- Крај цитата ---

Нисам сигуран за 17. век, али за 15. век постоји опширни попис (муфасал дефтерлер) из 1477. године, који се у турском архиву води под сигнатуром ТД 5. А за 16. век постоји скраћени попис (ицмал дефтерлер) из 1533. године, који се у турском архиву води под сигнатуром ТД 174.

Колико сам схватио њих су користили Радомир Миловић и Косто Перишић у књизи "Рудине и Бањани". А за основу су узели превод дефтера који је одрадио Аличић, а и Слијепчевићев рад Прилог историји Пиве.

Bokez:

--- Цитат: Иван Вукићевић  Децембар 09, 2019, 09:16:10 поподне ---
2. Није тестиран ниједан Огњеновић. То је највеће преостало братство из Бањана чији резултат немамо. Има их и у Мратињу у Пиви где су још бројнији.

--- Крај цитата ---
Примјетио сам на табели срског ДНК пројекта да је тестиран Огњеновић из Бањања и да му је резултат ПХ908. Има ли икаквих више детаља? Коме је најближи.

Иван Вукићевић:

--- Цитат: Bokez  Мај 13, 2023, 05:44:10 поподне ---Примјетио сам на табели срског ДНК пројекта да је тестиран Огњеновић из Бањања и да му је резултат ПХ908. Има ли икаквих више детаља? Коме је најближи.

--- Крај цитата ---

У питању је резултат који смо скоро добили:


--- Цитат: drajver  Фебруар 15, 2023, 11:36:53 поподне ---176. Огњеновић, Никољдан, Миљанићи/Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908. Посједује карактеристичне вриједности маркера DYS385ab=14-16, DYS549=12. Ове вриједности, уз близак хаплотип, исту крсну славу и заједничко предање, повезује га са Радојевићем из Велимља. На овај начин је профилисан род Косановића, Радојевића и Огњеновића који је обрађен у књизи о генетичком поријеклу Срба Старе Херцеговине. Од овог рода једино још Косановићи нису тестирани.

Предање за ове породице наводи да су се у Бањане доселили из Приморја, Боке и да су раније били католици. Негдје се наводи Габела у боки, негдје "Каштела код Рисна". Род је и имао надимак Латини, а прислављали су Петровдан. Чини се да им је Огњеновић најстарије презиме. Из овог рода је и митрополит дабробосански Сава Косановић.

--- Крај цитата ---

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију