Науке и научне дисциплине > Физичка антропологија

Боја коже становника Европе пре 40, 30, 20 и 10 хиљада година

<< < (4/7) > >>

Милош:
Јуче и прикјуче је на Viasat History-ју била емисија о генетици и мешању људи са Неандерталцима и Денисовцима. Научна је чињеница данас да је до тог мешања дошло. Иако није конкретно речено, захваљујући генима Неандерталаца (A000), Европљани и Азијати имају светлу и дебљу кожу, светле очи, космати су, а Азијати захваљујући још једном мешању са Денисовцима (A0000), косе очи и јачи имуни систем. Гени "прилагођавања", који су бли јачи, брзо су се преносили. Такав је пример и Тибетанаца, који имају исту мутацију као и Денисовци, око регулисања хемоглобина, што им помаже да живе на висинама од преко 4000 метара. Ту су још много других гена које имају само Азијати, а тичу се имуног система. Мислим да је Полић постављао негде линк са радом једног руског научника, који даје сличне закључке.

Научници су доказали да је размножавање између различитих врста које су имале заједничког претка у последњих 2 милиона година, могуће. Остаје да су једини "чисти" хомо сапиенси, људи из Африке. Али и тамо је пронађена мешавина ДНК. Мешали у се са онима чија је хаплогрупа, добијена из старих костију, са простора Марока, која је подигла лествицу на преко 300000 година. То је хаплогрупа A00. Међутим, изгледа да је реч о још једној грани Хомо, која је обитавала у Африци и мешала се са људима. Интересантно је да је та хаплогрупа нађена у Камеруну међу данашњим становницима. Па се питам ако је опстала A00, да ли можда у будућности пронађемо и A000 или A0000? Када већ имамо доказ о мешању. То би била сензација.

Ово све причу о расама ставља у нови контекст, па се опрезно и у емисији користе термини и избегава улазак на терен о различитости раса. Али ово то ипак, колико-толико, показује.

Vidak:

--- Цитат: Милош  Јануар 10, 2019, 09:41:03 пре подне ---Јуче и прикјуче је на Viasat History-ју била емисија о генетици и мешању људи са Неандерталцима и Денисовцима. Научна је чињеница данас да је до тог мешања дошло. Иако није конкретно речено, захваљујући генима Неандерталаца (A000), Европљани и Азијати имају светлу и дебљу кожу, светле очи, космати су, а Азијати захваљујући још једном мешању са Денисовцима (A0000), косе очи и јачи имуни систем. Гени "прилагођавања", који су бли јачи, брзо су се преносили. Такав је пример и Тибетанаца, који имају исту мутацију као и Денисовци, око регулисања хемоглобина, што им помаже да живе на висинама од преко 4000 метара. Ту су још много других гена које имају само Азијати, а тичу се имуног система. Мислим да је Полић постављао негде линк са радом једног руског научника, који даје сличне закључке.

Научници су доказали да је размножавање између различитих врста које су имале заједничког претка у последњих 2 милиона година, могуће. Остаје да су једини "чисти" хомо сапиенси, људи из Африке. Али и тамо је пронађена мешавина ДНК. Мешали у се са онима чија је хаплогрупа, добијена из старих костију, са простора Марока, која је подигла лествицу на преко 300000 година. То је хаплогрупа A00. Међутим, изгледа да је реч о још једној грани Хомо, која је обитавала у Африци и мешала се са људима. Интересантно је да је та хаплогрупа нађена у Камеруну међу данашњим становницима. Па се питам ако је опстала A00, да ли можда у будућности пронађемо и A000 или A0000? Када већ имамо доказ о мешању. То би била сензација.

Ово све причу о расама ставља у нови контекст, па се опрезно и у емисији користе термини и избегава улазак на терен о различитости раса. Али ово то ипак, колико-толико, показује.

--- Крај цитата ---

Druga teorija kaze da su staroevropljani posvijetlili kad su presli na poljoprivredu i takva ishrana nije imala dovoljno vitamina B sto je dovelo do svjetlije puti i da nije posljedica mijesanja sa neandertalcima.

Златан:

--- Цитат: Ojler  Фебруар 07, 2018, 02:56:38 поподне ---Оно што је највероватније погрешно је управо ова претпоставка. Недавно објављена открића указују да се излазак човека из Африке морао десити знатно раније, па се чак и поставља питање да ли је Африка уопште место настанка човека:

Oldest Human Fossil Outside Africa Discovered

--- Крај цитата ---

Знам да је Кљосов у неким аспектима превазиђен, али он говори да је чињеница да у ископавањима која су урађена на тлу Африке нема директних днк подударања на основу мутуација са данашњим становницима Европе, па су приче о пра-пореклу из Африке само теорија.

Такође говори, да принцип највеће разноликости која се тамо среће се може применити само на затворене кругове. Он наводи пример Москве или Њујорка, где је данас разноликост највећа, па нису сви потекли одатле.

Лично ми је у принципу свеједно, али ми приче о пореклу из Африке макар за сада делују неубедљиво.

Vidak:

--- Цитат: Vidak  Јануар 10, 2019, 10:13:44 пре подне ---Druga teorija kaze da su staroevropljani posvijetlili kad su presli na poljoprivredu i takva ishrana nije imala dovoljno vitamina B sto je dovelo do svjetlije puti i da nije posljedica mijesanja sa neandertalcima.

--- Крај цитата ---

Greska, vamin D.

Милош:

--- Цитат: Vidak  Јануар 10, 2019, 10:13:44 пре подне ---Druga teorija kaze da su staroevropljani posvijetlili kad su presli na poljoprivredu i takva ishrana nije imala dovoljno vitamina D sto je dovelo do svjetlije puti i da nije posljedica mijesanja sa neandertalcima.

--- Крај цитата ---

Тако сам ништо и ја мислио. Али овде се изгледа ради о мутацији на гену, који је одговоран за дебљину и боју коже, а који Европљани деле са Неандерталцима.


--- Цитат: Златан  Јануар 10, 2019, 10:24:47 пре подне ---Знам да је Кљосов у неким аспектима превазиђен, али он говори да је чињеница да у ископавањима која су урађена на тлу Африке нема директних днк подударања на основу мутуација са данашњим становницима Европе, па су приче о пра-пореклу из Африке само теорија.

Такође говори, да принцип највеће разноликости која се тамо среће се може применити само на затворене кругове. Он наводи пример Москве или Њујорка, где је данас разноликост највећа, па нису сви потекли одатле.

Лично ми је у принципу свеједно, али ми приче о пореклу из Африке макар за сада делују неубедљиво.

--- Крај цитата ---

Мсислим да осим што је превазиђен и што је паушално доносио закључке, он је уједно и пример "хаплогруписте", а смео бих да кажем и расисте. А све под дејством дневно-политичких догађаја.

Управо филогенетско стабло и СНП-ови, јасно говоре о правцима миграције. И сви путеви воде ка источној Африци.

Ево мој пример. Позитиван сам на A0-T-L1090 (и још 200+ СНП-ова), A1-V168..., A1b-V221..., итд. Дакле јасно као дан.

Тако да у оба случаја можемо да говоримо о доказаним теоријама.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију