Аутор Тема: Попусти на тестирање  (Прочитано 25895 пута)

Ван мреже kanimir

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #40 послато: Фебруар 25, 2021, 06:58:00 поподне »
У наредна 3 дана можете учитати ДНК податке на MyHeritage и бесплатно добити приступ свим резултатима.

https://www.myheritage.com/dna/upload

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #41 послато: Април 19, 2021, 11:50:11 поподне »

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #42 послато: Мај 20, 2021, 10:31:12 поподне »
Од данас је попуст на све тестове код FTDNA, уз уношење одговарајућег купон кода. Акција траје до 28. маја 2021.


Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #43 послато: Новембар 02, 2021, 07:43:01 поподне »
На ФТДНА у понуди најјефтинији Y-37 тест до сада, 79$. Остали попусти су више мање слични претходним акцијама.
« Последња измена: Новембар 02, 2021, 07:46:05 поподне Прерад »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #44 послато: Новембар 02, 2021, 11:53:07 поподне »
На ФТДНА у понуди најјефтинији Y-37 тест до сада, 79$. Остали попусти су више мање слични претходним акцијама.

 Значи 37 само 1000 скуплји од 23. 

 Захваљујем на информацији Прераде     ;D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #45 послато: Новембар 03, 2021, 01:22:29 пре подне »
Значи 37 само 1000 скуплји од 23. 

 Захваљујем на информацији Прераде     ;D

Да би информација била потпуна, додајмо и то да у ФТДНА сету од 37 маркера недостаје чак пет оних из PowerPlex Y23 сета који се код нас ради. Дакле, за "само 1000" динара више добија се свега 17 маркера које је могуће поредити са великом већином резултата садржаних у СДНКП бази. Допуна од пет маркера до сета од 23  кошта још  "само" око 50 евра...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #46 послато: Новембар 03, 2021, 07:10:34 пре подне »
Плус компликације око слања у другу у државу.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #47 послато: Новембар 03, 2021, 07:49:13 пре подне »
Плус компликације око слања у другу у државу.

Ако неко живи у Београду а има "проблем око слања узорка у другу државу", нека ми се слободно јави. У мојој пошто такви проблеми не постоје :)

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #48 послато: Новембар 03, 2021, 07:51:30 пре подне »
Да би информација била потпуна, додајмо и то да у ФТДНА сету од 37 маркера недостаје чак пет оних из PowerPlex Y23 сета који се код нас ради. Дакле, за "само 1000" динара више добија се свега 17 маркера које је могуће поредити са великом већином резултата садржаних у СДНКП бази. Допуна од пет маркера до сета од 23  кошта још  "само" око 50 евра...

Слажем се да за већину људи која би се тестирала из знатижеље, PowerPlex23 тест који се ради преко ДНК центра или Биолошког факултета пружа довољно информација да се процене кровна хаплогрупа и везе са другим родовима у табели Српског ДНК пројекта, где је већина резултата заиста на нивоу 23 маркера.

Као илустрација онога што Ојлер наглашава, ево илустрације упоредивости резултата на 23 маркера који се раде преко Српског ДНК пројекта са стандардним FTDNA 111 панелом:

DYS393   1
DYS390   2
DYS19   3
DYS391   4
DYS385a   5
DYS385b   6
DYS439   9
DYS389i   10
DYS392   11
DYS389ii   12
DYS458   13
DYS437   19
DYS448   20
YGATAH4   27
DYS456   30
DYS576   32
DYS570   33
DYS438   37
DYS481   58
DYS549   78
DYS533   82
DYS635   104
DYS643   106


Дакле, резултати последњих 5 маркера из панела PowerPlex23 нису "видљиви" ако особа уради Y-STR 37 тест преко FTDNA (за пуну упоредивост чак и на тако малој резолуцији, неопходан је Y-STR 111 тест са FTDNA).

Но, истини за вољу треба нагласити следеће чињенице:

1) Многи родови у табели Српског ДНК пројекта имају барем једног представника који је се тестирао на озбиљнијем броју маркера и са којим се резултат на 37 маркера може поредити
2) Када се једном тестирате на 37 маркера, надоградња Big Y-700 је доплата разлике у цени, није плаћање изнова целог теста, као у случају да сте се тестирали на 23 маркера
3) Фирма FTDNA такође има своју базу тестираних са којима се могу поредити резултати
4) Последње, али не и најмање важно, сваки нови резултат на 37 или још боље 111 маркера, представља значајно унапређење и за саму табелу Српског ДНК пројекта. Неко мора и да "повуче" да бисмо имали више упоредивих резултата на већој STR резулуцији.


Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4196
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #49 послато: Новембар 03, 2021, 08:08:01 пре подне »

Но, истини за вољу треба нагласити следеће чињенице:

1) Многи родови у табели Српског ДНК пројекта имају барем једног представника који је се тестирао на озбиљнијем броју маркера и са којим се резултат на 37 маркера може поредити
2) Када се једном тестирате на 37 маркера, надоградња Big Y-700 је доплата разлике у цени, није плаћање изнова целог теста, као у случају да сте се тестирали на 23 маркера
3) Фирма FTDNA такође има своју базу тестираних са којима се могу поредити резултати
4) Последње, али не и најмање важно, сваки нови резултат на 37 или још боље 111 маркера, представља значајно унапређење и за саму табелу Српског ДНК пројекта. Неко мора и да "повуче" да бисмо имали више упоредивих резултата на већој STR резулуцији.

Цела ова дискусија је испровоцирана од самозваног лобисте ФТДНА који је умислио да Порекло и Српски ДНК пројекат по сваку цену инсистирају да се људи тестирају искључиво преко београдских лабораторија. Наравно да немамо ништа против да се, ко год је у могућности, тестира у иностраним лабораторијама, а као што је свима познато овде на форуму редовно извештавамо о свим акцијама кад су цене у иностраним лабораторијама најповољније. Суштина је у томе да свако на свој начин да допринос распетљавању и продубљивању сазнања о генетичком пореклу и да се та сазнања сабиру на несумњиво најбољем месту за то, а то је Српски ДНК пројекат, његова табела, дискусије на овом форуму и чланци на порталу Порекло.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #50 послато: Новембар 03, 2021, 09:26:16 пре подне »
...
Но, истини за вољу треба нагласити следеће чињенице:

1) Многи родови у табели Српског ДНК пројекта имају барем једног представника који је се тестирао на озбиљнијем броју маркера и са којим се резултат на 37 маркера може поредити
2) Када се једном тестирате на 37 маркера, надоградња Big Y-700 је доплата разлике у цени, није плаћање изнова целог теста, као у случају да сте се тестирали на 23 маркера
3) Фирма FTDNA такође има своју базу тестираних са којима се могу поредити резултати
4) Последње, али не и најмање важно, сваки нови резултат на 37 или још боље 111 маркера, представља значајно унапређење и за саму табелу Српског ДНК пројекта. Неко мора и да "повуче" да бисмо имали више упоредивих резултата на већој STR резулуцији.

Да се не схвати погрешно, није ми намера да било кога одговарам од тестирања на 37 маркера код ФТДНА, већ само да укажем да треба извагати и друге ствари. За људе који не намеравају да даље инвестирају у генетичка тестирања заиста је упитно шта у овом моменту добијају тестом на 37 маркера, ако је скоро 90% хаплотипова у бази СДНКП на 23 маркера или мање. Већину људи ипак занима генетичко поређење са сународницима и народима из региона, а ту је база СДНКП неприкосновена. Лично бих се пре поредио на 23 маркера са људима са Балкана него на 37 са неким из Мексика.

A за оне који унапред планирају додатне генетичке тестове, ни тестирања на 37 нити на 23 маркера нема много смисла. Цена теста на 111 маркера чак и уз ове попусте је 199̾$, а регуларно кошта 249$. Aко се има у виду да се WGS тест код Небуле целе ове године могао урадити за 299$+20$, те да ће за Црни петак вероватно и они давати додатне попусте, стварно има мало смисла инвестирати у 111 маркера.

Постоји наравно и трећа група људи, они који уђу у тестирања без планова да са тиме наставе, па се касније "навуку" на причу :). Они по правилу плаћају највише. Но и за њих је најмања "штета" да за почетак ураде тест на 23 маркера. Ово све причам из личног искуства, јер сам и сам био од оних који су прво радили 37 маркера, па доплаћивали за још пет да би се могли поредити са резултатима на 23 маркера и на крају урадили WGS тест. После битке је наравно лако бити генерал, али из ове перспективе најисплативије би било да сам одмах урадио WGS тест.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #51 послато: Новембар 03, 2021, 09:36:48 пре подне »
Тестирање на 37 и 111 маркера је по мени потпуни промашај, односно, не води ничему. Најбоље би било да одмах ураде дубински тест у иностранству, али знамо да се то изузетно ретко догађа. Због тога је најлогичније да се прво тестирају на 23 маркера код нас и упореде са свима, па ако се загреју за причу, онда нека чекају попуст код страних компанија. Тако треба саветовати све. Треба потпуно избацити причу о 37 и 111 маркера, од стране Порекла.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #52 послато: Новембар 03, 2021, 06:01:05 поподне »
Слажем се, идеално би било да сви раде WGS или BigY тестовe, али то просто није реално, јер је и даље WGS прескупа опција за некога ко се тек "рекреативно" занима за генетичку генеалогију, чак и када је на попусту.

Већина људи се тестира из неке знатижеље, да одреди своју кровну хаплогрупу, сазна да ли можда потиче од неког чувенијег племена/рода и сл. За такве је тест на 23 маркера преко Порекла сасвим ОК, јер за најмање новца задовољава тај елементарни ниво интересовања за своје порекло. И ја сам почео од 23 маркера у склопу акције Порекла, и такав претежни сценарио "иницијације" у генетичку генеалогију се вероватно неће мењати ни у будућности.

Међутим овде у теми "Попусти на тестирање" провејава констатација да је "Тестирање на 37 и 111 маркера потпуни промашај, односно, не води ничему" што је доста површна опсервација.

Чак и да је ово тачно (а није, јер не треба сметнути с ума да сваки тест код FTDNA укључује доживотни приступ бази са резултатима и врло функционалну и интуитивну командну таблу за анализирање својих резултата, нотификације када се појави нови погодак и сл.), треба имати у виду да постоје и други мотиви за тестирања, пре свега истраживачки.

У случају да је неко већ урадио најдубљи тест за себе, за неко даље истраживање порекла неопходни су резултати тестирања других људи. Свакако, стратегија може бити и "чекање Годоа", односо да се можда некада у будућности појави неки погодак. А могу се и проактивно тражити и тестирати кандидати (консултовање етнографске литературе, токова миграција, црквене и матичне књиге, препоруке искуснијих родословаца и познавалаца неког терена и сл.)

У овом другом случају, даље тестирање нема само финансијски, већ и логистички, па и психолошки аспект.

Ко год је икада покушавао да заинтересује друге да се тестирају, а онда и да узме узорак до њих - зна колика је то мука. Најчешће, људи нису уопште заинтересовани, или на ДНК тестове гледају са подозрењем, нарочито ако их контактира потпуно непознати човек. Или живе далеко од нас, често су доста стари и питање је колико ће још поживети, а има и бизарних примера - кад добију резултате и изненаде се својом хаплогрупом, изгубе интерес за даље тестирање и сл.

Углавном, ако проценим да су људи које желим да тестирам заинтересовани за своје даље порекло и ДНК тестирање, препоручујем им тест на 23 маркера, преко Порекла. Нема ту много филозофије - и поред поскупљења и даље је најјефтинији, прибор за узимање бриса је доступан у свакој апотеци, резултати тестирања стигну за 3-5 дана, а тест пружа сасвим довољно информација за иницијално "просејавање" кандидата за даље/дубље тестирање.

Међутим, ако проценим да би поновно узимање узорка од некога било јако компликовано, било у логистичком смислу или због дилеме да ће особа уопште поново пристати на још једно узимање бриса, у том случају ћу радије ићи на FTDNA тест на 37 или у неким случајевима 111 маркера, јер је потенцијална надоградња тривијална (финансијски аспект, односно да се плаћа само разлика у цени од Y-STR 37 или Y-STR 111 до Big Y-700, а не цео тест изнова, је мени чак и мање важан у целој причи).

