Аутор Тема: Беспућа повијесне збиљности  (Прочитано 67765 пута)

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #100 послато: Октобар 13, 2015, 08:45:53 поподне »
Као што ни претци многих данашњих чак и ''великих'' Хрвата нису били католици већ православци. Како се ни Хрвоју ни И-П109  то не омаче да спомену?

Ја сам то спомињао на овом форуму неколико пута.
« Последња измена: Октобар 13, 2015, 08:57:51 поподне админ »

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #101 послато: Октобар 13, 2015, 08:47:06 поподне »
Слажем се углавном, Небо.

Видех ове поруке од раније, па приметих да сам и сам "поткачио" члана I-P109(?) око српског порекла. Уколико је то онај тестирани из зап. Херцеговине, са FTDNA (а сва је прилика да јесте), осим ако није конкретно пореклом од неког дробњачког братства, о његовом пореклу не знамо ништа, па се слажем да је непримерено "нагађати" о даљем пореклу.

Ми овде и даље "већамо" којим су уопште путем Новљани стигли у Дробњаке. Ако су дошли преко Босне (како предање каже), сасвим је реално је тамо остало припадника I-P109 који нису видели Црне Горе и православља, па је неозбиљно тврдити да су сви балкански I-P109 српског порекла и томе слично.

Треба бити јако опрезан са овим стварима. Носиоци појединих хаплогрупа на Балкану су у одређеним крајевима јако дуго, тј. вероватно су ту били присутни и пре него што су се формирале неке модерне нације.

Полазим од своје ХГ која постоји код Срба, Хрвата, Бугара, Мађара, Румуна, Италијана, Немаца, итд... Не бих се усудио да у разговору са тестиранима из тих земаља потенцирам неку "српску причу" (иако је ХГ најзаступљенија овде), зато што је у генетици и даље све отворено.

+1 на све изнесено.
« Последња измена: Октобар 13, 2015, 08:58:25 поподне админ »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #102 послато: Октобар 13, 2015, 08:54:08 поподне »
Благо речено за чуђење је извођење закљука, да када пар Пољака или Украјинаца који су били тестирани и стицајем околности обитавају рец. 2014 год, на потезу јужне Пољске тј. западне Украјине и при томе имају поклапања са Хрватима из Далмације- да то морају недвослисмено бити потомци Белих Хрвата. Тиме хоћу да кажем, да се извлачи поприлично натегнут закључак једног "скрин шота" из 2014г., и на основу тога пресликава у стање на терену око 620г. То би стварно био јединствен случај (европских размера), да пар Динарик Југ Пољака на родној груди већ 1500 година живе. Није искључено, али мало вероватно. Ипак је и тај простор у последњих 1500 година био захваћен многим премаштајима становништва. Отприлике би та горе наведена повуци-потегни аналогија на примеру Немачке гласила- тестирани XY HG из Бонске (Bonn) околине у 2014г. су пореклом Сугамбри, или тестрани из околине Хамбурга - су Лангобарди. Такве накарадне наводе никад нисам- и неверујем да ће икад чути.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #103 послато: Октобар 13, 2015, 08:56:06 поподне »
Нема у тој теми ништа што је у контрасту са мојим ставовима из претходне две, три поруке.

Да, заиста, кад човек боље погледа. Заиста нема. Једном damyanovich увек I-P109. И обрнуто.

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #104 послато: Октобар 13, 2015, 09:39:53 поподне »
Да, заиста, кад човек боље погледа. Заиста нема. Једном damyanovich увек I-P109. И обрнуто.

Мало је цела тема за већину људи са ових простора експлозивна, па је формат форума недовољан. Да би се избегла сва могућа негативна тумачења, било би потребно уз сваку поруку написати disclaimer дужи од саме поруке.

Нпр. сигуран сам да би живи разговори били ефикаснији формат за ову тему на овим просторима. А опет, проблем живих разговора је што не остају документовани у писаном облику.
« Последња измена: Октобар 13, 2015, 09:52:05 поподне админ »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #105 послато: Октобар 13, 2015, 10:08:14 поподне »
Као што ни претци многих данашњих чак и ''великих'' Хрвата нису били католици већ православци. Како се ни Хрвоју ни И-П109  то не омаче да спомену?

Сасвим си у праву, али не очекуј да ће они то икад признати.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #106 послато: Октобар 13, 2015, 10:21:08 поподне »
Благо речено за чуђење је извођење закљука, да када пар Пољака или Украјинаца који су били тестирани и стицајем околности обитавају рец. 2014 год, на потезу јужне Пољске тј. западне Украјине и при томе имају поклапања са Хрватима из Далмације- да то морају недвослисмено бити потомци Белих Хрвата.

Има и друга, Хрвојева варијанта: ако нису потомци Бијелих Хрвата, онда су потомци Хрвата који су се иселили у време турских освајања. А можда и трећа: знаш да се много Требјешана почетком 19. века иселило за Одесу. Вероватно су то њихови расејани потомци, а Требјешани - Никшићи су (по свој прилици) јужни динарик, значи - чистокрвни Црвени Хрвати.
Како год окренеш, Хрвати...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #107 послато: Октобар 14, 2015, 11:55:52 пре подне »
Невезано за тему:

"У среду, 14. октобра, на Покров Мајке Божје на Коларчевом народном универзитету у Београду, с почетком у 19.30, биће представљено ново, прво ћирилично, и целовито издање студије о везама Ватикана и усташтва, коју је написао Хрват југословенске оријентације, чувени историчар Виктор Новак..."

"Владимир Димитријевић: Позив свима на промоцију Magnum crimena!
Позивамо православне Србе и све људе добре воље, којима је истина важнија од интереса, да Новаков Magnum crimen схвате као књигу без које се не може, и да дођу где год се ова књига представља и где год се зло усташтва тумачи и објашњава."

http://dverisrpske.com/sr/za-dveri-pisu/saradnici/114-vladimir-dimitrijevic/7224-poziv-na-promociju-magnum-crimen-2015.html
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #108 послато: Октобар 14, 2015, 01:57:15 поподне »
Ево да се осврнемо и на порекло оног I-P109 из Дубровачко-неретванске жупаније (Опузен).

Р. Милићевић (Херцеговачка презимена):

Дамјановићи (католици), у Љутом Доцу и Биограцима (Широки Бријег). Даљом су старином из Црне Горе. Према породичном предању, била су три брата. Један је одселио у Босну, а друга двојица у Љути Долац. У Биограца су дошли из Љутог Доца пре Другог светског рата. За Дамјановиће у Љутом Доцу Дедијер каже ђа су од православних Симића и да су славили Никољдан. За породице у Биограцима наводи да су "Креци из Опузена", да су дошли пре "200 година" и да су славили Илиндан. По овом аутору реч је о различитим породицама које нису у сродству, док "њихова данашња породична традиција говори супротно".

Нема јасних података о даљем пореклу, иако неки трагови заиста воде ка Црној Гори. Најбоље је фокусирати се на старије презиме Дамјановића (Креци?).


Што се тиче ове "мере" пребацивања постова из латинице у ћирилицу, као члана овог друштва помало ме је срамота због тога.

Ако у међувремену нису испуњени услови за прекидање ове мере, онда то треба да се деси ускоро. Не могу да се сетим тачно због чега се започело са тим.

Говорили смо већ о овом проблему и као што Рајо рече, много страшније ствари овде су написане ћирилицом и нико никада није санкционисан, али је зато проблем када неко пише латиницом?

Додао бих само још и да ово уопште није одлика Срба (никад била, а неће ни бити!), већ су се управо таквим забранама служили Хрвати у НДХ (забрана писма, вере, итд...).

Дај људи издигните се изнад тог проблема који имате, пошто ово баца ружну слику на читав "пројекат".

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #109 послато: Октобар 14, 2015, 02:20:03 поподне »

Још нује касно да почнеш да пишеш и ти латиницом.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #110 послато: Октобар 14, 2015, 02:23:13 поподне »
Још нује касно да почнеш да пишеш и ти латиницом.

Чему овако паметан коментар? Да ли мислиш да ће сви наши проблеми бити решени ако се постови са латинице пребаце на ћирилицу?

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #111 послато: Октобар 14, 2015, 02:26:29 поподне »
Ми немамо проблеме.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #112 послато: Октобар 14, 2015, 02:33:15 поподне »
Људи, бануо Хрвоје, закувао ствари и сад га нема.
А ми треба да се расправљамо око тога ко којим писмом пише?
Ја сам увек за ћирилицу, али немам проблем ни ако неко пише латиницом. Само да не пише глупости и не провоцира...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #113 послато: Октобар 14, 2015, 02:35:22 поподне »

Што се тиче ове "мере" пребацивања постова из латинице у ћирилицу, као члана овог друштва помало ме је срамота због тога.

Ако у међувремену нису испуњени услови за прекидање ове мере, онда то треба да се деси ускоро. Не могу да се сетим тачно због чега се започело са тим.

Говорили смо већ о овом проблему и као што Рајо рече, много страшније ствари овде су написане ћирилицом и нико никада није санкционисан, али је зато проблем када неко пише латиницом?

Додао бих само још и да ово уопште није одлика Срба (никад била, а неће ни бити!), већ су се управо таквим забранама служили Хрвати у НДХ (забрана писма, вере, итд...).

Дај људи издигните се изнад тог проблема који имате, пошто ово баца ружну слику на читав "пројекат".

Као што си и сам на почетку рекао, у питању је појединачна мера и ништа више од тога, мера према члану форума који је, између осталог, износио увредљиве ставове на рачун нације којој, ваљда, и сам припадаш.
Не разумем како може бити ружно то што се нешто без икаквих измена преноси на ћирилично писмо. Посебно што тим писмом пише највећи број чланова нашег форума. Да не говорим да је то наше званично писмо.
А за ово поређење за забранама којима су се служили Хрвати и НДХ, стварно немам коментар, јер је толико ниско. Ако стварно мислиш да је мера према једном члану, који је заслужио и да га трајно удаљимо са форума (подсетио сам вас јуче на његове фантазмагорије, док се још представљао правим именом damyanovich) исто што су Србима и њиховој култури радили разни нацисти - од аустроугарских до хрватских, онда се стварно питам да ли је и теби место овде. Међу нама које с тим несојем поредиш...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #114 послато: Октобар 14, 2015, 02:39:15 поподне »
Као што си и сам на почетку рекао, у питању је појединачна мера и ништа више од тога, мера према члану форума који је, између осталог, износио увредљиве ставове на рачун нације којој, ваљда, и сам припадаш.
Не разумем како може бити ружно то што се нешто без икаквих измена преноси на ћирилично писмо. Посебно што тим писмом пише највећи број чланова нашег форума. Да не говорим да је то наше званично писмо.
А за ово поређење за забранама којима су се служили Хрвати и НДХ, стварно немам коментар, јер је толико ниско. Ако стварно мислиш да је мера према једном члану, који је заслужио и да га трајно удаљимо са форума (подсетио сам вас јуче на његове фантазмагорије, док се још представљао правим именом damyanovich) исто што су Србима и њиховој култури радили разни нацисти - од аустроугарских до хрватских, онда се стварно питам да ли је и теби место овде. Међу нама које с тим несојем поредиш...

Као што рекох, не сећам се да је ико овде у том смислу вређао Србе, осим оне расправе о пореклу, нацији, итд.

Што се мог коментара тиче, таква се слика шаље, свиђало се то некоме или не.


Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #115 послато: Октобар 14, 2015, 02:40:09 поподне »
Као што си и сам на почетку рекао, у питању је појединачна мера и ништа више од тога, мера према члану форума који је, између осталог, износио увредљиве ставове на рачун нације којој, ваљда, и сам припадаш.
Не разумем како може бити ружно то што се нешто без икаквих измена преноси на ћирилично писмо. Посебно што тим писмом пише највећи број чланова нашег форума. Да не говорим да је то наше званично писмо.
А за ово поређење за забранама којима су се служили Хрвати и НДХ, стварно немам коментар, јер је толико ниско. Ако стварно мислиш да је мера према једном члану, који је заслужио и да га трајно удаљимо са форума (подсетио сам вас јуче на његове фантазмагорије, док се још представљао правим именом damyanovich) исто што су Србима и њиховој култури радили разни нацисти - од аустроугарских до хрватских, онда се стварно питам да ли је и теби место овде. Међу нама које с тим несојем поредиш...

Јуче ми се учинило да је било помака у разумевању, али већ данас изгледа да сам погрешио. Ако сам заслужио да ме трајно удаљите, предлажем да то учините. Ако нисам, ова "појединачна мера" је бесмислена. Потенцијално ћу се вратити на енглески када будем имао нешто ново да кажем на тему I-P109, јер се трудим да у остале теме не улазим.
« Последња измена: Октобар 14, 2015, 02:51:11 поподне админ »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #116 послато: Октобар 14, 2015, 02:42:09 поподне »
Ево опет, називати некога "несојем" на оваквом сајту? А та особа још припада вашем роду... Мислим да се стварно претерује некад овде.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #117 послато: Октобар 14, 2015, 02:48:09 поподне »
Ево опет, називати некога "несојем" на оваквом сајту? А та особа још припада вашем роду... Мислим да се стварно претерује некад овде.
Вероватно би разумео да сам написао на латиници. Али, пошто не разумеш ево да ти појасним - ти си нашу меру упоредио са оним што су радиле усташе, а ја сам на тај несој мислио.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #118 послато: Октобар 14, 2015, 02:52:39 поподне »
Вероватно би разумео да сам написао на латиници. Али, пошто не разумеш ево да ти појасним - ти си нашу меру упоредио са оним што су радиле усташе, а ја сам на тај несој мислио.

Разумем ја одлично оба писма, нема потребе за доскочицама. Мада, признајем да овај део око "несоја" нисам разумео. :) Поента је да ми изгледамо лоше ако се на овај начин "светимо" за неке ствари.

Наравно, радите онако како мислите да је исправно.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #119 послато: Октобар 14, 2015, 03:01:45 поподне »
Јуче ми се учинило да је било помака у разумевању, али већ данас изгледа да сам погрешио. Ако сам заслужио да ме трајно удаљите, предлажем да то учините. Ако нисам, ова "појединачна мера" је бесмислена. Потенцијално ћу се вратити на енглески када будем имао нешто ново да кажем на тему I-P109, јер се трудим да у остале теме не улазим.
На енглеском језику ћеш убудуће моћи да се оглашаваш само на енглеском подфоруму, па изволи. Мера остаје на снази до даљег.