Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188446 пута)

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #640 послато: Април 28, 2021, 11:20:08 пре подне »
Једно питање за оне који су радили BigY:

Да ли у поклапањима имате оне са којима делите најнижи СНП, или скуп разноразних појединаца мање или више блиских? Код мене је ово друго, имам појединце из разних грана динарика међу поклапањима, а најближег "рођака" Tsiagkalakisa нема.

Знам да је пре пар година кад се прелазило на овај нови изглед и концепт било говора да је то "баг" који ће бити решен у неком тренутку, па ме интересује каква су друга искуства.

  Evo vec je peta godina od kada sam napravio moju potpunu Y analizu. Mogu samo reci o FTDNA onu nasu staru poslovicu , nije zlato sve sto sija. Kao sto dosta vas zna pripadam Ph908 -FT16449-Y126296- Y81557-Y109645-Y177200-Y99196 haplogrupi. Naveo sam kako nas vode na Yfull stablu , to u krajnjoj liniji i jeste cilj svakog od nas , da svoje podatke posaljes Rusima da te oni definitivno postave na pravo mjesto. Da bi se to dogodilo covjek mora da napravi potpunu genetsku analizu vlastitog Y hromosoma. Svejedno je dali preko FTDNA , Dantelabs-a ili Yseq-a. Svaka od ove tri firme ima svoje dobre i manje dobre strane.
   Iz moje haplogrupe ima nas otprilike pola koji smo radili na FTDNA i pola na Dantelabs-u. Sto se tice liste matches-a meni najblizi "rodjo" se pojavljuje samo na listi BigY-a. Na listi od 111 markera imam samo jednog sa razlikom 9 markera i on je Y177200* , medjutim na listi od 67 markera imam blizu 60 ljudi , ali samo sestoricu koji su u ovoj mojoj Y126296 hg. Svi oni imaju razliku od mene 6 markera , a jedan ima 7 markera. Svi ostali imaju razliku od mene 5 , 6 ili 7 markera , ali ne pripadaju mojoj haplogrupi. Iz tog razloga su ove liste relativne , mogu da budu neka vrsta orjentira , ali u principu nisu.
   Da nama nema SDNKP gdje se slivaju sve analize Srba , bez obzira gdje ih radili , bilo bi jako tesko , mislim cak i nemoguce dostici tako napredna i duboka otkrica svakoga od nas ponaosob. Znam da je tesko odvojiti , pogotovo onima koji zive u Srbiji , Bosni ili Crnoj Gori 400 , 500 eura za potpunu analizu Y hromosoma , ali to je jedini nacin. Sve ovo ostalo se moze izreci sa dvije nase poslovice. Kruzis kao kisa oko Kragujevca ili kruzis kao macka oko vruce kase.

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #641 послато: Април 28, 2021, 12:06:15 поподне »
Naveo sam kako nas vode na Yfull stablu , to u krajnjoj liniji i jeste cilj svakog od nas , da svoje podatke posaljes Rusima da te oni definitivno postave na pravo mjesto.
Слатко ме насмеја ова реченица.  :D

   Da nama nema SDNKP gdje se slivaju sve analize Srba , bez obzira gdje ih radili , bilo bi jako tesko , mislim cak i nemoguce dostici tako napredna i duboka otkrica svakoga od nas ponaosob.
Потпуно се слажем!

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #642 послато: Април 29, 2021, 03:56:42 поподне »