Стога, предлажем да се барем у овој теми држимо само обавештења о попустима на тестирања, а за дискусије који тест је бољи и да ли је "промашај" или није, можемо да пређемо у другу тему.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #53 послато: Новембар 03, 2021, 07:32:32 поподне »
Слажем се, идеално би било да сви раде WGS или BigY тестовe, али то просто није реално, јер је и даље WGS прескупа опција за некога ко се тек "рекреативно" занима за генетичку генеалогију, чак и када је на попусту.

Већина људи се тестира из неке знатижеље, да одреди своју кровну хаплогрупу, сазна да ли можда потиче од неког чувенијег племена/рода и сл. За такве је тест на 23 маркера преко Порекла сасвим ОК, јер за најмање новца задовољава тај елементарни ниво интересовања за своје порекло. И ја сам почео од 23 маркера у склопу акције Порекла, и такав претежни сценарио "иницијације" у генетичку генеалогију се вероватно неће мењати ни у будућности.

Међутим овде у теми "Попусти на тестирање" провејава констатација да је "Тестирање на 37 и 111 маркера потпуни промашај, односно, не води ничему" што је доста површна опсервација.

Чак и да је ово тачно (а није, јер не треба сметнути с ума да сваки тест код FTDNA укључује доживотни приступ бази са резултатима и врло функционалну и интуитивну командну таблу за анализирање својих резултата, нотификације када се појави нови погодак и сл.), треба имати у виду да постоје и други мотиви за тестирања, пре свега истраживачки.

У случају да је неко већ урадио најдубљи тест за себе, за неко даље истраживање порекла неопходни су резултати тестирања других људи. Свакако, стратегија може бити и "чекање Годоа", односо да се можда некада у будућности појави неки погодак. А могу се и проактивно тражити и тестирати кандидати (консултовање етнографске литературе, токова миграција, црквене и матичне књиге, препоруке искуснијих родословаца и познавалаца неког терена и сл.)

У овом другом случају, даље тестирање нема само финансијски, већ и логистички, па и психолошки аспект.

Ко год је икада покушавао да заинтересује друге да се тестирају, а онда и да узме узорак до њих - зна колика је то мука. Најчешће, људи нису уопште заинтересовани, или на ДНК тестове гледају са подозрењем, нарочито ако их контактира потпуно непознати човек. Или живе далеко од нас, често су доста стари и питање је колико ће још поживети, а има и бизарних примера - кад добију резултате и изненаде се својом хаплогрупом, изгубе интерес за даље тестирање и сл.

Углавном, ако проценим да су људи које желим да тестирам заинтересовани за своје даље порекло и ДНК тестирање, препоручујем им тест на 23 маркера, преко Порекла. Нема ту много филозофије - и поред поскупљења и даље је најјефтинији, прибор за узимање бриса је доступан у свакој апотеци, резултати тестирања стигну за 3-5 дана, а тест пружа сасвим довољно информација за иницијално "просејавање" кандидата за даље/дубље тестирање.

Међутим, ако проценим да би поновно узимање узорка од некога било јако компликовано, било у логистичком смислу или због дилеме да ће особа уопште поново пристати на још једно узимање бриса, у том случају ћу радије ићи на FTDNA тест на 37 или у неким случајевима 111 маркера, јер је потенцијална надоградња тривијална (финансијски аспект, односно да се плаћа само разлика у цени од Y-STR 37 или Y-STR 111 до Big Y-700, а не цео тест изнова, је мени чак и мање важан у целој причи).

Стога, предлажем да се барем у овој теми држимо само обавештења о попустима на тестирања, а за дискусије који тест је бољи и да ли је "промашај" или није, можемо да пређемо у другу тему.

Слажемо се.
А да не помињем "мој случај".

Тестиран отац на 23 маркера код Српског ДНК пројекта 2013 (прво 17, па додатно још 5).

Па онда 2018 код ФТДНА 12 маркера (иако смо их већ знали 2013), па онда проширења 37, 67, 111.Све из разлога које си навео.

Све је то мени било узбудљиво.

А, кад смо схватили да нам на тих 111 маркера не помажу ни база Српског ДНК пројекта, ни база ФТДНА, јер је био ПХ908 (незнано који),  уз гађања разноразних СНП код YSEC-a, одрадили смо и BIGY .

Опет, резултат BIGY би нам био беспредметан без упоредне базе Српског ДНК пројекта, ФТДНА и YFULL-a.



« Последња измена: Новембар 03, 2021, 07:35:54 поподне нцп »

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #54 послато: Новембар 03, 2021, 09:09:26 поподне »
Ево читаве понуде. Важи до 21. новембра.
« Последња измена: Новембар 03, 2021, 09:10:58 поподне Прерад »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #55 послато: Новембар 03, 2021, 11:23:58 поподне »
Слажемо се.
А да не помињем "мој случај".

Тестиран отац на 23 маркера код Српског ДНК пројекта 2013 (прво 17, па додатно још 5).

Па онда 2018 код ФТДНА 12 маркера (иако смо их већ знали 2013), па онда проширења 37, 67, 111.Све из разлога које си навео.

Све је то мени било узбудљиво.

А, кад смо схватили да нам на тих 111 маркера не помажу ни база Српског ДНК пројекта, ни база ФТДНА, јер је био ПХ908 (незнано који),  уз гађања разноразних СНП код YSEC-a, одрадили смо и BIGY .

Опет, резултат BIGY би нам био беспредметан без упоредне базе Српског ДНК пројекта, ФТДНА и YFULL-a.
Кад смо код лутања... Не може човек све да зна унапред.

Прво сам урадио 23 маркера код нас... и добио необичан резултат, ни са чим упоредив код нас.
И реко' хајде да урадим панел код јсек, знам да није потпуни тест, али заиста ћу знати где сам. Сазнао - али то не подразумева да сам се било коме из Порекла примближио макар за милиметар  ;D
Потом сам наручио аутосомални тест код фтдна за родитеље, па следеће године спремио паре за велики тест за оца. Резултат увелико "спава" на yfull, али на чекање сам већ навикао. Мени је врло занимљиво што се у мени блиским бочним гранама појављују разне земље, где је Мађарска (то је мој запис) у југоисточном ћошку. Сви остали су или северно или западно. Мапе на yfull су врло занимљива појава.

Није праволинијски пут, али не жалим се.
Сада имам све што се од генетике може имати, али се и даље сасвим фино бавим старомодним тражењем родословних података.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #56 послато: Новембар 04, 2021, 05:53:11 пре подне »
Ми
Кад смо код лутања... Не може човек све да зна унапред.

Прво сам урадио 23 маркера код нас... и добио необичан резултат, ни са чим упоредив код нас.
И реко' хајде да урадим панел код јсек, знам да није потпуни тест, али заиста ћу знати где сам. Сазнао - али то не подразумева да сам се било коме из Порекла примближио макар за милиметар  ;D
Потом сам наручио аутосомални тест код фтдна за родитеље, па следеће године спремио паре за велики тест за оца. Резултат увелико "спава" на yfull, али на чекање сам већ навикао. Мени је врло занимљиво што се у мени блиским бочним гранама појављују разне земље, где је Мађарска (то је мој запис) у југоисточном ћошку. Сви остали су или северно или западно. Мапе на yfull су врло занимљива појава.

Није праволинијски пут, али не жалим се.
Сада имам све што се од генетике може имати, али се и даље сасвим фино бавим старомодним тражењем родословних података.

Управо тако.
Ма крају нађосмо "ближе" рођаке од 1500-500 година. Сад чекамо.и за нешто ближе можда.
« Последња измена: Новембар 04, 2021, 05:54:58 пре подне нцп »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #58 послато: Новембар 09, 2021, 05:50:13 пре подне »
На основу https://www.23mofang.com/shop/yfull-noreport , ако неко тражи рођаке у Кини, хвале се повећом базом:
https://ibb.co/hHC75Vd

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Попусти на тестирање
« Одговор #59 послато: Новембар 14, 2021, 10:33:07 поподне »
Ваучер 80offykt00220 на FTDNA у овом тренутку умањује цену било ког теста/надградње за $80, и то паралелно са већ активним попустима. Не знам колико ће овај ваучер "радити", углавном у тренутку док овом пишем, за $49 се може поручити пакет FamilyFinder + Y-STR 37: