Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 909398 пута)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2480 послато: Септембар 08, 2018, 04:01:41 поподне »
Нађох и ове са другом славом.

село Јелашница (Сурдулица)

Родови затечени прилико ослобађања 1878. године:

-Аризановићи, Стевановићи, Станисављевићи, Стевановићи други и Риста Колар – сви славе Никољдан.


село Рајчетине (Црна Трава)

Ђорини су из Драинце (Клисуре), Аризановићи у Павличину су из Црне Траве, а Рогљинци из Ражине код Ниша, славе св. Стеван


Родови са различитим славама:
Аризановићи, Аранђеловдан, Богошево PH908
Аризановићи, Стевањдан, Црна Трава
Аризановићи, Никољдан, село Јелашница

Такођер
село Битврђа (Сурдулица)
-Аризановић (Јордан), Аранђеловдан, је из Лисине; данас је чивчија на имању (Занога) породице Близнака. Отац му је пре 1878. године служио у селу.


 Овај Аризановић је могуће повезан са овим из Богошева преко славе. Лисина је још источније близу Босилеграда.

 Обзиром на различите славе те вјероватно различито поријекло код ових родова, мени изгледа да је Аризан име било неко регионално име на овом подручју, Богошево и Јелашница су једно до другог а само 25 км сјевероисточно је и Црна Трава. Лисина источније. Ово је релативно уско подручје и оваква презимена се изгледа ту јављају..

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2481 послато: Септембар 08, 2018, 05:09:31 поподне »
 Занимљиво да се неки род Аризанов налази и у селу Негорци код Гевгелије, оно је у близини мегленовлашких села Конско, Серменин.. У дефтеру Ћустендилског санџака 1570 г. нема овог села. Моин се јавља заједно са Серменином и Биралевом (Барлево код Серменина), међутим из Моина и Серменина нико није уписан, из Биралева јесте па се чини да су они били повезани односно иста популација. Моин не важи за мегленовлашко село, као ни Негорци којих такођер 1570. г. нема.. Но могуће је за Моин преко ове старе везе са Серменином и Барлевом из 1570. говорити да је изворно то могло бити, или имате неке везе..


Rečnik na preziminjata kaj Makedoncite
Аризанов
Барбарево, Струмичко 12 (3); Борисово, Струмичко 12 (2); Ваташа, Кавадаречко 18 (6); Гевгелија 25 (7); Градско, Титоввелешко 3(1); Долно Нерези, Скопско 2(1); Дражево, Струмичко 6(1); Иловица, Струмичко 12(3); Јоосифово, Валадовско 7 (1); Кавадарци 1(1); Куманово 2(1); Миравци, Гевгелиско 28(6); Негорци, Гевгелиско 22(6); Нов Дојран, Гевгелиско 6(2); Нова Маала, Струмичко 4(1); Секирник, Струмичко 7(1); Cкoпje 4(1); Смолари, Струмичко 31(5); Стиник, Струмичко 24(3); Струмица 47(10); Штип 6(1).

 Погледајте концентрацију Аризанова у Струмици у непосредној близини ових јављања из дефтера половином 17. вијека имена Харизан! Као и код Гевгелије, врло близу мегленовлашких подручја. Видим и да се село Миравци (гдје има више Аризанова) јавља у дефтеру 1570. г. И наравно струмичко Барбарево.:) Да није Барбаресос (који иако има чудан хаплотип ипак има dys392=12 као и сви Y22066) из струмичког Барбарева? :)
 Сад наравно постоји и индикација о присуству овог имена источно од Врања (родови са различитим славама).

 Мислим да смо близу.. :)
« Последња измена: Септембар 08, 2018, 05:11:54 поподне Zor »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2482 послато: Септембар 08, 2018, 06:01:56 поподне »
Одосмо предалеко. :) Барбаресос је са Пелопонеза.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2483 послато: Септембар 08, 2018, 06:14:44 поподне »
Одосмо предалеко. :) Барбаресос је са Пелопонеза.

 Знам.:) Само спомињем ако би био неки досељеник. Мислим да постоји каузална веза између јављања личног имена Харизан у Петричу и ових силних Аризанова са сусједног подручја Струмице данас.
Харизан, Габрене 1664  - Аризанов, Смолари, Струмичко 31(5)  5 километара
Харизан, Боровичене 1664 - Аризанов, Смолари и Барбарево ( 12 (3)) 10-так километара

 Нисам гледао у Бугарској каква је ситуација, јер Петрич припада Бугарској.

 Чини се и да се шире до Гевгелије. Другдје у Македонији их слабо има, једино има нешто у Ваташи, што опет није превише удаљено од ових подручја.

 Кад смо код Пелопонеза није ни ово на одмет: једини спомен оваквог имена који сам нашао јужније.
Западни Пелопонез, 1330-1350
Χαρζανίας Νικηφόρος,   Charzania Nichiforus
« Последња измена: Септембар 08, 2018, 06:19:18 поподне Zor »

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2484 послато: Септембар 08, 2018, 06:39:28 поподне »
Знам.:) Само спомињем ако би био неки досељеник. Мислим да постоји каузална веза између јављања личног имена Харизан у Петричу и ових силних Аризанова са сусједног подручја Струмице данас.
Харизан, Габрене 1664  - Аризанов, Смолари, Струмичко 31(5)  5 километара
Харизан, Боровичене 1664 - Аризанов, Смолари и Барбарево ( 12 (3)) 10-так километара

 Нисам гледао у Бугарској каква је ситуација, јер Петрич припада Бугарској.

 Чини се и да се шире до Гевгелије. Другдје у Македонији их слабо има, једино има нешто у Ваташи, што опет није превише удаљено од ових подручја.

 Кад смо код Пелопонеза није ни ово на одмет: једини спомен оваквог имена који сам нашао јужније.
Западни Пелопонез, 1330-1350
Χαρζανίας Νικηφόρος,   Charzania Nichiforus

Харизанов као презиме се јавља и поменутом граду Кричим у Пловдивској области.Не мора наравно ништа да значи.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2485 послато: Септембар 08, 2018, 06:57:22 поподне »
У јужној Србији и на Косову постоји презиме Аризановић, имамо једног тестираног из околине Врања - I2 PH908.

У јужној Србији да, формирано презиме по претку Аризану - Аризановић крајем 19. прва половина 20. века. Имаш највише породица (несродних) са презименом Аризановић у северном Пчињском округу и источном Јабланичком округу. Очигледно је ово име било заступљено током 19. века, а можда и током друге половине 18. века у тим областима Србије и карактеристично је за поменуте области. На Космету код Срба старинаца није било име Аризан, а нема ни презиме Аризановић. Ја до сад сам прочитао и прелистао доста књига о Косову и Метохији и никад нисам уочио да се неко звао Аризан. Не искључујем могућност да презиме Аризановић има, или да га је било на Косову, али код досељених колониста из југоисточне и јужне Србије.
« Последња измена: Септембар 08, 2018, 06:59:43 поподне Акса »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2486 послато: Септембар 08, 2018, 07:52:28 поподне »
Име Аризан/Харизан происходи из грчког глагола χαρίζω са значењем "поклонити, даровати", дакле словенска верзија овог имена би била - Дарко.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2487 послато: Септембар 08, 2018, 08:06:19 поподне »
Харизан, Габрене 1664  - Аризанов, Смолари, Струмичко 31(5)  5 километара
Харизан, Боровичене 1664 - Аризанов, Смолари и Барбарево ( 12 (3)) 10-так километара

 Мала грешка није Габрене већ "Гюргюва" односно данас Гюргево, што је опет само 15-так км источно од Стиника гдје се јављају Аризанови. Друга два села Игумениче и Буричан (или Боричан) гдје се јавља форма Харизан нисам још убицирао, али ту су негдје била.
 Ипак је Петрич био обухваћен истим дефтером Ћустендилског санџака, нпр. управо Боровичене само што нисам нашао неког с тим именом.


Харизанов као презиме се јавља и поменутом граду Кричим у Пловдивској области.Не мора наравно ништа да значи.

 Занимљиво, ваљало би и то истражити. Кад смо код Кричима, или Крича, једно од тумачења (мислим и од неких аутора) било је и да происходи од "хришћанин".
 И ту управо долазим до овог дефтера џизје Петрича из 1664. гдје су ова 4 Харизана која сам споменуо.
Село Дъражева
Хризко Стойо

Село Исмолар.
Гудан Хрисим; Станислав Гудан; Михаил Хрисим; Стойо Хрисим (очито браћа)

Село Покровник
Герман Хрисим; Хрисим Герман
(дакле Герман син Хрисима сина Германа :) )

 Нећу споменути честу форму Христо. Али овај "Хризко" (у османском писму се "з" пише јасно другачије од "с") би могао бити варијанта од Харизан, са словенским -ко,  Хариз->Хриз.

 С друге стране ова форма Хрисим по теорији да је Крич <- Христ (Хришћани је од Христјани), скоро савршено кореспондује са Кричимом, Хрисим - Кричим.

 Дакле и ова имена се јављају на том подручју.

 Дјелује примамљиво и ова опција, спајања Харизана и Крича по тој теорији о етимологији ријечи Крич.:) Не кажем да је нешто вјероватна.
 Нисам нешто тражио ово име Хрисим, само сам ту случајно налетио на њега.
« Последња измена: Септембар 08, 2018, 08:08:22 поподне Zor »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2488 послато: Септембар 08, 2018, 08:21:40 поподне »
Име Аризан/Харизан происходи из грчког глагола χαρίζω са значењем "поклонити, даровати", дакле словенска верзија овог имена би била - Дарко.  :)

 Само што није нешто било заступљено код самих Грка.:)

 Видим и овај "хрисим" има значење у бугарском "Синоними кротък, послушен, смирен, тих, спокоен, добродушен".

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2489 послато: Септембар 08, 2018, 10:14:54 поподне »

Кад смо код Кричима, или Крича, једно од тумачења (мислим и од неких аутора) било је и да происходи од "хришћанин".
 И ту управо долазим до овог дефтера џизје Петрича из 1664. гдје су ова 4 Харизана која сам споменуо.
Село Дъражева
Хризко Стойо

Село Исмолар.
Гудан Хрисим; Станислав Гудан; Михаил Хрисим; Стойо Хрисим (очито браћа)

Село Покровник
Герман Хрисим; Хрисим Герман
(дакле Герман син Хрисима сина Германа :) )

 Нећу споменути честу форму Христо. Али овај "Хризко" (у османском писму се "з" пише јасно другачије од "с") би могао бити варијанта од Харизан, са словенским -ко,  Хариз->Хриз.

 С друге стране ова форма Хрисим по теорији да је Крич <- Христ (Хришћани је од Христјани), скоро савршено кореспондује са Кричимом, Хрисим - Кричим.
Само да додам. За стари град Меглен пише: "Рушевине тврђаве налазе се у близини села Слатине (Хриси)“,  грч. Χρυσή.
Хриси - Криси, ... Кричи... ?


Петар Демић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2490 послато: Септембар 08, 2018, 10:24:58 поподне »
Не би било лоше да се ипак држимо извора, литературе и генетике. Ове игре ријечима тако подсјећају на Деретлије и њихове "научне" методе.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2491 послато: Септембар 08, 2018, 10:26:24 поподне »
Само да додам. За стари град Меглен пише: "Рушевине тврђаве налазе се у близини села Слатине (Хриси)“,  грч. Χρυσή.
Хриси - Криси, ... Кричи... ?

Тај назив (у преводу са грчког - "златан, златно") је у употреби тек од 1926. године, ранији назив је и на грчком био Ζλάτινα. Грци су променили називе на стотине топонима у њиховом делу Македоније који су били словенског, цинцарског, турског или неког другог порекла, највише у међуратном периоду, у склопу њихове политике мењања назива места која су била "негрчка".

https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0_(%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE)

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE_%CE%A0%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%82
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2492 послато: Септембар 08, 2018, 10:39:38 поподне »
Тај назив (у преводу са грчког - "златан, златно") је у употреби тек од 1926. године, ранији назив је и на грчком био Ζλάτινα. Грци су променили називе на стотине топонима у њиховом делу Македоније ..
Хвала на исправци,  понела ме је Зорова хипотеза

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2493 послато: Септембар 08, 2018, 10:53:32 поподне »
Не би било лоше да се ипак држимо извора, литературе и генетике. Ове игре ријечима тако подсјећају на Деретлије и њихове "научне" методе.
Слажем се, али је управо таквим методама до сада објашњено име "Кричи" ( од кричати ). Свако ко покуша да открије прави корен тога назива заслужује моје поштовање

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2494 послато: Септембар 08, 2018, 11:53:59 поподне »
Не би било лоше да се ипак држимо извора, литературе и генетике. Ове игре ријечима тако подсјећају на Деретлије и њихове "научне" методе.

Слажем се, али је управо таквим методама до сада објашњено име "Кричи" ( од кричати ). Свако ко покуша да открије прави корен тога назива заслужује моје поштовање

 Паралела Хрис - Крич је више гласно размишљање него нека хипотеза, али ето чисто да споменем и куриозитет јављања овог имена "Хрисим" на том подручју Мелника. Изгледа да се оно у бугарском посредно и изводи од "Христ", такво што је видљиво и из придјева хрисим, но нема доказа да има неке везе са именом Харизан које има други коријен.
 Оно што јесте занимљиво је распоред јављања имена Харизан у дефтерима који се наслања на Аризанове из Струмичког краја и тестираног Y22066 Харизанова код Тарнова. Неки додатни генетски резултати би ту били од помоћи, нпр. ови Аризанови који могуће и нису једнородни као што је то извјесно за ове у југоисточној Србији (преко славе). Чињеница је и да се у турским дефтерима на простору југоисточне Србије у 16. вијеку не јавља ово име, дакле оно је сигурно позније дошло у оптицај.

 За Крич/Кричак/Кричко данас знамо да јесте било лично име које је вјероватно искључиво било у оптицају у оквиру једног племена. Мислим да је било разних хипотеза о етимилошкој позадини, од илирско-трачке (чини ми се "таман"), преко "крст/христ" до глагола кричати, ова потоња понешто и бизарна теорија се данас не чини тако вјероватном.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2495 послато: Септембар 15, 2018, 08:57:40 поподне »
Што се тиче те приче о Грцима словенског ("славомакедонског" како Грци воле да кажу) језика, то је резултат координисане државне асимилације у последњих 60 година, где ти, ако си грчки држављанин, хтео-не хтео мораш да се изјашњаваш као Грк, па тако имамо Грке "славомакедонског" језика, Грке "влашког" језика, итд.  ;)

Биће да је то у питању (политика куће). :) Прво ми рече да је Грк, а кад сам му рекао да тамо Грка није било на попису, рече да причају и македонски, тј. према његовим речима "a Slavic language".

У селу Крива су, према том попису, живели искључиво Македонци

:)

<a href="https://www.youtube.com/v/rIYO7q_LYbE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/rIYO7q_LYbE</a>


Ван мреже Dragoljub76

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 46
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2496 послато: Септембар 19, 2018, 08:56:30 поподне »
Pozdrav svima. Došlo je do promjena i na FTDNA. Sada su u mojoj grupi Nebojša Stefanović J-Y22066, dok su tu i kao pripadnici J-Y22063 Nebojša Novaković, Vladeta Batočanin i Flamur Haziri - Dema. Ove promjene su na Big Y rezultatima krajem šestog mjeseca. Nisam obraćao pažnju ranije, jer su kod njih mnogo sporije promjene.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2497 послато: Септембар 19, 2018, 09:01:14 поподне »
Pozdrav svima. Došlo je do promjena i na FTDNA. Sada su u mojoj grupi Nebojša Stefanović J-Y22066, dok su tu i kao pripadnici J-Y22063 Nebojša Novaković, Vladeta Batočanin i Flamur Haziri - Dema. Ove promjene su na Big Y rezultatima krajem šestog mjeseca. Nisam obraćao pažnju ranije, jer su kod njih mnogo sporije promjene.

Поздрав Драгољубе,

ја сам унео те промене у табелу J2 пројекта (један сам од админа)

Мислим да је на неки начин потребно одвојити оне који су Y22063- (Стефановић и ти) и оне који су Y22063+.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2498 послато: Септембар 20, 2018, 11:28:55 пре подне »
Још један Грк из Македоније J-M205. Овај пут Sermpezoudis из Солуна. Не знамо додуше да ли је Y22066 (вероватно не), али је значајно то присуство M205 у Македонији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2499 послато: Септембар 26, 2018, 07:52:16 поподне »
Нови Грк J2b-M205 на 23andMe (Kritsonis). Поркело Xylokastro, Коринт, Пелопонез. Већ четврти, или пети Грк J-М205 са Пелопонеза (све базе). Рачунајући и анонимна истраживања, има око 100 тестираниходатле, а J-M205 је око 5% тренутно, што може бити интересантно. Доста висока концентрација за сада.

Историја Пелопонеза је веома интересантна.