Аутор Тема: Nepoznato pleme Ozgorastović  (Прочитано 7413 пута)

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Nepoznato pleme Ozgorastović
« послато: Јануар 23, 2016, 06:55:11 поподне »
S obzirom da na forumu,i to pod Crna Gora,ima dosta crnogorskih plemena,ja ću stavit ovdje ovo pleme
Ako neko zna nešto o ovom plemenu,neka kaže

Uz ovo pleme vežu se prezimena Bajić,Dobrijević(napisano krivo kao Dobrojević na sajtu (http://ana.niddaverlag.info/Riznica/Vesti/99553/JEKIC),Jekić,Bjelogrlić.
Zanimljivo je da je svima krsna slava Stevanjdan.

Citiram jedan ulomak sa foruma:

Dobrijevića (Sv. Stevan). Da bi ljudi imali jasniju sliku i poreklu, objaviću odlomak iz knjige „Korjenići“, Petra Šobajića, gde se pominje najstarije poreklo ovog roda:

“ U Dobrskom Selu, u Riječkoj nahiji, živi nekoliko bratstava koja se jednim imenom zovu Gornjevuci ili Gorevuci. Po njihovom prenjanju, koje sam i sam clyšao onako kako je veh objavljeno, starina im je grad Klobuk u Hercegovini. Tamo je bilo više Gornjevuka koji su se po padu Hercegovine nod Turke raselili na razne strane i jedni otišli u Bosnu, u grad Jajce, neki u okolinu Bileće, gde se poturčili
i od njih bilo begova, a neki prešli kod Ivan-bega Crnojeviha koji im dao naselje u Malom Zalazu, u plemenu Njegušima.
Najdalji nredak o kome Gornjevuci znaju zvao se Ratko, a u Njeguše da je došao iz Klobuka njegov sin Valac s više rođaka. Ratkova kula nalazila se u Klobuku i kako su se Gornjevuci obaveštavali, na njoj je bio grb sa znakom vuka, koji da se do nedavno održavao.
Da u ovom predanju ima stvarne osnove potvrđuje se time, što Ivan-beg Crnojević među svojom vlastelom spominje pored drugih i – „od Gorevuka: Stepan Dobriević i Stipan Milosalić“. To su verovatno ti vlastelini Gornjevuka koji su došli iz Klobuka kod Ivan-bega. Zbog zavade s Njegušima, Gornjevuci su se premakli u Dobrsko
Selo, gde su se od njih razvila jaka bratstva Jablani, Moštrokoli, Raslapčevići
i Sjeklohe. Sada slave sv. Agatonika, a znaju da im je stara slava bila sv. Petka. Možda da ime sela Vučija u Korjenićima ima neke veze sa ovim Gornjevucima. “

Milan Karanović u Bos. Krajini nalazi najviše rodova koji slave Sv. Stevana upravo u okolini Jajca. Odatle su se „rasipali“ na sve strane. Navodi da im je poreklo od nekog starog plemena iz Hercegovine, Ozgorastovića.

Vladislav Skarić, kada govori o Stefanjštacima u Bos. Krajini, kaže da su poreklom iz Cuca i tih krajeva. Iako se nije bavio terenskim radom, vidimo da nije puno pogrešio, zato što ogranaka Dobrijevića ima i u tim krajevima. Neki su se kao što vidimo direktno iz Hercegovine selili na zapad, dok su drugi iz Klobuka prešli u Katunsku Nahiju, da bi na kraju ponovo preko Glamoča i Dalmacije završili u Bosanskoj Krajini.

Zanimljivo je to što Karanović pominje Nemanjiće i Mrnjavčiće kada je u pitanju ovaj rod, što upućuje na neko maglovito predanje o „plemićkom“ poreklu.

Petar Aškraba u knjizi „Stara srpska prezimena“ tvrdi da su Gornjevuci bili u srodstvu sa Jablanovićima, a Jablanovići su svakako imali neke veze i sa Nemanjićima. Naravno, sve su ovo pretpostavke, ipak su se te seobe odigrale u davnoj prošlosti i malo toga se zapamtilo.

Jekić:
Među prezimenima u Bosni, Jekići su zastupljeni sa nekoliko različitih grana na ograničenom prostoru uglavnom oko Prijedora, Banjaluke i Dubice. Slavu Sv. Stefana slave samo Jekići u selima parohije Rekavice kod Banjaluke, gde spada i Krupa na Vrbasu. Samo oko Banjaluke ima Jekića sa još tri slave: Lazareva Subota, Đurđevdan i Časne Verige.

Izjava jednog Bajića:
Zovem se Vladimir Bajić i živim u Novom Sadu. Poreklo, po očevoj liniji vodim iz okoline Drvara, tačnije selo Šipovljani. Slavim Stevanjdan. Iz onoga, što ste već objavili, zaključujem da vodimo zajedničko poreklo sa familijama Trnjinić i Bjelogrlić iz okoline Gacka, dalje iz Strmice (ili Slivnice) - Popovo Polje kod Trebinja, a svi zajedno od neke familije Ozgorastovića, o kojoj se ne zna ništa!
Vesti online sreda, 6. april 2011.  |  Pišu: Mr Radomir D. Rakić i Ve
Čudi me da tako prelepo prezime kao što je Ozgorastović samo tako nestane i da ga ne očuva bar jedan njen izdanak od razgranate familije...", piše nam naš čitalac, inače inače predsednik Udruženja za očuvanje i negovanje srpske tradicije "Zvuci s' kamena", Novi Sad.
Da je pažljivije proučio raniji prilog porodici prezimena Bajić kao i nešto kasniji o Jekićima, čitalac je morao uočiti da smo o "plemenu", stručnom etnološkom terminologijom preciznije rečeno: familiji Ozgorastović - pisali oslanjajući se na dva autora: Milana Karanovića ("Pounje u Bosanskoj Krajini") i Petra Rađenovića ("Unac"), a oni pozivajući se na predanje koje je u jednom članku 1888. objavio seoski sveštenik Obrad Banjac. P. Rađenović doslovno ovako navodi taj tekst: "... Po pripovijedanju koje su naši stari slušali od svojih starijih, samo se jedno pleme doselilo, od vajkada, t. j. od ono doba kada su naši stari Srbi doselili iz Hercegovine, koje se zvalo Ozgorastovići. U ovome plemenu bio je jedan najstariji kućni starješina imenom Radan..."
Ozgorastoviće, međutim, ne spominju ni J. Dedijer ni R. Milićević, što možemo da tumačimo na više načina. Ili je ova familija ipak samo "folklorna" tvorevina o jednoj polumitskoj grupi porodica stvarno poetskog, egzotičnog prezimena, ili se, pak, razrodila na posebne porodice koje su uzele nova prezimena, a možda se, zaista, i veoma davno iselila odnosno, kako to mnogi istraživači konstatuju bez imalo sentimentalnosti - jednostavno izumrla, i u svakom slučaju, tokom vekova je zaboravljena..



Ako mozete nešto više reći o ovom plemenu,ja sam trazio korijen riječi Ozgorastović na internetu uz turcizam.
Özgür (pronounced [ˈøzɡyɾ]) is an often male Turkish given name and a surname meaning "free". Notable people with the name include: (dakle moguće da prezime ima neke veze sa slobodom.)
postoji i özgörkey i özgör,ali neznam značenje.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #1 послато: Јануар 23, 2016, 07:37:59 поподне »
Некако ми се чини да је то племе управо имало неки полумитски карактер. Сама чињеница да се не помиње готово нигде осим код Карановића, иде у прилог томе.

Што се тиче везе крајишких Добријевића и оних из Црне Горе (Добрске Село), постоје неке контрадикторне информације.

Наиме, у случају да нисте приметили, у српском днк пројекту постоји породица Миљевић (Св. Стеван) из Босанске Крајине. Ови Миљевићи су огранак рода Трнинића, који су даље пореклом Добријевићи (Св. Стеван). Миљевићи су иначе носиоци хаплогрупе R1b.

Недавно се, на 23andMe, појавио податак да су и једни Добријевићи R1b. Судећи по презименима, ови Добријевићи су из Далмације, где је такође било пуно "Стефањштака", који су врло вероватно у вези са онима у Бос. Крајини.

Уколико постоји веза са породицама из ЦГ/Херцеговине, за очекивати је да се ова подграна R1b појави и доле. За сада је Миљевић усамљен у днк пројекту, што не мора пуно да значи (мутације на појединим маркерима, недовољно генетски обрађена племена у ЦГ, итд...)

Ови Добријевићи/Горњевуци из Црне Горе су по свему судећи из Херцеговине:



По тој логици некако су пре кандидати за I2a. Треба проверити велику збирку хаплотипова за Црну Гору, тј. има ли тамо сличних R1b хаплотипова. Ово директно може да укаже на неку везу крјаишких и црногорских R1b.


Миљевић нема довољно маркера да би се могло проценити да ли је тзв. источна или западна грана R1b (нпр. на YHRD има више поклапања на западу Европе).

Код Миљанића постоји занимљив податак да су Горњевуци даљим пореклом из Кроје (Албаније). Није ми познат извор ове информације, али уколико је ово тачно, онда и источна R1b долази у обзир.


Не знам да ли је Небо обрадио Добрско Село и те крајеве, али можда у днк пројекту већ постоје неке породице пореклом одатле, које би се можда могле повезати са Добријевићима.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #2 послато: Јануар 23, 2016, 10:13:33 поподне »
U Srbu postoji prezime Rastović. Na žalost ne znam koja im je slava

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #3 послато: Јануар 23, 2016, 10:39:19 поподне »
Možda je Ozgor bilo ime a Rastović prezime?Ozgor poturčeno ime,od riječi Slobodan?Nagađam ::)

Prezime Rastović
SRPSKA PREZIMENA U DALMACIJI
Rastović- Oton- Sveti Jovan
Miljević- Žagrović, Kula Atlagić, Benkovac, Biljane gornje, Jagodnja Donja, Jagodnja Gornja- Sv. Stefan, Sv. Georgije
Dobrijević-Varivode, Plastovo, Đevrske, Šibenik, Međare, Oton, Radljevac-Sv. Stefan

sajt:https://sites.google.com/site/vujasinovic68/povijest/srpska-prezimena-u-dalmaciji

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #4 послато: Јануар 23, 2016, 11:18:16 поподне »
Možda je Ozgor bilo ime a Rastović prezime?Ozgor poturčeno ime,od riječi Slobodan?Nagađam ::)

Prezime Rastović
SRPSKA PREZIMENA U DALMACIJI
Rastović- Oton- Sveti Jovan
Miljević- Žagrović, Kula Atlagić, Benkovac, Biljane gornje, Jagodnja Donja, Jagodnja Gornja- Sv. Stefan, Sv. Georgije
Dobrijević-Varivode, Plastovo, Đevrske, Šibenik, Međare, Oton, Radljevac-Sv. Stefan

sajt:https://sites.google.com/site/vujasinovic68/povijest/srpska-prezimena-u-dalmaciji

Lako moguće da je u pitanju složenica.
Na žalost, sa tom osobom sam bio kratko u kontaktu, na jednoj žurci.  Videću da li je je još u kontaktu sa mojim prijateljima.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #5 послато: Јануар 24, 2016, 05:54:31 поподне »
Пошто постоје предања о Горњевуцима, презиме Озгорастовић по мом мишљењу не потиче од турског личног имена Озгур, већ од "озгора" = са врха тј. горњи"

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #6 послато: Јануар 24, 2016, 06:09:29 поподне »
Пошто постоје предања о Горњевуцима, презиме Озгорастовић по мом мишљењу не потиче од турског личног имена Озгур, већ од "озгора" = са врха тј. горњи"

Slažem se, ovo izgleda kao verovatnija varijanta. Voleo bih kad bi o Ozgorastovićima bilo više materijala u nekim spomenicima. Ovako, kroz predaju, to mi je dosta maglovito. Ako neko naiđe na spomen tog roda u svojim istraživanjima neka ga postavi ovde.

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #7 послато: Јануар 24, 2016, 07:42:09 поподне »
Пошто постоје предања о Горњевуцима, презиме Озгорастовић по мом мишљењу не потиче од турског личног имена Озгур, већ од "озгора" = са врха тј. горњи"

У Вуковом речнику пише "оздо" и "оздо", што наравно значи "одозго" и "одоздо". Зато мислим да је ово презиме спој две речи - озго+раст=нешто што расте одозго.

Ето, да и ја мало припомогнем откривајући топлу воду.  :D  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #8 послато: Јануар 24, 2016, 07:52:32 поподне »
У Вуковом речнику пише "оздо" и "оздо", што наравно значи "одозго" и "одоздо". Зато мислим да је ово презиме спој две речи - озго+раст=нешто што расте одозго.

Ето, да и ја мало припомогнем откривајући топлу воду. :D  ;D

Samo napred. Prvo nabacujemo ideje, pa ćemo onda da vidimo kako ćemo to da sastavimo. Tako je svaki put kad krčimo nove puteve u nauci ::) ::)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #9 послато: Јануар 24, 2016, 08:11:44 поподне »
У Вуковом речнику пише "оздо" и "оздо", што наравно значи "одозго" и "одоздо". Зато мислим да је ово презиме спој две речи - озго+раст=нешто што расте одозго.

Ето, да и ја мало припомогнем откривајући топлу воду.  :D  ;D
Можда би ово ''озго'' заиста могло имати значење да су одозго, а ово растовић би могло бити презиме породице која је у то време била разграната у неком селу па су их остали делили на Растовиће и Озгорастовиће. Постоје слични примери као нпр. Сарићи у селу Реткоцер у Горњој Јабланици деле се на ''горње'' Сариће или ''дивље'' Сариће како их још околина назива, и доње Сариће или ''питоме'' како их још зову. Постоје и презимена као нпр. Вукделићи од Вук и Делија, затим Алигрудићи од Алија и Груда итд.

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #10 послато: Јануар 24, 2016, 09:48:28 поподне »
Mislim da je ovo "ozgor-rastović" moglo da dođe tek nakon dolaska islama i utjecaja Turaka.Zna se da u je Hercegovini slovo H,uvijek bilo iz nekog razloga "teško" za izgovorit...pa je tako Hasan,morao biti Asan...Hercegovina...Ercegovina..i mali milion ličnih imena :)

Turski:
hoşgörü:tolerancija , popustljivost , oprost , doplatak , tolerancija , pomilovanje, uslužnost , diskrecija , strpljivost , zemljopisna širina , blagost , blagost

Da to ima neki veze sa riječi "odozgo" odnosno "ozgo ili ozgora", ne vjerujem da bi se to moglo umetnut u prezime ili pleme. ::)

Mislim da je imalo slovo H,isto kao Riđani ( a ne Ohriđani,po Ohridu).

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #11 послато: Јануар 25, 2016, 05:04:59 пре подне »
Ne znam, ja bih se možda pre priklonio Vojineninoj etimologiji, mada, pošto gotovo ništa ne znamo o Ozgorastovićima, moguće je i tursko poreklo prvog dela imana. Ono što mi pada na pamet jeste mesto nastanka tog naziva. Da li je to Bosanska Krajina, kraj oko Jajca ili sama Tromeđa ili je ime zaista doneseno iz Hercegovine. Zašto se onda ne spominju u nekim dokumentima iz tog kraja. Da li je to bila grupa različitih porodica koja se u jednom trenutku ujedinila pod jednim imenom (nešto kao Kecmani) ili je imala rodovski karakter. Zajednica postoji na obzorju istorijskog pamćenja. Taman da znamo da je postojala, ali dovoljno daleko da ne znamo ništa o njoj.

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #12 послато: Јануар 25, 2016, 01:36:38 поподне »
"Civilna" imena Turci dobivaju tek u zadnje 2 generacije tako da nije vjerojatno da dolazi od licnog imena. Ako su postojali, mozda su prije oznacavali nekoga tko nije kmet.

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #13 послато: Јануар 25, 2016, 02:27:14 поподне »
"Civilna" imena Turci dobivaju tek u zadnje 2 generacije tako da nije vjerojatno da dolazi od licnog imena. Ako su postojali, mozda su prije oznacavali nekoga tko nije kmet.

Ne kontam što ti je civilna a što Turci,jer Turaka baš i nije bilo ako ćemo pravo reć:)

Prezimena: Eraković nastalo po (Heraku),prezime Elezović,Elez po (Helezu) prije cca 500 godina zabiljezeno,mozda čak jos 200 godina unazad.

Ozgo/rastović,možda se to odvojeno izgovaratlo a ne zajedno i da je krivo zabilježeno...nećemo nikad znati,bar ne još. :)
Pleme (H)Ozga (Hozgura) Rastovića... a i  samo ime možda je iz privilegijski interesa poturčeno iz nekog slavenskog ili vlaškog imena :).Nagađanje

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #14 послато: Јануар 25, 2016, 03:10:10 поподне »
Htio sam reci da su do prije 2 generacije turska imena bila uglavnom islamska. Ozguri, Onuri, Denizi su tek nedavno postali uobicajeni, generaciju nakon mladoturskog pokteta.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #15 послато: Новембар 19, 2016, 01:56:44 поподне »
Можда име племена Озгорастовић има неке везе прапостоiбином Кезуна - Хоразм. Талоци наводи да су се Кализе (Кезуни) населили око Iаiца, што прилично има подударање са већ горе поменутим насељавањем рода "Стефањштака".

Цитат
Kaliz
Erläterung: Laut Abu Haszmid lebten zu Mitte des 12. Jahrhunderts zwei moslemische Volksgruppen in Ungarn, die Maghrebiner und die Choresmier. Letztere als Kaliz (ung. kálizok, kalizok, kalauzok) genannt waren Untertanen des Königs Géza II., lebten aber wahrscheinlich schon seit der Landnahme im Karpatenbecken. Sie waren offiziell Christen, ihren moslemischen Glauben mussten sie verheimlichen (laut Pallas gehörten sie der jüdischen Religion an). Sie hatten eine iranische Sprache. Die Kaliz spielten im Handel eine wichtige Rolle.
По арабском путописцу Абу Хамиду средином 12.века су у Мађарској за времена Гезе II.  постоiале две муслиманске народности- једни пореклом из Магреба а други пореклом из Перзиiе (Харезм) које су у карпатској котлини iош пре мађарских племена обитавали - Ови из Перзиiе посташе званично католици а тајно беху муслимани тј. Јевреји. Кализи су имале значаiну улогу у трговини.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=216.msg32739#msg32739
http://www.univie.ac.at/hungdigi/foswiki/bin/view.cgi/DigiHung/BegriffKaliz
https://sr.wikipedia.org/wiki/Харезм
https://en.wikipedia.org/wiki/Khwarezm
https://sr.wikipedia.org/wiki/Хозроје_II
http://www.anubih.ba/images/publikacije/posebna_izdanja/OHN/40_posebna_izdanja_CXXXIV_40_full.pdf
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #16 послато: Новембар 19, 2016, 11:03:48 поподне »
ПО ОБРЕНУ ЂУРИЋУ-КОЗИЋУ, ШУМА ПОВРШ И ЗУПЦИ У ХЕРЦЕГОВИНИ, У СЕЛУ СЛИВНИЦА И ЗАГРАДИНЕ ЖИВЕ МАРИНОВИЋИ, ШИЛОБАДИ, ДРОБЈЕНЦИ, ЋУРИНЕ, ЋУРТОВИЋИ И ПАМУЧИНЕ(ОД КОЈИХ ЈЕ ЋУКИЛО И БЈЕЛОГЛИЋ У ГАЦКУ) СВИ СУ ЈЕДНО БРАТСТВО И ДОШЛА УДОВИЦА ИЗ ЋЕКЛИЋА СА ДВА СИНА УГЉЕШОМ И БАНИСЛАВОМ КОЈИ СУ СЕ ПРЕЗИВАЛИ ИЛИЋ. СВИ СУ У СЕЛУ СЛАВИЛИ ШЋЕПАН ДАН.
 
НАГАЂАМ ДА ЈЕ ОЗГОРАСОВИЋ - ОЗГОР-ОДОЗГО, РАСТ-ХРАСТ.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #17 послато: Новембар 24, 2016, 10:49:28 пре подне »
Поменули смо већ да Карановић за Озгорастовиће везује скоро све Стефањштаке са подручја Крајине. Питање је колико је то реално, с обзиром да већ имамо две хаплогрупе међу њима (I2-PH908 и R1b).

Ипак, вредно је помена да поред те западнокрајишке групе Трнинић-Роквић-Миљевић, постоји и једна група Стефањштака у околини Герзова. Претпоставка је да су у питању "старије" породице.

"У Герзову налазимо само неколико родова који се по народној традицији сматрају староседеоцима. То су, пре свега, родови који славе Св. Стевана Архиђакона и по предању воде порекло из Херцеговине. Најбитнији род који слави ову славу су Бубњи (Бубњевићи), код којих је и традиција о пореклу најразвијенија, као и други родови (нпр. Савичићи), који су се од њих оделили. Све забележено о овом роду упућује нас на то да се стварно ради о најстаријем роду у Герзову..." (фали део текста на "google books")

Комплетан текст и генерално више о пореклу становништва Герзова постоји у Гласнику Земаљског музеја у Сарајеву (Етнологија, 1985., Становништво села Герзова у Босанској Крајини, М. Нишкановић)

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Nepoznato pleme Ozgorastović
« Одговор #18 послато: Октобар 03, 2017, 08:03:25 поподне »
Evo samo malo da se dotaknem teme. Na sajtu Srpski DNK u haplo grupi I2DS PH908  ima jedan Dobrović genetski dosta blizak sa Subotićima iz Vrbe kod Gacka. I uzimajući  u obzir da je riječ o istom području mislim da je tu negdje i riješenje, pa još i slava...