Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 434607 пута)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1100 послато: Март 12, 2018, 05:22:30 поподне »
Уколико није доводак (лично не верујем у то) овим је пронађен резултат за све Куче у Дреници. По предању Преказе, Обриња, Галица и Трнавце су истог порекла. Значи утвђен са 99% резултат и за фамилију Јашари из Преказа.

Значи Адем Јашари је припадао роду Гаши?

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1101 послато: Март 12, 2018, 05:26:48 поподне »
Значи Адем Јашари је припадао роду Гаши?

Док се неко од његових не тестира, нећемо имати праву потврду.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1102 послато: Март 12, 2018, 05:29:43 поподне »
Уколико није доводак (лично не верујем у то) овим је пронађен резултат за све Куче у Дреници. По предању Преказе, Обриња, Галица и Трнавце су истог порекла. Значи утвђен са 99% резултат и за фамилију Јашари из Преказа.

Значи Адем Јашари је припадао роду Гаши?

Poд Xaџиjу je нajбpojниjи у Tpнaвцe, aли дa би peкли дa cу и Jaшapи из Пpeкaзa E-L241 poд Гaшaнa, тpeбaли би имaти њиxoв peзултaт. Кaкo cу aдминиcтpaтopи Aлбaнcкoг ДНК пpojeктa Дpeничaни, лaкo мoгу пpoнaћи кaндидaтe; caмo тpeбa дoбpe вoљe. Cмaтpaм дa и у caмoм Tpнaвцу имa paзнopoдниx и дa peзултaт Xaџиjуa нe oткpивa нeштo eпoxaлнo...

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1103 послато: Март 13, 2018, 03:29:32 поподне »
http://www.zemrashqiptare.net/news/id_44287/Bedri-Tahiri:-Gjurm

На горњем линку је текст а аутор Бедри Тахири је објаснио која су тачно села где живе Кучи у Дреницу. Он ту наводи и Брњак и све остало што постоји у истом предању код Срба из Колашина. Аутор је написао и књигу о селу Галица из кога потиче.
Галица и Трнавце потичу од Коље Бибе који је био братанац од Прек Куча.

Овај пут (а то је ретко) се неслажем са Милошем и мислим да је ово резултат свих Куча у Дреници (Преказе, Обриња, Галица и Трнавце)  + Куча у Љутоглави код Пећи (који потичу од 4 брата). Сви из тих 5 села се не жене међусобно и држе се за рођаке.






Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1104 послато: Март 16, 2018, 12:20:48 пре подне »
А и кад би их било, они би се требали користити само као помоћно средство, никако као једини критеријум и требало би их посматрати заједно са подацима које даје лингвистика, историја, археологија, етнографија. Из написаног, мислим да Фљор такав приступ нема. Генетика једноставно не може ријешити све.

 Имао сам на Еупедији расправу са Фљором (Trojet) и његовим ботовима на теми о J-L283. Његово познавање археологије је око нуле. Једноставно ја сам изнио оно што сам и овдје износио о идентификацији налаза J-L283 у Великом Ванику, и на шта археолошки докази упућују, цитирајући неколико мишљења археолога, а с друге стране имам утисак да то он и већина тамошњих активних чланова нити разумије нити жели да разумије и даље да истражује.

 Занимљива је и њихова теорија да је наш форумаш Руговац Србин који се претвара да је Албанац, што би јако лоше говорило о њима и кад би било тачно, обзиром да се чини да Руговац доста боље познаје поријекло албанских фисова од њих свију заједно. :)
« Последња измена: Март 16, 2018, 12:27:49 пре подне Zor »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1105 послато: Март 16, 2018, 07:33:03 поподне »
Имао сам на Еупедији расправу са Фљором (Trojet) и његовим ботовима на теми о J-L283. Његово познавање археологије је око нуле. Једноставно ја сам изнио оно што сам и овдје износио о идентификацији налаза J-L283 у Великом Ванику, и на шта археолошки докази упућују, цитирајући неколико мишљења археолога, а с друге стране имам утисак да то он и већина тамошњих активних чланова нити разумије нити жели да разумије и даље да истражује.

 Занимљива је и њихова теорија да је наш форумаш Руговац Србин који се претвара да је Албанац, што би јако лоше говорило о њима и кад би било тачно, обзиром да се чини да Руговац доста боље познаје поријекло албанских фисова од њих свију заједно. :)

1. Захваљујем на лепим речима у вези мога познавања порекла албанских фисова.

2. Што се тиче "Дјаљоша преј Кичева" његово незнање је велико, способност анализе и доношења закључака ограничена те не треба бити престрог у вези оцене њега и његових идеја.


На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1106 послато: Април 07, 2018, 10:21:43 поподне »
Пример како чак и неко ко се дичи великим знањем из историје и углавном качи солидне објаве (а то је админ ФБ странице "Историја Срба") зна да залута у псеудоисторицизам и псеудолингвистику због очигледне нетрпељивости и слепе мржње према Албанцима, те тиме постане једнак онима против којих се начелно бори (а то су деретићевци и остали "аутохтонаши"). Негде је вероватно "начуо" да су Албанци већином E1b1b хаплогрупа, није се потрудио да то мало боље истражи (тада би открио да је у питању грана E-V13, највероватније настала у Европи, на Медитерану, и која хиљадама година нема никакве везе са северном Африком) већ му се то одмах свидело па је Албанце прогласио некаквим берберским насељеницима које је Манијакес покупио са Сицилије.  ::) Ипак, није се сасвим одрекао ни Деретића кога се иначе гнуша, па је оставио у игри и добро знану "кавкаску хипотезу", и то све "поткрепио" некаквим псеудолингвистичким паралелама; можда је и ту пронашао "генетску потврду" у виду хаплогрупа J2 и "источне" R1b, а као и са E-V13, није се потрудио да дубље истражи подгране тих хаплогрупа којима већина Албанаца конкретно припада. Да не говорим о томе да је добар део сопственог народа који припада тим хаплогрупама (нарочито "берберске" E-V13) прогласио потомцима тих фамозних Манијакесових Арбанаса/Скипетара.  ::) Ето до чега доведе општа неинформисаност и комплексаштво:

О ПОРЕКЛУ ШИПТАРА (Африка или Кавказ?)

*Верзија 1:

Историјски податак:
Ђорђе Манијак доводи арапску (или берберску) популацију са Сицилије, пореклом из Северне Африке, у тадашњи Ромејски Драч 11. века. Лингвистика:

ISH = JA >
GIPT = GYPTIAN - Египћанин >
AR = Човек >

SHQIPTAR = ISH + GIPT + AR - (Ја сам) Египћанин (човек из Египта).

Рабан - Арабан, Арбанас = Арабљанин, на српско-словенском?
-----------------------
*Верзија 2

Историјски податак: Турци насељавају Чечене и делом Курде на просторе југа Балкана након српских сеоба на север. Лингвистика:

CHECHENIA=ICHQERIA (на чеченском)
ALBANIA=SHQIPTERIA (азијско -АR, човек)

Chechen=aara dalan,Albanian=jashte dal,English=get out
Chechen=aaradaqqa, Albanian=terhoqa, English= withdraw
Chechen=aare, Albanian=rrafsh, English=plain
Chechen=arzha, Albanian=zeze, English=black
Chechen=aaz, Albanian=ze, English=voice
Chechen=baar, Albanian=arre, English=nut
Chechen=bekhka, Albanian=borxh, English=debt
Chechen=bil ma, Albanian=fal me, English=im sorry
Chechen=besan, Albanian=zbehte, English=pale
Chechen=buha, Albanian=buf, English=owl
Chechen=daago, Albanian=djeg, English=burn
Chechen=dehndi, Albanian=gjedhe, English=cattle
Chechen=dain, Albanian=drite, English=light
Chechen=delqa, Albanian=dreke, English=lunch
Chechen=dowgha, Albanian=djeges, English=hot
Chechen=duq, Albanian=aq, English=so many
Chechen=eskar, Albanian=ushtri, English=are my
Chechen=ghaala, Albanian=kala, English=castle
Chechen=gaalat, Albanian=gabim, English=mistake
Chechen=ghishto, Albanian=ngrehine, English=building
Chechen=gharlima,Albanian=ngrirje, English=freezing
Chechen=goola, Albanian=gju, English=knee
Chechen=hakkha, Albanian=terheq, English=draw
Chechen=hoqa, Albanian=kete, English=this
Chechen=khalkhar, Albanian=kercej, English=dance
Chechen=khan, Albanian=kohe, English=time
Chechen=khasbesh, Albanian=kopesht,English=garden
Chechen=keeda, Albanian=qetem, English=cut
Chechen=khena, Albanian=kohe, English=weat her
Chechen=khila, Albanian=qene, English=been
Chechen=khilam, Albanian=kam, English=have
Chechen=kho, Albanian=koqeve, English=egg
Chechen=kog, Albanian=kembe, English=leg
Chechen=nana, Albanian=nene, English=mother
Chechen=Ysh, Albanian=Ishin, english=they were
Chechen=shu, Albanian=ju, English=you!

https://www.facebook.com/istorijasrba/posts/10155964354371628
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1107 послато: Април 07, 2018, 10:35:02 поподне »
Чак је и Усаме Зукорлић писао да Е хаплогрупа указује на то да је твој први предак био супсахарски Африканац, тј. црнац. То логике нема. Европски и други неафрички народи са повишеним процентом ове хаплогрупе скоро никад не добијају ни 1% супсахарске генетике на аутосомалним тестирањима. Да је висок проценат хаплогрупе Е у корелацији са супсахарском генетиком, код косовских Албанаца и континенталних Грка би се неком логиком очекивало барем 5% црначке генетике. А ње заправо има само у незнатним траговима.

Друго, у одређеним идеолошким круговима, припадност индоевропској језичкој породици је постала ствар престижа. Дакле, ако говориш таквим језиком, ти си нека "аријевска" раса, у супротном си некакав "сабхјумн". Што је ноторна глупост. Уралском породицом језика говоре и "чистокрвни" бијелци (Финци и Мађари) и "чистокрвни" монголоиди (Ненеци). Индоевропски језички идентитет повезује Кастиљанце са тамнопутим Индијцима, а раздваја их од крвне браће Баска.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1108 послато: Април 17, 2018, 05:47:33 поподне »
...Ми данас још увек не знамо са сигурношћу која је то хаплогрупа да кажемо изворно албанска, и која је дала основ за касније стварање албанске нације. То што су Клименте као и већина других малисорских Е-V13 данас углавном у саставу албанског националног ентитета не значи да су они изворно Албанци и поготово не значи да су они Клименти који си се пре више векова иселили из своје матице племена и временом се уобличили у  нама данас познат термин који обележава муслимански живаљ у Рашкој области тзв. "Бошњаци" у време своје сеобе то били. ... Та Е-V13 би се у сваком смислу пре могла назвати Влашка или "старобалканска", можда не све њене гране али углавном. ...волео бих да чујем и мишљење других.

Sharelock: Е-V13 није ни "протошиптарска", ни "протосрпска", ни "старобалканска". Е-V13 јесте "старијебалканска", али није "најстаријебалканска".
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1109 послато: Април 17, 2018, 05:54:03 поподне »
Sharelock: Е-V13 није ни "протошиптарска", ни "протосрпска", ни "старобалканска". Е-V13 јесте "старијебалканска", али није "најстаријебалканска".
Добро.....мислим ајде сад...није "старобалканска" него је "старијебалканска".  Ајде свегати још мало прецизније...јел треба у сваком коментару да наводимо и њену старост на овим просторима? Рачунам да барем ми који дискутујемо на форуму имамо неке представе о томе и да се не мора баш толико прецизирати. ОК јесте можда исправније али.....

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1110 послато: Април 17, 2018, 05:56:10 поподне »
Sharelock: Е-V13 није ни "протошиптарска", ни "протосрпска", ни "старобалканска". Е-V13 јесте "старијебалканска", али није "најстаријебалканска".

Не знам зашто би икоме сметала чињеница да већина Санџаклија потиче од католичких Малисора, а мањи дио од православних Срба. Нико није мање вриједан зато што је овог или оног поријекла, не знам зашто би се ико љутио због нечег што је дефинитивно истина.
Да је у некој већој албанској регији спој И2а и Р1а заступљен око 60-70% и да су ти људи до прије 70-100 година говорили српским, нико од нас не би ту популацију сматрао албанском, него српском. Можда бисмо је из политичке коректности називали албанском, али не бисмо интимно баштинили такав став.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1111 послато: Април 17, 2018, 05:57:48 поподне »
Добро.....мислим ајде сад...није "старобалканска" него је "старијебалканска".  Ајде свегати још мало прецизније...јел треба у сваком коментару да наводимо и њену старост на овим просторима? Рачунам да барем ми који дискутујемо на форуму имамо неке представе о томе и да се не мора баш толико прецизирати. ОК јесте можда исправније али.....
ОК, прецизније: Е-V13 је на Балкану у периоду од XVII до XV века старе ере. Од тада наовамо су "староседеоци".
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1112 послато: Април 17, 2018, 06:25:53 поподне »
ОК, прецизније: Е-V13 је на Балкану у периоду од XVII до XV века старе ере. Од тада наовамо су "староседеоци".
Ипак си мало омануо у прорачуну. Ајде мало прецизније...

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1113 послато: Април 17, 2018, 07:03:51 поподне »
Ипак си мало омануо у прорачуну. Ајде мало прецизније...
OK. Daj sada ti ponudu pa da se nađemo ;)
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1114 послато: Април 17, 2018, 10:45:38 поподне »
Zaboravih jesam li već pravio i stavljao ovo kartu, ali ovo su naselja u kojim je 1711. bilo katolika na Pešteru.  Veličina kruga odgovara broju kuća.  U selu Kamešnica su imali i crkvu.  Katolika je bilo i u selima oko Novog Pazara ali sam ovjde obilježio samo pešterska naselja.


Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1115 послато: Мај 02, 2018, 06:16:38 пре подне »
Prije desetak dana mi u ruke dođe jedna zanimljiva knjižica s naslovom "Albanski mučenici u razdoblju 1846-1848."  Autor je Gjergj Gjergji Gashi. 

http://www.mediafire.com/file/wcb3yviocig44eg/Gashi.pdf

Knjiga opisuje jedan događaj iz gnjilanskog Karadaga polovicom XIX stoljeća.  Nakon početka tanzimatskih reformi u Osmanskom carstvu i proglašenja slobode vjere, ljaramani iliti kripto-katolici u okolici Peći i Đakovice javno istupaju kao katolici bez neke reakcije mjesnih vlasti.  Ohrabreni ovim primjerom, isto čine i kripto-katolici u okolici Letnice.  24 albanske obitelji iz sela Binač, Gornja Stubla, Terzijaj i Vrnavokolo, deklariraju se katolicima i traže da ih država tretira kao takve.  Mjesne vlasti u Gnjilanu reagiraju tako što ih zatvaraju, i zajedno s letničkim svećenikom Antonom Maroevićem, šalju u izgnanstvo u Anadoliju.  Tu su proveli 2 godine, dok im nije na intervenciju zapadnih sila dozvoljen povratak kući i slobodno ispovjedanje katoličke vjere.  75 ih se vratilo kući dok je 97 umrlo što po zatvorima, što usput, što u Anadoliji. 

Tih 75 koji su se vratili(u stvari 76, ali jedan od njih je sam don Maroević), su uglavnom preci oko 2500 Albanaca katolika koji žive u tom kraju, a bar još toliko ih je u zadnjih 30-40 godina otišlo u zapadne zemlje, poglavito Švicarsku.  Kažem uglavnom jer neki su potomci ljudi koji su tek kasnije javno istupili kao katolici.  Tako Urošević 1920-ih nalazi da se dio jednog od četiri roda u Gornjoj Stubli izdaje za muslimane, da bi 1930-ih i oni počeli javno ispovjedati katoličku vjeru.  Čitavo selo je na popisu iz 2011. katoličko.  Urošević kaže da su svi stanovnici Donje Stuble u vrijeme njegovog istraživanja bili ljaramani i izdavali se za muslimane, dok su danas katolici.  Selu u Karadagu istočno i jugoistočno od G. Stuble su danas dobrim dijelom ispražnjena, a iseljeno stanovništvo često ispovijeda katoličku vjeru.  Selo Dunavo koje je 1950-ih imalo oko 500 stanovnika, nominalno muslimanskih, danas ima 10, opet samo muslimana.  Iseljeni su gotovo svi danas javno katolici, bilo da žive u Švicarskoj ili da su kupili zemlju u selu Kabaš kod Vitine.  Selo Terzijaj je potpuno iseljeno, dok u Stančiću danas živi 8 osoba.  Dijaspora je opet javno katolička.  Otac pjesnika Mirka Gašija je rođen u Selištu u Karadagu kao Ilijaz Gaši.  Od pohađanje srednje škole u Mostaru se zvao Mark Gaši.  Iz Dunava je don Shen Zefi, generalni vikar Prizrenske nadbiskupije, i bar 3 časne sestre.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1116 послато: Мај 02, 2018, 07:05:25 пре подне »
Zaboravih napomenuti da je vrijednost ove knjige, nama koji ne govorimo albanski, i to da je tiskana u Zagrebu na hrvatskom. 

O ovom slučaju je pisao i nizozemski sociolog Ger Duijizings u svojoj knjizi "Religion and the Politics of Identity in Kosovo."  Evo poglavlja(na engleskom) koji se bavi ovom pričom.

http://www.mediafire.com/file/gvad754t89ab47c/Stublla.pdf

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1117 послато: Мај 02, 2018, 02:04:23 поподне »
Верска карта Албаније, са ФБ странице "Картографија":



https://www.facebook.com/kartografijaD/posts/1571598922889065

Нису ми само јасни ови "алавити"...за бекташе знам да постоје, али који су то "алавити" у Албанији?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1118 послато: Мај 02, 2018, 02:52:56 поподне »
Нису ми само јасни ови "алавити"...за бекташе знам да постоје, али који су то "алавити" у Албанији?

Алавити су верска заједница која се сматра за шиитску секту. Највише их је у Сирији, конкретно у Латакији на Медитерану. Породица Асад рецимо припада овој вероисповести, а грађански рат је мањим делом избио и због тога што алавити заузимају водећа места у Сирији која је већински сунитска држава (главни разлог за побуну је јасан - сукоб Ирана са САД у заливским земљама).

Погледао сам мало ту ФБ страницу "Картографија" и има доста занимљивих карата. Једини проблем је што је аутор на више места плагирао туђе радове и потписао их као своје. Поред неколико карата других аутора које сам препознао, ту су и моје карте Сарајева:
https://www.facebook.com/kartografijaD/photos/a.1114527215262907.1073741830.1114517168597245/1550020101713614/?type=3&theater

Посебно је ме забавио овај његов коментар с обзиром да ни боје није изменио:
Доста сам се временски исцимао око овога да буде добра карта, прегледна и јасна, надам се да увиђате известан картографски напредак у техничком смислу хехе.

Али што рече један другар са којим сам раније радио карте, чим их плагирају значи да ваљају :D

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1119 послато: Мај 02, 2018, 03:10:43 поподне »
Алавити су верска заједница која се сматра за шиитску секту. Највише их је у Сирији, конкретно у Латакији на Медитерану. Породица Асад рецимо припада овој вероисповести, а грађански рат је мањим делом избио и због тога што алавити заузимају водећа места у Сирији која је већински сунитска држава (главни разлог за побуну је јасан - сукоб Ирана са САД у заливским земљама).

Погледао сам мало ту ФБ страницу "Картографија" и има доста занимљивих карата. Једини проблем је што је аутор на више места плагирао туђе радове и потписао их као своје. Поред неколико карата других аутора које сам препознао, ту су и моје карте Сарајева:
https://www.facebook.com/kartografijaD/photos/a.1114527215262907.1073741830.1114517168597245/1550020101713614/?type=3&theater

Посебно је ме забавио овај његов коментар с обзиром да ни боје није изменио:
Доста сам се временски исцимао око овога да буде добра карта, прегледна и јасна, надам се да увиђате известан картографски напредак у техничком смислу хехе.

Али што рече један другар са којим сам раније радио карте, чим их плагирају значи да ваљају :D

Знам за алавите у Сирији и Либану, чак и за алевите у Анадолији (иако им је слично име, ради се о два различита верска правца у оквиру шиитског ислама), али никада нисам чуо за алавите у Албанији.  :) Једина шиитска секта (са елементима суфизма) која је присутна у Албанији су бекташи, али ме збуњује што су на овој карти засебно приказани ти мистериозни албански алавити и бекташи. Вероватно је у питању нека грешка или неспоразум, али пошто је админ Картографије плагијатор, тешко да би он могао да ми да неко сувисло објашњење о томе.  ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Bektashi_Order
https://en.wikipedia.org/wiki/Alawites
https://en.wikipedia.org/wiki/Alevism
Чињеницама против самоувереног незнања.