Нажалост, ни ја не знам са сигурношћу које је порекло, а кроз руке ми је прошло више књига које се баве народном ношњом Личана, међутим ни у једној нисам наишао на објашњење о пореклу, а чак ни о томе како мудро слово изгледа, што је и био разлог покретања ове теме. Када се гледају везени украси на одећи, може се закључити да сви подсећају или су идентични овима које сам нацртао.
Сврха је, сигуран сам, одржавање везе са пореклом народа, поред заштитничке коју сте навели, што је случај нпр. и са 9 реса на личкој капи. Код Личана је више него и на једној територији насељеној Србима жив косовски мит, а ово тврди и Јован Цвијић у својим записима. Стога претпостављам да је и мудро слово као симбол Светог Саве зато опстало, иако данас људи приликом помињања мудрог слова немају у свести његову симболику.
Са друге стране, мајчина породица која је такође пореклом из Лике, из места удаљеног тек 15 километара од Дољани, али као и људи који су из тог места, не знају шта подразумева појам мудро слово. Такође мој познаник из Грачаца и његова породица немају свест о томе. Опет нажалост, не знам, каква је ситуација у осталим личким местима.
Други, мени интересантан детаљ, је тврдња неких историчара (између осталих, најистакнутији је Божидар Кљајевић из Земуна) да Срби у Дољанима не воде исто порекло као и остали лички Срби, већ су се населили доста касније, јер су потомци владара Дубровника, немањићког порекла, почевши од Богуна Немањића. Да ли је то разлог зашто је мудро слово као светосавски (немањићки) знак најживљи код Дољанчана, а потом се израз раширио међу народом, не могу да тврдим, али је то једна од идеја. Ова тврдња о другачијем пореклу народа у Дољанима донекле може да има утемељење и у чињеници да се неке речи искључиво у Дољанима изговарају другачије него у остатку Лике (нпр. муст уместо мост, куњ уместо коњ, итд.), па би било изузетно занимљиво видети да ли је то случај и са српским народом у Рашкој области или са севера Црне Горе, којима је Богун Немањић управљао пре него што је доведен у Дубровник као изасланик цара Душана. Или опет да ли такав изговор постоји игде друго, невезано за на први поглед логичну историјску везу, а онда утврдити и да ли се на тим подручјима јавља мудро слово.