Порекло становништва > Црна Гора

Шекулар

<< < (134/138) > >>

Nebo:

--- Цитат: mb_predrag  Децембар 22, 2021, 04:55:39 поподне ---Здраво Небо и Видоје,
после наших дописивања наишао сам не неке материјале о “Шематизму “ Српске Православне цркве .
Јел можете да ми појасните нешто о том термину, шта се у њима и где се могу наћи ти извори о Штавици и Беранама?
Друго, занима ме како наћи црквене књиге о становништву Штавице и Берана?

--- Крај цитата ---

Предраже, шематизми наше Цркве су годишњи прегледи стања у некој епархији - попис манастира, цркава, парохија, свештенства, монаштва, броја парохијана и других сличних података битних Цркви. Неки шематизми су детаљнији, обухватају и родове (презимена) који живе у одређеном црквеном подручју, њихове крсне славе и сличне податке. Не знам да ли постоје и поименични шематизми који дају преглед по домовима и њиховим старешинама / домаћинима, мислим да не постоје.

Што се Штавица и Берана тиче, заиста не знам.

Црквене књиге за Беране најпре треба потражити у Манастиру Ђурђеви Ступови, тамо је и седиште Будимљанско-никшићке епархије. За Штавицу не знам.

mb_predrag:
Добар дан Небо,

пронашао сам “Календар са Шематизмом Краљевине Србије”  са краја 19. и почетком 20. века на сајту “Scribd” где се може скинути бесплатно у првих 30 дана.
Лично нисам пронашао неке значајне информације, али има много о тадашњим првацима који су учествовали у државном апарату.

https://www.scribd.com/document/342075016/Kalendar-sa-sematizmom-Kraljevine-Srbije-1894

Nebo:
Има свашта нешто занимљиво, погледах мало.
Занимљиви су називи за месеце у календару.

Nebo:
Вест за моје братственике:


--- Цитат: Црна Гуја  Септембар 18, 2023, 06:28:02 поподне ---Још једна новост је да су Девић из Берана (Ђурђевдан) и Јањић из Слатог код Невесиња (Аранђеловдан) формирали нову грану Y441928 испод FT461579, деле укупно четири SNP-a.

--- Крај цитата ---

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2512.msg191594;topicseen#msg191594

Nebo:
Јањићи y Слатом у Невесињском Пољу су се, према предању, око 1850. године доселили из Бјелица у Црној Гори, на позив херцеговачког Али-паше Ризванбеговића, „који их је као добре јунаке населио на своме читлуку“ (Дедијер, „Херцеговина“). Са Слата су се неколико година касније неки преселили у Зајасен, а од њих касније има исељених и у Билећи, Дабру и Мостару (Михић, „Љубиње“).

Што се тиче порекла Јањића из Бјелица, осим предања, нема никаквих других доказа за овакву тврдњу, с обзиром да у Бјелицама нема никаквог помена о овом роду и његовим исељеницима, као и што до сада није утврђено постојање ове генетике у Бјелицама. Премда, средина 19. века није тако далека прошлост да се у време кад је Дедијер скупљао податке за књигу о Херцеговини то могло тек тако измислити. Могуће је да је нека фамилија Јањића боравила у Катунској нахији привремено, одакле су се преселили у Слато.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију