Аутор Тема: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)  (Прочитано 28071 пута)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Небојша и његов син Бранислав потичу из ове породице, али не можемо баш рећи да су њени типични представници. Небојшин рођени стриц Саво Ивковић је погинуо 1945. године као четнички командант среза Бијељина, Савину ћерку Радмилу су стријељали Партизани након ослобођења Бијељине 1945, а Савин син Боро је пуким чудом преживио све то. Породица је након рата остала практично без ичега. Небојша је, пак, изабрао неки другачији пут, прикључивши се партизанима. О томе у којој мјери је то био неки искрени идеолошки мотивисан избор, а у којој прагматична одлука, можда донекле говори и овај чланак који сте цитирали.

Интересантно, хвала, Велиборе,  ови подаци дају целој причи око романа "Судија" нову, дубљу,  димензију, посебно оптуженом  и судији. Не могу да се сетим да ли у роману "Судија" постоје назнаке о четничкоm наслеђу оптуженог. Вук Драшковић је то, вероватно, знао док је писао своју репортажу, пардон, роман.

Уосталом, судија је  био главни јунак романа. Требало је имати храбрости, у то време, и одупрети се силама "тамног вилајета", поготово ако се има у виду породични профил фамилије Ивковића. А то се, као што видимо, у Бијељини, и у Тузли, и у Сарајеву - знало.

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 235
  • N2
Интересантно, хвала, Велиборе,  ови подаци дају целој причи око романа "Судија" нову, дубљу,  димензију, посебно оптуженом  и судији. Не могу да се сетим да ли у роману "Судија" постоје назнаке о четничкоm наслеђу оптуженог. Вук Драшковић је то, вероватно, знао док је писао своју репортажу, пардон, роман.

Уосталом, судија је  био главни јунак романа. Требало је имати храбрости, у то време, и одупрети се силама "тамног вилајета", поготово ако се има у виду породични профил фамилије Ивковића. А то се, као што видимо, у Бијељини, и у Тузли, и у Сарајеву - знало.

Нема сумње да се знало. Саво Ивковић је, поред тога што је и сам био активан и високо позициониран, био и један од значајнијих финансијера ЈВуО (од набавке возила, преко набавке униформи и сл), тако да је у сваком случају био шире познат, а и његова погибија 1945. године десила се у централној Босни, тако да нема сумње да се за неке шире околности знало и далеко ван Семберије. Када се реално сагледа и Небојша и Бранислав су на неки начин продукти константног израстања и напредовања ове породице, почев од Живана-Живка Ивковића, који је у периоду 1850-1870 ударио темеље породичном богатству, преко његовог сина Васе, који је са браћом заправо и постао први индустријалац у Бијељини (не рачунајући досељењене из других дијелова Аустро-Угарске) до самог Саве и његове браће, који су пред Други свјетски рат били обзиљни привредници у националним размјерама. 

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
101. Секулић, Стевањдан, Батковић, Бијељина, J2b-M241>Y21878


Секулић се уклапа у добро профилисани генетички род са простора Семберије (славе Стевањдан и Алимпијевдан). Слични хаплотипови постоје код Срба из Рашке, Браничева и Шумадије. Николић из Врановине код Новог Пазара је позитиван на J-Y32373, па вероватно читава група припада овој подграни. Узводна Y21878 пронађена је код Илира на локалитету Велике Груде, код Боке Которске. Yfull стабло: https://www.yfull.com/tree/J-Z1295/. На FTDNA постоји једно блиско поклапање, Финац Toivoniemi J-Z1295.

Више о пореклу Секулића, према подацима Велибора Лазића:

Секулић, Стевањдан, Батковић, Бијељина - Тестирани је навео да по предању Секулићи потичу из Црне Горе. Прије пар година сам исту тврдњу, али нешто прецизнију (поријекло из Брда) чуо од још једног Секулића. Том приликом сам чуо и да су Секулићи једнородни са Гајићима, Максимовићима, Радићима и можда још неким Стевањштацима из Батковића. У монографији "Семберија" Радмила Кајмаковић Секулиће не помиње, али помиње Радиће, сврставајући их у "Ериће", са поријеклом из Херцеговине. Попис из 1850/51. године помиње Секулиће, гдје као нарочит куриозитет треба истаћи то да су једна од ријетких породица код које је пописан и слуга. Попис из 1873/75. такође помиње Секулиће (Стево Секулић), указујући на везу Секулића, Радића и Божића, најсјевернијих Стевањштака из Батковића. У складу са резултатима до сада тестираних Стевањштака, припадност Секулића хаплогрупи Ј2б М241 је очекивана и дефинитивно заокружује причу која се тиче "батковљанских Стевањштака".

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2518
  • I2-BY55783>BY79593
98. Василић, Срђевдан, Чађавица Горња, Бијељина

Припада хаплогрупи R1a-Z280>CTS1211>CTS3402>Y2613>Y2608>YP6098>BY68536>BY149000>FT371439. Поседује модалан хаплотип, па има и приличан број потпуних поклапања на 23/25 маркера:

Грбић, Осредци, Грачац (Срђевдан)
Грбић, Рачић, Бихаћ (Срђевдан)
Љиљак, Горњи Жировац, Двор (Срђевдан)
Грунчић, Зрењанин (Срђевдан)
Ђукић, Батковић, Бијељина (Јовањдан)
Ковљенић, Нуглашица, Босанско Грахово (Никољдан)
Берендика, Мелина, Бања Лука (Томиндан)

Од географски блиских Мишића из Батковића и Гребића из Вршана који такође славе Срђевдан разликује се на 3, односно 4 од 25 маркера, па није вероватно да су ближе повезани у скоријој прошлости. Препорука је тестирање SNPa FT371439, или још боље тестирање путем неког од дубинских тестова (WGS или BigY-700). Велибор Лазић је проследио следеће податке о Василићима:

"Василић, Срђевдан, Чађавица Горња, Бијељина - у недостатку етнографске литературе о Чађавици (Горњој) морамо се окренути другим изворима. Уз помоћ усменог предања тестираног и домовних протокола манастира у Драгаљевцу Горњем с краја 19. вијека, било је могуће идентификовати претке Василића у попису из 1850/51. године, као Т(е)одора и Стојана Миличевића, синове Василија, рођене 1820-их, настањене у Чађавици, већ тада у два одвојена домаћинства."

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 499
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
96. Михајловић, Јовањдан, Угљевик

Припада хаплогрупи I1-Z63>Y7627, а ближе роду Миљанића и Росандића обрађеног у књизи о Херцеговцима. Има потпуно поклапање са Бабићем из истог места и Миљанићем из Миљанића код Никшића. На једном маркеру DYS643 се разликује од Новаковића из Љесковца који такође слави Јовањдан.

"За Угљевик постоји дјелимична етнографска литература, али се не односи на дио из ког потиче тестирани Михајловић. У одгонетању поријекла Михајловића значајан допринос дао је сам тестирани, наводећи породични надимак - Антић. То је омогућило да у попису из 1850/51. године у Угљевику пронађемо породицу Јована Панића, сина Станоје, са којим су у домаћинству, између осталих, син Михајло и унук, Михајлов син, Анто. У попису из 1873/75. године јавља се као носилац домаћинства Анто Михајловић, а сам тестирани зна даље своје претке рачунајући од Анте, тако да нема сумње ни да смо са успијехом "лоцирали" његове претке у попису из 1850/51. С обзиром на то да је раније тестирани Бабић из Угљевика изнио тезу да су Бабићи и Михајловићи једнородни, није нарочито изненађење да су се њихови резултати поклопили, а то, уз чињеницу да је Бабић поручио и Дантеов дубински тест, даје солидну основу за даље истраживање распрострањености Миљанића у Семберији (Новаковић) и на Мајевици (Бабић и Михајловић)." - Велибор Лазић

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 235
  • N2
Три нова тестирана из Семберије и Мајевице:

104. Којић, Никољдан, Црњелово Доње, Бијељина,
105. Илић, Јовањдан, Прибој, Лопаре,
106. Николић, Томиндан, Остојићево, Бијељина.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2518
  • I2-BY55783>BY79593
102. Секулић, Јовањдан, Велика Обарска, Бијељина

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029>YP417>YP6047>FT285270. Поседује потпуно модалан хаплотип, па има велики број наизглед блиских поклапања. Од шесторице са којима има потпуно поклапање на 23/25 маркера ниједан не слави Јовањдан, а једини који је географски близак је Арсенић из Бабица Горњих код Лукавца који слави Томиндан. На само 1 од 23/25 маркера разликује се од неколико географски блиских родова, од којих Јовањдан слави само Новаковић из Богутовог Села код Угљевика, док остала четворица славе Стевањдан. Један од њих је и Нешковић који је такође из Велике Обарске, а поред њега ту су и Цвијановић из Лукавца Горњег, Мартић из Лендића код Грачанице и Ђукић из Црнче код Дервенте. Од слављеника Јовањдана вреди можда поменути још и Сировицу и Кашића из Житнића код Дрниша, од којих се такође разликује на само 1 од 23 маркера. Препорука за даље тестирање је дубински тест (WGS или BigY-700). Велибор Лазић је проследио следеће податке о Секулићима:

"Секулић, Јовањдан, Велика Обарска, Бијељина - Тестирани је навео да Секулићи потичу од Бандића из Старе Херцеговине, те да су презиме, изгледа, донијели из старе постојбине. Радмила Кајмаковић их у монографији "Семберија" наводи у релативно великој групи породица са непознатим поријеклом. У пописима који се односе на Велику Обарску Секулиће срећемо први пут 1873/75, када је као власник куће пописан Стево Секулић. Међутим, у попису из 1850/51. године Секулића у Обарској нема. Ипак, битно је примјетити да је у оквиру Батковића пописано једно домаћинство Секулића, чија је глава управо Стево. Породице које су пооисане непосредно уз Секулиће насељавају данас Малу Обарску. С обзиром на то да Секулићи насељавају дио Велике Обарске у релативној близину Мале Обарске, не треба искључити могућност да управо ови Секулићи, пописани 1850/51. године у оквиру Батковића, представљају претке тестираног, чиме би донекле било потврђена и релативна старост самог презимена."

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
100. Стевановић, Јовањдан, Прибој, Лопаре, E-V13>Z5018>S2979>L241>Y142744

Припада истом генетичком роду као и следећа тројица тестираних, од чијих хаплотипова се разликује на по једном маркеру:
- Михајловић, Јовањдан, Доња Чађавица/Бијељина
- Радовановић, Лазарева Субота, Лесковац/Кнић
- Станојевић, Лазарева Субота, Лесковац/Кнић
За овај род су карактеристичне снижена вредност маркера DYS449=32 и повишена вредност маркера DYS549=13.

Тестирани је навео да Стевановићи по предању потичу из Црне Горе, а да им је породични надимак био Кнежевићи.

Велибор Лазић је прикупио следеће податке о Стевановићима:

У монографији "Мајевица" Миленко С. Филиповић наводи сљедеће: "Неџад Хаџидедић записао је да су Стевановићи II (5 домова) и Панићи (7 домова) један род (Јовањдан). Илија Стевановић (63 године у 1967) казује да је у Прибоју био и његов пети предак Никола и да је њега уморила куга. Стевановићи и Пантићи се не узимају." Поред наведеног сам тестирани ми је пренио информацију да су Стевановићи имали породични надимак Кнежевићи. Када се све наведено доведе у везу са пописом из 1850/51. године, долазимо до интересантних сазнања. Најприје, у кући бр. 1. у Прибоју пописан је Стеван Николић, син Николе, рођен 1805, са синовима Илијом и Милованом. У првој кући пописиване су углавном старјешине села, односно сеоски кнежеви. Овдје се то не наводи изричито, али доводећи у везу породични надимак Кнежевић и пописивање у првој кући, можемо претпоставити да Стеван јесте био сеоски кнез. Даље, Никола, отац Стеванов се сасвим уклапа у казивање Илије Стевановића из 1967. Вјероватно је преминуо у епидемији 1815/16. Његов син је Стеван, Стеванов Илија, а казивач Илија из 1967. је вјероватно унук овог првог Илије, односно пета генерација од Николе. Шта више, у кући број 5. налазимо Пану Ристића, сина Ристе, рођеног 1802. Управо овај Пано је вјероватни предак Панића, што би значило да су Ристо и Никола вјероватно браћа. Један лијеп примјер поклапања предања, писаних исторојских извора и етнографске литературе.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
94. Солаковић, Стевањдан, Модран, Бијељина

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има више блиских, али ниједно потпуно поклапање, која због малог броја упоредивих маркера и распршености географског порекла и крсних слава тестираних не морају имати филогенетички значај. Препорука је да се уради неки од дубинских тестова (WGS или Big Y) како би се утврдила нижа подграна испод PH908 којој припадају Солаковићи.

Тестирани је оставио податак о пореклу из Херцеговине. Велибор Лазић је проследио следеће податке о Солаковићима:

"У монографији "Семберија" Радмила Кајмаковић као крсну славу Солаковића из Модрана наводи Никољдан, а саме Солаковиће наводи у дијелу у ком говори о породицама непознатог поријекла. Сам тестирани нема никаквих сазнања о томе да је крсна слава икада мијењана, док и најстарији доступни писнаи извори - домовни протоколи из Јање, с краја 19. вијека, потврђују да је слава Солаковића Свети Стефан, тако да податак из монографије "Семберија" можемо сматрати грешком. Солаковиће, са истим презименом, биљежи и попис из 1850/51. године, што их сврстава у мали проценат (до 20%) оних Сембераца који су исто презиме носили и прије 170 година. Поред наведеног, битно је поменути и предање које преноси тестирани о заједничком поријеклу са Солаковићима из Балатуна (није тестиран нико од њих). Солаковићи су, заиста, потврђени и у Балатуну у попису из 1850/51, па би било интересантно у будућности потврдити и ову везу. Свакако би било занимљиво провјерити и да ли постоји нека генетска веза између неких од породица из села јужно од Бијељине, које славе Светог Стефана, какви су Малетићи из Којчиновца и Стјепановићи из Чардачина, за шта нам тестирање Солаковића даје солидну подлогу."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
95. Чолаковић, Лазарева Субота, Бијељина

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Бијелића-Матаружана који славе Лазареву Суботу. Нема потпуних поклапања у оквиру овог рода, а најмање разлика на маркерима (две разлике, на маркерима DYS390 и DYS635) има са једним нејавним резултатом из околине Нове Вароши. Следећи најближи му је Ракић из Батковића код Бијељине са којим се разликује на три маркера (DYS390, DYS439 и DYS635), али је ова веза због географске близине значајнија. Препорука је да тестирани уради неки од дубинских тестова (WGS или Big Y) како би се утврдила нижа подграна овог рода. Род Бијелића-Матаружана је детаљно обрађен у књизи "Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине".

Тестирани је навео да им је старије презиме било Лаковић, а да по предању потичу од Дрекаловића из Куча, што је генетички тест оборио јер Дрекаловићи припадају другој хаплогрупи. Велибор Лазић је проследио следеће податке о Чолаковићима:

"На жалост не постоји етнографска литература која се бави самом Бијељином. На тај начин смо ускраћени за конкретније податке о тестираним Семберцима који немају, или не знају за неку везу са околним селима. Породица Чолаковић је једна од таквих, јер немају предање о поријеклу из неког од околних села. Одређени извори њихово поријекло везују за источну Херцеговину, без конкретније одреднице. Тестирани није могао да ми да податак о крсној слави, јер је она, да тако кажем, изгубљена у комунизму, али домовни протоколи храма Светог Ђорђа из 1890-их потврђују да је крсна слава Чолаковића Лазаревдан. Чолаковићи се јављају већ у попису из 1850/51, гдје се помиње Мићо Перић, син Петра, са синовима Јованом - Јоцом и Петром - Пером. Премда је Мићо стар 50ак година у вријеме пописа код њега није уписано занимање, али је наведено да је његов старији син Јован кројач. Ово донекле упућује и на поријекло самог презимена. Наиме, ово је можда и једина кућа у Бијељини, па и шире, у којој занатлија није сам домаћин, него неко од млађих укућана. То би могло упућивати на одређени недостатак (мада су тјелесни недостаци уписивани у напомени) код Миће (чолак - без руке, сакат у руку), па можда управо отуд долази Јованово и Петрово презиме. У поменутом попису домаћинство будућих Чолаковића налази се у махали Галац, на тадашњем југоистоку града. Већ у катастарском попису из 1873/75. године имамо два домаћинства Чолаковића. Млађи Перо је остао у Галцу, док је Јован - Јоцо Чолаковић прешао у Јањицу, у то вријеме центар збивања и привредне активности што се тиче српске заједнице у Бијељини. У том се попису први пут помиње и презиме Чолаковић, као такво. Браћа Чолаковићи су већ тада међу најбогатијим људима у Бијељини и власници су бројних некретнина у неколико градских махала. Тестирани Чолаковић долази из гране Јоце Чолаковића, док је из гране Пере Чолаковића потекао Родољуб Чолаковић истакнути политичар. Данас се ова породица углавном помиње по њему, мада он и није баш типичан представник предратних Чолаковића. Довољно је рећи само то да је његов отац био хаџија, велики прегалац и борац за интересе СПЦ у Бијељини, те да је и њему обезбиједио практично најбоље доступно школовање, покушавајући да га усмјери у правцу чувања и ширења породичног иметка, али се, ето, десио неки преокрет. Родољуб Чолаковић је своје куће у Бијељини (Ул. Галац) и Београду (Ул. Теодора Драјзера) зајвештао као легате."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
103. Зеленовић, Игњатијевдан, Ченгић, Бијељина

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Малешеваца, препознатљивих по слави Игњатијевдан. Најближе поклапање на 20 упоредивих маркера има са Алексићем из Видна код Никшића (једна разлика на DYS389II), док су му следећи најближи Витомир из Соколовића код Сокоца (разлика на два маркера, DYS389II и DYS635) и Тегарић из Горице код Требиња (два маркера разлике, DYS389II и DYS481), обојица на упоредивих 23 маркера. Препорука је да тестирани уради неки од дубинских тестова (WGS или Big Y) како би се утврдила нижа подграна овог рода. Род Малешеваца је детаљно обрађен у књизи "Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине".

Велибор Лазић је навео следеће податке о Зеленовићима:

"Ченгић, како је и раније помињано, није обрађен у етнографској литератури. На жалост, ни сам тестирани није оставио неке конкретније податке, који би указивали на даље поријекло. У недостатку и једног и другог, релативно тешко је било пронаћи нешто конкретније и у доступним писаним изворима. У попису из 1850/51. године у Ченгићу нема презимена Зеленовић, нити имена Зелен. Наравно, Зелен је могао бити и само надимак за плавокосог човјека, па не можемо искључити могућност да се међу пописанима крије предак Зеленовића. У попису из 1873/75. године, на жалост, у дијелу који је преведен, немамо Ченгић, али је занимљиво примјетити да се презиме Зеленовић јавља у неколико села јужне Семберије (Пухаре-Пучиле, Којчиновац, Глоговац) и мајевичког побрђа (Угљевик, Богутово Село). Податак који би могао бити од нарочитог значаја је тај да Зеленовићи из Пучила славе Игњатијевдан, дакле исту ријетку славу као и Зеленовићи из Ченгића. За сада није могуће конкретније се изјашњавати о евентуалној повезаности ових породица. Будућа тестирања и преводи других извора из 19. вијека ће можда понудити одговор и на то питање."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
104. Којић, Никољдан, Црњелово Доње/Бијељина, I2-Y3120

Тестирани је навео предање по коме су пореклом из Фоче, по неким усменим изворима из села Филиповићи. Предање о пореклу из Фоче се може пронаћи и у етнографској литератури.
У селу Филиповићи које помиње тестирани 1991. године је пописано свега шест српских становника: петоро из фамилије Бурило која слави Ђурђевдан и један Ђурђевић. У Засеоку Цапе раније су живели и Вуковићи - Пивљани, који славе Аранђеловдан, али их на поменутом попису тамо више није било. Нема дакле назнака да би нека од породица које су до недавно живеле у Филиповићима  могле бити у вези са Којићима.

Велибор Лазић је допунио сазнања о Којићима на основу османских дефтера:
Цитат
Претка тестираног Којића проналазимо пописаног већ у османском попису из 1850/51. године, гдје налазимо и потврду још једног породичног предања - да Јеремићи и Мирковићи такође потичу од Којића. Већ у попису из 1873/75. ове двије гране породице носе нова презимена, која носе и данас. Чињеница да су већ 1850/51. године Којићи имали четири домаћинства у Црњелову (тада пописаном као јединствено село) свакако говори у прилог релативно раном досељењу, вјероватно у другој половини 18. вијека.

Што се генетике тиче, хаплотип тестираног Којића карактеришу три веома ретке повишене вредности DYS385a=16, DYS385b=17 и DYS570=21. Од свих припадника хаплогрупе I2-Y3120 у табели Српског ДНК пројекта, маркер DYS385=16-17 поседује једино Којић. Поред поменутих ретких маркера, код хаплотипа Којића се уочавају и нешто ређе вредности DYS19=17 и DYS389II=30. Због изражених специфичности овај резултат нема посебно блиских у табели СДНКП.
Нека блага сличност се уочава у односу на хаплотипове тестираних из рода који чини група крајишких породица које претежно славе Никољдан, а у којој су Паројчић, Пепић, Лабус, Гаћеша (FTDNA), Јапунџић и Стокић (FTDNA). Дубинским тестом је утврђено да овај род припада грани I2-Y3120>Z17855>...>A20030>Y135654. Код хаплотипа овог рода се такође уочавају повишене вредности на маркеру DYS385, које су додуше нешто ниже, DYS385=15-16. Подударање постоји и на маркерима DYS19=17 и DYS389II=30. Но, мора се ипак рећи да ова делимична назнака сличности не може водити ка закључку да Којић припада поменутом генетичком роду. Срећна околност је да је крајишки род СНП профилисан, па би Којић могао проверити да ли им припада, било дубинским тестом, било испитивањем СНП маркера.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #312 послато: Април 06, 2024, 12:11:55 пре подне »
105. Илић, Јовањдан, Прибој, Лопаре, E-V13>Z5018>S2979>L241>Y142744

Са претходно тестираним Стевановићем из истог места има потпуно поклапање хаплотипова:

100. Стевановић, Јовањдан, Прибој, Лопаре, E-V13>Z5018>S2979>L241>Y142744

Припада истом генетичком роду као и следећа тројица тестираних, од чијих хаплотипова се разликује на по једном маркеру:
- Михајловић, Јовањдан, Доња Чађавица/Бијељина
- Радовановић, Лазарева Субота, Лесковац/Кнић
- Станојевић, Лазарева Субота, Лесковац/Кнић
За овај род су карактеристичне снижена вредност маркера DYS449=32 и повишена вредност маркера DYS549=13.

Тестирани је навео да Стевановићи по предању потичу из Црне Горе, а да им је породични надимак био Кнежевићи.

Велибор Лазић је прикупио следеће податке о Стевановићима:

У монографији "Мајевица" Миленко С. Филиповић наводи сљедеће: "Неџад Хаџидедић записао је да су Стевановићи II (5 домова) и Панићи (7 домова) један род (Јовањдан). Илија Стевановић (63 године у 1967) казује да је у Прибоју био и његов пети предак Никола и да је њега уморила куга. Стевановићи и Пантићи се не узимају." Поред наведеног сам тестирани ми је пренио информацију да су Стевановићи имали породични надимак Кнежевићи. Када се све наведено доведе у везу са пописом из 1850/51. године, долазимо до интересантних сазнања. Најприје, у кући бр. 1. у Прибоју пописан је Стеван Николић, син Николе, рођен 1805, са синовима Илијом и Милованом. У првој кући пописиване су углавном старјешине села, односно сеоски кнежеви. Овдје се то не наводи изричито, али доводећи у везу породични надимак Кнежевић и пописивање у првој кући, можемо претпоставити да Стеван јесте био сеоски кнез. Даље, Никола, отац Стеванов се сасвим уклапа у казивање Илије Стевановића из 1967. Вјероватно је преминуо у епидемији 1815/16. Његов син је Стеван, Стеванов Илија, а казивач Илија из 1967. је вјероватно унук овог првог Илије, односно пета генерација од Николе. Шта више, у кући број 5. налазимо Пану Ристића, сина Ристе, рођеног 1802. Управо овај Пано је вјероватни предак Панића, што би значило да су Ристо и Никола вјероватно браћа. Један лијеп примјер поклапања предања, писаних исторојских извора и етнографске литературе.

Велибор Лазић наводи следеће о Илићима:

Миленко С. Филиповић у монографији "Мајевица" Илиће, упркос великој бројности (12 домова) сврстава међу породице непознатог/неипситаног поријекла, не наводећи ни крсну славу. Сам тестирани је дао веома разрађено предање о досељењу, према ком се доселила Дока (по његовој претпоставци хипокоризам од имена Евдокија), удовица, са два сина Илијом (од ког су Илићи) и Риком (од ког су Рикићи). Ово предање потврђује попис из 1850/51. године, у ком су пописане куће Илије и Рике Докића. Тестирани такође преноси и предање о томе да је истовремено са Доком, или нешто касније, у Прибој доселио и Митар, који би могао бити Докин дјевер, од ког такође потиче пар данашњих породица у Прибоју. Интересантан је податак који наводи тестирани, а тиче се локалног хидронима - Малевачки поток. Пошто назив потока није могуће повезати ни са једном познатом породицом из тог краја, он се пита имају ли његови преци неке везе са родом Малеваца из околине Кичева у Сјеверној Македонији, о ком је читао у некој етнографској литератури.

Овде бих само додао да је тестирани у упитнику навео да је презиме те удовице и њених унука било Плавшић, те да су се доселили из Херцеговине.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #313 послато: Април 09, 2024, 10:15:45 пре подне »
106. Николић, Томиндан, Остојићево, Бијељина

Припада хаплогрупи I2-PH908. Карактеристичне вредности маркера су му DYS449=30, DYS570=19, DYS481=29, DYS533=12 и DYS635=21. Нема посебно блиских хаплотипова у табели Српског ДНК пројекта, што и не треба да чуди с обзиром да му и карактеристичне вредности (осим DYS481 и DYS635) не одударају превише од модалних за PH908, па се не може увидети нека смисленија веза. Препорука је да се уради неки од дубинских тестова генома (WGS или Big Y) како би се утврдило којој нижој подграни испод PH908 Николић припада.

Тестирани је оставио податак да се први досељени предак у Семберију звао Теодор Бјелановић и да је дошао од Чакора, као и да родбине са истим презименом има у Хан Пијеску. Велибор Лазић је оставио следеће податке о пореклу Николића:

"У монографији "Семберија" Радмила Кајмаковић у погледу Николића даје податак који је веома тешко разумљив и још теже употребљив. Реченица у којој их помиње гласи: "После њих су насељени Петковићи (Ђурђевдан) из Батковића, од три брата Гаје, Млађена и Петка су Гајићи, Млађеновићи и Петковићи, Николићи (Томиндан), Матковићи (Аранђеловдан) из Којчиновца су..." Дакле, тешко је разлучити да ли је намјера била да се каже да су Николићи као и Матковићи у Остојићево дошли из Којчиновца, или су Николићи, по њој, наслоњени на групу породица која је дошла из Батковића. На сву срећу, управо је тестирани Николић писац једне од најбољих монографија неког од семберских села "Остојићево (Свињаревац)" у ком говори и о поријеклу своје породице, наводећи сљедеће: "Николићи и Андрићи су раније били Бјелановићи, чији преци су доселили из Чађавице код Хан Пијеска, гдје и данас живи неколико породица. У Чађавицу су доселили из Црне Горе, односно Херцеговине. Синови Тодора Бјелановића, Андрија и Никола, рођени почетком 19. вијека су родоначелници Николића и Андрића. Од Николе су данашњи Николићи, а од Андрије Андрићи. Насељавају Пањик, а славе крсну славу Св. Тому Апостола." Ове податке потврђују и писани извори, бар када је у питању дио након досељења у тадашњи Свињаревац, па тако у попису из 1850/51. године срећемо Андрију Бјелановића и Николу Бјелановића, синове Бјелана, при чему је Бјелан вјероватно надимак у том моменту већ покојног Тодора Бјелановића."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 235
  • N2
Идемо даље са тестирањем Сембераца и Мајевичана, који и доминирају у овој тури:

107. Јовановић, Ђурђевдан, Доња Трнова, Угљевик,
108. Лукић, Јовањдан, Прибој, Лопаре,
109.Чутурић, Јовањдан, Угљевик
110. Јевтић, Михољдан, Магнојевић Доњи, Бијељина,
111. Јовић, Никољдан, Доња Трнова, Угљевик,
112. Мићић, Ђурђевдан, Градац, Бијељина.

Напомињем да су Чутурићи данас насељени у Угљевичкој Обријежи, али таквог мјеста није било у аустроугарским пописима из 1895. и 1910, него само Угљевик, па се тога овдје и држимо. Код Мићића је ситуација нешто другачија, јер се мјесто данас званично зове Градац-Ступањ.

И док Доња Трнова захваљујући напорима младог сарадника пројекта, Николића, учвршћује водеће мјесто по броју тестираних када су мајевичка села у питању, имамо првог тестираног из села Магнојевић Доњи, као и првог тестираног у оквиру овог пројекта када је у питању Градац-Ступањ (у некој од ранијих акција тестиран је Танацковић из овог села), оба захваљујући младом колеги Јекичићу. И овом приликом морам похвалити ова два младића и надам се да њихов пуни допринос пројекту тек слиједи.
« Последња измена: Април 16, 2024, 10:46:54 поподне ВелиборЛазић13 »