Аутор Тема: Живановићи из села Браничева  (Прочитано 3469 пута)

Ван мреже Сија

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Живановићи из села Браничева
« послато: Децембар 15, 2019, 02:48:56 пре подне »
                                   Здраво свима,почела сам недавно да истражујем своје порекло,не знам пуно информација али би ми свака наредна била од помоћи.
Наиме,породица из које сам потекла живи у селу Браничево (стари назив Бикотинце),које је надомак Голупца.
                                  Знам причу да је неки од мојих дедова био генерал у бици на Солуну. Занимљива анегдота је да,када је деда погинуо,коњ се сам вратио кући са његовом сабљом,мада је никад нисам видела јер су је узели Петровићи (или како су их звали Панћике) који су нам такође неки род,али нисам сигурна како смо повезани. Такође,знам да су постојала нека 3 брата која су поделила имовину и да су по њиховом оцу Живану узели презиме Живановић,а да су се пре тога презивали Стокић.
                                 Деда ми се зове Живорад,има рођеног брата Милана. Он је рођен 7. августа 1945. годиште док је Милан старији око 7 или 9 година од њега. Њихови родитељи су Лепосава и Миодраг,за Миодрага знам да је умро 1999. године. Живорад има жену Веру(1949.),сина Зорана(1975.) и ћерку Зорицу (1971.)
                                Миодрагови родитељи су Коста и Савка. Лепосава је имала брата Вукашина (1915-1998) који се оженио Божаном Радовановић(1923-1977) са којима смо у сродству.Њихов син је Момчило Радовановић (1945.). Лепосавина и Вукашинова мајка и отац су били Ружа и Светомир.
                                Крсна слава породице Живановић је Ђурђиц,16. новембра.


Ако ико зна било какву информацију о породици Живановић,била би ми од невероватне користи. Хвала пуно на издвојеном времену. Поздрав. :)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #1 послато: Децембар 15, 2019, 08:13:06 пре подне »
Dobrodošli draga Sija  :) na druženje  :)
Mene interesuje, obzirom da ste pomenuli da Vam je staro prezime Stokić, da li ste u familiji imali pretka po imenu Todor Stokić? Otprilike da je rodjen krajem 19 veka ( 1880) kao i da je prešao u Beograd, negdje početkom 20 veka ( 1904-5).
Taj Todor Stokić je imao drugu slavu.



Ван мреже Сија

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #2 послато: Децембар 15, 2019, 08:56:35 поподне »
Хвала пуно. Нажалост,заиста не знам ништа више од тога. Зато сам и овде :)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #3 послато: Децембар 15, 2019, 09:01:36 поподне »
 :)Hvala i srećno  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #4 послато: Децембар 15, 2019, 10:18:53 поподне »
У документима се село наводи под називима Бикотинац, Бикотинце, Бикотинци, а од 1888. године добија нови назив према историјској области - Браничево.

Гоцо, нађох неке Стокиће у грађи:

1837. године, Васа Стокин и Кузма Стокин из Бикотинаца су међу потписницима једног писма књазу Милошу.

1839. године, председник суда у Бикотинцу је Кузман Стокић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #5 послато: Децембар 15, 2019, 10:29:57 поподне »
Nebo, možda smo na dobrom putu....
Samo da dodjem do rodoslova   :) Stokića....
Vrlo je moguće da je Todor unuk Kuzmana...Stokića.
Slava Sv.Filip.
Hvala puno, Nebo
« Последња измена: Децембар 16, 2019, 09:55:27 пре подне Amicus »

Ван мреже Лутецијум

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #6 послато: Децембар 16, 2019, 11:12:44 поподне »
Ајмо помозите јој да сазна, хвала унапред.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #7 послато: Децембар 17, 2019, 08:39:36 пре подне »
Гледао сам у нашој дигиталној библиотеци и нисам успео нешто ближе наћи о Живановићима из Бикотинца. Ово село помиње се у једном тефтеру пожаревачке вароши и околних села из 1734. године (осим ако ближе Пожаревцу нема још неко Бикотинце?). Овај тефтер објавио је Димитрије Руварац у свом раду Митрополија београдска око 1735. године од Димитрија Руварца (Споменик, XLII, Београд, 1905, стр. 101-204).

У том попису се помиње и један Живановић, али из села Поповца.



Међутим, презиме је патронимског порекла, и на том простору је могло бити још десетине других Живановића.

Требало би да неки додатни траг може наћи у попису Србије из 1863. године. Можда ће неко ко боље познаје овај крај (@nemanjagolubac, @Златан) знати да ли је ово село обухваћено неком већ објављеном публикацијом на тему тог пописа. Њих је приличан број објављен, али ми имамо можда само трећину од објављеног.



Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #8 послато: Децембар 17, 2019, 11:09:03 пре подне »
Гледао сам у нашој дигиталној библиотеци и нисам успео нешто ближе наћи о Живановићима из Бикотинца. Ово село помиње се у једном тефтеру пожаревачке вароши и околних села из 1734. године (осим ако ближе Пожаревцу нема још неко Бикотинце?).

У том попису се помиње и један Живановић, али из села Поповца.




Мени ово личи на извод из књиге венчаних јер се помиње који је брак по реду, а не на податке из пописа.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #9 послато: Децембар 17, 2019, 11:20:38 пре подне »
Мени ово личи на извод из књиге венчаних јер се помиње који је брак по реду, а не на податке из пописа.

То је, како стоји у тексту, тефтер различитих милостињских прихода, утврђних (или прикупљених?) током визитације 1734. године.



Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #10 послато: Децембар 17, 2019, 11:46:45 пре подне »
А да, има некаква 1 форинта. Али за шта даје, за некакву првобрачну нешто. Шта? Помаже сиротици да се уда прилогом за мираз?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #11 послато: Децембар 17, 2019, 12:23:08 поподне »
А да, има некаква 1 форинта. Али за шта даје, за некакву првобрачну нешто. Шта? Помаже сиротици да се уда прилогом за мираз?

Могуће да је то венчани лист, извод из матица венчаних. Погледаћу касније у коме се тачно контексту јављају ти износи. Спомињу се иначе код свих пописаних.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #12 послато: Децембар 17, 2019, 01:44:37 поподне »
Ево шта стоји за тај тефтер, тј. чега је то тефтер.




Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #13 послато: Децембар 17, 2019, 02:17:12 поподне »
Да, да, то је нека такса да се изда потврда о венчању.

Само не знам чијем, пошто мише "милостини" за гдина "ар"(хијереја). Да ли за себе или за неког ко не може да плати.

Тј да ли поп мора да врши обред венчања па колико ко да (милостиња) или има фиксна тарифа као данас.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #14 послато: Децембар 17, 2019, 02:29:29 поподне »
Да, да, то је нека такса да се изда потврда о венчању.

Само не знам чијем, пошто мише "милостини" за гдина "ар"(хијереја). Да ли за себе или за неког ко не може да плати.

Тј да ли поп мора да врши обред венчања па колико ко да (милостиња) или има фиксна тарифа као данас.

Судећи по томе да се за исту ствар бројке разликују, утврђена тарифа очигледно није постојала, већ се водила евиденција према ономе колико је ко дао.

Потврде су се издавале вероватно на захтев венчаних.



Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #15 послато: Децембар 17, 2019, 04:52:20 поподне »
Obzirom da je to period kada je navedeno područje pod vlašću Austrije, navedeni različiti iznosi su u stvari takse ili porez na venčanje, koje su različite u zavisnosti od staleža i statusa mladoženje i da li se venčava sa bogatom devojkom ( kada su takse male ) ili sa nepismenim ( kada je iznos nešto veći)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #16 послато: Децембар 17, 2019, 05:05:28 поподне »
Trebalo je da dodam da su bogate udavače bile i školovane ( koliko - toliko) za ono vreme, pa je onaj ko se ženi sa takvom devojkom plaćao manju taksu.....Habsburzi o svemu vodili računa

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #17 послато: Децембар 17, 2019, 05:14:28 поподне »
Obzirom da je to period kada je navedeno područje pod vlašću Austrije, navedeni različiti iznosi su u stvari takse ili porez na venčanje, koje su različite u zavisnosti od staleža i statusa mladoženje i da li se venčava sa bogatom devojkom ( kada su takse male ) ili sa nepismenim ( kada je iznos nešto veći)

Другим речима, мешање богатих и сиротиње се санкционисало...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #18 послато: Децембар 17, 2019, 05:19:30 поподне »
Pa da, može se i tako reći, ali još bolje mislim da su se podsticali brakovi medju imućnim ....

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Живановићи из села Браничева
« Одговор #19 послато: Децембар 17, 2019, 05:43:38 поподне »
Pa da, može se i tako reći, ali još bolje mislim da su se podsticali brakovi medju imućnim ....
Што му дође на исто

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Kамене рабъ и госодинъ