Аутор Тема: YFull  (Прочитано 35432 пута)

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: YFull
« Одговор #120 послато: Април 21, 2022, 11:05:04 поподне »
А одакле је деда и какво је његово даље порекло?

Деда је из села Средњи Бучумет, општина Медвеђа, досељени око 1880. из села Вучи Дел на планини Руј, мало изнад Звоначке Бање, на граници са Бугарском. Он ми је причао да су они ту дошли негде са Скопске Црне Горе под притиском надолазећих Албанаца, негде крајем XVIII почетком XIX века, али за то нисам нашао потврду, ни у литератури ни у аутосомалним поклапањима.
На FTDNA му је BigY поклапање Бугарин из Трјавне, а има их још тројица из села око Трјавне са сличним хаплотипом, али нису радили BigY. У питању је врло специфичан хаплотип, тако да су и они вероватно нека подграна испод E-BY174450.

Иначе, људе из нашег села су звали Шопови, иако деда није имао појма шта им то значи.
« Последња измена: Април 21, 2022, 11:12:01 поподне НикПав »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: YFull
« Одговор #121 послато: Април 21, 2022, 11:18:31 поподне »
YFULL је деду по мајци сврстао у подграну E-Y173089 formed 3200 ybp, TMRCA 950 ybp. Пошто је сам у подграни, а добио је TMRCA, претпостављам да неко није платио а резултати су остали. Врло мало припадника E-BY174450 и низводних подграна и на FTDNA и на YFULL.

 Кластер твоје ујчевине није малобројан. Има прилично разноврсности до раног средњег вијека или позне антике. Овај што је био на YFull-у је или Бугарин Грозев с којим чини грану на FTDNA, или неко трећи, вјероватно Бугарин. Мислим да је била бугарска застава ту. Углавном исте SNP-ове дијеле, TMRCA 950 г, на FTDNA је и Бугарин Чанков са југа Бугарске. Са њим не дијеле 4 SNP-а, дакле он је око раног средњег вијека удаљен.

 По маркерима овој грани сигурно припадају и Бугарин Узунов који је само радио SNP Pack, те Румун Корнеа. Док је са Грозевим само 9/111, са Узуновом и Корнеом је чак 8/37 тако да су они сигурно даљи. Осим њих у анонимним студијама, три Бугарина из Карачанак студије (Пловдив, Разград, Монтана), један Румун из Влашке, затим три Грка из Македоније, Македонац.. Ова грана је очито везана примарно за Бугаре и Влахе/Румуне, вјероватно и ови Грци спадају у тај контекст. Чини се да спада међу најчешће V13 кластере код Бугара.

и какво је његово даље порекло?

 Бугарско (прије) или влашко. ;)
« Последња измена: Април 21, 2022, 11:32:15 поподне Zor »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: YFull
« Одговор #122 послато: Април 21, 2022, 11:23:37 поподне »
Кластер твоје ујчевине није малобројан. Има прилично разноврсности до раног средњег вијека или позне антике. Овај што је био на YFull-у је или Бугарин Грозев с којим чини грану на YFull-у, или неко трећи, вјероватно Бугарин. Мислим да је била бугарска застава ту. Углавном исте SNP-ове дијеле, TMRCA 950 г, на FTDNA је и Бугарин Чанков са југа Бугарске. Са њим не дијеле 4 SNP-а, дакле он је око раног средњег вијека удаљен.

 По маркерима овој грани сигурно припадају и Бугарин Узунов који је само радио SNP Pack, те Румун Корнеа. Док је са Грозевим само 9/111, са Узуновом и Корнеом је чак 8/37 тако да су они сигурно даљи. Осим њих у анонимним студијама, три Бугарина из Карачанак студије (Пловдив, Разград, Монтана), један Румун из Влашке, затим три Грка из Македоније, Македонац.. Ова грана је очито везана примарно за Бугаре и Влахе/Румуне, вјероватно и ови Грци спадају у тај контекст. Чини се да спада међу најчешће V13 кластере код Бугара.

 Бугарско или влашко. ;)

И ја мислим да је то био Грозев на YFULL. Деда и има нека аутосомална поклапања око Трјавне и Централног Балкана. Остаје питање одкуде су дошли и куд су пошли. Оно што ми је занимљиво је потпуно одсуство осећаја о ичему бугарском код деде, за разлику од бабе.
« Последња измена: Април 21, 2022, 11:27:28 поподне НикПав »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: YFull
« Одговор #123 послато: Април 22, 2022, 12:08:10 пре подне »
И ја мислим да је то био Грозев на YFULL. Деда и има нека аутосомална поклапања око Трјавне и Централног Балкана. Остаје питање одкуде су дошли и куд су пошли. Оно што ми је занимљиво је потпуно одсуство осећаја о ичему бугарском код деде, за разлику од бабе.

 И ова веза са Грозевим није тако блиска, средњи вијек. Занимљива је ова грана. Чини се да су дефинитивно по маркерима најудаљенији (немају двије мутације које остали имају) припадници ове гране анонимни Румун RO93 из Каларашија и анонимни Грк из Македоније. Код Бугара се јавља свуда посебно у централно-јужном дијелу. Могуће и да није ова грана нешто везана за Влахе/Румуне (јер сам мислио да је прешла са Власима Дунав као многе), Бугари су држали дуго и већи дио Румуније, посебно Влашку. Можда је ова грана асимилована рано од Бугара ту мало сјеверно од Дунава одакле је овај Румун.

 Осим ако Румун и Грк не формирају неку грану, па би Румун био онда јужнијег поријекла. Могуће да су ови око 1400-1500 г. Чанков је око 1300, и он је нешто дивергентан по маркерима.
« Последња измена: Април 22, 2022, 12:09:45 пре подне Zor »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: YFull
« Одговор #124 послато: Април 22, 2022, 12:32:59 пре подне »
И ова веза са Грозевим није тако блиска, средњи вијек. Занимљива је ова грана. Чини се да су дефинитивно по маркерима најудаљенији (немају двије мутације које остали имају) припадници ове гране анонимни Румун RO93 из Каларашија и анонимни Грк из Македоније. Код Бугара се јавља свуда посебно у централно-јужном дијелу. Могуће и да није ова грана нешто везана за Влахе/Румуне (јер сам мислио да је прешла са Власима Дунав као многе), Бугари су држали дуго и већи дио Румуније, посебно Влашку. Можда је ова грана асимилована рано од Бугара ту мало сјеверно од Дунава одакле је овај Румун.

 Осим ако Румун и Грк не формирају неку грану, па би Румун био онда јужнијег поријекла. Могуће да су ови око 1400-1500 г. Чанков је око 1300, и он је нешто дивергентан по маркерима.

Јасно је да везе нису скорашње, али мајчина страна ми отвара много питања, гледајући дедину подграну, али и аутосомална поклапања.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: YFull
« Одговор #125 послато: Април 22, 2022, 01:19:49 пре подне »
Јасно је да везе нису скорашње, али мајчина страна ми отвара много питања, гледајући дедину подграну, али и аутосомална поклапања.

 Изгледа да би могла бити тачна ова прича о Скопској Црној Гори.

 Македонац је такођер близу.

13   23   14   10   17-18   13   14   11   30   16   14   21   11   15   10   23

 Ово је анонимно истраживање Македоније на 17 маркера. Jakovski Z., Nikolova K., Jankova-Ajanovska R., Marjanovic D., Pojskic N. and Janeska B. (2011), 'Genetic data for 17 Y-chromosomal STR loci in Macedonians in the Republic of Macedonia.', Forensic Sci Int Genet 5(4):e108-11   

 Нису доступни хаплотипови мислим, али сам вадио неке преко YHRD јер и ја имам ту рођака из средњег вијека.

 Твој деда на ових 17 маркера има 3 разлике са Грозевим, исто 3 са овим Македонцем. Али обзиром да једино ово троје од свих припадника ове гране има повишен 458=16 то је добра индикација да овај Македонац спада у E-FT61303 а и врло могуће да је ближи од Грозева.                                                                                                                         

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: YFull
« Одговор #126 послато: Април 22, 2022, 01:33:56 пре подне »
Изгледа да би могла бити тачна ова прича о Скопској Црној Гори.

 Македонац је такођер близу.

13   23   14   10   17-18   13   14   11   30   16   14   21   11   15   10   23

 Ово је анонимно истраживање Македоније на 17 маркера. Jakovski Z., Nikolova K., Jankova-Ajanovska R., Marjanovic D., Pojskic N. and Janeska B. (2011), 'Genetic data for 17 Y-chromosomal STR loci in Macedonians in the Republic of Macedonia.', Forensic Sci Int Genet 5(4):e108-11   

 Нису доступни хаплотипови мислим, али сам вадио неке преко YHRD јер и ја имам ту рођака из средњег вијека.

 Твој деда на ових 17 маркера има 3 разлике са Грозевим, исто 3 са овим Македонцем. Али обзиром да једино ово троје од свих припадника ове гране има повишен 458=16 то је добра индикација да овај Македонац спада у E-FT61303 а и врло могуће да је ближи од Грозева.

Проблем са тим делом је порекло дедине мајке око Гњилана или Каменице, он добија разноразне (Србе, Албанце) за аутосомална поклапања из те зоне. Зато не могу да разлучим, има ли та прича о Скопској ЦГ упориште, мада ови људи делују блискије, до 50cm.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: YFull
« Одговор #127 послато: Април 23, 2022, 10:09:06 пре подне »
Проблем са тим делом је порекло дедине мајке око Гњилана или Каменице, он добија разноразне (Србе, Албанце) за аутосомална поклапања из те зоне. Зато не могу да разлучим, има ли та прича о Скопској ЦГ упориште, мада ови људи делују блискије, до 50cm.

Предухитрио си ме - и дао одговор на питање одакле је дедина мајка. Можда је њен утицај  или утицај њене фамилије на његов национални осећај био пресудан.

А што се тиче Шоплука - многи су се осећали Србима. Мислим на оне који су били ближи српском окружењу.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: YFull
« Одговор #128 послато: Април 27, 2022, 11:34:31 поподне »
Предухитрио си ме - и дао одговор на питање одакле је дедина мајка. Можда је њен утицај  или утицај њене фамилије на његов национални осећај био пресудан.

А што се тиче Шоплука - многи су се осећали Србима. Мислим на оне који су били ближи српском окружењу.

По анкети коју сам својевремено урадио међу Цветковићима, најчешћи одговор је био можда смо Срби, можда Бугари, а можда и Шиптари. Цела фамилија је у великом збуну  ;D Породично не признајемо Македонце као засебан ентитет. Фамилија мајчине бабе је још чуднија по том питању, њен национални осећај не иде даље од Мелну, она је Мелничанка. Већ постоје неки источни R1b-BY611 из Бублицу, пореклом из Мелну, не бих био изненађен да и њена страна испадне нека лева хаплогрупа.
« Последња измена: Април 27, 2022, 11:42:55 поподне НикПав »

Ван мреже ak

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: YFull
« Одговор #129 послато: Мај 06, 2022, 08:43:57 пре подне »
Pozdrav svima,

Ne znam da li je pravo mjesto, ali haj negdje da napisem (takodjer izvinjavam se ako je tema duplikat)... idemo.

Par crtica, pa ako imate neke info, misljenje itd, bujrum

Dakle, ova "situacija" u UA/RU, da li ima nekih posljedica po stvar koja se nas (raju koja se amaterski ili profesionalno bavi DNK analizama i sl.) tice, a to je maltene sto je "ruski gas" yfull je u principu ruski yfull...

Da li ima neki source code ili slicno, da se ovi svi podaci daju na opstu dobrobit

Koliko utice trenutno na stanje kod slanja podataka itd, de li se ista osjetili ili ide kako je islo i do sada


U svakom slucaju, i bez ove "situacije" nije dobro biti pod svojevrsnim monopolom (osim ako si ti taj monopolista :D)

LP

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: YFull
« Одговор #130 послато: Мај 17, 2022, 05:27:22 поподне »
YFull тестиране са Крима објављује са украјинском заставом, поштује и Резолуцију 1244.

Нова верзија стабла YTree v10.03.00.

Нових 57 археогенетских узорака на https://www.yfull.com/ancient/ означених са ERS9945...
C 2, E 11 ( E-V13 9), G 5, I1 7 ( I1-A11380 1), I2 2 ( I2-Y3120 1), J2 4 ( J2-M102 3), Q 4, R1a 14, R1b-P312 2, R1b-U106 1, N 4.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: YFull
« Одговор #131 послато: Мај 22, 2022, 06:54:16 пре подне »
Коначно ће доћи до цепања E-BY4573 на YFULL, што се давно десило на ФТДНА, са појавом Грка са Пелопонеза. Са овим узорком Авара из VIII века, јасно је да је TMRCA од 1100 година неодржив, видећемо колико ће бити са следећим освежавањем стабла. Нажалост, особа која је са Бугарином у групи и даље изиграва будалу и неће да каже одакле је, шаље спамове као одговор, очигледно му се не свиђа друштво. Знамо шта није, наш, Албанац и Бугарин.



