Порекло становништва > Србија

Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан

<< < (2/6) > >>

ДушанВучко:

--- Цитат: ДушанВучко  Јул 05, 2019, 10:57:23 поподне ---Занимљив извор сам нашао из школске монографије "Основне школе у Јагодинском округу до 1850." :
Предаваних наука, и то: Буквара, Часловца, Псалтира,
Класификација
Катихизиса и Историје Народа Сербског, учећи се младежи у
первои Нормналнои Обшественои Медвеђскои Школи почетои
23 ег Априла 1840 лета.

20.Сава
Вучковић

Да поновим текст о Раковцима из Лопаша:
"Досељени су из села Раково па су по томе добили презиме. При досељењу били су Вучковићи, по Вучку који се први доселио...Сава је записиван као Сава и као Савко. "
Ово је први помен неког Вучковића у Медвеђи, и ради се о школским извештајима од 1840те па на даље...(управо сам видео све оцене , можда свог претка,  да не износим све детаље , из псалтира и часловца је био "добар"  ;D)

--- Крај цитата ---
У књизи Ота Дубислава Пирха, у поглављу које обрађује пут из Варварина у Чачак сам нашао можда занимљив податак , који можда не мора да има везе са мојом породицом , али може и да буде неки траг. У школском извештају из Медвеђе, 1840те, се помиње међу ђацима Сава Вучковић, али у пописима домаћинстава тог времена, у Медвеђи још увек нема Вучковића. Са друге стране, школу у Медвеђи су у то време похађала и деца из околних села, па и из Дренове, коју помиње Пирх. Колико ми је познато, у Дренови нема Лучинштака, а у Медвеђи су једино моји славили Лучиндан (па се носим мишљу да није можда Дренова била мојима нека међустаница, пре доласка у Медвеђу, половином 19. века?)...Овде је скраћени део тог поглавља из Пирхове књиге :

"31. октобар...Од Јасике јахали смо левом обалом Мораве навише; леп низ брежуљака, засађених виноградима и младом храстовом шумом пружа се дуж реке...цео предео има у себи нечег тако веселог и пријатног, да човек путује овуда са извесним задовољством, иако нема ничег особитог, што би одржало неку већу пажњу.
Преноћисмо између Јасике и Трстеника, у селу Дренови...Наше преноћивање, код једног сељака, долази у она код којих су се још највише одржали стари српски обичаји. Кад је вечера била готова и кад је додата вода за прање руку, домаћин је запалио једно парче воштанице у славу кућњег свеца и утврдио га на једном зиду. Сви се окренуше свећи и молили су се дуго и тихо. За то време домаћин узе мало тамјана на једном зажареном ватраљу, окади свећу и сваког од присутника. Сваки се наже пред кадом , да би могао удисати његову благословену силу. - Стари писар допратио нас је довде. Домаћин и домаћица седели су целе ноћи поред ватре и смењивали су се у одржавању њеном. Било је то чудно погледати та два полуосветљена створа, где седе једно поред другог, шапћући и непрестано се старајући, да укажу гостопримство што тише и са што мање досаде..."
Можда ова породица не мора да има везе са мојима, али ето овде да окачим ово што сам нашао у овој Пирховој књизи (путопису)

ДушанВучко:
Негативним резултатом Раковца на Y250780 дефинитивно отпада веза са њима и Јовановићима из Раковца код Рашке. Изгледа да смо били усамљени у том крају у смислу ближег сродства са неким по мушкој линији, и ту се можда потврђује породично предање које је пренео мој прадеда мом оцу, да је мој наврдеда дошао у Медвеђу са братом из "Котора" (можда се вероватније ради о месту Которе у Метохији, јер Котор је ипак предалеко за директну сеобу), у ком је прадеда рекао да се други брат вратио тамо (сам назив "Котор" је мој отац упамтио од прадеде). У суштини, то испада да и није тако давно, половина 19. века, а такође и није постојало никакво сазнање да имамо неке сроднике у околини по мушкој линији. Више бих волео да се успоставила веза ( маркер Дис 19=17, разлика од 3 маркера на 23, иста преслава и географска блискост су се ипак испоставили да не морају да буду индикатор), али тако је како је

ДушанВучко:

--- Цитат: ДушанВучко  Јун 22, 2022, 02:16:57 пре подне ---Негативним резултатом Раковца на Y250780 дефинитивно отпада веза са њима и Јовановићима из Раковца код Рашке. Изгледа да смо били усамљени у том крају у смислу ближег сродства са неким по мушкој линији, и ту се можда потврђује породично предање које је пренео мој прадеда мом оцу, да је мој наврдеда дошао у Медвеђу са братом из "Котора" (можда се вероватније ради о месту Которе у Метохији, јер Котор је ипак предалеко за директну сеобу), у ком је прадеда рекао да се други брат вратио тамо (сам назив "Котор" је мој отац упамтио од прадеде).

--- Крај цитата ---
Исправка, није наврдеда дошао, него његов отац (Таса). Наврдеда (Сима) је то предање пренео мом прадеди (Борисаву), који је то пренео мом оцу. Линија је: Душан (ја), Момчило, Милутин, Борисав, Светолик, Сима, Таса (он се доселио по предању у Медвеђу "из Котора")
Остаје отворено питање где су разнородни родови који преслављају Марковдан (а славе Лучиндан) почели да преслављају ту славу, а пуна их је област од Копаоника до Белице, Ресава, Топлица, Жупа Александровац, Левач, Темнић итд? (тј. да ли то може да буде повезано у смислу исте области и истог периода за те разнородне родове)

Неродимац:
Здраво. Изгледа да то село Которе није било мало или су га његови бивши становници лако памтили или је за њих било доста значајно да су преносили предање о њему. Због мог пријатеља који је недавно последио његов резултат из  Nebule на Yfull и који је добио I-Z16983 а његов id:YF103985 на стаблу је Миловановић из Гатња, слава Св. Никола. Његов род се зову Которци зато што им је нека баба дошла из Котора (у Дреници). Готово исто предање има једна фамилија из Беревца у Сиринићу а на Копаонику као што сте рекли има такође випе фамилија које имају предање да су из села Котора у Дреници. Међутим нико од оних које сам видео не слави вашу славу али знајући да су се славе мењале могућа је сродност са неким од ових фамилија горе наведених а пошто тренутно имамо ДНК резултат само Миловановића можда не би било лоше упоредити ваш и његов резултат и проверити има ли могућности за даље сродство. Надам се да сам мало помогао.

ДушанВучко:

--- Цитат: Неродимац  Јун 22, 2022, 03:07:34 пре подне ---Здраво. Изгледа да то село Которе није било мало или су га његови бивши становници лако памтили или је за њих било доста значајно да су преносили предање о њему. Због мог пријатеља који је недавно последио његов резултат из  Nebule на Yfull и који је добио I-Z16983 а његов id:YF103985 на стаблу је Миловановић из Гатња, слава Св. Никола. Његов род се зову Которци зато што им је нека баба дошла из Котора (у Дреници). Готово исто предање има једна фамилија из Беревца у Сиринићу а на Копаонику као што сте рекли има такође випе фамилија које имају предање да су из села Котора у Дреници. Међутим нико од оних које сам видео не слави вашу славу али знајући да су се славе мењале могућа је сродност са неким од ових фамилија горе наведених а пошто тренутно имамо ДНК резултат само Миловановића можда не би било лоше упоредити ваш и његов резултат и проверити има ли могућности за даље сродство. Надам се да сам мало помогао.

--- Крај цитата ---
Хвала Неродимац :) Моји нису мењали славу, с обзиром да припадам Никшићима, можда неко од њих, али свакако је ту било више родова и да је то била можда нека станица за даља насељавања тих родова у разним правцима (можда у мом случају Ровца-Метохија-Левач). Неко даље истраживање је једино могуће на теренском нивоу, и генетика ( нема индиција сада који родови би могли бити ближи у неком периоду пре 200 до 300 година, као ни за евентуални шири огранак испод Y250780), а за сада су моји усамљени Y250780 у том крају, чак парадоксално, једини сам за сада потврђени Никшић са комбинацијом Лучиндан-Марковдан :) (испада да сам Никшић који се прибратио прибраћеним Никшићима  ;D )

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију