Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 228003 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #520 послато: Октобар 18, 2017, 09:16:52 поподне »
Оног тренутка кад свесни Срби у Црној Гори (какав плеоназам) постану национална мањина, аминовали су да онај други, заблудели део Срба у Црној Гори, - нису Срби. Па ће србомрзци тамо имати адут да себи и другима потврде да они сами - нису Срби. Овако је све, још увек, у области њиховог болесног умишљаја.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #521 послато: Октобар 18, 2017, 09:19:56 поподне »
А ја, можда сам идеалиста, ко зна, - верујем да ће то лудило у ЦГ проћи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #522 послато: Октобар 18, 2017, 09:53:20 поподне »
А ја, можда сам идеалиста, ко зна, - верујем да ће то лудило у ЦГ проћи.
Проћи ће и ја вјерујем, али када то буде одговарало некој вишој сили. Какав смо народ не помаже нам ни да смо 100% Срби

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #523 послато: Октобар 18, 2017, 09:57:43 поподне »
А ја, можда сам идеалиста, ко зна, - верујем да ће то лудило у ЦГ проћи.

Власт и медији су чудо. Могу да промене читав народ за само неколико година.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #524 послато: Октобар 18, 2017, 10:54:34 поподне »
Ово је добар пример за положај Срба у Хрватској раних 90-их, али у Црној Гори је данас другачија ситуација. Срби нажалост немају чега да се одрекну сем потпуно нереалних захтева (ма колико били оправдани). Чак ни по старом уставу Црне Горе из 1992. године нису били конститутивни народ:
http://fpn.co.me/fajlovi/fpn/attach_fajlovi/lat/studentske-informacije/materijali/2017/03/pdf/Slubeni_list_Republike_Crne_Gore_broj_48_1992.pdf

Срби су 90-их били у добром положају у Црној Гори не због свог правног статуса, већ због просрпске власти. Данас када је власт антисрпска, једини начин да се поправи лош положај Срба је путем закона о мањинским правима, а Срби та права не могу да користе јер нису национална мањина.

Оног тренутка кад свесни Срби у Црној Гори (какав плеоназам) постану национална мањина, аминовали су да онај други, заблудели део Срба у Црној Гори, - нису Срби. Па ће србомрзци тамо имати адут да себи и другима потврде да они сами - нису Срби. Овако је све, још увек, у области њиховог болесног умишљаја.

Ја сам на исто на правцу размишљања које је изнео Nebo.

Овде није у питању нека природна асимилација, са каквом се сусрећу Срби у земљама Запада, где одлазе у потрази за бољим животом, па се кроз деценије утопе у Немце, Американце, Швајцарце, Аустријанце, где је то природан след догађаја у друштву где никако другачије нису сами организовани.

Док се у случајевима о којим овде говоримо, ради о томе да људи који су вековима били своји на своме, преко ноћи постају мањина и нежељени грађани. То су све исувише тешки ударци за било који народ, да би их добро разумео и унапред знао шта му је тачно чинити, где да падне кад му извукоше тепих испод ногу?



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #525 послато: Октобар 18, 2017, 11:42:24 поподне »
У прилог овој теми, веома леп детаљ запазио је и изнео један наш колега на другом форуму, а у питању је печат Српске православне црквене општне Херцег Нови из 1807. године.



На печату је ни мање ни више до грб Србије, управо онај из тзв. илирских грбовника (16-18. век), који ће у српску свест почети полако да продире тек појавом Жефаровићеве Стематографије (1741), али и то првенствено међу пречанским Србима, док ће међу Србима у Турској Србији тај грб доживети своје буђење у моменту када Турска Србија постаје Устаничка Србија, и када ће се управо овакви мотиви наћи на заставама регуларне устаничке војске (1809), те на војводским заставама две године касније (1811, 1813).

Грб краси венац и круна, а у круни као челенка, стоји десница са искуканом сабљом.

Занимљиво је да је употребљен исти мотив употребљен и на поменутим устаничким војводским заставама, које су тек око 1807. године почеле да се ослобађају османске вексилолошке иконографије, а да попримају данас нама препознатљиву српску устаничку симболику.



Извор: Драгана Самарџић, Војне заставе у Срба до 1918, Београд, 1983



На мрежи Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #526 послато: Октобар 27, 2017, 05:16:58 поподне »
Донко објаснио ствар. Ако неко мисли да није у праву, нек онда каже која је алтернатива.

http://www.sedmica.me/guslarski-pristup-ne-moze-rijesiti-srpsko-pitanje-u-crnoj-gori/

Цитат
Мој предлог о решавању српског националног питања у Црној Гори, кроз прихватање мањинског статуса који гарантује сва могућа национална права (погледајте на крају текста Члан 79. Устава Црне Горе), изазвао је буру у јавности, како сам и очекивао, јер српским првацима (политичарима, историчарима, и другим истакнутим представницима) смета ријеч МАЊИНА. Остају истрајни у захтјеву да Срби постану конституитивни народ, за шта је потребна промјена Устава, а то је, како сам већ писао, немогућа мисија, јер је потребно, поред двије трећине у Скупштини, обезбиједити три петине на референдуму од укупно уписаних бирача, што никад нико није имао, нити ће имати! Тако ће они сачувати свој „понос“, а Срби ће постепено бити асимиловани, до потпуног нестанка за коју деценију.

Цитат
ово није ни 19. вијек, ни почетак 20. вијека, када су у Црној Гори живјели све сами Срби, ово је 21. вијек у коме нас има 28,6 одсто (по попису из 2011. године, а ако се задржи овај status quo неће нас на попису 2021. године бити ни 20 одсто). Е, управо то не могу да схвате наше „умне главе“, већ и даље причају романсе о српској Црној Гори и живе у нади да ће се Црногорци вратити својим српским коријенима.

Да, ово се константно врти, како ће се наводно "вратити српству" они који са распопом Мирашем ћускијама ударају на српске цркве као прије 10 година.

Цитат
Дакле, сем што не схвата да је ово данас једна сасвим друга Црна Гора (створена на референдуму 2006. године вољом Црногораца, муслимана, Албанаца и Хрвата), која нема никакав континуитет са оном старом, поменута господа упада у „замку“, тачније открива нам да им је више стало до (црногорске) државе него до (своје) нације!


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8523
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #528 послато: Новембар 17, 2017, 07:32:11 поподне »
Занима ме једно питање и молио би остале форумаше да ми изнесу своје мишљење. Колико данашњег становништва у Србију су потомци Црногораца који су досељни од 1880 па до данас. Овде мислим само на оне који поуздано знају своје порекло (Топлица, Јабланица, Метохија, Војводина) а не на оне који су то "пореклом".

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #529 послато: Новембар 17, 2017, 07:55:11 поподне »

На мрежи Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #530 послато: Новембар 17, 2017, 09:56:16 поподне »
Ова Ана је школски примјер докле доводи црногорско надсрпство створено у вријеме Петровића, тј. став да су Црногорци нека плавокрвна српска раса. Док год црногорски Срби буду своју дјецу учили да су расно супериорни у односу на Србе из Србије, да су некакви "српски Спартанци" који су српству допринијели много више него остали Срби, постојаће опасност да им дјеца израсту управо у људе са оваквим ставовима какве има Ана. Ја сам лично прије пар година од човјека који сматра великим Србином чуо како на улици говори: "Треба отјерати ову смрдљиву србијанску циганштину са нашег чистог мора, да нам не кењају и не запишавају плажу, па нек се тамо по Шумадији брчкају са крмадима у лавору". Морам ли напоменути да исти овакав став о Србима из Србије имају дукљански конвертити? Значи од надсрбина до дукљанина је један корак само!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #531 послато: Новембар 17, 2017, 11:07:12 поподне »
Па, не морамо баш сваку застранилу особу са очитим проблемом овде коментарисати... "Слика говори више од хиљаду речи"  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #532 послато: Новембар 17, 2017, 11:33:09 поподне »
У Центру за културу и спорт Шумице, у суботу, 25. новембра, у 19.00 сати, Вече гуслара.

Да није било Црне Горе, не би било ни гуслара. Да је било памети испод шапки, свака чета би имала гуслара и барјактара и војска нам се не би распала (распадала више пута до сада). :-[ :'( :-X
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

На мрежи Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #533 послато: Новембар 18, 2017, 07:35:49 поподне »
Портпарол распопа Мираша и други човјек "Црногорске Православне Цркве", Стево Вучинић, у интервјуу за једну босанску телевизију. Морам признати да је ово први текст написан од стране дукљанских екстремиста који у мени није изазвао нити бијес нити нервозу, већ смијех. Дакле, ово каже други човјек секте која себе сматра православном. Заправо први, јер је распоп Мираш само његова марионета, Стево је тај који даје саопштења за јавност и потписује се у име цијеле "ЦПЦ".

Цитат
VUČINIĆ: To je takođe u funkciji raspirivanja mračnjaštva i relativizacije značaja svetog Vasilije kao opštecrnogorskog duhovnog simbola. Mada, to služi i ekonomskim ciljevima, odnosno prikupljanju novca od bogomoljaca koji vjeruju da su leševi ljekoviti.

Цитат
Na to je Evropska unija osjetljiva, jer je neiskusna u radu sa istočnim crkvenim prepredenjacima.

Цитат
Crnogorci kao i svi dinarci lako tonu u depresiju i melaholiju naročito u vrijeme socijalno-ekonomskih situacija kakva je današnja. Tada se obavezno oslanjaju, umjesto na sebe i sopstveni rad, na Svevišnjeg očekujuči od njega pomoć.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #534 послато: Новембар 18, 2017, 10:38:40 поподне »
"prikupljanju novca od bogomoljaca koji vjeruju da su leševi ljekoviti"

Срамота, шта друго рећи.
Црногорац који тако говори о моштима Светога Василија...
Чему ли се тај нада...
Чист марксизам и лењинизам.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1104
  • I2-PH908>Y56203
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #535 послато: Децембар 02, 2017, 08:48:39 поподне »
Meni nije jasno kako se razna srpska plemena poput ozrinica, niksica i dobrog dela stare crne gore i primorja izjasnjavaju kao Ne-Srbi. Evo neki dan ovde zaredjalo par dinark juga iz stare cg i ne znam sta da mislim. Definitivno nacin na koji je njima ispran mozak i na koji tumace istoriju a sad mogu i genetiku je posve sulud.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #536 послато: Децембар 02, 2017, 09:48:51 поподне »
Meni nije jasno kako se razna srpska plemena poput ozrinica, niksica i dobrog dela stare crne gore i primorja izjasnjavaju kao Ne-Srbi. Evo neki dan ovde zaredjalo par dinark juga iz stare cg i ne znam sta da mislim. Definitivno nacin na koji je njima ispran mozak i na koji tumace istoriju a sad mogu i genetiku je posve sulud.

Да се ради о носиоцима РН908 који су живели, нпр, у Далмацији или западној Босни, те били католичке вере, латинизовани и похрваћени током последњих неколико столећа, не би ме чудило.

Код Катуњана се овај процес одвијао невероватном брзином. Буквално до Другог светског рата, ти људи су имали јасну свест о свом Србству, коју није могло нарушити ништа, чак ни догађаји у раздобљу након Првог светског рата (Божићни устанак и др). Њихови потомци, и то прво или друго колено, данас, су не само не-срби, него неки од њих и отворени србомрзци.

Но, верујем да међу овом популацијом има и мноштво свесних људи, а и да ће генетски резултати некима отворити очи.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #537 послато: Децембар 02, 2017, 10:16:56 поподне »
Да се ради о носиоцима РН908 који су живели, нпр, у Далмацији или западној Босни, те били католичке вере, латинизовани и похрваћени током последњих неколико столећа, не би ме чудило.

Код Катуњана се овај процес одвијао невероватном брзином. Буквално до Другог светског рата, ти људи су имали јасну свест о свом Србству, коју није могло нарушити ништа, чак ни догађаји у раздобљу након Првог светског рата (Божићни устанак и др). Њихови потомци, и то прво или друго колено, данас, су не само не-срби, него неки од њих и отворени србомрзци.

Но, верујем да међу овом популацијом има и мноштво свесних људи, а и да ће генетски резултати некима отворити очи.

Сигурно је један дио Катуњана расрбљен чак и у периоду између 1918. и 1945. године, поготово међу овима што су симпатисали комунистичку идеологију, али то није узело маха међу обичним народом. Ипак, у том периоду се међу Црногорцима, Брђанима и Старохерцеговцима већ јављају први расрбљеници као што су Никола Петановић, Секула Дрљевић и С. М. Штедимлија.
Али пустимо сад то, мене нешто живо интересује.....У Божићној побуни су слабо учествовали чак и они Брђани који су живјели уз стару Црну Гору, а и од четири нахије, само је у Катунској та побуна узела већег маха (мислим да је у Црмничкој расположење било пола-пола, а у остале двије нахије становништво је углавном подржавало уједињење). Међутим, Ровчани су много екстремније реаговали на дешавања из 1918. године, што ми је необјашњиво. Професор Предраг Вукић са Цетиња, доктор историје, човјек који малтене познаје све везано за свој крај (историју, обичаје и слично) каже да ни дан данас није објашњено због чега је у Ровцима дошло до побуне таквог интензитета.
Они су тек у 19. вијеку ушли у састав Црне Горе, не видим зашто би њима сметало гашење подловћенске државности, која уз то својим грађанима није могла обезбиједити ни биолошку егзистенцију, јер нити се је више могло живјети од хајдуковања, нити је Русија више хтјела из свог буџета издржавати Николино буре без дна кад су се већ били стекли услови за свесрпско уједињење. Сама династија Петровић-Његош је углавном форсирала Катуњане као дворску елиту, иако је међу војним чиновницима било Брђана и Херцеговаца. Углавном, не видим чиме су то Петровићи задужили Ровчане, да би се ови тако фанатично борили за њихове фотеље.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #538 послато: Децембар 02, 2017, 10:27:16 поподне »
Мислим да је код Ровчана ту улогу одрадио онај племенски синдром где се маса рођака покрене за једним, истакнутим, који заступа одређени став, те сви крену за њим, не зато што му је став на месту, већ зато што је он главни међу племеницима. Слична ствар се, мислим, догодила и међу неким ускочким братствима.

Имам одличну књигу која детаљно обрађује Божићни устанак - "Прилози изучавању црногорског националног питања", аутора Димитрија Вујовића. Поодавно сам је читао, али ми је у глави остало да је код Ровчана и Ускока мотив за устанак био управо племенско / братствено јединство. Погледаћу, сад не стижем, шта тачно аутор каже по овом питању.
« Последња измена: Децембар 02, 2017, 10:33:02 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1104
  • I2-PH908>Y56203
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #539 послато: Децембар 03, 2017, 01:40:54 пре подне »
Да се ради о носиоцима РН908 који су живели, нпр, у Далмацији или западној Босни, те били католичке вере, латинизовани и похрваћени током последњих неколико столећа, не би ме чудило.

Код Катуњана се овај процес одвијао невероватном брзином. Буквално до Другог светског рата, ти људи су имали јасну свест о свом Србству, коју није могло нарушити ништа, чак ни догађаји у раздобљу након Првог светског рата (Божићни устанак и др). Њихови потомци, и то прво или друго колено, данас, су не само не-срби, него неки од њих и отворени србомрзци.

Но, верујем да међу овом популацијом има и мноштво свесних људи, а и да ће генетски резултати некима отворити очи.

Pa I oni su do relativno kadnog 16-17 veka znali svoje poreklo, neki I dan danas znaju slave koje su slavili pogotovo dalmacija/zap.hercegovina...Ali to i da razumem, doduse ne mogu da razumem da su bas ti takvi bili najveci koljaci I nosioci te ustaske ideje.


Za Crnogorce nema nauke niti logike koja bi meni mogla da objasni sta se tamo desilo za tako kratko vreme. Nadam se da ce vise znanja imati veci uticaj na njih mada nije da nam trebaju. Previse si daju na znacaju