  Evo vec je peta godina od kada sam napravio moju potpunu Y analizu. Mogu samo reci o FTDNA onu nasu staru poslovicu , nije zlato sve sto sija. Kao sto dosta vas zna pripadam Ph908 -FT16449-Y126296- Y81557-Y109645-Y177200-Y99196 haplogrupi. Naveo sam kako nas vode na Yfull stablu , to u krajnjoj liniji i jeste cilj svakog od nas , da svoje podatke posaljes Rusima da te oni definitivno postave na pravo mjesto. Da bi se to dogodilo covjek mora da napravi potpunu genetsku analizu vlastitog Y hromosoma. Svejedno je dali preko FTDNA , Dantelabs-a ili Yseq-a. Svaka od ove tri firme ima svoje dobre i manje dobre strane.
   Iz moje haplogrupe ima nas otprilike pola koji smo radili na FTDNA i pola na Dantelabs-u. Sto se tice liste matches-a meni najblizi "rodjo" se pojavljuje samo na listi BigY-a. Na listi od 111 markera imam samo jednog sa razlikom 9 markera i on je Y177200* , medjutim na listi od 67 markera imam blizu 60 ljudi , ali samo sestoricu koji su u ovoj mojoj Y126296 hg. Svi oni imaju razliku od mene 6 markera , a jedan ima 7 markera. Svi ostali imaju razliku od mene 5 , 6 ili 7 markera , ali ne pripadaju mojoj haplogrupi. Iz tog razloga su ove liste relativne , mogu da budu neka vrsta orjentira , ali u principu nisu.
   Da nama nema SDNKP gdje se slivaju sve analize Srba , bez obzira gdje ih radili , bilo bi jako tesko , mislim cak i nemoguce dostici tako napredna i duboka otkrica svakoga od nas ponaosob. Znam da je tesko odvojiti , pogotovo onima koji zive u Srbiji , Bosni ili Crnoj Gori 400 , 500 eura za potpunu analizu Y hromosoma , ali to je jedini nacin. Sve ovo ostalo se moze izreci sa dvije nase poslovice. Kruzis kao kisa oko Kragujevca ili kruzis kao macka oko vruce kase.
Распоређују нас како су у могућности... Да ми можемо да обезбедимо барем 100 великих тестова годишње, то би већ била осетна разлика.

Не би била лоша идеја, ако је неко у могућности, да свој први тест уради код фтдна, па добије 37 маркера. После нека их прошири на 111, па не мора више ништа да дира после тога. Ми сада имамо известан проблем, да део тестираних из табеле нема ни 23 маркера, него само 17.
Да нам је просек 37 маркера, то би већ био знатан скок квалитета, објашњења, тумачења...

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #643 послато: Мај 01, 2021, 12:49:31 поподне »
Објављени су резултати BIGY700 теста за Крупежа из Ракове/Чачак (Никољдан). Припада хаплогрупи
R1b-M269>L23>L51>P312>U152>L2>A19725>A19718>BY39321>Z29897>BY39307

На YFullu још нису издвојене ове низводне гране и као терминална стоји A19725, https://www.yfull.com/tree/R-A19725/

Грани BY39307 засад припадају поред Крупежа, Американац са најдаљим коријенима у Корнволу (17. в) и Румун из мјеста Cotorca У Влашкој (сјевероисточно од Букурешта). У поклапањима Крупежу показују само Румуна и чини ми се да ће са њим свакако дијелити још новела, након што стабло буде сређено. Немам увид у новеле Румуна, па не знам које старости ће бити та веза. Американца не приказују у поклапањима, па претпостављам да са њим нема дијељених новела. Иначе, Крупежу засад стоји преко 30 новела на списку.

Крупеж и Румун су формирали нову грану (R-BY76984), где деле шест заједничких мутација, а испод тога имају још просечно 7 приватних новела.


Ван мреже АЦар

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
  • R1a R-Y2608* mt:H13b1-a1a*
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #644 послато: Јун 10, 2021, 03:59:41 поподне »
Праштајте мени неуком, али како да се пријавим на Српски ДНК пројекат на FTDNA???

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #645 послато: Јун 10, 2021, 04:10:21 поподне »
Праштајте мени неуком, али како да се пријавим на Српски ДНК пројекат на FTDNA???

Јеси ли тестиран код ФТДНА?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #646 послато: Јун 10, 2021, 11:01:20 поподне »
Зубовић, Јовањдан, Врело, Кореница, I2-PH908

Зубовићи немају превише блиских на FTDNA. Хаплотип специфичан због вредности 14-14 на маркеру 385. У Српском днк пројекту су најближи Ћалићи из Лике (Грачац), који такође славе Јовањдан.

О Зубовићима постоји нека прича о поркелу из Рашке. Питање је колико има основа.
http://media.nmkv.rs/izdavastvo/Nasa-proslost-15/083-90.pdf

Случајно или не, овом генетском роду (род Д), припадају и Каралићи из рашке области.

Од ових Зубовића је пореклом и Михаило витез Зубовић
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B8%D0%BB%D0%BE_%D0%97%D1%83%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B

Не знам колико је реална могућност да Зубовић заправо припада хаплогрупи I2-Y3120>S17250>Y4882>A1328>FT27092>Y177643, највише због славе Аранђеловдана (тако стоји у табели СДНКП), вредности 25 на 390 а и због тога што Карановић бележи да су Зубовићи сродни Шијанима и Лалићима који припадају поменутој хаплогрупи и роду А у табели пројекта.

Ван мреже АЦар

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
  • R1a R-Y2608* mt:H13b1-a1a*
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #647 послато: Јун 11, 2021, 11:38:00 пре подне »
Јеси ли тестиран код ФТДНА?

Не, тестиран сам код Данте-а!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #648 послато: Јун 11, 2021, 12:20:02 поподне »
Не, тестиран сам код Данте-а!

Онда не можеш. FTDNA пројектима могу да приступају само купци FTDNA услуга.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #649 послато: Јул 07, 2021, 10:24:23 поподне »
Српском пројекту на FTDNA приступио је: Косановић, непознато, E-M35

Вероватно је реч о крајишким Косановићима, слава Никољдан. Потврду за ово вероватно налазимо у резултату Косановића са 23andMe (Никољдан, Плашки, E-M78)

Судећи по маркерима, Косановић би могао припадати генетичком роду Матаруга (E-A18844), самим тим даље порекло упућује на простор Херцеговине.


Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #650 послато: Јул 07, 2021, 10:57:54 поподне »
Српском пројекту на FTDNA приступио је: Косановић, непознато, E-M35

Вероватно је реч о крајишким Косановићима, слава Никољдан. Потврду за ово вероватно налазимо у резултату Косановића са 23andMe (Никољдан, Плашки, E-M78)

Судећи по маркерима, Косановић би могао припадати генетичком роду Матаруга (E-A18844), самим тим даље порекло упућује на простор Херцеговине.


Уз помоћ Невген-а и мало додатне анализе може се извести закључак да Косановићев хаплотип ипак указује на другу грану:

E-V13>CTS5856>BY3880>FGC44169>S7461>BY169463

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #651 послато: Јул 07, 2021, 11:10:37 поподне »
Српском пројекту на FTDNA приступио је: Косановић, непознато, E-M35

Вероватно је реч о крајишким Косановићима, слава Никољдан. Потврду за ово вероватно налазимо у резултату Косановића са 23andMe (Никољдан, Плашки, E-M78)

Судећи по маркерима, Косановић би могао припадати генетичком роду Матаруга (E-A18844), самим тим даље порекло упућује на простор Херцеговине.

Ако је заиста у питању род Матаруга, то би више ишло у прилог бањанским Косановићима, мада није искључено да су бањански и крајишки Косановићи генетски повезани.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #652 послато: Јул 08, 2021, 09:12:50 пре подне »

Уз помоћ Невген-а и мало додатне анализе може се извести закључак да Косановићев хаплотип ипак указује на другу грану:

E-V13>CTS5856>BY3880>FGC44169>S7461>BY169463

Удаљеност Косановића од извесног Хрвата који има потврђен BY169463+ је 17 разлика на 111 маркера.
Најближи Y172393+ је од Косановића удаљен 30 разлика на 111 маркера. Тако да мислим да нема сумње да је Косановић BY169463+.

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #653 послато: Јул 08, 2021, 06:48:21 поподне »
Српском пројекту на FTDNA приступио је: Косановић, непознато, E-M35

Вероватно је реч о крајишким Косановићима, слава Никољдан. Потврду за ово вероватно налазимо у резултату Косановића са 23andMe (Никољдан, Плашки, E-M78)

Судећи по маркерима, Косановић би могао припадати генетичком роду Матаруга (E-A18844), самим тим даље порекло упућује на простор Херцеговине.

Косановић је из Висућа код Удбине. Слава јесте Никољдан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #654 послато: Јул 14, 2021, 05:08:33 пре подне »
Пројекту је приступио:

Буха, Митровдан, Риља, Невесиње, I1-P109>Y13930 (37 маркера)

"Buha, slave Mitrovdan, došli iz sela Domrke i naselili su gotovo sva koleška sela."
https://www.poreklo.rs/2020/07/01/nevesinjska-povrs-sela-kolesko-i-slivlja/

Тестираном је генетички најближи претходно тестирани Буха из Невесиња, са којим има потпуно поклапање на упоредивим маркерима.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #655 послато: Јул 14, 2021, 11:17:00 пре подне »
На Пројекту се налазе и резултати на 111 маркера Ристића из Јагодине. Податке је прослиједио странац, који је по мајци од ових Ристића, тако да није оставио податке о слави. Оставио еј податке о поријеклу са Косова, могуће и из Црне Горе, али то су већ општа мјеста.

Ристић припада хаплогрупи I2-Y3120. Од карактеристичнијих маркера издвајају се DYS439=11, DYS456=16, DYS533=11.

Због вриједности DYS533=11 вјероватно припада грани Z17855>BY190177 Наручен му је BIGY700 па ћемо видјети.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #656 послато: Август 07, 2021, 09:44:38 поподне »
Не знам да ли је у међувремену објављивано, али стигли су резултати на 111 маркера за Биочанина, Ћириловдан, Брњица, Сјеница. Припада хаплогрупи I2-Z17855>A16413>A20030>BY66632>BY76303 и роду Љешњана Војинића. Чекају се и резултати BIGY700 па ћемо видјети да ли ће поцијепати овај BY76303 ниво.

Хаплотип има неколико карактеристичних вриједности, од којих су неке само додатно измутиране вриједности рода Љешњана Војинића, нпр. DYS19=14 (код других Љешњана је ту 16, што је такође ниже од 17 колико је модал за BY66632) и 481=31 (модал за BY66632 је 29) . По тим вриједностима најближи су им Јелићи из више мјеста у Полимљу и Сјеници, који су имали регистровану делецију на DYS19, као и 481=31. Нешто даљу везу би могли имати са оним породицама које имају само 481=31(Раичевићи, Кастратовићи).

Биочани имају и неколико својих приватних стр мутација, од којих је најизразитија YGATAH4=11, као и ниску вриједност на YGGAAT1B07=9 (у односу на модално 11).

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #657 послато: Август 07, 2021, 10:19:29 поподне »
Објављени резултати на 111 маркера за Малешевића, Никољдан, Чивчије, Прњавор. Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029 највјероватније грани YP417. Прилично модалан хаплотип са великим бројем поклапања која не морају имати филогенетски значај. Једина нешто карактеристичнија вриједност DYS533=11.

Због исте славе, блиског хаплотипа и смјера сеоба, можда интересантна веза са Мајићем из Сијерача, Бајина Башта.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #658 послато: Август 09, 2021, 12:52:26 поподне »
Објављени резултати на 111 маркера за Малешевића, Никољдан, Чивчије, Прњавор. Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029 највјероватније грани YP417. Прилично модалан хаплотип са великим бројем поклапања која не морају имати филогенетски значај. Једина нешто карактеристичнија вриједност DYS533=11.

Због исте славе, блиског хаплотипа и смјера сеоба, можда интересантна веза са Мајићем из Сијерача, Бајина Башта.

То су резултати које сам добио, а са којима ја лично не могу пуно да започнем, тако да захваљујем теби и Узелцу на објашњењима. Дописаћу нека додатна објашњења, не знам да ли је добра тема, па слободно пребаците даље ако не одговара овде.

Оно што сам тамо у контрол панелу код резултата могао да приметим да су највећа поклапања са особама са простора данашње Пољске и Источне Немачке, тако да то себи логички објашњавам класичним словенским генима :)

Узелац ми је указао на ову тему на форуму: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=3769.0, коју сам пажљиво исчитао.

Ту ми је за око запао овај упис:
Цитат
Ја бих yp417 пре повезао са Драговићима него Северјанима. Зна се да су Драговићи насељавали јужне делове данасње Белорусије, и да се једна група населила на Балкан у 6. веку. Један део се населио у Бугарску (река Драговиштица), а други, после опсаде Солуна, у грчку Македонију. Видимо да је управо у овим крајевима yp417 највећи на Балкану. Што се тиче динарске зоне, сматрам да су они потомци припадника Драговићке цркве, који су прогоњени као богумили, и своје уточиште нашли у средњовековној Босни. Мада, опет, могуће да је било и ранијих сеоба из солунске у динарску зону.

У неким старим писменим уратцима (нпр. Љубомир Лукин Опачић - Прњавор, његово подручје и људи, Београд 1981), порекло наше породице се смешта на простор данашње македонско-бугарске границе (регија Малешевске планине и извора Брегалнице). Нема наравно никаквих посебних научних доказа који говоре у прилог томе, али наводим као некакав могући путоказ.

Скоро сам сазнао од стрица, да су њему покојни ђед, итд. причали да смо у с. Чивчије тј. Прњавор дошли из Грахова. У неким мојим истраживањима, ја сам смер сеоба скицирао из правца југа (могуће као што је горе наведено Малешевске планине), преко Херцеговине и Купреса ка Змијању и ту би требало да је дошло до раздвајања на оне који су остали на Змијању (и околини), на оне који су дошли (вероватније као "чивчије" доведени) на простор Прњавора и евентуално на оне који су отишли у Аустрију тј. Кордун (Малешевић село, нисам сигуран да ли тамошњи Малешевићи славе св. Николу, али мислим да сам негде видео податак да славе).

Овде сам наишао такође на инстересантан текст на Пореклу: https://www.poreklo.rs/2016/11/13/poreklo-prezimena-zmijanjskih-sela-gornje-i-donje-ratkovo-i-strazice/

Цитат
Малешевића има девет домаћинстава и славе Никољдан. Сматра се да су поријеклом из околине Гламоча. У Гламочком пољу Малешевића има на више мјеста, славе Јовандан, а поријеклом су из Бјелајског поља. У Поуњу славе такође Никољдан и поријеклом су из Грахова. У парохији Пркоси у протопрезвитерату Петровац крајем XIX вијека било је Малешевића који славе Никољдан.

Такође у овом тексту Порекла: https://www.poreklo.rs/2014/04/09/naseljavanje-vojnicko-slunjske-oblasti-prezima-prvih-srba-na-kordunu/ наводи се породица Малешевић, која је пребегла из Турије (претпостављам с. Турија, о. Бихаћ).

Малешевићи су прилично велики род и прилично разгранат, тако да је тешко то све категоризовати. Оно што је сигурно су рођачке везе са Малешевићима из с. Г. Мравица (о. Прњавор) и са Малешевићима из Врдника, који су се одселили тамо током исељавања становништва из БиХ ка Војводини 50-их или 60-их година. У шематизму Митрополије Дабробосанске из 1882. наша породица се уредно наводи у с. Чивчије са славом Св. Никола. То пресељење из Грахова је онда могло да се деси или током 18-ог века или у раној половини 19-ог века. Репер ми је за то истоимена породица у нашем селу која слави Св. Марка и која се у село доселила из с. Љубатовци (о. Лакташи), а која се старином презивала Рајић. Један од њих се оженио из наших Малешевића и тако су добили земљу и примили презиме. Размишљајући логички, морали су наши преци да буду ту доста дуже да би имали толико земље, да одвоје део и за новопридошле. Чисто неко моје логичко размишљање.
За Бајину башту немамо апсопутно никаква предања или сл.

Хвала још једном на појашњењима.  :)





« Последња измена: Август 09, 2021, 01:00:45 поподне Malesevic »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #659 послато: Август 09, 2021, 01:52:24 поподне »
То су резултати које сам добио, а са којима ја лично не могу пуно да започнем, тако да захваљујем теби и Узелцу на објашњењима. Дописаћу нека додатна објашњења, не знам да ли је добра тема, па слободно пребаците даље ако не одговара овде.

Оно што сам тамо у контрол панелу код резултата могао да приметим да су највећа поклапања са особама са простора данашње Пољске и Источне Немачке, тако да то себи логички објашњавам класичним словенским генима :)

Хаплогрупа R1a-M458>L1029 је једна од оних хаплогрупа гдје str резултати не значе много. Могућа су "блиска" поклапања са тестиранама које дијеле хиљаде година. Из тог разлога, као тренутно најјефтинију опцију предлажем М458 панел YSeqa, како би се дошло до неких нижих грана.

https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=27&products_id=10131&osCsid=caff14a30fd836630a28eace42cf9fae