Аутор Тема: Prezime Mojsilović  (Прочитано 3560 пута)

Ван мреже Slobodan Mojsilović

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Prezime Mojsilović
« послато: Децембар 09, 2018, 10:51:28 пре подне »
Zdravo,
Nov sam na forumu i hteo bih da saznam informacije o mom prezimenu i odakle potiče. Ako neko ima bilo sta, voleo bih da se javi.
Pozdrav!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #1 послато: Децембар 09, 2018, 10:59:13 пре подне »
Zdravo,
Nov sam na forumu i hteo bih da saznam informacije o mom prezimenu i odakle potiče. Ako neko ima bilo sta, voleo bih da se javi.
Pozdrav!

Поздрав Слободане,
напишите одакле потиче ваша фамилија и славу, ако славите, породично предање о пореклу.

Срећно са потрагом!
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Slobodan Mojsilović

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #2 послато: Децембар 09, 2018, 11:11:06 пре подне »
Nasa porodica je iz sela Zlatarić kod Valjeva. Krsna slava Arandjelovdan. Predanje sa kolena na koleno je u nekom periodu zagubljeno, pa zbog toga i najvise istrazujem. Jedna od informacija koju imam je da smo se prvi doselili u nase selo i imam samo imena predhodna 4 kolena, dalje ne znam. A nisam imao mogucnost ni crkvenu arhivu da pregledam, jer je zapanjena od strane turaka...

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #3 послато: Децембар 09, 2018, 11:25:32 пре подне »
За почетак погледајте овај текст: https://www.poreklo.rs/2013/06/07/poreklo-prezimena-selo-zlatari%C4%87-valjevo/
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Slobodan Mojsilović

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #4 послато: Децембар 09, 2018, 11:40:34 пре подне »
To sam vec citao i nasao skoro sva prezimena, tj njihovo poreklo i odakle su se doselili, sem mog koje me, naravno najvise interesuje 😁. Inace opis sela i zaseoka je tacan 100%.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #5 послато: Децембар 09, 2018, 11:44:54 пре подне »
To sam vec citao i nasao skoro sva prezimena, tj njihovo poreklo i odakle su se doselili, sem mog koje me, naravno najvise interesuje 😁. Inace opis sela i zaseoka je tacan 100%.
Видим да на пројекту нема Мојсиловића... Да ли сте разимишљали о ДНК тесту? :)
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #6 послато: Децембар 09, 2018, 11:46:36 пре подне »
Виторовићи и Мојсиловићи би требало да су једна фамилија.

На прелазу из 19. у 20. век било је три куће Виторовића и једна Мојсиловића - укупно четири куће ове фамилије за коју се каже да је "стариначка".

Ако сазнам још нешто, јавићу.


Ван мреже Slobodan Mojsilović

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #7 послато: Децембар 09, 2018, 12:05:53 поподне »
Nisam razmisljao o DNK, mada je to najtacnija provera, mada nisam siguran kako to ide.

Ван мреже Slobodan Mojsilović

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #8 послато: Децембар 09, 2018, 12:08:37 поподне »
Pa Mojsilovići i Vitorovići jesu neko dalje krvno srodstvo i slave istu slavu. Mada stariji iz Vitorovića tvrde da su se moji pretci naselili pre njih. Tako su se verovatno vremeno orodili, zenidbama i sl.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #9 послато: Децембар 09, 2018, 12:23:05 поподне »
Pa Mojsilovići i Vitorovići jesu neko dalje krvno srodstvo i slave istu slavu. Mada stariji iz Vitorovića tvrde da su se moji pretci naselili pre njih. Tako su se verovatno vremeno orodili, zenidbama i sl.

Код најстаријих породица у нашим селима честа је појава да се заборави да су нека два презимена сродна тј. да су некад били сродници.

Фонд матичних књига из Јовање јесте непотпун. Међутим, постоје арачки тефтери из 1830-их и попис из 1863. у Архиву у Београду - то можете бесплатно прегледати тамо, ако сте у прилици.

ДНК тестирање кошта 6.500 динара за чланове Порекла - није мало, али може пружити неке информације о даљем пореклу, уколико се нађе да сте по резултату блиски са неким ко је већ тестиран.

Иначе, мени су интересантни Марићи из Златарића. Ако имате неког из те фамилије ко зна више о свом пореклу, ви ми јавите.  :)

Ван мреже Slobodan Mojsilović

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #10 послато: Децембар 09, 2018, 12:54:58 поподне »
DNK je ok, razmislicu o tome. A sto se tice teftera u arhivu, zar ne bi bilo na sajtu 'Poreklo' ako vec tamo nesto postoji.
A Marici znam da imaju, ali nikoga toliko dobro ne poznajem, madacu pokusati...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #11 послато: Децембар 09, 2018, 01:04:07 поподне »
DNK je ok, razmislicu o tome. A sto se tice teftera u arhivu, zar ne bi bilo na sajtu 'Poreklo' ako vec tamo nesto postoji.
A Marici znam da imaju, ali nikoga toliko dobro ne poznajem, madacu pokusati...

ДНК се тестира тако што се узме једноставан брис из уста - тако да ништа не боли (сем по џепу).

Порекло и Архив нису увезани, тако да у Архиву има разног необјављеног материјала. За Златарић поуздано знам да има арачки тефтер из 1831, 1832 и списак пореских глава из 1836, јер сам давно то гледао, а сигурно постоји и попис из 1863.

Хвала за Мариће.


Ван мреже Slobodan Mojsilović

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #12 послато: Децембар 09, 2018, 01:17:58 поподне »
Znam kako funkcijonise DNK. Razmislicu...
A u arhiv cu da svratim u svakom slucaju, obavezno. A sto se tice Marica, ima par kuca u Zlataricu, ali to je deo oko reke Obnice, tj blizu puta Valjevo-Loznica

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #13 послато: Децембар 09, 2018, 02:31:52 поподне »
Znam kako funkcijonise DNK. Razmislicu...
A u arhiv cu da svratim u svakom slucaju, obavezno. A sto se tice Marica, ima par kuca u Zlataricu, ali to je deo oko reke Obnice, tj blizu puta Valjevo-Loznica

 Је ли Стеван  Мојсиловић Делиблаћанин и Ковинац фудбалски тренер од Ваших Мојсиловића? Не сретамо се сада у Јужном Банату, питао бих њега.  Давних времена  кад ми је био ученик, говорио је да је из Црне Горе. Ово нема везе  са тим што је био  и фудбалски тренер у Црној Гори.
Мојсиловића има  који се везују за  околину Пљеваља.

Ван мреже Slobodan Mojsilović

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #14 послато: Децембар 09, 2018, 03:58:49 поподне »
Pa znate kako, ni jednu porodicu koja se preziva kao mi, nemam kao blizi ili dalji rod. Cak ne znam nikoga da je potekao iz naseg kraja i da je otisao van mesta, a da se tako preziva... Sto je jako cudno...

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Prezime Mojsilović
« Одговор #15 послато: Децембар 09, 2018, 05:39:38 поподне »
Pa znate kako, ni jednu porodicu koja se preziva kao mi, nemam kao blizi ili dalji rod. Cak ne znam nikoga da je potekao iz naseg kraja i da je otisao van mesta, a da se tako preziva... Sto je jako cudno...

 Нема друге, него да урадите ДНК тест.