Аутор Тема: Демографски суноврат Срба  (Прочитано 41563 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #240 послато: Јануар 31, 2023, 01:17:30 поподне »
С једне стране размаженост омладине, с друге стране родитеља ( мора тако, велики трошак, цело село да памти, знаш, обичаји). Који црни обичаји. Ватај док још можеш и доведи кући. Знаш, пунолетство!!! Какво црно пунолетство. Нема војске и испраћаја па кафане и музичари да имају посла. Give me a brake! Служих војску у 63-ој падобранској бригади (хтео сам да идем тамо), моји направише испраћај (какви су они желели), после свадбу (велику, какву они нису нису себи)... Омладино, баталите маторце, узимајте се!
Не знам како бих окарактерисао мој случај... Од свих тих прослава, које у ово време служе много више за шепурење пред околином него за поштовање обичаја, нисам имао ниједну.
И не осећам да сам непто много пропустио.

Понекад се ипак питам, шта сам то од обичаја пропустио, али онда поново размислим. А шта сам то уопште могао да пропустим? Који су то стари обичаји постојали код нас пре 100 година? Тада се тек постигло да деца похађају основну школу (4 разреда) и то је већини било све. Гимназију (свих 8 разреда или барем пола тога) су много више похађали по градовима (који ни случајно нису обухватали већину становништва као данас). По селима тек деца трговаца, свештеника и слично - који су чинили тек мали део становништва.
За војску не знам који су били обичаји... Пошто је и стална војска уведена тек пре 140 година - није то тако дугачак период. Иначе се у војску звало само када избије рат па се може претпоставити развитак обичаја око жеље да се младић врати кући.

Мој случај... Завршио средњу школу 1999. године. Очигледно, без прославе.
2002. био у војсци - после пропалог првог студирања. Нисам уопште имао жељу да правим било шта.
Док сам коначно дипломирао после другог студирања, све то се развукло много дуже него што је требало... Опет нисам имао жељу да било шта славим.

Што се славља тиче, рођендан је обавезан. Та прослава ће увек бити. Није ни то не знам какав спектакл, али ће за мене увек бити посебан дан.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #241 послато: Фебруар 02, 2023, 12:48:14 поподне »
https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=501688

Цитат
У Црној Гори је, према подацима за 11 мјесеци прошле године, бијела куга присутна у чак 17 општина, а најгора ситуација је у Пљевљима гдје је за 268 већи број умрлих него рођених, подаци су Управе за статистику /Монстат/.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #242 послато: Април 28, 2023, 12:23:40 поподне »
Објављени коначни резулатати прошлогодишњег пописа:



Ево и линка: https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/20230428-konacnirezpopisa/
« Последња измена: Април 28, 2023, 12:25:45 поподне ДушанПан »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #243 послато: Април 28, 2023, 12:30:40 поподне »
Објављени коначни резулатати прошлогодишњег пописа:

Ево и линка: https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/20230428-konacnirezpopisa/

Занимљива ми је статистика по питању бројности ромске популације. Рекао бих да у стварности чине можда и најбројнију националну мањину у Србији.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #244 послато: Април 28, 2023, 12:39:23 поподне »
Занимљива ми је статистика по питању бројности ромске популације. Рекао бих да у стварности чине можда и најбројнију националну мањину у Србији.

То баш хтедох да кажем. Нисам знао да их је баш 130 000. Само у Београду и Војводини око 70 000 (попис из 2002).

Како је демографска слика мањина променљива услед неких већих потреса, приметно је на примеру Немаца. Између два рата били су најбројнија, или друга по реду мањина у Србији (неке бројке говоре и до 350 000). Судећи по прошлогодишњем попису, данас их има једва 2000.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #245 послато: Април 28, 2023, 12:43:40 поподне »
Занимљив ми је детаљ из табеле да Словака у Србији има више него Хрвата.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #246 послато: Април 28, 2023, 12:51:07 поподне »
Такође занимљив податак: на попису из 2011. године 23.303 људи се изјаснило као Југословени, на овом последњем - 27.143.

Податак са Википедије: https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Попис_становништва_2011._у_Србији

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #247 послато: Април 28, 2023, 12:55:05 поподне »
Занимљив ми је детаљ из табеле да Словака у Србији има више него Хрвата.
Код нас у околини Зрењанина баш их има доста. Арадац, Ковачица па око Вршца.
Ја сам у средњој школи имао тројицу/четворицу другова Словака. Иначе упознао сам једну Словакињу баш из Словачке и она ми је причала о језику Словака из Баната који је њима јако архаичан и леп. Такође код нас се за Словакиње има назив Тотице који није прежоративан. Ова Словакиња из Словачке је цркла од смеха јер то неки њихов назив.
А у Хрватској има слично Чеха и јако су утицали на њихов језик тзв Бохемизми https://repository.ffri.uniri.hr/islandora/object/ffri%3A2610/datastream/PDF/view
« Последња измена: Април 28, 2023, 12:57:07 поподне vid.knezevic »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #248 послато: Април 28, 2023, 12:57:07 поподне »
Занимљив ми је детаљ из табеле да Словака у Србији има више него Хрвата.

Ако им се придодају Буњевци, шишају Словаке за пар хиљада. :)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #249 послато: Април 28, 2023, 01:35:37 поподне »
Много је ових неизјашњених и непознатих. Комшије би знали гдје их превести.

Код Бошњака, Албанаца, Рома и Црногораца има више мушке популације. Чини ми се да сам негдје прочитао да је за наталитет боље да је више жена?

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #250 послато: Април 28, 2023, 02:08:52 поподне »
Много је ових неизјашњених и непознатих. Комшије би знали гдје их превести.

Ево како то из РЗС објашњавају:

Kako su iz RZS naveli za portal N1, u tu kategoriju, od 323.013 građana, „uključena su lica za koja nije prikupljen odgovor na pitanje o nacionalnoj pripadnosti, i lica za koja su podaci preuzeti iz adminstrativnih izvora, kao i 7.575 lica od kojih je na pitanje o nacionalnoj pripadnosti dobijen odgovor koji se ne ne može smatrati nacionalnim izjašnjavanjem“.

Tu spadaju, kako navode iz RZS, oni građani koji su na primer naveli veroispovest umesto nacionalne pripadnosti – pravoslavac, hrišćanin, katolik.

Bilo je, međutim, i zanimljivijih odgovora.

Građani su se izjašnjavali i kao „džedaj, vanzemaljac, marsovac, svemirac, klingonac, stanovnici planete Zemlje, kosmopolite, navijači – Zvezdaši, Partizanovci, hobiti, liliputanci, vikinzi, apači, pankeri, šišarke, pokemoni, rokeri, vampiri…“, rekli su u odgovoru na pitanje portala N1 iz RZS.


Извор N1

https://n1info.rs/vesti/marsovci-sisarke-vampiri-kako-su-se-sve-gradjani-izjasnjavali-na-popisu/

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #251 послато: Април 28, 2023, 02:29:16 поподне »
То баш хтедох да кажем. Нисам знао да их је баш 130 000. Само у Београду и Војводини око 70 000 (попис из 2002).
...

Треба имати у виду да је према проценама објављеним 2020. године у Србији живело између 40 и 50 хиљада правно невидљивих Рома, што значи да нису били уписани у било какве матичне књиге, те службено нису постојали. Ако се и они придодају овом броју пописаних, па још и крипто-Роми који су се на попису другачије изјаснили, то их ставља на прво место по бројности на листи националних мањина Србије.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #252 послато: Април 28, 2023, 03:06:25 поподне »
Треба имати у виду да је према проценама објављеним 2020. године у Србији живело између 40 и 50 хиљада правно невидљивих Рома, што значи да нису били уписани у било какве матичне књиге, те службено нису постојали. Ако се и они придодају овом броју пописаних, па још и крипто-Роми који су се на попису другачије изјаснили, то их ставља на прво место по бројности на листи националних мањина Србије.

У том случају треба узети у обзир да и међу осталим народима има доста оних који се на пописима изјашњавају као Срби, а нису то по пореклу, или узмимо по мушкој линији. Дакле Срба мушкараца у Србији вероватно има испод 2 и по милиона, што је свакако забрињавајућ податак.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #253 послато: Април 28, 2023, 03:18:05 поподне »
У том случају треба узети у обзир да и међу осталим народима има доста оних који се на пописима изјашњавају као Срби, а нису то по пореклу, или узмимо по мушкој линији. Дакле Срба мушкараца у Србији вероватно има испод 2 и по милиона, што је свакако забрињавајућ податак.

