ДНК порекло > ГГ Разно

Регионални идентитети

<< < (3/52) > >>

Ojler:

--- Цитат: Саша  Октобар 29, 2020, 07:16:29 поподне ---Наравно, ту су и термини попут Младе Босне или младобосанаца, па онда Босанског Бана. Љиљани су стари српски средњовијековни симболи. Босна је била попут Рашке, још једна од српских земаља са богатом традицијом. Али се све промијенило од 1992, кад су и Љиљани, и Босна, и Босанци добили нове конотације које до јуче нису имали.

--- Крај цитата ---

Али што ми треба да прихватамо такве наративе и одбацујемо нешто наше зато што неко други жели да га присвоји? Чињеница је да многи људи у Србији не доживљавају назив Босанац за Србе из БиХ увредљивим, а као што кажеш, није за никога ни био до рата у БиХ. Онда испада да тиме некога несвесно вређају, мада то ником није заиста намера.
Такође, зашто је Србима из БиХ назив Босанац увредљив а Херцеговац није, ако се земља већ зове Босна и Херцеговина, а не само Босна? При том знамо да су националне страсти код сва три народа у Херцеговини вероватно и најјаче. Овде кад се каже "Хрват из Херцеговине", за многе је прва асоцијација - усташа. Ипак, ником не смета да се Срби из Херцеговине називају Херцеговцима, то није увредљиво. Мени то искрено није јасно и чини ми се прилично ирационалним гледиштем, што вероватно и јесте због свих ратних дешавања.

gillle:


"Ој Босанче, стара славо, тврдо срце, тврда главо" :)

Саша:

--- Цитат: Atlantische  Октобар 29, 2020, 07:20:42 поподне ---Да ли их треба предати онима који им се данас највише ките одбацивањем тих ствари?

--- Крај цитата ---
Наравно да не треба, и требамо све то и даље чувати као дио нашег идентитета, историје и културног насљеђа.

Међутим, треба бити и реалан и схватити да су неке ствари и процеси неповратни, и да већина оних који се данас изјашњавају као Хрвати, Бошњаци, Албанци, не желе да живе са нама у истој држави. Зато се треба окренути српским интеграцијама, на свим могућим пољима.

Неродимац:
Драго ми је. Само бих се надовезао на ову тему. Нас са Косова зову Косовци и Косовари. За ове прве кажу да су Срби а ове друге Шиптари мени лично не смета ни један ни други назив иако видим да људи праве неке разлике око тога. И једна и друга реч су Српска и објашњавају географски назив за те становнике које тамо живе. Шта ћемо онда за кажемо за Роме са Косова, Косороми итд итд. То ми сами радимо и као што је Сава Текелија пре 200 година рекао "маните се тих регионалних назива, Црногорац, Македонац, Босанац, Далматинац јер ће неко од тих регионалних назива створити народе". Зато треба да се сви зовемо Срби и само тако Срби.

gillle:

--- Цитат: Саша  Октобар 29, 2020, 07:31:09 поподне ---Наравно да не треба, и требамо све то и даље чувати као дио нашег идентитета, историје и културног насљеђа.

Међутим, треба бити и реалан и схватити да су неке ствари и процеси неповратни, и да већина оних који се данас изјашњавају као Хрвати, Бошњаци, Албанци, не желе да живе са нама у истој држави. Зато се треба окренути српским интеграцијама, на свим могућим пољима.

--- Крај цитата ---

Тако је, Косовчићу! :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију