Аутор Тема: Светски ДНК месец 2020.  (Прочитано 34570 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #180 послато: Јул 02, 2020, 12:10:20 поподне »
Око ових препорука за тестирање се слажем са оним што је увек говорио Romanijski: покаже се на крају да је за оне који су стварно заинтересовани најисплативије да у сезони великих попуста око Црног Петка одмах ураде неки велики тест, типа Dante Labs WGS или FTDNA BigY700. Овако на ситно, тамо - овамо, човек опет потроши 150 - 200 евра а да не добије ни близу квалитетне и исцрпне информације као са великим тестовима.
Да, ако се тако "мери", најисплативије је Данте кад је попуст. Међутим, када се пружа прилика неки или неколико СНПова на YSeq, свакако треба пробати (напр., мени је у неком моменту било повољније да дам 20 евра, или у више етапа, као Кургашове СНПове, него да чекам попуст). Не може то да се "извага" увек да буде "савршено", него свако реагује у одређеном моменту и шта му се пружа у том моменту. Ја сам више за такву реакцију, него за чекање (уколико постоји оправдан разлог да се провери неки СНП или нечији "сет")
« Последња измена: Јул 02, 2020, 12:16:17 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #181 послато: Јул 02, 2020, 12:44:35 поподне »
Да, ако се тако "мери", најисплативије је Данте кад је попуст. Међутим, када се пружа прилика неки или неколико СНПова на YSeq, свакако треба пробати (напр., мени је у неком моменту било повољније да дам 20 евра, или у више етапа, као Кургашове СНПове, него да чекам попуст). Не може то да се "извага" увек да буде "савршено", него свако реагује у одређеном моменту и шта му се пружа у том моменту. Ја сам више за такву реакцију, него за чекање (уколико постоји оправдан разлог да се провери неки СНП или нечији "сет")

Мени је опет било значајније да ми се резултат појави у некој великој бази, FTDNA или YFull, да би се могао поредити са другима, а то без великог теста не може. Све и да знаш терминални СНП, ако седиш "усамљен", без могућности да се прецизније упоредиш са другим тестиранима, слаба вајда... Ја сам свој терминални СНП знао и пре првог тестирања, али ме опет "сврбело" да се ближе упоредим са већ тестираним братственицима. Наравно, све то кошта.
« Последња измена: Јул 02, 2020, 12:46:26 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #182 послато: Јул 02, 2020, 12:54:45 поподне »
Мени је опет било значајније да ми се резултат појави у некој великој бази, FTDNA или YFull, да би се могао поредити са другима, а то без великог теста не може. Све и да знаш терминални СНП, ако седиш "усамљен", без могућности да се прецизније упоредиш са другим тестиранима, слаба вајда... Ја сам свој терминални СНП знао и пре првог тестирања, али ме опет "сврбело" да се ближе упоредим са већ тестираним братственицима. Наравно, све то кошта.
Да, уколико је могућност, и кад је попуст , нема боље...Него у том међувремену, уколико се пружа макар један корак даље сазнање, преко СНПа,  треба  пробати (није комплетно, али је корак ближе. Зато и постоје те опције, провера припадности одређеној грани)...Али најбоље је имати комплетан резултат
« Последња измена: Јул 02, 2020, 01:00:13 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #183 послато: Јул 02, 2020, 02:45:24 поподне »
Колико пара толико и музике. Али ипак у старту свако треба да одвага колико жели да сазна. Ако жели максимално онда стрпљење и скупљај финанције , онда је најекономичније БигУ или Данте и крај приче...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #184 послато: Јул 02, 2020, 04:22:32 поподне »
Колико пара толико и музике. Али ипак у старту свако треба да одвага колико жели да сазна. Ако жели максимално онда стрпљење и скупљај финанције , онда је најекономичније БигУ или Данте и крај приче...
Ех да је крај приче.Велики корак да али  ипак далеко од решења.Знаш и сам,обојица смо урадили биг у па још чекамо парњаке,па и кад се појави неко онда се мисли оќе ли даље,неќе ли даље,може ли даље итд...У сваком случају навијам за све који се одлуче за најдубље тестове...

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #185 послато: Јул 02, 2020, 06:26:34 поподне »
Треба представити да је је тест 23 маркера који може код нас да се уради тек основни тест. После тога препоручивати или панел код јсека или "биг ипсилон" код фтдна.
Панел даје прецизно где је ко, где тачно припада (али нема поређења са другима).
Биг је свакако најбољи тест и добро га је урадити током "црног петка". Са бигом се добијају и сви могући маркери, што је одлично (док панел сам по себи не даје маркере).
Цене су се спустиле, овај новембар би могао да буде добро занимљив.

Мени лично није јасна логика "боцкања" појединих макера или позиција. За мене је панел код јсека много боље решење него 2-3-4 "тачкице", иако панел може да буде скупљи.
Ипак, ја нисам днк уредник, могуће је да имам другачији угао гледања на ствари.
« Последња измена: Јул 02, 2020, 06:28:38 поподне Platin »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #186 послато: Јул 02, 2020, 07:35:16 поподне »
16. Радић, Илиндан, Дарда, Барања

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има низ карактеристичних вредности на маркерима: 393=14, 390=23, 19=15, 391=10, 389=32, 576=19, 635=22. Најближи му је дефинитивно Кукић из околине Карловца, са којим има једну разлику на упоредивих 18 маркера. Деле многе споменуте карактеристичне вредности.

Тестирани је једино навео породинчни надимак: Динћеви или Тотоши.

Радићу биx предложио, пре свега због вредности 14 на 393, да тестира  BY97555.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #187 послато: Јул 02, 2020, 07:44:34 поподне »
Резултат Станића, са ретком славом Видовдан, значајан је из још једног разлога. На 23andMe има и Вујаклија који су E-V13>L241. Вујаклије са простора Горње Крајине славили су Јовањдан, Ђурђевдан и Видовдан. Биће интересантно ако већи број родова са овом ретком славом, буде E-V13. Иван би могао проверити да ли се Станић некако може укопити у L241, или су у питању Вујаклије са неком другом славом.

Станић може бити L241, али поседује две вредности које и нису баш честе за ту грану: DYS635=21 и DYS643=12. Због тога се ништа не може закључити без СНП теста.

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #188 послато: Јул 02, 2020, 11:51:23 поподне »
Ako nekoga stvarno zanima vlastita genetika, taj moze da ustedi i u Srbiji 20 eura mjesecno. Tako je u mogucnosti da za manje od dve godine uplati BigY. Nakon toga prodje jos 6 mjeseci dok ne preda rezultate Yfull-u i oni ih ocitaju i postave na Yfull stablo. Ovo sto neki potrose pare na manje testove , pa onda uplacuju na Yseq razne SNP-ove ; kao prvo, to nije besplatno , potrosi se sigurno 150 , mozda i 200 eura , jer corava koka ne ubode svaki put zrno. Rezultati su nedoreceni i u principu malo se otkrije , a dve i po godine prododjose , a sa ustedjenih 20 eura mjesecno cijela stvar je zavrsena. Cista matematika i cista logika.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #189 послато: Јул 02, 2020, 11:57:10 поподне »
Ako nekoga stvarno zanima vlastita genetika, taj moze da ustedi i u Srbiji 20 eura mjesecno. Tako je u mogucnosti da za manje od dve godine uplati BigY. Nakon toga prodje jos 6 mjeseci dok ne preda rezultate Yfull-u i oni ih ocitaju i postave na Yfull stablo. Ovo sto neki potrose pare na manje testove , pa onda uplacuju na Yseq razne SNP-ove ; kao prvo, to nije besplatno , potrosi se sigurno 150 , mozda i 200 eura , jer corava koka ne ubode svaki put zrno. Rezultati su nedoreceni i u principu malo se otkrije , a dve i po godine prododjose , a sa ustedjenih 20 eura mjesecno cijela stvar je zavrsena. Cista matematika i cista logika.
Кад би све било баш тако, имали би само Бигове...ко да одоли да не проба неки СНП који се открије и да чека две године?  Онда би пропала и фирма YSeq :) Јеси у праву, али после битке, свако је генерал  :D Не мислим да је свако тестирање СНПа грешка, јер те вуче да пробаш ако постоји сумња да си позитиван на тај СНП...ко да чека две године?
« Последња измена: Јул 03, 2020, 12:03:58 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #190 послато: Јул 03, 2020, 12:27:49 пре подне »
Dragi Dusane , koliko godina ti ganjas svoju genetiku? Dali si zadovoljan sa otkricima? Koliko ces jos vremena i para potrositi dok dodjes do neceg zadovoljavajuceg? Da se razumijemo , nikoga ja ne kritikujem , pogotovo ne tebe , covjeka velike kulture i znanja , ali mislim da je ovaj BigYpsilonski nacin bolji.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #191 послато: Јул 03, 2020, 12:42:46 пре подне »
Dragi Dusane , koliko godina ti ganjas svoju genetiku? Dali si zadovoljan sa otkricima? Koliko ces jos vremena i para potrositi dok dodjes do neceg zadovoljavajuceg? Da se razumijemo , nikoga ja ne kritikujem , pogotovo ne tebe , covjeka velike kulture i znanja , ali mislim da je ovaj BigYpsilonski nacin bolji.
Предраже, хвала на лепим речима, у праву си,  али то код мене траје бар три године...могу ти рећи да сам задовољан до сада, имам сазнања без Бига максимална која могу да се извуку. Без обзира што је потрошен новац за те три године 9 СНПова и три маркера код YSeq укупно, од Y52621 па до овог Y189944 преко Кургаша (негде до 14. века вероватно, видећемо сутра прекосутра резиме овог СНПа, када стигну резултати за Чворовића и Вујачића)...али тада није био у најави "Црни петак", а и да је био, нисам могао да га приуштим у том моменту...ништа више нећу да потрошим што нема смисла, али до сада је све имало смисла...вероватно сам стигао до "зида" , и једини следећи логичан потез би био Данте...Поента је да сам само у сваком тренутку ишао на оно што је могло да се тестира (захваљујући и другим резултатима, Јерковић-Вукосављевић (Y52621), Бојановић-Кургаш (три никишћа СНПа)...Y189944 сам нашао преко Кургаша "на блеф" , и опет бих поновио исти пут (наравно, ништа без свих које сам поменуо)
« Последња измена: Јул 03, 2020, 12:51:03 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #192 послато: Јул 03, 2020, 01:10:46 пре подне »
Y189944 сам нашао преко Кургаша "на блеф" , и опет бих поновио исти пут (наравно, ништа без свих које сам поменуо)
И наравно, ништа без потврда овог СНПа од стране Шћепановића, Булатовића, Вукосављевића и оних који чекају резултат на овај СНП...Пробијамо зидове и наставићемо, нема друге...Што кажу Немци, "Лангсам абер зихер"  :D
« Последња измена: Јул 03, 2020, 01:15:40 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #193 послато: Јул 03, 2020, 01:35:46 пре подне »
Naravno, kao u svemu i ovdje treba imati srece , ali postoji i ona da sreca prati hrabre. Svaki Gojkovic bi trebao imati svog Mazalicu i svaki Mazalica bi trebao imati svog Gojkovica, Nemojmo zaboraviti jednu cinjenicu , da nismo obojica napravili totalnu Y genetiku , ko zna kad bi se pronasli i probili 6 SNP-ova i jos omogucili nasim dragim Y126296+ da nam se prikljuce. Trenutno nas je 14 u nasoj grupi , 10 Srba , 1 Poljak iz zapadne Ukrajine , 1 Jevrejin iz zapadne Ukrajine , 1 Arbresh iz juzne Italije i 1 Hrvat iz zapadne Hercegovine. Za mene je to velika sreca i zadovoljstvo , a ko moze znati koliko ce nas biti za recimo 5 godina? Sve ovo se bez totalno testirane Y genetike ne moze postici , kad te uparkiraju na Yfull stablo , onda je to vrh , nema dalje i nema vise.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #194 послато: Јул 03, 2020, 01:48:47 пре подне »
