Порекло становништва > Црна Гора

Цетињско племе

<< < (4/5) > >>

barbarylion:
Da li neko moze da mi kaze kom plemenu pripadaju Zuberi, ima ih oko Cetinja? Eventualno koji bi haplotip mogli da nose? :)

Nebo:
Зубери су старинци у Цетињском племену:

Угне и Врела

Данашња врељанска и угњанска братства стариначког порекла су: Капе (или Капичићи) и Беладе, који су истог порекла и носе заједничко братствено име Шоровићи (Шоровића има исељених по Црној Гори и Русији, као и потурчених у Крајини), Лагатори (раније презиме им је било Бојковићи) и Зубери. Сви славе Митров-дан.

Било би лепо да неког од ових родова тестирамо. Питање је да ли су сви они међусобно сродни...
Некако, мислим да би могли бити динарик, јер већ имамо потврда да је то старије (пре сеоба изазваних турским освајањима) становништво Катунске нахије, оно племенски неорганизовано, - динарик.

barbarylion:

--- Цитат: Nebo  Децембар 02, 2017, 10:31:25 пре подне ---Зубери су старинци у Цетињском племену:

Угне и Врела

Данашња врељанска и угњанска братства стариначког порекла су: Капе (или Капичићи) и Беладе, који су истог порекла и носе заједничко братствено име Шоровићи (Шоровића има исељених по Црној Гори и Русији, као и потурчених у Крајини), Лагатори (раније презиме им је било Бојковићи) и Зубери. Сви славе Митров-дан.

Било би лепо да неког од ових родова тестирамо. Питање је да ли су сви они међусобно сродни...
Некако, мислим да би могли бити динарик, јер већ имамо потврда да је то старије (пре сеоба изазваних турским освајањима) становништво Катунске нахије, оно племенски неорганизовано, - динарик.

--- Крај цитата ---

I ja bih tako rekao. Verovatno je neki dinarik . Mada dosta tkzv. plemena se formiralo za vreme turaka radi lakse odbrane itd...Nije to bilo bas tako homogeno. Jedino su mozda Brda imala jacu plemensku organizaciju u nekom pred turskom periodu.

Ja sam primetio nesto sto vec moze biti pravilo jer se ponavlja u vise navrata, dakle vecina stanovnistva koje je zivelo po selima i bez nekog striktnog plemenskog uredjenja u staroj cg i sire je dinarik jug ili sever a neretko u zapadnijim delovima i R1a. Ti rodovi su verovatno i u samu Crnu Goru dosli mnogo ranije iz Hercegovine...Zuberi se spominju i kao deo hercegovackog plemena Zubci.

Nebo:

--- Цитат: barbarylion  Децембар 02, 2017, 08:43:47 поподне ---I ja bih tako rekao. Verovatno je neki dinarik . Mada dosta tkzv. plemena se formiralo za vreme turaka radi lakse odbrane itd...Nije to bilo bas tako homogeno. Jedino su mozda Brda imala jacu plemensku organizaciju u nekom pred turskom periodu.

Ja sam primetio nesto sto vec moze biti pravilo jer se ponavlja u vise navrata, dakle vecina stanovnistva koje je zivelo po selima i bez nekog striktnog plemenskog uredjenja u staroj cg i sire je dinarik jug ili sever a neretko u zapadnijim delovima i R1a. Ti rodovi su verovatno i u samu Crnu Goru dosli mnogo ranije iz Hercegovine...Zuberi se spominju i kao deo hercegovackog plemena Zubci.

--- Крај цитата ---

Успостављање племенске организације у ЦГ иде управо са појавом Турака. У предтурско доба једини облик извесне племенске организације били су сточарски катуни из 13. и 14. века у неким деловима подручја данашње ЦГ. Иначе је постојало жупно устројство, заоставштина из времена државе Немањића (дуже се одржало у северним и источним крајевима данашње ЦГ) и устројство по кнежинама или општинама, на југу и западу данашње ЦГ (чему је допринео утицај Млетачке Републике).

Велика брђанска племена (а и нека у области Старе ЦГ и источне Херцеговине) која данас познајемо настала су управо у почетном раздобљу турске власти, а касније (17/18. век) постала водећи чинилац у друштвеном животу својих подручја. Старији родови, из раздобља жупске или кнежинско / општинске организације нису могли парирати јачем племенском устројству својих суседа другачијег порекла, што је утицало на њихово изумирање, исељавање, асимилиацију. Зато данас те старије родове (већином I2a din или R1a) налазимо раштркане, са нејасним предањем или прибраћене већим братствима.

Nebo:
Један леп туристички прилог о Цетињу и Ловћену:

https://www.youtube.com/v/WwTIqqW16DA

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију