Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 224094 пута)

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #60 послато: Децембар 11, 2015, 06:22:45 поподне »
Зато сам и нагласио већина Брђана: Кучи, Васојевићи, Бјелопавлићи, дјелимично Братоножићи (чини ми се да су Фемићи Е1б) и дио Морачана. Наравно код свих наведених има изузетака, I2a братстава у Васојевићима и R1a у Кучима, али су углавном већински E1b. Ровчане баш и нисам рачунао јер су они у 15. вијеку дошли у Ровца из западног правца.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #61 послато: Децембар 11, 2015, 07:04:42 поподне »
Имали смо оног Маљевића Е1б, премда он има неко предање о пореклу из Васојевића, али има озбиљних индиција да је Братоножић.
По бројности, Е1б и Р1б (вероватно влашки талас са југа) ипак преовлађују међу Брђанима. Јер, Кучи (Старокучи, а верујем и Дрекаловићи), Васојевићи, Бјелопавлићи, Морачани - Богићевци, могуће и Братоножићи, а рекао бих и Пипери (они прави Пипери, не Лутовци) су велика већина Брђана. Не заборавимо ни Пјешивце (Ј2а, јел тако беше?) потомке Богдана Потолића, који су једно време сматрани за Брђане.
Остали Брђани (Ровчани, стара морачка, бјелопавлићка и пјешивачка братства, Лужани, најстарији слој становништва у Кучима, Шекуларци и други Србљаци у Полимљу) су, ипак, знатно мањи део становништва у Брдима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #62 послато: Децембар 11, 2015, 07:09:34 поподне »
Иронија је да су данас најострашћенији монтенегрини у оним областима данашње ЦГ где је доминантније изворно србско становништво, док Србство у ЦГ, како ствари стоје, чувају племена и крајеви са влашким кореном.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #63 послато: Децембар 11, 2015, 07:27:27 поподне »
Иронија је да су данас најострашћенији монтенегрини у оним областима данашње ЦГ где је доминантније изворно србско становништво, док Србство у ЦГ, како ствари стоје, чувају племена и крајеви са влашким кореном.

Сад кад си ово поменуо, схватио сам да на Пројекту практично немамо ниједног тестираног из Боке. Ја се бар не сјећам.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #64 послато: Децембар 11, 2015, 07:56:35 поподне »
Сад кад си ово поменуо, схватио сам да на Пројекту практично немамо ниједног тестираног из Боке. Ја се бар не сјећам.

Имамо оног Коњевића, негде из Драчевице више Херцег-Новог, Р1б.
Имамо и неке посредно, огранке неких других братстава из Старе Црне Горе и Херцеговине. Али, што кажеш, немамо никога ко припада старији бокешким братствима.
Мене би јако занимало да видими ХГ братстава Грбља, Луштичана, Маина, Побора, Брајића, Кривошија, Леденичана , Ораховчана...
Нек им ово буде позив!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #65 послато: Децембар 11, 2015, 07:57:20 поподне »
Зета никада није постала Србија или неодвојиви део Србије, већ је, у склопу историјских околности, постала Црна Гора. С друге стране, не може се оспорити и одрећи Србство Црногораца, имајући у виду да је током векова у њу пристизало много досељеника који су били јасно опредељени као припадници Србског народа, и њихови потомци чине данас неодвојиви супстрат црногорске популације, исто колико и они други, који потичу од дукљанских и зетских староседелаца.

Лепо речено. Две кључне реченице.

Иронија је да су данас најострашћенији монтенегрини у оним областима данашње ЦГ где је доминантније изворно србско становништво, док Србство у ЦГ, како ствари стоје, чувају племена и крајеви са влашким кореном.

Ово ја говорим од почетка, тј. од кад се појавила читава та прича о хаплогрупама (слично је и у другим српским крајевима). Али то је ваљда нормално, с обзиром на историјске околности.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #66 послато: Децембар 11, 2015, 08:04:37 поподне »
Лепо речено. Две кључне реченице.

Хвала, Име  ;)

Ово ја говорим од почетка, тј. од кад се појавила читава та прича о хаплогрупама (слично је и у другим српским крајевима). Али то је ваљда нормално, с обзиром на историјске околности.

То је, изгледа, неки проклети усуд (нарав?) овог народа...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #67 послато: Децембар 11, 2015, 08:10:48 поподне »
За сто година, носиоци српства биће људи с именом Зоран Чен, Владислав Ву, Бојан Ли, Марко Лианг, итд. Видећете, биће тако.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #68 послато: Децембар 11, 2015, 08:16:03 поподне »
За сто година, носиоци српства биће људи с именом Зоран Чен, Владислав Ву, Бојан Ли, Марко Лианг, итд. Видећете, биће тако.

Ма, да не буду неки Ал-Афгани и Бин-Багдади...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #69 послато: Децембар 11, 2015, 08:22:16 поподне »
То је, изгледа, неки проклети усуд (нарав?) овог народа...

Не верујем да нарав има нешто са тим (у последње време вероватно и то, инат, сујета, итд. Пример ЦГ), већ су у питању и одређене историјске околности.

Срби/Словени у многим крајевима временом губе идентитет (пример Босне). Са друге стране, у српски етнос, у преломна времена, улазе многи родови који су по Y-DNA вероватно "влашког порекла". Самим тим они постају носиоци српства у појединим крајевима задњих 500 година.


Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #70 послато: Децембар 11, 2015, 08:44:29 поподне »
Цитат
Са друге стране, у српски етнос, у преломна времена, улазе многи родови који су по Y-DNA вероватно "влашког порекла"
Ја бих прије рекао (није тајна) малисорског поријекла.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #71 послато: Децембар 11, 2015, 08:56:38 поподне »
Ја бих прије рекао (није тајна) малисорског поријекла.

Не говорим само о E1b, иако су они најбројнија таква скупина. А није ни сва српска E1b пореклом из сев. Албаније. 

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #72 послато: Децембар 11, 2015, 09:04:34 поподне »

То је, изгледа, неки проклети усуд (нарав?) овог народа...


Један од узрока - ако не и главни, да сви србски владари, од почетних (са часним изузетком - Ђурђем Црнојевићем) до актуелних, се нису држали основног начела - у добру се не узвиси а у злу не унизи.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #73 послато: Децембар 11, 2015, 09:16:27 поподне »
Не говорим само о E1b, иако су они најбројнија таква скупина. А није ни сва српска E1b пореклом из сев. Албаније.
Претпоставио сам да се ради о Брђанима... а остала E1b и остале старосједилачке ХГ су се словенизовале доста раније од њих.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #74 послато: Децембар 11, 2015, 09:56:52 поподне »
Претпоставио сам да се ради о Брђанима... а остала E1b и остале старосједилачке ХГ су се словенизовале доста раније од њих.

Тешко да са ове дистанце можемо тачно утврдити када се која група словенизовала. Можемо само да претпоставимо.

Приметих да припадници E1b из кластера "A" (СДП) имају пуно поклапања у Грчкој Македонији, тј. генерално у свим крајевиме Грчке. И код нас је овај кластер незванично прозван општим, па претпостављам да га има свуда на Балкану.

Што се Брђана E1b тиче, баш о томе и причамо. Већи Срби од "правих" Срба испадоше "Малисори" (пример Катунска I2a DS vs Васојевићи E1b).

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #75 послато: Децембар 11, 2015, 10:17:09 поподне »
 Питам се која је то зла коб , судбина, историјске околности, велике силе, или биће српског народа. можда  тај етнички конгломерат ( генетичка  генеалогија без уплива политике треба да да одговор), великаши проклете им душе (данас политичари разних фела) српска православна црква, образовање - школство...  проузрокују да се од Срба на сваких 50 година (горе -доље има одступања) од  Срба неко одвоји: Срби католици посташе Хрвати, Срби јужне Србије посташе Македонци, Срби муслимани посташе прво Муслимани, па Бошњаци, највећи, најбољи Срби из  српске  Спарте посташе Црногорци, Власи у Србији увелико хоће да буду Румуни.  О Арнауташима -  жестоким  Шиптарима, О Србима у Војводини који посташе Мађари, Румуни, да не дужим причу.  Има ли краја  деобама? Кад је ријеч о Српској Спарти,  у кући су нам родитељи говорили да смо Срби ( бар нама  на сјеверу), у школи да смо Црногорци - посебно кад одељенски старјешина на почетку године врши пребројавање ђака по националности.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #76 послато: Децембар 11, 2015, 10:33:16 поподне »
Mоже ли једна тема да прође без теорије "Брђани=Арбанаси"?
И после се питате због чега се људи удаљавају од српског идентитета...

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #77 послато: Децембар 11, 2015, 10:42:28 поподне »
 Раскол цркве 1054 године на источну и западну се прелама посебно на подручју Црне Горе. Изгледа ( волио бих да нијесам у праву) свједоци смо завршнице историјског процеса, након скоро хиљаду година од цијепања на    православље и  католичанство. Политиколози и други тврде да је хришћанство у дубокој кризи (што је тачно), посебно католичанство.   На примјеру  Црне Горе  не би се рекло.   Званична титула њиховог поглавара већ тисућу година је надбискуп барски и примас српски. Ако се не варам још увијек је то Зеф Гаши, Албанац.  Шта је  1000 година за Ватикан. Знам, сада је у моди политичка коректност, па нећу никог да оптужујем.   

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #78 послато: Децембар 11, 2015, 10:49:23 поподне »
Mоже ли једна тема да прође без теорије "Брђани=Арбанаси"?
И после се питате због чега се људи удаљавају од српског идентитета...
Нешто слично ми је пало на памет када сам коментарисао на ову тему. Сувише ''тешка'' и неправилна је та етикета Арбанас. При том ја не знам да је неко доказао да су припадници те Е-В13 која је код наших брђанских племена доста заступљена, икада били Арбанаси. При том када се каже Арбанас опште мишљење је да се то поистовећује са Албанцима. Пре бих рекао да су припадници ове хаплогрупе  ушли у српски, арбанашки, грчки и остале ентитете, а знамо сви да  је много пре него што су ти народи и настали ова хаплогрупа увелико постојала.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #79 послато: Децембар 11, 2015, 11:10:42 поподне »
Mоже ли једна тема да прође без теорије "Брђани=Арбанаси"?
И после се питате због чега се људи удаљавају од српског идентитета...

Управо то и говорим. Нема неких јасних доказа шта су преци појединих племена били пре 500 година. Све се своди на нека магловита предања и наше претпоставке.

Сам термин Арбанас се овде јавља веома касно и зато не бих повезивао неке хаплогрупе са тим.

Слажем се да је то међусобно "бусање" отерало многе Србе у другу нацију (иако нема оправдања за тако нешто). Сада се нешто слично дешава, само се изгледа користе хаплогрупе.

Занимљиво да у етикетирању Васојевића предњаче Срби из ЦГ (углавном ови I2a). Срби из Србије, Босне и Хрватске, немају проблем са тим, што ми негде говори да је у питању лични "сукоб".