Аутор Тема: Презиме Егарић- Јегарић- Егерић. Риђевштица-Околина Трстеника.  (Прочитано 1021 пута)

Ван мреже Egaric

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Поздрав, нови члан на форуму, надам се да сам на правилан начин поставио тему. ;D

Из књиге Поджупска села трстеничког краја:


Једна од прво досељених фамилија су преци Егерића. Није се поуздано дошло да ли су староседеоци, ни места одакле су досељени. Највероватније из Црне Горе. Реч Егерићи асоцира на егаре, род војске у Руској војсци. Постојао је и пук извиђача– ловаца, егара. Постоји и место Егари у Мађарској. Постоји могућност да су отуда досељени. До поузданог податка није се дошло. Али рано се појављују називи потеса “Егарске ливаде“ или „Стеванове ливаде“, што говори о раном присуству ове фамилије. Све до 20. века презивали су се Јегарићи и Егарићи. Први који се помињу на овом простору су Стеван и Илија.

Ово је све што сам успео наћи. Било би добро да се јавите на наш форум, можда ће неко од колега из тог краја више знати. Ово је линк ка форуму: poreklo.rs/forum/.

Да ли је могуће да не успевам да нађем никакав траг пореклу поменутих Стевана и Илије, тјс одакле су се Егарићи доселили?

Постоји вероватноћа везе са породицом Гарић.

Сви славе Светог Јована.

Надам се вашој помоћи и пуно Вам хвала!
« Последња измена: Фебруар 17, 2020, 10:18:44 поподне Egaric »

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Презиме Егарић- Јегарић- Егерић. Риђевштица-Околина Трстеника.
« Одговор #1 послато: Фебруар 18, 2020, 01:28:41 пре подне »
egër значи "диваљ" или "дивљак" "окрутан" на албанском, можда је одатле изведено презиме

Ван мреже Egaric

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Презиме Егарић- Јегарић- Егерић. Риђевштица-Околина Трстеника.
« Одговор #2 послато: Фебруар 18, 2020, 06:08:24 пре подне »
Moguce, originalno prezime je Egaric, dok je najzastupljeniji iz te porodice danas Egerici.  E sad da si napisao Egar, verovatnoca bi bila veca ovako;


Pocetkom veka vecina je presla sa originalnog Egaric-a, na Egerice, moj deda kao grana porodice koji je krsten pre toga, zadrzao je staru verziju i preko njega mi, njegovi potomci. Znaci Egar, ne Eger.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Презиме Егарић- Јегарић- Егерић. Риђевштица-Околина Трстеника.
« Одговор #3 послато: Фебруар 18, 2020, 03:02:05 поподне »
Moguce, originalno prezime je Egaric, dok je najzastupljeniji iz te porodice danas Egerici.  E sad da si napisao Egar, verovatnoca bi bila veca ovako;


Pocetkom veka vecina je presla sa originalnog Egaric-a, na Egerice, moj deda kao grana porodice koji je krsten pre toga, zadrzao je staru verziju i preko njega mi, njegovi potomci. Znaci Egar, ne Eger.

Могуће да има везе са мађарским градом Егером, чији је српски облик Јегар или Јегра. Међутим, такво порекло презимена би пре повезао са неком породицом са простора Бачке или Баната, а не са трстеничким крајем. Нису ми познате "повратне" миграције српског становништва са простора Паноније у Западно Поморавље.
Чињеницама против самоувереног незнања.