 
« Последња измена: Мај 22, 2022, 06:56:17 пре подне НикПав »

Ван мреже vasil

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
  • PH908>FT16449>Y151633
Одг: YFull
« Одговор #132 послато: Мај 22, 2022, 10:57:22 пре подне »
Коначно ће доћи до цепања E-BY4573 на YFULL, што се давно десило на ФТДНА, са појавом Грка са Пелопонеза. Са овим узорком Авара из VIII века, јасно је да је TMRCA од 1100 година неодржив, видећемо колико ће бити са следећим освежавањем стабла. Нажалост, особа која је са Бугарином у групи и даље изиграва будалу и неће да каже одакле је, шаље спамове као одговор, очигледно му се не свиђа друштво. Знамо шта није, наш, Албанац и Бугарин.



YF05703 е кит 364883, това е майчиния род на Чавдар Дилов от село Сталийска махала, община Лом като в Ломско е имало голямо заселване на Торлаци което на въпросния не му харесва. Не ти препоръчвам да му пишеш ние с него се изпокарахме даже някои може да са забелязали че Българския форум го няма като според Дилов бил изтрит заради моите "Сърбомански дрисни", аз вече не съм и член на групата във ФТДНА понеже има един Явор Ангелов който само ми прави забележки и ми трие постовете изобщо там от цялата група само Мира не е ненормална така че ако някой има питания по-добре се обръщайте към нея.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: YFull
« Одговор #133 послато: Мај 23, 2022, 12:37:37 пре подне »
YF05703 е кит 364883, това е майчиния род на Чавдар Дилов от село Сталийска махала, община Лом като в Ломско е имало голямо заселване на Торлаци което на въпросния не му харесва. Не ти препоръчвам да му пишеш ние с него се изпокарахме даже някои може да са забелязали че Българския форум го няма като според Дилов бил изтрит заради моите "Сърбомански дрисни", аз вече не съм и член на групата във ФТДНА понеже има един Явор Ангелов който само ми прави забележки и ми трие постовете изобщо там от цялата група само Мира не е ненормална така че ако някой има питания по-добре се обръщайте към нея.

Знам Васил, већ смо му писали, пре скоро две године, рекли су да смо за њих избеглице из Скандинавије  :D

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: YFull
« Одговор #134 послато: Мај 23, 2022, 03:56:49 поподне »
Нажалост, особа која је са Бугарином у групи и даље изиграва будалу и неће да каже одакле је, шаље спамове као одговор, очигледно му се не свиђа друштво. Знамо шта није, наш, Албанац и Бугарин.

Открили смо ко је нови тестирани, Румун са презименом Прибак (Pribac).

Ван мреже vasil

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
  • PH908>FT16449>Y151633
Одг: YFull
« Одговор #135 послато: Мај 23, 2022, 09:01:11 поподне »
Знам Васил, већ смо му писали, пре скоро две године, рекли су да смо за њих избеглице из Скандинавије  :D

Проблема е че той е от полските села а там Торлак означава Скот/Получовек и за него е неприемливо да има каквото и да било общо с тях а в Ломско е имало огромно заселване на Торлаци и говора е бил някакъв креол между Торлашкия и стария говор който е продължил да се говори малко на изток към Белослатинско, тези неща се знаят просто на него не му харесват.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: YFull
« Одговор #136 послато: Јун 23, 2022, 05:59:26 пре подне »
Не знам да ли је већ помињано на форуму, али ја сам управо сазнао за ову страницу на YFull, где су побројани сви аргеогенетски узорци на стаблу:

https://www.yfull.com/ancient/

Такође, ово је врло корисна и информативна мапа:

https://umap.openstreetmap.fr/en/map/ancient-human-dna_41837#11/44.6835/22.0537
Постоји и списак научних радова и база података коришћених у прављењу стабала YFull-а https://www.yfull.com/paper/list/ .
На пример :
https://www.yfull.com/samples-from-paper/1/
https://www.yfull.com/samples-from-paper/20/
https://www.yfull.com/samples-from-paper/570/

Помоћу https://www.yfull.com/paper/search/ може се пронаћи из ког рада потиче појединачни узорак.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: YFull
« Одговор #137 послато: Јул 05, 2022, 12:26:35 пре подне »
Са новим освежавањем стабла, процена за E-BY4573 је отишла још дубље у прошлост:



Нажалост, YFULL није успео да издвоји Савића и мене у још нижу подграну.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: YFull
« Одговор #138 послато: Август 15, 2022, 06:44:07 поподне »
Анонимни узорак којег нисам успео да умилосрдим да проговори је довео до тога да је деда по мајци сада сврстан у нову подграну E-FT61303, исто као и на ФТДНА.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: YFull
« Одговор #139 послато: Август 24, 2022, 09:47:46 поподне »
Да ли знате нешто о новом узорку из Београда који је остао на пх908 нивоу?
Догодине у Холштајну!