Постоји ипак битна разлика у односу на остале народе, у смислу да Роми на жалост носе много већу друштвену стигму, па је код њих другачије национално изјашњава много чешћа појава. Такође, међу другим народима нема "невидљивих" или барем не у иоле значајнијем броју.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #254 послато: Април 28, 2023, 03:29:05 поподне »
Постоји ипак битна разлика у односу на остале народе, у смислу да Роми на жалост носе много већу друштвену стигму, па је код њих другачије национално изјашњава много чешћа појава. Такође, међу другим народима нема "невидљивих" или барем не у иоле значајнијем броју.

Рекао бих да се и значајан број мањина са простора Војводине временом могао утопио међу Србе. Исто се може рећи за Влахе из Источне Србије. То већ није мали број. И у генетичком смислу би се у тим областима видела нека разлика у односу на типичну ген. слику Срба.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #255 послато: Април 28, 2023, 03:36:41 поподне »
Што се тиче мањина Мађари и Словаци пре свега делом мигрирали у ЕУ, делом се утопили у Србе и нажалост добрим делом је актуеалан морталитет.  Роми се теже асимилују и њихове бројке никада нећемо знати са 100% тачношћу.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #256 послато: Април 28, 2023, 03:37:52 поподне »
Што се тиче Влаха то је мали број. Међутим, када се погледа матерњи језик има их знатно више. Немогуће је да их је напочетку 20-г века било око 100 000, а данас тек 20 000. Мислим да је реч о добровољној асимилацији.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #257 послато: Април 28, 2023, 03:40:37 поподне »
Рекао бих да се и значајан број мањина са простора Војводине временом могао утопио међу Србе. Исто се може рећи за Влахе из Источне Србије. То већ није мали број. И у генетичком смислу би се у тим областима видела нека разлика у односу на типичну ген. слику Срба.
Потенцијал утапања у Србе имају пре свега православци, значи Власи, и део православних Рома који су се евентуално тако изјаснили. Не верујем да та опција постоји за католичке Мађаре или протестантске Словаке (држе они свој идентитет, као и православни Румуни у Војводини)
У перспективи постоји тај потенцијал од стране новопридошлих Руса
Од бројки из табеле, изненађење ми је огроман пад код Словака (до скоро се чини ми радило о броју од око 70 000, као и број Мађара)
« Последња измена: Април 28, 2023, 03:44:44 поподне ДушанВучко »

На мрежи CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #258 послато: Април 29, 2023, 06:31:27 пре подне »
Ево како то из РЗС објашњавају:

Kako su iz RZS naveli za portal N1, u tu kategoriju, od 323.013 građana, „uključena su lica za koja nije prikupljen odgovor na pitanje o nacionalnoj pripadnosti, i lica za koja su podaci preuzeti iz adminstrativnih izvora, kao i 7.575 lica od kojih je na pitanje o nacionalnoj pripadnosti dobijen odgovor koji se ne ne može smatrati nacionalnim izjašnjavanjem“.

Tu spadaju, kako navode iz RZS, oni građani koji su na primer naveli veroispovest umesto nacionalne pripadnosti – pravoslavac, hrišćanin, katolik.

Bilo je, međutim, i zanimljivijih odgovora.

Građani su se izjašnjavali i kao „džedaj, vanzemaljac, marsovac, svemirac, klingonac, stanovnici planete Zemlje, kosmopolite, navijači – Zvezdaši, Partizanovci, hobiti, liliputanci, vikinzi, apači, pankeri, šišarke, pokemoni, rokeri, vampiri…“, rekli su u odgovoru na pitanje portala N1 iz RZS.


Извор N1

https://n1info.rs/vesti/marsovci-sisarke-vampiri-kako-su-se-sve-gradjani-izjasnjavali-na-popisu/
Нађе се и по неки Вилењак. Можда ће поправити демографију. Опстанак највицкастијих.
https://publikacije.stat.gov.rs/G2023/Pdf/G20234001.pdf

Египћани су престигли Кинезе.
https://data.stat.gov.rs/Home/Result/3104020102?languageCode=sr-Cyrl

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #259 послато: Април 29, 2023, 09:53:12 пре подне »
Што се тиче Влаха то је мали број. Међутим, када се погледа матерњи језик има их знатно више. Немогуће је да их је напочетку 20-г века било око 100 000, а данас тек 20 000. Мислим да је реч о добровољној асимилацији.
Слажем се . Имамо и посебну тему:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1793.80
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић