Аутор Тема: Радован Дамјановић  (Прочитано 8374 пута)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Радован Дамјановић
« послато: Новембар 29, 2018, 02:46:09 пре подне »
Да ли је познато којој хаплогрупи припада професор Дамјановић познати аутохтониста?  :D

Догодине у Холштајну!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #1 послато: Новембар 29, 2018, 09:29:10 пре подне »
Да ли је познато којој хаплогрупи припада професор Дамјановић познати аутохтониста?  :D

Зар је он професор? На ком факултету?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #2 послато: Новембар 29, 2018, 02:07:47 поподне »
Зар је он професор? На ком факултету?

Учитељ историје у средњој школи, чини ми се.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #3 послато: Новембар 29, 2018, 02:21:06 поподне »
Учитељ историје у средњој школи, чини ми се.

Аха, такав "професор". То може бити.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #4 послато: Новембар 29, 2018, 02:34:22 поподне »
Аха, такав "професор". То може бити.
Видим да га тако ословљавају када гостује на Балкан инфо-у. Те емисије имају на десетине, па и стотине хиљада прегледа. Заступа аутохтонистичку теорију о пореклу Срба, а изгледа да не познаје много генетику, па би било занимљиво да откријемо.  :)

Нпр. Александар Шаргић са Србија Глобал канала помиње да је И2 Динарик, као и Горан Шарић.
« Последња измена: Новембар 29, 2018, 02:37:24 поподне Милан Петровић »
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #5 послато: Новембар 29, 2018, 04:11:19 поподне »
Нпр. Александар Шаргић са Србија Глобал канала

Човек који је можда и највише учинио да се Срби што више заглупе.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #6 послато: Новембар 29, 2018, 04:18:39 поподне »
Човек који је можда и највише учинио да се Срби што више заглупе.

Можда би било добро да Порекло направи своју редовну емисију где би се разбијале заблуде и на свима разумљив начин објашњавало оно што је утврђено на пројекту. Тема за емисије има на претек.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #7 послато: Новембар 29, 2018, 10:43:20 поподне »
Зар је он професор? На ком факултету?

  Зар су професори само на факултету ?
Професор историје је професор историје, па предавао он у основној, средњој или на факултету. Радован иначе предаје историју у првој економској.
Својевремено сам разговарао са др Иваном Клајном који је на моје изненађење имао позитивно мишљење о Радовану Дамјановићу а иначе је купио и прочитао Радованове књиге. Радован Дамјановић је пореклом из Славоније али нисам сигуран да ли по оцу или мајци, а можда и по оцу и по мајци.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #8 послато: Новембар 29, 2018, 11:11:17 поподне »
  Зар су професори само на факултету ?
Професор историје је професор историје, па предавао он у основној, средњој или на факултету. Радован иначе предаје историју у првој економској.
Својевремено сам разговарао са др Иваном Клајном који је на моје изненађење имао позитивно мишљење о Радовану Дамјановићу а иначе је купио и прочитао Радованове књиге. Радован Дамјановић је пореклом из Славоније али нисам сигуран да ли по оцу или мајци, а можда и по оцу и по мајци.

Да, професори су искључиво на факултету. То је академска титула и нема никакве везе ни са дипломом о стеченом образовању нити са радним местима у образовним установама нижег нивоа. Неко ко је завршио одсек за историју на филозофском факултету добија стручно звање дипломираног историчара а не професора. Закон о средњем образовању и васпитању као и Закон о основном образовању и васпитању такође не познају никакве професоре нити постоје радна места под тим називом у основним и средњим школама. Постоје само наставници. А то што је код нас пракса да се у средњим школама наставници од стране ученика ословљавају са "професоре", то је нека друга прича.
« Последња измена: Новембар 29, 2018, 11:13:14 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #9 послато: Новембар 29, 2018, 11:23:58 поподне »
Занимљиво. Ми као клинци у основној од 5. до 8. разреда наставника историје ословљавали "професоре".
Човек тако хтео, јер је завршио факултет.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #10 послато: Новембар 29, 2018, 11:29:44 поподне »
Занимљиво. Ми као клинци у основној од 5. до 8. разреда наставника историје ословљавали "професоре".
Човек тако хтео, јер је завршио факултет.

Тако је било и у мојој средњој школи а верујем да је и данас. А ево већ код моје деце у средњој школи (гимназији) наставници су се ословљавали са "наставниче".
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #11 послато: Новембар 29, 2018, 11:51:54 поподне »
Тако је било и у мојој средњој школи а верујем да је и данас. А ево већ код моје деце у средњој школи (гимназији) наставници су се ословљавали са "наставниче".
Сад сам видео како је то у Словачкој, и иста полемика се води, али кажу да се не ради о титули већ о називу професије... И код њих у гимназијама наставнике ословљавају са "професор", иако званични назив је "учитељ"...Нисам размиљао о томе, нас у средњој музичкој школи ословљавају са "професоре" , али имамо дневник где на првој страни пише "наставник", па се упише име...Тако да је званично предавач у средњој школи "наставник"...Како је било пре не знам, али би било мало безвезе да је назив романа Милована Витезовића био "Шешир наставника Косте Вујића"   :D

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #12 послато: Новембар 29, 2018, 11:57:57 поподне »
Да, професори су искључиво на факултету. То је академска титула и нема никакве везе ни са дипломом о стеченом образовању нити са радним местима у образовним установама нижег нивоа. Неко ко је завршио одсек за историју на филозофском факултету добија стручно звање дипломираног историчара а не професора. Закон о средњем образовању и васпитању као и Закон о основном образовању и васпитању такође не познају никакве професоре нити постоје радна места под тим називом у основним и средњим школама. Постоје само наставници. А то што је код нас пракса да се у средњим школама наставници од стране ученика ословљавају са "професоре", то је нека друга прича.

Браво, одлично објашњено.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #13 послато: Новембар 29, 2018, 11:59:29 поподне »
Код мене у основној нико није називао наставнике професорима, али је у гимназији зато било оних који су се малтене вређали ако би их неко назвао наставницима, што је заиста апсурдно с обзиром да имају исто образовање као и њихове колеге у основним школама. Неки су чак и самоуверено објашњавали ђацима како у средњим школама предају професори, а у основним наставници.

Мислим да је ова појава великим делом последица тога што су наставници у гимназијама до Другог светског рата (а можда чак и неко време након) заиста имали звање професора јер је тада гимназијско образовање врло вредновано, а факултета је било мало. Међутим, неки људи очигледно имају озбиљне комплексе чим инсистирају на звању које немају ни формално ни суштински имајући у виду данашњи систем образовања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #14 послато: Новембар 30, 2018, 12:03:44 пре подне »
Код мене у основној нико није називао наставнике професорима, али је у гимназији зато било оних који су се малтене вређали ако би их неко назвао наставницима, што је заиста апсурдно с обзиром да имају исто образовање као и њихове колеге у основним школама..
О томе се и ради,  са истим образовањем може да се предаје и у основној и у средњој и на факултету...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #15 послато: Новембар 30, 2018, 12:04:15 пре подне »
Сад сам видео како је то у Словачкој, и иста полемика се води, али кажу да се не ради о титули већ о називу професије... И код њих у гимназијама наставнике ословљавају са "професор", иако званични назив је "учитељ"...Нисам размиљао о томе, нас у средњој музичкој школи ословљавају са "професоре" , али имамо дневник где на првој страни пише "наставник", па се упише име...Тако да је званично предавач у средњој школи "наставник"...Како је било пре не знам, али би било мало безвезе да је назив романа Милована Витезовића био "Шешир наставника Косте Вујића"   :D

Може бити да је пре било другачије, била су друга времена. У Новом Саду неки универзитетски професори заиста и предају паралелно у средњим школама, у одељењима за посебно надарену децу. Њих и треба ословљавати са професоре јер им то припада. Мени лично, такво ословљавање је прикладно и интерно, унутар средње школе, ако се већ код нас уобичајило. Али да се неко у јавности представља као професор и да ставља испред свог имена Prof. а да је при том само наставник са факултетским образовањем, то ми је баш дегутантно и доста говори о ономе ко тако наступа.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #16 послато: Новембар 30, 2018, 12:05:25 пре подне »
О томе се и ради,  са истим образовањем може да се предаје и у основној и у средњој и на факултету...

На факултету не може да се предаје без положеног доктората и избора у звање доцента, ванредног или редовног професора. Односно, да будем прецизнији, могу да предају и асистенти и сарадници у настави (ако им то допусте професори), али они наравно немају звање професора.
« Последња измена: Новембар 30, 2018, 12:12:20 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #17 послато: Новембар 30, 2018, 12:09:25 пре подне »
...Али да се неко у јавности представља као професор и да ставља испред свог имена Prof. а да је при том само наставник са факултетским образовањем, то ми је баш дегутантно и доста говори о ономе ко тако наступа.
Тај назив је остао у народу од раније, али предавач који инсистира на томе "Проф." испред имена, требало би да буде доследан и да бојкотује наставничко веће, јер би и то требало да га вређа :) Углавном, остало је тако и вероватно ће и тако и даље бити, није само код нас...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #18 послато: Новембар 30, 2018, 12:12:11 пре подне »
На факултету не може да се предаје без положеног доктората и избора у звање доцента, ванредног или редовног професора.
Раније је мени предавао професор на факултету са мастер звањем, тек после је уписао докторат...И код нас на факултету музичких уметности предају без доктората, мада је добар део предавача уписао накнадно докторат...Можда је сада неки прелазни период где они који су се већ запослили имају накнадну обавезу да докторирају
« Последња измена: Новембар 30, 2018, 12:17:08 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Радован Дамјановић
« Одговор #19 послато: Новембар 30, 2018, 12:18:15 пре подне »
Раније је мени предавао професор на факултету са мастер звањем, тек после је уписао докторат...И код нас на факултету музичких уметности предају без доктората, мада је добар део предавача уписао накнадно докторат...Можда је сада неки прелазни период где они који су се већ запослили имају накнадну обавезу да заврше докторат

У пракси има свега. Предају по школама и људи без факултета у недостатку кадра, што не значи да је по закону.
Kамене рабъ и госодинъ