Naravno, kao u svemu i ovdje treba imati srece , ali postoji i ona da sreca prati hrabre. Svaki Gojkovic bi trebao imati svog Mazalicu i svaki Mazalica bi trebao imati svog Gojkovica, Nemojmo zaboraviti jednu cinjenicu , da nismo obojica napravili totalnu Y genetiku , ko zna kad bi se pronasli i probili 6 SNP-ova i jos omogucili nasim dragim Y126296+ da nam se prikljuce. Trenutno nas je 14 u nasoj grupi , 10 Srba , 1 Poljak iz zapadne Ukrajine , 1 Jevrejin iz zapadne Ukrajine , 1 Arbresh iz juzne Italije i 1 Hrvat iz zapadne Hercegovine. Za mene je to velika sreca i zadovoljstvo , a ko moze znati koliko ce nas biti za recimo 5 godina? Sve ovo se bez totalno testirane Y genetike ne moze postici , kad te uparkiraju na Yfull stablo , onda je to vrh , nema dalje i nema vise.
Tako je...ништа без "фронталног напада"...Дробњаци су кренули, код вас је мало "разуђено", на више нација, али добро је...можда буде и код Никшића неки "фронтални напад" за "Црни петак"...а без среће, нема ништа :) Сигурно ћемо сви бити у бољој позицији за пар година (у генетици , што се више ближимо садашњости, то су сазнања спорија, осим у случају срећне околности и оних којима је потврђено предање)
« Последња измена: Јул 03, 2020, 01:58:58 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #195 послато: Јул 03, 2020, 02:20:59 пре подне »
Znas kako je bilo sa mnom ; prezime dosta cesto i rasprostranjeno , slava najbrojnija , bez ikakvog predanja i na kraju Ph908. Ne mogu da se uhvatim , ni za glavu , ni za rep. Da , sto se vise dolazi prema sadasnjosti sve vise ce male stvari i male karakteristike praviti razliku. Svaki od nas donosi sa sobom novi kamencic u mozaiku i to je prica koja nema kraja , ovo ce nas pratiti dok ne odemo na onaj svijet. Bice sve vise Hrvata , Bosnjaka , Siptara , Makedonaca medju nama , to je neminovno , a u onim starijim SNP-ovima i Madjara , Ukrajinaca , Rusa , Bugara , Ceha itd.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #196 послато: Јул 03, 2020, 02:24:52 пре подне »
Znas kako je bilo sa mnom ; prezime dosta cesto i rasprostranjeno , slava najbrojnija , bez ikakvog predanja i na kraju Ph908. Ne mogu da se uhvatim , ni za glavu , ni za rep. Da , sto se vise dolazi prema sadasnjosti sve vise ce male stvari i male karakteristike praviti razliku. Svaki od nas donosi sa sobom novi kamencic u mozaiku i to je prica koja nema kraja , ovo ce nas pratiti dok ne odemo na onaj svijet. Bice sve vise Hrvata , Bosnjaka , Siptara , Makedonaca medju nama , to je neminovno , a u onim starijim SNP-ovima i Madjara , Ukrajinaca , Rusa , Bugara , Ceha itd.
Бити без предања и бити PH908 код нас, је као тражити иглу у пласту сена...ја сам имао срећу због крсне славе (Лучиндан) и смера који сам добио на основу тога ( с обзиром да имам готово модалан хаплотип, што се и на Никшиће односи , уопштено)
« Последња измена: Јул 03, 2020, 02:32:29 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #197 послато: Јул 03, 2020, 02:58:23 пре подне »
Бити без предања и бити PH908 код нас, је као тражити иглу у пласту сена...
Претерао сам, постоје параметри за смернице, али је у игри више опција за даље трагање, за оне који то желе
« Последња измена: Јул 03, 2020, 03:09:26 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #198 послато: Јул 03, 2020, 08:20:38 пре подне »
Мени је драго када се људи уопште тестирају, а поготово када ураде неки озбиљнији тест. Врло често добију профил свог племена, рода. Будем задовољан и ако то нема везе са мном. Наш интерес је знање.
И ту постоји једно 'али' које понекад срећу квари ;)
Мој 'пут' је био: основни тест, панел код јсек, проширење на 37 маркера (тада сам још веровао да је то довољно за невген... није било), 'биг'... И још увек сам добро удаљен од свих осталих на нашем сјајном днк пројекту.
Једино проширење на 37 маркера сам могао да избегнем, али нема везе.

Треба свакога јурити да се барем основно тестира, па после вијати 'бигове' колико је могуће.
« Последња измена: Јул 03, 2020, 08:22:26 пре подне Platin »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #199 послато: Јул 03, 2020, 01:15:13 поподне »
37. Томашевић, Јовањдан, Шегестин, Двор

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120.

Тестирани није навео предање о даљем пореклу.

О овим Томашевићима већ је писано на форуму:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4627.msg121795#msg121795

Из података које је пружио наш члан Демић у овој теми, видимо да је већ у првој половини 18. века рођено више Томашевића у Шегестину. Реч је о релативно старој породици.

Хаплотип Томашевића у највећој је мери модалан. Издвојио бих једино ниску вредност 11 на DYS439.

Најближи хаплотип Томашевићевом поседује Гњидић (околина Скрадина) из далматинског Y3120* рода. Једина разлика је управо на DYS439 (11 vs 12).
Премда у овом роду нико не слави Јовањдан (славе Никољдан и Ђурђевдан), верујем да би Томашевић могао бити повезан с њима, али то би се морало проверити. 
« Последња измена: Јул 03, 2020, 01:25:13 поподне Селаковић »