Аутор Тема: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?  (Прочитано 21131 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #80 послато: Новембар 30, 2022, 12:03:28 поподне »
Нисам сигуран колико домаћа кинематографија може да изнесе снимање оваквог једног захтевног филма, али  видећемо.

https://www.nportal.rs/vest/38280/stars/filmovi/film-boj-na-kosovu-nova-verzija-filma-boj-na-kosovu-gaga-antonijevic-ko-ce-igrati-kneza-lazara-u-boju-na-kosovu

Добар је Језда, али тешко да ико сад може заменити Милоша Жутића као Лазара. :D У старту ми нешто не штима то што ће прича бити микс историјских извора (12 завереника) и митских ликова (Косанчић, Обилић, Бановић Страхиња). Можда требају две верзије овог филма. Једна на основу историјских извора, друга на основу мита. Филм из 1989 је улгавном на основу мита састављен.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #81 послато: Новембар 30, 2022, 12:54:28 поподне »
Добар је Језда, али тешко да ико сад може заменити Милоша Жутића као Лазара. :D
Ко ли би могао Милош Обилић да буде? Хехе, "јавља ми се" његов имењак  :D

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #82 послато: Август 07, 2023, 06:17:48 поподне »
На страну одлагање почетка снимања и што не одговара  снимање у Крушевцу на оригиналној локацији него ће се уместо тога градити сет од милион и по евра.  Највећи проблем је  бућкуриш где ће основа филма бити заснована на 12 витезова који убијају Мурата, али ће бити присутни  и Милош Обилић, Иван Косанчић, Топлица Милан, Југ Богдан и браћа Југовићи.

https://www.blic.rs/zabava/gaga-antonijevic-priprema-film-boj-na-kosovu-evo-ko-ce-igrati-kneza-lazara/enmpt9v


Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #83 послато: Август 08, 2023, 03:29:58 поподне »
Било би супер да се држи снимања акционих серија, али авај... Да не напишем још нешто, па неко обрише  ;)

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #84 послато: Август 08, 2023, 04:28:42 поподне »
Ко ли би могао Милош Обилић да буде? Хехе, "јавља ми се" његов имењак  :D

Можда неки Ром, да покажемо почитовање мањинам, каконо и Амери стављајућ црнку у улогу Клеопатре :D
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #85 послато: Август 08, 2023, 05:14:34 поподне »
Можда неки Ром, да покажемо почитовање мањинам, каконо и Амери стављајућ црнку у улогу Клеопатре :D
Хаха :) Ја бих њега ставио да игра Милоша, Милутин Милошевић, само да мало пусти браду и косу
https://www.ozonpress.net/obrazovanje/gimnazija-gost-glumac-milutin-milosevic/
Да је мало млађи, Сергеј Трифуновић би могао Бајазит да буде
Андрија Милошевић нека потворна побегуљу Турцима, као онај "медикус" :)
« Последња измена: Август 08, 2023, 05:25:06 поподне ДушанВучко »

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #86 послато: Август 08, 2023, 08:08:19 поподне »
То што имамо мањак квалитетних глумаца је један проблем, други су сценаристи који често не знају да напишу иоле сувислу радњу. Видећемо шта ће бити са овим пројектом.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #87 послато: Август 09, 2023, 01:20:34 поподне »
То што имамо мањак квалитетних глумаца је један проблем, други су сценаристи који често не знају да напишу иоле сувислу радњу. Видећемо шта ће бити са овим пројектом.

Ништа паметно као ни са Немањићима. Уствари за неке ће бити и више него паметно :)

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #88 послато: Август 12, 2023, 10:38:18 пре подне »
Не нађох тематски приближнију тему, али верујем да може проћи и на овој. Можда и најбољи приказ Косовске битке, урадио наравно неки странац:

<a href="https://www.youtube.com/v/PwRfCAU7vzA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/PwRfCAU7vzA</a>

Ван мреже Слобо

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #89 послато: Август 13, 2023, 01:29:53 пре подне »
Не нађох тематски приближнију тему, али верујем да може проћи и на овој. Можда и најбољи приказ Косовске битке, урадио наравно неки странац:

<a href="https://www.youtube.com/v/PwRfCAU7vzA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/PwRfCAU7vzA</a>

Интересантно како је мало тога и заиста познато о овој великој бици и колико је тога остављено слободној интерпретацији. На примјер, прије неколико година, када је Народни Музеј у Београду коначно поново отворен, одем да да га посјетим и тако се зауставим поред једног великог платна који осликава саму битку (Мисли да се ради о дјелу Адама Стефановића) Приђе ми један од радника/кустоса, који се очигледно досађивао, и почне да ми прича, не о дјелу, него о бици."А знате ли ви да је српска војска ту битку у ствари добила. У моменту кад је Мурат убијен, наступила је пометња у турској војсци и Бајазит бива први обавјештен о очевој смрти те долази на мјесто нјеговог убиства. Одмах шаље по свог брата који кад дође са својом пратњом бива ухапшен и убијен те Бајазит преузима команду над цјелом војском. Плашећи се више да вијест о очевој смрти не стигне прије њега на двор те да на двору не избије побуна и битка за престо, него за сам исход битке, Бајазит покупи војску и повуче се. Српска војска га је неко вријеме тјерала те се потом вратила на само бојно поље. Знајући да Мађари само чекају исход борбе па да нападну са сјевера, Лазар нареди да се војска одмах пребаци на своје утврде на граници са Мађарском а сам са својом пратњом и највећим дјелом властеле која је учестовала у борби остане на бојном пољу. Помисливши да без тјела свог брата дворјани неће вјеровати да је његов брат и заиста мртав те да он сам није и једини легитимни насљедник пестола, Бајазит нареди дјелу војске да се врати и да нађе и понесе тјело убијеног му брата. Око 2000 коњаника на повратку на Косово Поље затекне Кнеза и његове људе те их без већих проблема сасјече, нађе и однесе тјело младог Јакуба. Влатко Вуковић, који је већ био подалеко од бојног поља пронесе вијест о великој побједи српске војске, a тек знатно касније сазнасмо и о њеном страдању" :)

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #90 послато: Август 13, 2023, 01:38:10 поподне »
Ништа паметно као ни са Немањићима. Уствари за неке ће бити и више него паметно :)

Ове јесени на РТС-у почиње емитовање документарно-играног серијала „Свето краљевство“ која говори о успону Немањића. Мислим да је то оптималан приказ нашег средњег века за релативно мало новца, уз сопидан сценарио и глумце натуршчице. Спомињало се пре две године да креће снимање филма о цару Душану који би пратио његов успон ка власти.  Додељен је новац Филмског центра Србије, али засад нема ништа од наведеног остварења.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #91 послато: Август 13, 2023, 03:26:29 поподне »
Интересантно како је мало тога и заиста познато о овој великој бици и колико је тога остављено слободној интерпретацији. На примјер, прије неколико година, када је Народни Музеј у Београду коначно поново отворен, одем да да га посјетим и тако се зауставим поред једног великог платна који осликава саму битку (Мисли да се ради о дјелу Адама Стефановића) Приђе ми један од радника/кустоса, који се очигледно досађивао, и почне да ми прича, не о дјелу, него о бици."А знате ли ви да је српска војска ту битку у ствари добила. У моменту кад је Мурат убијен, наступила је пометња у турској војсци и Бајазит бива први обавјештен о очевој смрти те долази на мјесто нјеговог убиства. Одмах шаље по свог брата који кад дође са својом пратњом бива ухапшен и убијен те Бајазит преузима команду над цјелом војском. Плашећи се више да вијест о очевој смрти не стигне прије њега на двор те да на двору не избије побуна и битка за престо, него за сам исход битке, Бајазит покупи војску и повуче се. Српска војска га је неко вријеме тјерала те се потом вратила на само бојно поље. Знајући да Мађари само чекају исход борбе па да нападну са сјевера, Лазар нареди да се војска одмах пребаци на своје утврде на граници са Мађарском а сам са својом пратњом и највећим дјелом властеле која је учестовала у борби остане на бојном пољу. Помисливши да без тјела свог брата дворјани неће вјеровати да је његов брат и заиста мртав те да он сам није и једини легитимни насљедник пестола, Бајазит нареди дјелу војске да се врати и да нађе и понесе тјело убијеног му брата. Око 2000 коњаника на повратку на Косово Поље затекне Кнеза и његове људе те их без већих проблема сасјече, нађе и однесе тјело младог Јакуба. Влатко Вуковић, који је већ био подалеко од бојног поља пронесе вијест о великој побједи српске војске, a тек знатно касније сазнасмо и о њеном страдању" :)

Потпуно произвољно и ничим поткрепљено "тумачење". Ако особа која је ову бајку измислила заиста ради као кустос у Народном музеју, онда је то поразно, али и одличан показатељ колико је псеудонаука продрла тамо где јој никада није и не би требало бити место.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Слобо

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #92 послато: Август 13, 2023, 08:29:55 поподне »
Не мислим да је он то измислио, он је само носилац информације, пошто сам готово истовјетну причу после нашао и на Интернету (не знам да ли је то био Фацебоок или јоутубе или и једно и друго) Очигледно постоји центар за креирање позитивније историје чији вриједни радници после заврше у Алеји Заслужних Грађана

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #93 послато: Август 14, 2023, 03:34:55 поподне »
"Интересантно како је мало тога и заиста познато о овој великој бици и колико је тога остављено слободној интерпретацији. На примјер, прије неколико година, када је Народни Музеј у Београду коначно поново отворен, одем да да га посјетим и тако се зауставим поред једног великог платна који осликава саму битку (Мисли да се ради о дјелу Адама Стефановића) Приђе ми један од радника/кустоса, који се очигледно досађивао, и почне да ми прича, не о дјелу, него о бици."А знате ли ви да је српска војска ту битку у ствари добила. У моменту кад је Мурат убијен, наступила је пометња у турској војсци и Бајазит бива први обавјештен о очевој смрти те долази на мјесто нјеговог убиства. Одмах шаље по свог брата који кад дође са својом пратњом бива ухапшен и убијен те Бајазит преузима команду над цјелом војском. Плашећи се више да вијест о очевој смрти не стигне прије њега на двор те да на двору не избије побуна и битка за престо, него за сам исход битке, Бајазит покупи војску и повуче се. Српска војска га је неко вријеме тјерала те се потом вратила на само бојно поље. Знајући да Мађари само чекају исход борбе па да нападну са сјевера, Лазар нареди да се војска одмах пребаци на своје утврде на граници са Мађарском а сам са својом пратњом и највећим дјелом властеле која је учестовала у борби остане на бојном пољу. Помисливши да без тјела свог брата дворјани неће вјеровати да је његов брат и заиста мртав те да он сам није и једини легитимни насљедник пестола, Бајазит нареди дјелу војске да се врати и да нађе и понесе тјело убијеног му брата. Око 2000 коњаника на повратку на Косово Поље затекне Кнеза и његове људе те их без већих проблема сасјече, нађе и однесе тјело младог Јакуба. Влатко Вуковић, који је већ био подалеко од бојног поља пронесе вијест о великој побједи српске војске, a тек знатно касније сазнасмо и о њеном страдању" :)"

Оваква тумачења први пут чујем, а ако се кустос Народног музеја о историји информише преко фејсбука онда је то тек поразно.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #94 послато: Август 15, 2023, 09:01:38 пре подне »
Могуће да је и овај "урадак" извор, или један од извора, тих бајки и измишљотина. Жао ми је што га овде делим и тиме му дајем на важности, али кад смо већ на тој теми, вреди показати један од највећих "трансфера блама" који сам доживео:

<a href="https://www.youtube.com/v/8S8K3lPSbTA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/8S8K3lPSbTA</a>
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Археолошки остаци Косовске битке (1389)?
« Одговор #95 послато: Август 15, 2023, 08:35:33 поподне »
Da, to je svakako interesantno