Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 442061 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1620 послато: Децембар 19, 2020, 06:14:28 поподне »
Драги чланови, мислим да је свима разумљиво шта је ко желео да каже, и да нема потребе даље да продубљујемо ту дискусију. :)

Тема јасна, вратимо се њојзи. ;)



Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1621 послато: Јануар 29, 2021, 08:19:34 поподне »
Современные арбереши проживают в основном в сельской местности Республики Италия, особенно на юге страны (Южная Италия и Сицилия). По вероисповеданию — католики. Общая численность людей, сохраняющих арберешское самосознание — от 40 до 80 тыс. человек (2008 год, оценка). Общее число людей в Италии, имеющих полное или частичное арберешско-албанское происхождение — свыше 2 млн человек, в основном на юге страны и в крупных городах. Родной — арберешский язык, основная масса двуязычна, использует итальянский язык, а также его региональные диалекты.

Арбереши — албанцы-католики, основной регион проживания которых — Южная Италия и Сицилия. Большинство сильно затронула итальянизация.
Характерная черта обеих субэтнических групп — их архаичное самоназвание (эндоэтноним), которое сохраняет ранее преобладавший во всём албаноязычном ареале романский по происхождению корень «алб» (видоизменённые арб, арв) из лат. albus «белый». В самой Албании позднее уже в новое время получило распространение самоназвание «штип» (shqip), от албанского «понятный», «тот, кого можно понять».

Надам се да се може преко преводиоца разумјети, ко не зна руски...

Ово  би било јасно за Гоге, по мом мишљењу.
« Последња измена: Јануар 29, 2021, 08:24:53 поподне Батко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8508
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1622 послато: Јануар 29, 2021, 08:54:38 поподне »
Современные арбереши проживают в основном в сельской местности Республики Италия, особенно на юге страны (Южная Италия и Сицилия). По вероисповеданию — католики. Общая численность людей, сохраняющих арберешское самосознание — от 40 до 80 тыс. человек (2008 год, оценка). Общее число людей в Италии, имеющих полное или частичное арберешско-албанское происхождение — свыше 2 млн человек, в основном на юге страны и в крупных городах. Родной — арберешский язык, основная масса двуязычна, использует итальянский язык, а также его региональные диалекты.

Арбереши — албанцы-католики, основной регион проживания которых — Южная Италия и Сицилия. Большинство сильно затронула итальянизация.
Характерная черта обеих субэтнических групп — их архаичное самоназвание (эндоэтноним), которое сохраняет ранее преобладавший во всём албаноязычном ареале романский по происхождению корень «алб» (видоизменённые арб, арв) из лат. albus «белый». В самой Албании позднее уже в новое время получило распространение самоназвание «штип» (shqip), от албанского «понятный», «тот, кого можно понять».

Надам се да се може преко преводиоца разумјети, ко не зна руски...

Ово  би било јасно за Гоге, по мом мишљењу.

Која је поента ове објаве? Да укажете на заједницу Арбереша на југу Италије, што је опште позната ствар?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1623 послато: Јануар 29, 2021, 09:28:27 поподне »
Која је поента ове објаве? Да укажете на заједницу Арбереша на југу Италије, што је опште позната ствар?


Морачани Богићевци R1b-U152>Z36>CTS5531>Z37>Y91536*     Рекао бих да је италијанска линија.

Витомир Радовић:
"Има једна прича, коју сам чуо у Морачи, да су они можда поријеклом са Апенинског или Пиринејског полуострва, а више се потенцира Апенинско полуострво. О овоме сам један чланак написао у мојој седмој књизи "Радовићи, порекло, људи и догађаји""

"Клименти (од израза "Клементи"[1]) или Кељменди (алб. Kelmendi), област је у Албанији (алб. Mali i Kelmenit) и назив истоименог племена чији припадници живе у Албанији, Црној Гори, Хрватској и српској аутономној покрајини Косово и Метохија.[2] Породице Климента се у Црној Гори могу наћи у Гусињу, Плаву и Скадарској Крајини, а у Србији у Ругови у Метохији и Санџаку. Племе је подељено на четири већа братства (Селца, Никчи, Вукељ и Боге)."

Од Бога би лако могли бити Богићевци.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1624 послато: Фебруар 17, 2021, 06:22:02 поподне »
https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2021&mm=02&dd=17&nav_id=1813009

Претпостављам да на овом форуму постоји одређена аверзија према чланцима са српских портала али обзиром да се академик Каплан Буровић често спомиње на овом форуму сматрам да и његова најновија изјава може бити предмет дискусије на овој теми.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5298
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1625 послато: Фебруар 17, 2021, 07:20:16 поподне »
https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2021&mm=02&dd=17&nav_id=1813009

Претпостављам да на овом форуму постоји одређена аверзија према чланцима са српских портала али обзиром да се академик Каплан Буровић често спомиње на овом форуму сматрам да и његова најновија изјава може бити предмет дискусије на овој теми.

На овом форуму постоји једино аверзија према глупостима.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1626 послато: Фебруар 17, 2021, 09:22:52 поподне »
Структура мојих поклапања са 23 and me. Узорак је 46, нажалост неки имају сакривене резултате, а неки се крију под иницијалима и немам појма шта су.
Арбереш из Пјане дељи Албанезе је R-L23, други из Сан Константино Албанезе E-V13.

23 and me al by Nikola Pavlovic, on Flickr

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1627 послато: Фебруар 17, 2021, 11:09:19 поподне »
На овом форуму постоји једино аверзија према глупостима.

Ако је могуће без те непотребне снисходљивости...То што сте написали се подразумијева.
Каплан Буровић се често спомиње на овом форуму,његови радови се користе као извор информација, па ваљда има одређени кредибилитет да бих ову његову изјаву могао да окачим овдје? Помислих можда ће неком са овог форума,или посетиоцима истог,ко прати његов рад све ово бити на неки начин занимљиво...
Ако сматрате да је ова његова изјава глупост слободно тако и напишите.Ово у тексту није моје мишљење иако се,као и већина овдје,слажем са неким дијеловима текста...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5298
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1628 послато: Фебруар 17, 2021, 11:23:54 поподне »
Ако је могуће без те непотребне снисходљивости...То што сте написали се подразумијева.
Каплан Буровић се често спомиње на овом форуму,његови радови се користе као извор информација, па ваљда има одређени кредибилитет да бих ову његову изјаву могао да окачим овдје? Помислих можда ће неком са овог форума,или посетиоцима истог,ко прати његов рад све ово бити на неки начин занимљиво...
Ако сматрате да је ова његова изјава глупост слободно тако и напишите.Ово у тексту није моје мишљење иако се,као и већина овдје,слажем са неким дијеловима текста...

На жалост, кад напишете тако нешто онда није могуће. Одакле Вама претпоставка да овде неко има аверзију према чланцима са српских портала и шта би то требало да значи? Слободно и Ви напишите шта сте хтели тиме да кажете.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1629 послато: Фебруар 17, 2021, 11:39:56 поподне »
https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2021&mm=02&dd=17&nav_id=1813009

Претпостављам да на овом форуму постоји одређена аверзија према чланцима са српских портала али обзиром да се академик Каплан Буровић често спомиње на овом форуму сматрам да и његова најновија изјава може бити предмет дискусије на овој теми.

На Википедији пише да је Каплан Буровић почасни члан Академије наука и уметности интелектуалаца. Зна ли неко где се налази и шта је ова академија?
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1630 послато: Фебруар 18, 2021, 12:01:29 пре подне »
На жалост, кад напишете тако нешто онда није могуће. Одакле Вама претпоставка да овде неко има аверзију према чланцима са српских портала и шта би то требало да значи? Слободно и Ви напишите шта сте хтели тиме да кажете.

Да су српски портали на некој вашој неформалној листи извора информација на самом дну када је кредибилитет у питању и да им не придајете значај.У принципу тако би и требало да буде али већина линкова са српских портала који заврше овдје далеко од тога да су глупости или јефтини сензационализам.Пазе људи овдје шта каче а и када окаче обично се ограде и прецизирају због чега је тај чланак завршио на форуму(ја сам конкретно у овом случају навео да је то због лика и дјела Каплана Буровића и његовог значаја за ову тему а не садржине самог текста).
Ријетко када је у тим чланцима нешто што на било који начин одступа од онога што заступа званична наука и који немају везе са реалношћу али неки мој утисак да их не узимате за озбиљно и да вам је мрско да их прокоментаришете.Можда израз аверзија није најпогоднији у овом случају али да су вам такви текстови на дну приоритета то стоји.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8508
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1631 послато: Фебруар 18, 2021, 10:36:47 пре подне »
На Википедији пише да је Каплан Буровић почасни члан Академије наука и уметности интелектуалаца. Зна ли неко где се налази и шта је ова академија?

Вероватно је у истом рангу као и она руска Царска академија наука и уметности чији је један од "почасних доктораната" и чувени Јован И. Деретић.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1632 послато: Март 15, 2021, 09:23:43 поподне »
Добио сам прелиминарне резултате једног истраживања старе ДНК на простору Албаније. Немам детаљнијих информација (лабораторија, датум објављивања студије и сл). Зна се само да је прва тура са севера Албаније, док ће друга бити са југа.

Неки од резултата

Северна Албанија, Рано бронзано доба: R1b-PF7563

Северна Албанија, Средње бронзано доба/Касно бронзано доба: J2b2-M241








Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1633 послато: Март 15, 2021, 11:06:14 поподне »
Добио сам прелиминарне резултате једног истраживања старе ДНК на простору Албаније. Немам детаљнијих информација (лабораторија, датум објављивања студије и сл). Зна се само да је прва тура са севера Албаније, док ће друга бити са југа.

Неки од резултата

Северна Албанија, Рано бронзано доба: R1b-PF7563

Северна Албанија, Средње бронзано доба/Касно бронзано доба: J2b2-M241


Да то сам и ја видео на једном форуму. Надајмо се да ће бити још резултата.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1634 послато: Мај 02, 2021, 02:29:02 поподне »
<a href="https://youtube.com/v/Is08je4qNkU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/Is08je4qNkU</a>




Мало шале и примера за дијалекте албанског језика.
« Последња измена: Мај 02, 2021, 02:49:07 поподне НиколаВук »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1635 послато: Мај 02, 2021, 04:16:24 поподне »
<a href="https://youtube.com/v/Is08je4qNkU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/Is08je4qNkU</a>




Мало шале и примера за дијалекте албанског језика.

Учинило ми се да овај из Фјера прича као да је са Косова, док није дошла ова из Приштине... :) Ови други као да причају неки други језик.

Иначе ова из Приштине прича класични  дијалекат са Косова и то од Митровице до Урошевца. Није онај из Метохије, са меким "Р". Бар ми се тако чини.
« Последња измена: Мај 02, 2021, 04:22:41 поподне Милош »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1636 послато: Мај 02, 2021, 04:43:33 поподне »
<a href="https://youtube.com/v/Is08je4qNkU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/Is08je4qNkU</a>




Мало шале и примера за дијалекте албанског језика.

Пошто ја сад први пут чујем те неке дијалекте албанског језика - онако по слуху ми делује:

1. разговор оне прве двојице као да слушам два Лапонца /Литванца. Неко необично изговарање самогласника и не бих могла лако да их имитирам без да озбиљно угрозим говорни апарат (вилицу посебно)

2. онај што говори танким пискутавим гласом, мало уњкаво, било је превише карикирано или можда није тако чини ми се најсличнији румунском кад убрзају са говором.

3. Ова последња девојка са тршавом косом није много говорила (осим 100 пута Косово, Приштина) говори дијалектом који мом уху највише прија. Отприлике онако како би Београђани који су учили албански на факултету говорили тај језик. Види се да је тај дијалект у дослуху са неким од дијалеката српског језика. Самогласници су чисти, акцентовање, нема ломљења језика...

Ово је све мој утисак.

« Последња измена: Мај 02, 2021, 04:46:34 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5148
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1637 послато: Мај 02, 2021, 07:57:29 поподне »
<a href="https://youtube.com/v/Is08je4qNkU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/Is08je4qNkU</a>




Мало шале и примера за дијалекте албанског језика.

Мени све ово звучи као клингонски.

Једино што сам користио од албанског јесте бурек ме ђат и бурек ме миш.  :)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1638 послато: Мај 02, 2021, 08:30:35 поподне »
Учинило ми се да овај из Фјера прича као да је са Косова, док није дошла ова из Приштине... :) Ови други као да причају неки други језик.

Иначе ова из Приштине прича класични  дијалекат са Косова и то од Митровице до Урошевца. Није онај из Метохије, са меким "Р". Бар ми се тако чини.


Браво Милоше, добро оцењујеш. Ови из Ђирокастре говоре ко Грци. Боље речено изговарају гласове, на тај начин.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 881
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1639 послато: Мај 02, 2021, 08:41:12 поподне »
Они и јесу вероватно Грци или су као православни под грчким утицајем.