Анкета

Да ли је неки ваш предак убио Турчина због кога је морао да се одсели?

Јесте
Није
Непознато

Аутор Тема: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу  (Прочитано 48288 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #100 послато: Октобар 25, 2017, 12:42:19 пре подне »
Unaprijed planiran politički atenat je nešto sasvim drugo.

Мој даљи рођак из Босанског Грахова је био превозник.  1941. године група усташа му је платила да их вози у неко село, док их је возио чуо је како причају како ће клати Србе.  Он им је рекао да има неки мањи квар на аутобусу те да мора да изађе да поправи, закочио је аутобус а испод пута се налазила провалија.  Он се неко време мувао око аутобуса правећи се да нешто поправља, а кад је видео да су се они запричали и да не обраћају пажњу на њега онда је откочио и брзо изашао те погурао аутобус и пун аутобус усташа се сурвао у провалију.

Овим херојским чином мој рођак је спасио пуно српских живота, јер ко зна колико би те усташе побиле Србе.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #101 послато: Октобар 25, 2017, 12:46:03 пре подне »
Мој даљи рођак из Босанског Грахова је био превозник.  1941. године група усташа му је платила да их вози у неко село, док их је возио чуо је како причају како ће клати Србе.  Он им је рекао да има неки мањи квар на аутобусу те да мора да изађе да поправи, закочио је аутобус а испод пута се налазила провалија.  Он се неко време мувао око аутобуса правећи се да нешто поправља, а кад је видео да су се они запричали и да не обраћају пажњу на њега онда је откочио и брзо изашао те погурао аутобус и пун аутобус усташа се сурвао у провалију.

Овим херојским чином мој рођак је спасио пуно српских живота, јер ко зна колико би те усташе побиле Србе.

Ти си мајстор за удаљавање од теме !!!

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #102 послато: Октобар 25, 2017, 12:50:25 пре подне »
А и прича је фантазија, као оно с Турцима. Као, нису знали да их Србин превози у Босанском Грахову, где је било 99% Срба и наглас су причали планове. А онда је рођак супермен одгурао камион пун усташа у провалију. Добро је што си нам испричао ову причу. Сад смо још сигурнији да оно с Турцима није истина :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #103 послато: Октобар 25, 2017, 12:52:39 пре подне »
Ти си мајстор за удаљавање од теме !!!

Турци или усташе у чему је разлика земљаче?  Знам, Срби за 4 века под Турцима нису нестали, а преполовљени су за оне 4 године под усташком геноцидном НДХ, и да је она потрајала још 4 године Срба западно од Дрине не би било већ средином 20-ог века.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #104 послато: Октобар 25, 2017, 12:54:37 пре подне »
Турци или усташе у чему је разлика земљаче?  Знам, Срби за 4 века под Турцима нису нестали, а преполовљени су за оне 4 године под усташком геноцидном НДХ, и да је она потрајала још 4 године Срба западно од Дрине не би било већ средином 20-ог века.

Разлика је у томе што причамо о убиству Турчина као разлогу за селидбу кроз историју, а не о усташама, које не волим као ни ти.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #105 послато: Октобар 25, 2017, 12:55:19 пре подне »
А и прича је фантазија, као оно с Турцима. Као, нису знали да их Србин превози у Босанском Грахову, где је било 99% Срба и наглас су причали планове. А онда је рођак супермен одгурао камион пун усташа у провалију. Добро је што си нам испричао ову причу. Сад смо још сигурнији да оно с Турцима није истина :)

Нажалост мој деда са очеве стране који је лично познавао породицу тог човека је преминуо а мој отац и стриц  немају контакт са потомцима тог човека, али ја ћу се на све начине потрудити да дођем у контакт са његовим потомцима и да сазнам још детаља у вези тога.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #106 послато: Октобар 25, 2017, 12:57:37 пре подне »
Разлика је у томе што причамо о убиству Турчина као разлогу за селидбу кроз историју, а не о усташама, које не волим као ни ти.

Да се Паво није уплео у причу бахато негирајући оно што сам ја написао у вези теме ја никад не бих ово споменуо, или не бар на овој теми.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #107 послато: Октобар 25, 2017, 01:01:02 пре подне »
Нажалост мој деда са очеве стране који је лично познавао породицу тог човека је преминуо а мој отац и стриц  немају контакт са потомцима тог човека, али ја ћу се на све начине потрудити да дођем у контакт са његовим потомцима и да сазнам још детаља у вези тога.

Ваљда би добио неки орден и био записан у књигама да је учинио тај подвиг. Али добро, ако ипак докажеш то, онда можемо констатовати да је прича с Турцима истинита.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #108 послато: Октобар 25, 2017, 01:06:59 пре подне »
Ваљда би добио неки орден и био записан у књигама да је учинио тај подвиг. Али добро, ако ипак докажеш то, онда можемо констатовати да је прича с Турцима истинита.

Причу о Илићу из Пађена који је убио бега у Дрвару је мој деда чуо од Дрварчана.  То се десило у 18-ом веку и можда сви детаљи нису тачни али мисли да је прича у основи тачна, јер не би остала у народу 200 и кусур година касније.  Нису то приче о вилама или неким другим натприродним бићима које су такође постојале у тим крајевима међу генерацијама које су рођене пре Првог светског рата.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #109 послато: Октобар 25, 2017, 01:08:26 пре подне »
Да се Паво није уплео у причу бахато негирајући оно што сам ја написао у вези теме ја никад не бих ово споменуо, или не бар на овој теми.

Да будемо реални, оно што си написао о Смаил-аги стварно нема везе са темом...једноставно је друга прича, иако се појављују Турци, Срби и убиство.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #110 послато: Октобар 25, 2017, 01:28:18 пре подне »
Причу о Илићу из Пађена који је убио бега у Дрвару је мој деда чуо од Дрварчана.  То се десило у 18-ом веку и можда сви детаљи нису тачни али мисли да је прича у основи тачна, јер не би остала у народу 200 и кусур година касније.  Нису то приче о вилама или неким другим натприродним бићима које су такође постојале у тим крајевима међу генерацијама које су рођене пре Првог светског рата.

Moja prabaka se klela da je ustala u sred noći kao djevojčice i vidjela vile kako plešu u sred sobe.  Zašto vjerovati jednoj priči a ne drugoj?

Ja sam jednostavno naveo probleme u pričama o ubojstvu Turaka.  Nije li sama činjenica da su sve te priče na isti kalup i da se detalji često poklapaju značajna? 

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #111 послато: Октобар 25, 2017, 01:40:42 пре подне »
Valjda je očito da su ove priče izmišljene i valjda je očit razlog zašto su izmišljene.  Postoji duboka psihološka potreba da se preci prikažu kao hrabri, časni, pošteni.  Pogotovu postoji potreba da se na neki način prikažu preci kao stalni borci protiv Turaka.  Svakodnevica se pokušava pretvoriti u neku dugu nacionalnu borbu za slobodu.  Pošto je to daleko od realnosti, onda se moraju izmišljati priče.  Ista stvar je s mitologizacijom hajdučije.  Najobičnija pljačka i razbojništvo postoja opet nacionalno motivirana borba za slobodu, iako kao i u slučaju iznad, stvarni izvori govore drukčije. 

Ljudi su se uglavnom selili zbog gladi.  To pogotovu vrijedi za pojedinačne slučajeve selidbe.  Priča o ubojstvu Turčina je priča kako bi se prikrila sramota gladi i još k tome preci prikazali kao junaci s čašću i nacionalnom sviješću.

Evo jednog lijepog izvora o nasilju u kraju sjeverno od Banje Luke.  Ovo su nasilne smrti katolika izvađene iz matica umrlih župa Banja Luka i Ivanjska 1772-1788.



Da, ima slučajeva da je musliman ubio katolika, ali u većini slučajeva je počinitelj ili drugi katolik ili pravoslavac.  U kraju koji nije tako velik, imamo gotovo jedan slučaj godišnje da katolika ubija drugi kršćanin.  Kako to da nitko od Srba i Hrvata iz tog kraja nema tradiciju da mu je predak podlo ubio nekog jadnog kršćanina?  Kako se to "zaboravlja" ali se ubojstva muslimana "pamte" 200-300 godina?     

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #112 послато: Октобар 25, 2017, 01:41:09 пре подне »
Moja prabaka se klela da je ustala u sred noći kao djevojčice i vidjela vile kako plešu u sred sobe.  Zašto vjerovati jednoj priči a ne drugoj?

Ja sam jednostavno naveo probleme u pričama o ubojstvu Turaka.  Nije li sama činjenica da su sve te priče na isti kalup i da se detalji često poklapaju značajna?

Приче о вилама и натпрородним догађајима (ја знам неколико које сам чуо од старијих људи) су једно, а приче о реалним догађајима са људима који имали имена и презимена су друго. 

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #113 послато: Октобар 25, 2017, 01:46:04 пре подне »
Valjda je očito da su ove priče izmišljene i valjda je očit razlog zašto su izmišljene.  Postoji duboka psihološka potreba da se preci prikažu kao hrabri, časni, pošteni.  Pogotovu postoji potreba da se na neki način prikažu preci kao stalni borci protiv Turaka.  Svakodnevica se pokušava pretvoriti u neku dugu nacionalnu borbu za slobodu.  Pošto je to daleko od realnosti, onda se moraju izmišljati priče.  Ista stvar je s mitologizacijom hajdučije.  Najobičnija pljačka i razbojništvo postoja opet nacionalno motivirana borba za slobodu, iako kao i u slučaju iznad, stvarni izvori govore drukčije. 

Ljudi su se uglavnom selili zbog gladi.  To pogotovu vrijedi za pojedinačne slučajeve selidbe.  Priča o ubojstvu Turčina je priča kako bi se prikrila sramota gladi i još k tome preci prikazali kao junaci s čašću i nacionalnom sviješću.

Ко си ти да тврдиш да су све приче у вези убиства Турака измишљене?   Неке вероватно јесу, неке су модификоване, дорађене, прерађене али имају део истине у себи, а неке су сигурно 100% тачне.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #114 послато: Октобар 25, 2017, 01:52:33 пре подне »
Ко си ти да тврдиш да су све приче у вези убиства Турака измишљене? .

Ja sam čovjek koji je pročitao hrpu izvora i ni jednom nije naletio na takav slučaj.  Pa valjda bi se vlasti bavile ubojstvom uglednih muslimana.  Valjda bi se negdje spomenula epidemija ubojstava Turaka. 

Nađi bar jedan spomen tako nečega u sidžilima.  Ako se ovo događalo, to ne bi trebalo biti teško.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #115 послато: Октобар 25, 2017, 01:53:53 пре подне »
Ја бих исто закључио да су све ове приче о убиству Турчина измишљење ради приказивања херојства и иду на исти калуп. Читали су приче о Марку Краљевићу и добијали инспирацију.

За хајдуке и ускоке бих отворио нову тему. О њиховим злоделима.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #116 послато: Октобар 25, 2017, 01:55:28 пре подне »
Ja sam čovjek koji je pročitao hrpu izvora i ni jednom nije naletio na takav slučaj.  Pa valjda bi se vlasti bavile ubojstvom uglednih muslimana.  Valjda bi se negdje spomenula epidemija ubojstava Turaka. 

Nađi bar jedan spomen tako nečega u sidžilima.  Ako se ovo događalo, to ne bi trebalo biti teško.

Значи ти знаш боље од мене шта се догађало мом чукундеди који је на Церу пребегао из аустро-угарске у српску војску и шта је морао да ради како би доказао да није шпијун и да је Србин?


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #117 послато: Октобар 25, 2017, 01:57:09 пре подне »
Ја бих исто закључио да су све ове приче о убиству Турчина измишљење ради приказивања херојства и иду на исти калуп. Читали су приче о Марку Краљевићу и добијали инспирацију.

За хајдуке и ускоке бих отворио нову тему. О њиховим злоделима.

Каква злодела ускока и хајдука, мислиш према Турцима?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #118 послато: Октобар 25, 2017, 01:58:06 пре подне »
Каква злодела ускока и хајдука, мислиш према Турцима?

И према сународницима.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу
« Одговор #119 послато: Октобар 25, 2017, 02:03:18 пре подне »
И према сународницима.

Не буди смешан, Турци су били сурови окупатори и убиство Турчина од стране хајдука и ускока није ништа лоше.

Ускоци из Равних Котара су ослободили твој и мој завичај од Турака, а Стојан Јанковић који је један од наших највећих јунака икад је побио више Турака него било који наводни борац против Турака из редова неких других суседних нам народа.
« Последња измена: Октобар 25, 2017, 02:08:00 пре подне Свевлад »