Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 227107 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #540 послато: Децембар 05, 2017, 08:48:17 поподне »
Мислим да је код Ровчана ту улогу одрадио онај племенски синдром где се маса рођака покрене за једним, истакнутим, који заступа одређени став, те сви крену за њим, не зато што му је став на месту, већ зато што је он главни међу племеницима. Слична ствар се, мислим, догодила и међу неким ускочким братствима.

Имам одличну књигу која детаљно обрађује Божићни устанак - "Прилози изучавању црногорског националног питања", аутора Димитрија Вујовића. Поодавно сам је читао, али ми је у глави остало да је код Ровчана и Ускока мотив за устанак био управо племенско / братствено јединство. Погледаћу, сад не стижем, шта тачно аутор каже по овом питању.

Прегледах сад књигу, али није то место где сам нашао податке о Божићном устанку у Ровцима.

Како год, у Ровцима је вођа побуне био Иван Булатовић, некадашњи командир Ровачког батаљона Црногорске војске, а касније 1920. године, од краља Николе, у избеглиштву именован бригадиром. На устанак су се, поводећи се за својим старешином, дигли Булатовићи, а придружио им се и део Влаховића. Тако успостављена устаничка "Ровачка република" потрајала је до лета 1920. године, а неки одметници су се још дуго одржали у шуми, и до 1927. године. Жандармерија СХС / Југославије је, неретко, малтретирала народ не би ли ушла одметнутима у траг.

Да не ширим причу, у србијанској војсци јесте било лудака који су малтретирали недужни народ, а с друге стране, било је међу Црногорцима оних који су потпиривали незадовољство, из њима знаних побуда. Било је то мучних десетину година, нарочито у Ровцима. Не поновило се.
« Последња измена: Децембар 06, 2017, 08:08:29 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #541 послато: Децембар 09, 2017, 08:40:02 поподне »
Црна Гора: Кучи вратили ћирилицу

https://srb.news-front.info/2017/12/09/tsrna-gora-kuchi-vratili-irilitsu/

Браво за Куче!
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #542 послато: Децембар 09, 2017, 10:14:49 поподне »
Ово је веома важан догађај, ма колико деловало безначајно на ком писму су путокази. У ЦГ је употреба латинице отишла предалеко, толико да неки људи (знам из личног искуства) ћирилицу и не знају да пишу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #543 послато: Децембар 10, 2017, 12:44:11 пре подне »
Јуче баш наиђох на ову вест. Камо среће кад би овакве иницијативе биле чешће, и то не само у Црној Гори где се ћирилица систематски затире, већ и у Србији где није много боља ситуација.
Преостали Кучи у матици су и иначе просрпски настројени, а након подизања споменика Мирку Петровићу (који је одговоран за другу похару Куча) у Подгорици њихов отпор режиму је све израженији.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #544 послато: Децембар 10, 2017, 12:49:53 пре подне »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #545 послато: Децембар 10, 2017, 10:33:23 пре подне »
Мене је одушевило кад сам, пре једно 10-ак година, "крстарио" по Луштици.
Тада је била жестока латинизација по ЦГ. Ретко где се могао наћи путоказ, табла са називом улице, било који јавни натпис, а да није латиничан (као и данас, уосталом).

На Луштици, напротив, као и у Грбљу, сви натписи су били ћирилични. Мештани су се чудили што уопште постављам питање откуд то. Свима је коментар био - па, то је одувјек наше писмо.

Нисам био одавно на Луштици, не знам је ли и данас тако.
« Последња измена: Децембар 11, 2017, 10:18:58 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #546 послато: Децембар 11, 2017, 09:18:31 поподне »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #547 послато: Децембар 11, 2017, 09:37:32 поподне »
http://antenam.net/drustvo/61368-bitka-konacno-dobijena-vasington-priznao-crnogorski-jezik

Коментари су да умреш. Од смеха или муке; како ко.

Цитат
Wikipedia je srbijanskim lažima prisvajala Crnogorsku istoriju

Цитат
Još jedna vrlo važna stvar vezana za ovo priznanje: Ovijem će Wikipedia bit prisiljena dozvolit formiranje crnogorske wiki, đe ćemo prvi put moć sve što je crnogorsko nazvat crnogorskijem, a što je srbska wiki konstantno posrbljavala.

И апсолутни фаворит:

Цитат
Bitno je napomenuti da nijesu u pitanju politicke ili geografke razlike, nego se kodovi dodjeljuju na osnovu LINGVISTICKIH RAZLIKA!! Dva jezika, dva naroda, dosta je bilo posrbizacije CG.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #548 послато: Децембар 11, 2017, 09:42:03 поподне »
Мене је одушевило кад сам, пре једно 10-ак година "крстарио" по Луштици.
Тада је била жестока латинизација по ЦГ. Ретко где се могао наћи путоказ, табла са називом улице, било који јавни натпи, а да  није латиничан (као и данас, уосталом).

На Луштици, напротив, као и у Грбљу, сви натписи су били ћирилични. Мештани су се чудили што уопште постављам питање откуд то. Свима је коментар био - па, то је одувјек наше писмо.

Нисам био одавно на Луштици, не знам је ли и данас тако.
Ово је у Радовићима (камен и натпис говоре све :) ) ...

Добровољно ватрогасно друштво Кртоли, ћирилица (најангажованији на гашењу прошлогодишњих пожара)


ОФК Грбаљ

Дресови су као код репрезентације Србије



« Последња измена: Децембар 11, 2017, 09:45:36 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #549 послато: Децембар 11, 2017, 09:56:14 поподне »
За све ово су криви великим дијелом и нецрногорски Срби, који су увијек не само здушно подржавали, него чак и славили и у звијезде окивали црногорски сепаратизам и локалрасизам, све док се је исти кретао унутар граница српског националног идентитета.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #550 послато: Децембар 11, 2017, 10:09:06 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #551 послато: Децембар 11, 2017, 10:09:52 поподне »
А ово је за мене апсолутно најлепша слика за ову причу:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #552 послато: Децембар 11, 2017, 10:12:26 поподне »
А ово је за мене апсолутно најлепша слика за ову причу:


Да, најбоља...Ако и званично немамо излаз на море, то је и наше море, јер је тамо и наш народ...

« Последња измена: Децембар 11, 2017, 10:18:46 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #553 послато: Децембар 11, 2017, 10:31:05 поподне »
На Жабљаку су још увек имена улица исписана на ћирилици а главна улица се зове Вука Караџића. У Пљевљима је главна Краља Петра I.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #554 послато: Децембар 11, 2017, 10:44:21 поподне »
Цитат
    Još jedna vrlo važna stvar vezana za ovo priznanje: Ovijem će Wikipedia bit prisiljena dozvolit formiranje crnogorske wiki, đe ćemo prvi put moć sve što je crnogorsko nazvat crnogorskijem, a što je srbska wiki konstantno posrbljavala.

Слободно назовите четири нахије црногорским именом, јер то је једино што је црногорско у историјском смислу. А Брђане, Херцеговце и Бокеље оставите на миру. А ако ви Црногорци из четири нахије никад нисте били Срби, опет понављам, онда је свако ширење Црне Горе изван четири нахије заправо био освајачки поход на српски етнички простор, а сваки злочин који су ваши подловћенски преци починили по Кучима и Бјелопавлићима заправо је био злочин на расној основи који су Црногорци починили над Србима.
Да тек не помињем оно идеолошко насиље под Титовом диригентском палицом, кад су 1945. сви аутохтони православци у границама авнојевске Црне Горе преко ноћи преименовани у Црногорце. Тако да никаквог "посрбљавања" ту није било, напротив, ако је ичега било, било је црногорчења, прво у регионалном смислу, а онда у националном.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #555 послато: Децембар 11, 2017, 11:02:53 поподне »
На Жабљаку су још увек имена улица исписана на ћирилици а главна улица се зове Вука Караџића. У Пљевљима је главна Краља Петра I.

У Сјевер ЦГ нисам ни сумњао.
Лепо је видети како се Србство гаји у Приморју:
Грбљани, Кртољани, Луштичани, Паштровићи, Новљани - чувари Србства у том делу данашње ЦГ.
Част и појединцима из Спича, Бара, Рисна.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #556 послато: Децембар 11, 2017, 11:04:41 поподне »
сваки злочин који су ваши подловћенски преци починили по Кучима и Бјелопавлићима заправо је био злочин на расној основи који су Црногорци починили над Србима.

Не, Одисеју, то је био злочин који су подловћенски Срби учинили над брдским Србима.
Једно од наших проклетстава...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #557 послато: Децембар 11, 2017, 11:15:00 поподне »
Не, Одисеју, то је био злочин који су подловћенски Срби учинили над брдским Србима.
Једно од наших проклетстава...

Знам да је то тако, знам да су подловћенски Срби имали изразито јак српски национални осјећај (можда и најјачи), али идемо сад логиком ових антисрпских изрода. Дакле, ако они тврде да Црногорци никад нису били Срби, а знамо да је Црногорац у историјском смислу назив за Србе који су живјели унутар четири нахије, онда би сваки њихов злочин у Брдима заправо био злочин над Србима почињен од стране другог народа.
Подловћенски Срби су својим надсрпством и ставом да су они круна и елита српског народа усрљали и политички сепаратизам и испровоцирали братоубилачки рат, који су касније ватиканско-прозелитски и комунистички кругови обилато експлоатисали и довели ситуацију до овог нивоа.

Црногорско надсрпство и локалпатриотизам су симпатични у почетку, али касније мутирају у ово фанатично антисрпство.
« Последња измена: Децембар 11, 2017, 11:18:12 поподне Одисеј »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #558 послато: Децембар 11, 2017, 11:15:56 поподне »
Најсрпскији град у Црној Гори је Пљевља, према попису из 2011. година у Пљевљима има 57% Срба https://en.wikipedia.org/wiki/Pljevlja#Demographics

Очекивао сам да ће најсрпскије бити Беране или Херцег Нови.  Беране због Васојевића а Херцег Нови због Срба Херцеговаца који су у Новом већина.

Беране има 43% Срба https://en.wikipedia.org/wiki/Berane#Demographic , а Херцег Нови 49,44% https://en.wikipedia.org/wiki/Herceg_Novi#Population

Најцрногорскији а самим тим и најмање српски град у Црној Гори је наравно Цетиње са 91,3% Црногораца и само 3,9% Срба  https://en.wikipedia.org/wiki/Cetinje#Demographic 
« Последња измена: Децембар 11, 2017, 11:17:33 поподне Свевлад »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #559 послато: Децембар 11, 2017, 11:21:37 поподне »
Најсрпскији град у Црној Гори је Пљевља, према попису из 2011. година у Пљевљима има 57% Срба https://en.wikipedia.org/wiki/Pljevlja#Demographics

Очекивао сам да ће најсрпскије бити Беране или Херцег Нови.  Беране због Васојевића а Херцег Нови због Срба Херцеговаца који су у Новом већина.

Беране има 43% Срба https://en.wikipedia.org/wiki/Berane#Demographic , а Херцег Нови 49,44% https://en.wikipedia.org/wiki/Herceg_Novi#Population

Најцрногорскији а самим тим и најмање српски град у Црној Гори је наравно Цетиње са 91,3% Црногораца и само 3,9% Срба  https://en.wikipedia.org/wiki/Cetinje#Demographic

Ма и ту су Срби доживјели катастрофалан национални пораз. Сама чињеница да се у Пљевљима и Новом толико људи чији су родитељи били Срби изјашњава националним Црногорцима говори колико је одмакао тај процес расрбљивања. Јер то су градови који су малтене јуче ушли у састав Црне Горе.