Аутор Тема: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати  (Прочитано 21358 пута)

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« послато: Јануар 19, 2018, 03:32:43 поподне »
Покрећем ову тему са жељом жељом да чланове „Форума“, али и  госте (посебно оне који су евентуално поријеклом са ових простора), упознам са тренутном генетском сликом (Y хромозом) Семберије и Мајевице. Свјестан сам да постојања најмање два ограничења. То су лоше стање по  питању етнолошке литературе и  броја тестираних појединаца. Али шта је ту је! Од нечега се мора почети, а знам да су барем двојица чланова „Форума“ поријеклом са ових простора.

Генетска структура становништва овог подручја се повремено помињала приликом размтрања ширег подручја Подриња, Посавине и уопште сјевероисточне Босне. Повремено сам се јављају у смислу кориговања одређених непрецизности, најчешће је то било убицирање одређених насеља и уопште регионализације. Нико овдје не зна све!

 Када би се дискусија „усијала“ и при томе користиле непримјерене ријечи НЕ, иако, да не наводим конкретан случај, један бивши члан је писао о одређеним родовима и географским одредницама а да овај простор заправо уопште не познаје. Не може се „лењиром“ подвући црта и одвојити Бијељина од Зворника ...... итд.

С тим у вези правићу „свјесну грешку“ и ограничити се на три општине овог дијела Републике Српске; Бијељину која је у буквално спона западног и источног дијела Републике Српске, те општине Угљевик и Лопаре. Бијељина јесте Семберија али Лопаре и Угљевик нису сва Мајевица. Но негдје се мора повући граница.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #1 послато: Јануар 19, 2018, 03:38:57 поподне »
Слиједи наставак:

Мало статистике. Укупан број становника према пописима из 1991 и 2013 (оспорен) године је следећи:

                                                    1991.                                          2013.
1.   Бијељина                      92 808  ................................... 107 715
2.   Угљевик                        24 178 .......................................15 710
3.   Лопаре                          32 400 .......................................15 357
У К У П Н О                      149 386                                    138 782
 
Напомињем да су Лопаре, Угљевик (прије ТЕ) и пасивни дијелови Бијељинске општине од 70–тих година било јако емиграционо подручје; што према сусједним земљама, тако и према земљама Западне Европе. Ово нарочито важи за Лопаре. Стари Угљевик је скоро нестао у површинским коповима.С друге стране, након Дејтона, дијелови општина Лопаре (Челић, Хумци) и Угљевик (Теочак)  су ушле у састав Федерације, док је Бијељинска општина „неокрњена“.

Што се тиче етнолошке литературе стање је нешто боље када је ријеч о Мајевици (Јеремић, Филиповић) а Радмила Кајмаковић (Семберија) обрадила је на подручју Општине само она села која припадају Семберији у ужем значењу те ријечи. Мустафа Грапчановић се углавном бавио Бијељином у смислу ужег градског језгра (од српских породица писао о Јовичевићима, Чолаковићима итд), а има и података о становништву Јање (махом насељавани од досељенимка из Србије). Села која су смјештена на „остацима остатака“ Мајевице (између осталог „моји Загони“) нису обрађена. Па и ту има изостављања одређених породица; конкретно мајчиних Марковића из Патковаче и Ћипировина. Ипак, боље ишта него ништа. Има ту још (наручених) монографија (нпр. Тобут, Вукосавци, Забрђе, Бродац, Загони браће Матић) Писане су углавном поводом јубилеја школа или цркава, у којима су успут обрађене поједине породице, али сви ти подаци захтијевају подробнију провјеру. Све у свему генетика (Y хромозом) је најпоузданија и како се буде повећавао број тестираних нека предања ће се потврдити или ће бити одбачена.

Добро је је Р. Кајмаковић примијетила да када старе у Семберији питаш одакле су поријеклом сви у глас кажу Херцеговина или Црна Гора, често под првим подразмијевајући све јужно од Зворника. Није то тако једноставно. Има ту и других миграционих праваца. Ипак, овим крајевима говори типична-бритка источнохерцеговачка штокавица.

Да закључим, уз све разлике а има их (купусари vs брђе vs Мајевичани), у менталитету, ношњи, обичајима и сл, становништво Семберије и Мајевице сматрам за једно.


Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #2 послато: Јануар 19, 2018, 03:40:35 поподне »
Коначно одлуку о покретању теме сам донио након резултата Стјепановића –Забрђе ( „одрадиоСрпска 14) и Николића – Г. Буковица (carissimo Амиго)  ;D

Мало о резултатима тестираних са овог подручја. Синоћшњом провјером података и порука закључио сам да је са подручја ове три општине (само они који су домицилни) тестирано укупно 19 појединаца. Ако се не варам, 16 се налази у табели, 2 су тестирана преко 23andme и један је анониман. Нисам могао дочекати 20-тог и уопште не би била грешка када би се ту уврстио Ивковић из Пожарнице (Шаренац), али то би са собом повлачило и тестирана из Пилице или Локања (Зворник), јер то су буквално гранична села са јужним дијелом Општине Бијељина, тј много су ближи Бањици (Тавна), Главичицама, Бобарима из Батра итд. Дакле, оријентисао сам се према тренутним општинским границама. У сваком случају да се кориговати; овдје има много умних људи и зато смо ЈАКИ.

Такође, а то ће најбоље знати Небојша, за Мићића (23andme) смо установили да је из Сух(в)ог Поља код Бијељине; Мићића има ти али није немогуће да је можда ти досељен након 1995. Уврстио сам и Остојића, исто 23andme, то презиме је овдје често, али као и код Мићића све је могуће.Можда се нешто нађе у студијама САНУ, али отпм-потом. Захваљујем Аксићу у вези са предикцијом Новаковића.

Прије конкретних резултата још једна, по мени кључна напомена. Постојећи проценти неће одражавати реално стање (1 Q носи скоро 6%) . Свјестан ризика, ипак сам се одлучио да дјелујем.

Детаљисање око подграна ћу препустити стручнијим, Уосталом, мислим да сам само ја радио дубље СНП анализе.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #3 послато: Јануар 19, 2018, 03:43:17 поподне »

Најзад најзанимљивије; ТЕСТИРАНИ СА ПОДРУЧЈА СЕМБЕРИЈЕ И МАЈЕВИЦЕ

I2a
1.   Ивановић, Угљевик Село, Угљевик  (CTS 10228)
2.   Стјепановић, Забрђе, Угљевик (PH 908)
3.   Марић, Мирославци, Лопаре (PH 908)
4.   Мићић, Сух(в)о Поље, Бијељина (без маркера)
5.   Николић, Горња Буковица, Бијељина (PH 908)
6.   Стевановић, Загони, Бијељина (PH 908)
7.   Стефановић, Загони, Бијељина (PH 908 > Z16893 > A493)

R1a
1.   Стевановић, Угљевик (Шаренци YP4278)
2.   Марковић, Угљевик Село, Угљевик (Шаренци YP4278)
3.   Новаковић, Богутово Село, Угљевик (М-458)
4.   Гајић (Гужвићи), Главичорак, Бијељина (Аврамијевштак L1280)
5.   Митровић (Ђокини), Главичорак, Бијељина (Аврамијевштак L1280)

E V13
1.   Остојић. Бијељина ??? (без маркера)
2.   Лопандић, Дворови, Бијељина

N P189,2
1.   Ђилас, Балатун, Бијељина
2.   Анонимни, Бијељина

J2a
1.   Васић, Амајлије, Бијељина (Пјешивац)

J2b
1.   Благојевић, Велика Обарска, Бијељина (М241)

Q1a2
1.   Стевановић, Загони, Бијељина (L561)

У процентима то је:

I2a                        36,84
R1a                      26,32
E V13                   10,53
N P189,2              10,53
J2a                         5,26
J2b                         5,26
Q1a2                      5,26


Сума-сумарум 100%

Да се пуно не понављам, проценти засигурно не одржавају реално стање, али да „отшкринемо“ генетску слику овог дијела Републике Српске који је, у односу на друге регионе, прилично многољудан. Глад овдје није била присутна као у другим регијама.

Унапријед сам захвалан за све коментаре, додатне резултате и указане грешке!!!!







симо

  • Гост
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #4 послато: Јануар 19, 2018, 05:42:02 поподне »
У процентима то је:

I2a                        36,84
R1a                      26,32
E V13                   10,53
N P189,2              10,53
J2a                         5,26
J2b                         5,26
Q1a2                      5,26


Сума-сумарум 100%

Да се пуно не понављам, проценти засигурно не одржавају реално стање, али да „отшкринемо“ генетску слику овог дијела Републике Српске који је, у односу на друге регионе, прилично многољудан. Глад овдје није била присутна као у другим регијама.

Унапријед сам захвалан за све коментаре, додатне резултате и указане грешке!!!!

Ацо, свака част на теми!

Имам осјећај да ће хаплогрупа Q1a2 у Семберији достићи високе проценте. ;)

Да ли би се на основу постојеће литературе на подручју Семберије могле издвојити неке племенске групе ( више презимена у више насеља које знају за заједничко поријекло)?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #5 послато: Јануар 20, 2018, 08:57:03 поподне »
E V13
Остојић. Бијељина ??? (без маркера)

Ацо, одакле је овај резултат?
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #6 послато: Јануар 20, 2018, 08:59:27 поподне »
Ацо, одакле је овај резултат?

Вероватно 23andme.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #7 послато: Јануар 20, 2018, 09:20:18 поподне »
Вероватно 23andme.

Је ли могуће некако добавити маркере?
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #8 послато: Јануар 20, 2018, 09:21:23 поподне »
Је ли могуће некако добавити маркере?

Не, 23andme даје само "основну" хаплогрупу, али не и СТР маркере.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #9 послато: Јануар 20, 2018, 09:23:00 поподне »
Добро. Штета. Може ли се преко 23andme наћи неки контакт с тестираним?
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #10 послато: Јануар 20, 2018, 09:23:47 поподне »
Добро. Штета. Може ли се преко 23andme наћи неки контакт с тестираним?

Ако је оставио основне податке, попут имејла, вероватно може.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #11 послато: Јануар 20, 2018, 09:30:28 поподне »
ОК, благодарим. Потражићемо га.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #12 послато: Јануар 20, 2018, 10:23:27 поподне »
Ацо, одакле је овај резултат?

То је претпостављам Стојановић са 23andMe. Подаци: Стојановић (Бојан), Дворови, Бијељина, Република Српска.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #13 послато: Јануар 20, 2018, 10:34:59 поподне »
То је претпостављам Стојановић са 23andMe. Подаци: Стојановић (Бојан), Дворови, Бијељина, Република Српска.

А зашто податак - Остојић?
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #14 послато: Јануар 20, 2018, 10:43:26 поподне »
А зашто податак - Остојић?

Могуће старије презиме, или неко шире, родовско. Ваљало би да то Ацо разјасни.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #15 послато: Јануар 21, 2018, 06:12:44 поподне »
Могуће старије презиме, или неко шире, родовско. Ваљало би да то Ацо разјасни.

Нема Остојића, верујем да је Ацо пермутовао. Једини без маркера из те области је овај Стојановић са 23andMe, колико ја знам?

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #16 послато: Јануар 22, 2018, 08:27:39 пре подне »
Нема Остојића, верујем да је Ацо пермутовао. Једини без маркера из те области је овај Стојановић са 23andMe, колико ја знам?

Тако је! То је Стојановић. Не може баш увијек да се ослања на сјећање, ваља нешто и прибиљежити.
Захваљујем Небојши на корекцији!

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #17 послато: Јануар 22, 2018, 08:41:32 пре подне »

Имам осјећај да ће хаплогрупа Q1a2 у Семберији достићи високе проценте. ;)


Када резултати Херцеговаца буду јавни, а с обзиром да је ријеч о хаплогрупи која је прилично ријетка на овим просторима, мислим да ће Стевановић Q1a2 у табели бити сврстан у групи са особом из околине Невесиња. Разлика је 2 маркера

Исто код N2-P189.2. Наведени анонимни има 100% поклапање са двије породице; једном из околине Билеће и другом Загора Требиње. Ово је открио Узи!!!

Већ је, у оквиру теме нови тестирани, разматрана евентуална веза Лопандића из Дворова са Дивчићима, чини ми се Сарајевско поље.


Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #18 послато: Јануар 22, 2018, 01:13:39 поподне »
Да ли би се на основу постојеће литературе на подручју Семберије могле издвојити неке племенске групе ( више презимена у више насеља које знају за заједничко поријекло)?

Тешко питање!
Мислим да о племенској традицији нема ни говора. Можда, мада се ова села не налазе у Семберији, називи насеља Пипери (Лопаре) или Пиперци (Бијељина) "крију" податак о групном насељавању из одређене области, не нужно племенску традицију.

Генерално проблем у Семберији јесу млада презимена; у принципу убиљежена често по оцу након 1878. године. Подјела становништва на Шијаке (старинце) и Ере (Херцеговце) више нема. Израз Шијак више нико не употребљава. Неспорни су утицаји и миграције које су повезане са Мачвом (погледати шта је писано о Лопандићима), нарочито за села која су смјештена уз саму Дрину. Јака је била и "мајевичка струја" јер Шакотићи у Сухом Пољу јесу досељени из Тобута.

Лајаковићи, које Р. Кајмаковић помиње у монографији "Семберија" још у Броцу (Радићи) и Свињаревцу (сада Остојићево) су у ствари Стевановићи (тестирани) из Загони/Хасе, а ови "оригинални" су I2a PH908. У Хасама су бројнија породица Грујичићи (познајем их), за које се наводи да су поријеклом из Ступара код Кладања. Када смо говорили о поријеклу кошаркаша Драгића (Мајдан - Шековићи), два сусједна села на мапи су Бобари и Јелачићи. Јелачићи из Голог Брдо славе Климуњдан, веома ријетку славу на овим просторима. Презиме Бирчаковић у Батковићу јасно упућује одакле је породица дошла. Танацковићи (и њих познајем) из Велике Обарске су доведени као чифчије из Градачца.

Податак да су са херцеговачким беговима Сијерчићима и Ченгићима дошли њихови кметови се мора узети озбиљно. Зеленовићи из Ченгића имају предања да су од Гацка. Милановићи из Љесковца су се раније презивали Мастиловић. Миловићи (Јаков) из Модрана, такође, Гацко. Црногорчевићи из Амајлија (Јефтић, Дикић, Станојловић ........ укупно 8 презимена) имају предање да су из Црне Горе. Васић из Амајлија (Ј2а), који није Црногорчевић, већ контактира са Пајићем из Брчког.

Ови угрубо набачени подаци, по мени, указују да је садашње православно становништво (католика до 1878. није било) досељавана из више праваца. Опрезно би се опредијелио да је већина дошла са ширег подрчја Осата и Бирча (Зворник етапа) што, наравно, не потире динарску струју, али има ту старинаца, Мајевице, Посавине и Мачве.

Народ је овдје добар и гостопримљив, али је некако и ускогруд и незаинтерсован за поријекло (да не говорим о тестирању). Што би се рекло у жаргону "не гледа даље од своје авлије и пита се која корист од нечега што је трошак" Но, не треба бити малодушан, можда се то временом промијени.

Било како било Семберија је релативно многољудна, а поред стандардно добре демографије у 19. и почетком 20. вијека, доброј насељеност је свакако последице чињенице да се овдје није гладовало као у неким пасивнијим подручјима.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Семберија и Мајевица Y - ДНК резултати
« Одговор #19 послато: Фебруар 14, 2018, 12:01:43 поподне »
I2a
1.   Ивановић, Угљевик Село, Угљевик  (CTS 10228)
2.   Стјепановић, Забрђе, Угљевик (PH 908)
3.   Марић, Мирославци, Лопаре (PH 908)
4.   Мићић, Сух(в)о Поље, Бијељина (без маркера)
5.   Николић, Горња Буковица, Бијељина (PH 908)
6.   Стевановић, Загони, Бијељина (PH 908)
7.   Стефановић, Загони, Бијељина (PH 908 > Z16893 > A493)

С обзиром на то да је г. Џувелековић дао пристанак а, чини ми се, показао интерес за ову тему, списак у цитату треба допунисти са Џувелековић, Угљевик (CTS 10228)

Да се не понављам, проценти вјероватно не одржавају реално стање, али са 20-тим тестираним, то изгледа овако:

I2a                        40 %
R1a                       25%
E V13                   10 %
N P189,2              10 %
J2a                         5 %
J2b                         5 %
Q1a2                      5 %