Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 426932 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #220 послато: Јун 29, 2015, 08:28:22 поподне »
Ја ћу да прегледам све чланке др. Тодоровића и да нађем тај део текст где је писао о том истраживању у Војводини.

Ивица Тодоровић нема никакве везе са овим истраживањем из 2008. год.

Пун назив:

Allele frequencies and population data for 17 Y-chromosome STR loci in a Serbian population sample from Vojvodina province

Аутори:

Игор С. Веселиновић, Драгана М Згоњанин, Миљен П. Малетин, Оливер Стојковић, Маја Ђурендић-Бренесел, Раденко М. Вуковић, Милош М Тасић


Нађох тај део где износи сумњу у ово истраживање:

"Примера ради, 185 хаплотипова који су доступни на основу истраживања у северној Србији (Војводини) итекако су нам значајни (в. Veselinovic et al. 2008, 24–26), али су овде нејасни етничко порекло и идентитет (као и представе о миграционим кретањима предака). Другим речима, очигледно је да у овим истраживањима нису узимани у обзир само Срби, бар не Срби који имају српско порекло (рецимо, овде је присутно и 5 хаплотипова који недвосмислено припадају хаплогрупи Н, у Европи карактеристичној за ромску популацију – в. хаплотипове 96, 97, 98, 99 и 100 на стр. 25, док је хаплогрупа R1b присутна у – за српски етнос – прилично високом проценту итд.), и у том смислу овај резултат – са анонимним испитаницима нејасног порекла – не можемо значајније употребити када је реч о етногенетским истраживањима."

Не знам како је на основу 5 H хаплотипова и нешто јачег R1b процента дошао до таквог закључка.

Проблем је што у наслову пише да су тестирани Срби, а аутори рад започињу реченицом: "Seventeen Y-chromosomal STR (short tandem repeat) loci were analyzed in a group of 185 healthy unrelated male individuals (n = 185) from the population of Serbian province of Vojvodina", што оставља простора и за неке мањинске групе.

Можда решење лежи у R1a. Има пуно ове хаплогрупе, а део, чини се, упада у карпатско-далматински кластер. Треба прегледати хаплотипове и видети да ли међу њима има оних који су карактеристични за Мађаре, Русине, итд.


Аксић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #221 послато: Јун 29, 2015, 09:48:57 поподне »
Ивица Тодоровић нема никакве везе са овим истраживањем из 2008. год.

Пун назив:

Allele frequencies and population data for 17 Y-chromosome STR loci in a Serbian population sample from Vojvodina province

Аутори:

Игор С. Веселиновић, Драгана М Згоњанин, Миљен П. Малетин, Оливер Стојковић, Маја Ђурендић-Бренесел, Раденко М. Вуковић, Милош М Тасић


Нађох тај део где износи сумњу у ово истраживање:

"Примера ради, 185 хаплотипова који су доступни на основу истраживања у северној Србији (Војводини) итекако су нам значајни (в. Veselinovic et al. 2008, 24–26), али су овде нејасни етничко порекло и идентитет (као и представе о миграционим кретањима предака). Другим речима, очигледно је да у овим истраживањима нису узимани у обзир само Срби, бар не Срби који имају српско порекло (рецимо, овде је присутно и 5 хаплотипова који недвосмислено припадају хаплогрупи Н, у Европи карактеристичној за ромску популацију – в. хаплотипове 96, 97, 98, 99 и 100 на стр. 25, док је хаплогрупа R1b присутна у – за српски етнос – прилично високом проценту итд.), и у том смислу овај резултат – са анонимним испитаницима нејасног порекла – не можемо значајније употребити када је реч о етногенетским истраживањима."

Не знам како је на основу 5 H хаплотипова и нешто јачег R1b процента дошао до таквог закључка.

Проблем је што у наслову пише да су тестирани Срби, а аутори рад започињу реченицом: "Seventeen Y-chromosomal STR (short tandem repeat) loci were analyzed in a group of 185 healthy unrelated male individuals (n = 185) from the population of Serbian province of Vojvodina", што оставља простора и за неке мањинске групе.

Можда решење лежи у R1a. Има пуно ове хаплогрупе, а део, чини се, упада у карпатско-далматински кластер. Треба прегледати хаплотипове и видети да ли међу њима има оних који су карактеристични за Мађаре, Русине, итд.

Да да мени је већ било познато да др. Тодоровић нема никакве везе са поменутим истраживањем.

Да мислио сам на тај део текста који си цитирао. Ја и даље сумњам у ово истраживање, као што си и навео негде се у насловима наглашава да се ради о српској популацију у Војводини, а негде да се ради о полулацијама Српске покрајине Војводине што оставља сумњу у ово истраживање. Видећемо ваљда ћемо сазнати шта је истина.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #222 послато: Јул 12, 2015, 02:38:40 поподне »
Срби из Београда (113 тестираних)

Y chromosome STR polymorphisms in a Serbian population sample (2005)

I2a - 29.2%
E1b - 21.3%
R1a - 15.9%
R1b - 10.6%
N1 - 7.1%
I1 - 5.3%
J2b1 - 4.4%
J2a - 2.7%
I - 1.8%
J2b2 - 0.9%
H1 - 0.9%

Веома висок проценат N1 групе. Сетимо се да је N1 у Босни на 6, тј. 6.2%.

Ови резултати могу бити интересантни, с обзиром да је Београд насељен из свих српских крајева.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #223 послато: Јул 12, 2015, 05:36:55 поподне »
Београд је, као и Војводина, после 2. св. рата, насељен пре свега становништвом које је било пореклом из СР БиХ, СР Хрватске и СР ЦГ. Од крајева Централне Србије, нешто значајнији је био удео Ваљеваца.

Остали досељеници из СР Србије махом потичу из "пасивних" крајева, а међу њима предњаче они са "јужне пруге".
Крагујевчана (и оних из Шумадијског округа) има јако мало у Београду, а малтене сви спадају у "познате личности" које су због каријере дошле у престоницу (Минимакс, Оља Ивањицки, глумица Горица Сретеновић итд.).

Тако дођох до поенте мог размишљања у вези овог истраживања. Пошто међу досељенима из БиХ и СР Хрватске, а и међу Ваљевцима, вероватно нема превише R1b хаплотипова, уз претпоставку да су се Црногорци радо тестирали (те их има и нешто више у истраживању од просека у популацији), а међу њима је висок проценат источне R1b, остаје закључак да има доста R1b хаплотипова међу досељеницима из данас напуштених крајева на југу Србије (Трговиште, Црна Трава, Бабушница, Гаџин Хан, али и околина Прокупља, Алексинца, Лесковца, Врања и Пирота.

Ово је наравно климав закључак када се изводи на основу 113 тестираних, али сам сигуран да је тачан ако којим случајем нису енормно претерали са учешћем Црногораца у тестирању.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #224 послато: Јул 12, 2015, 08:11:29 поподне »
Тако дођох до поенте мог размишљања у вези овог истраживања. Пошто међу досељенима из БиХ и СР Хрватске, а и међу Ваљевцима, вероватно нема превише R1b хаплотипова, уз претпоставку да су се Црногорци радо тестирали (те их има и нешто више у истраживању од просека у популацији), а међу њима је висок проценат источне R1b, остаје закључак да има доста R1b хаплотипова међу досељеницима из данас напуштених крајева на југу Србије (Трговиште, Црна Трава, Бабушница, Гаџин Хан, али и околина Прокупља, Алексинца, Лесковца, Врања и Пирота.

Да ли си приметио да проценат R1b расте ка северу?

Видели смо да у Војводини постоји скоро 20% ове хаплогрупе. Део припада грани L23, а један велики део L21. Није сигурно да ли су сви ови L23 пореклом са истока, или је део могао доћи и са запада, с обзиром да је ова хаплогрупа пронађена на неолитском налазишту у Шпанији.

Београд је на солидних 10.6% ове хаплогрупе.

Не знам да ли је становништво са југа "донело" ту хаплогрупу на север. Погледајмо само истраживање за Александровац. Свега 1.2% R1b.

Вредно је помена да је приликом овог истраживања констатовано феноменалних 21.2% хаплогрупе R1a.


R1b зап. Херцеговина - 3.5%

R1b Македонија (Словени) - 5.1%

R1b Албанци са Косова - 21.1% (источна грана?)

R1b Хрвати - 15.7% (западна грана?)


R1b


Слика А - највећа концентрација хаплогрупе
Слика B - највећа разноврсност

На основу разноврсности се може закључити да је добар део наше R1b пореклом са запада. То је ова R1b код Хрвата, у цент. Србији и у Војводини.

Највећа заступљеност хаплогрупе је код косовских Албанаца и то је сасвим сигурно источна грана, која се јавља и код Албанаца у Македонији.


"Провукао" сам све те хаплотипове (Београд) кроз један предвиђач, који функционише и на 9 маркера. Испоставило се да су веома разноврсни, па самим тим не знам колико је добро повезивати их са Морачанима, итд.

- R1b општи кластер (x2)
- R1b зап. Европа
- R1b "Фрижани" (?) Најближи је Јурашићу из српског днк пројекта
- R1b "Фрижани"
- R1b централна Европа (x3)
- R1b L23 (x2)
- R1b "ирски кластер"
- R1b источна Европа




 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #225 послато: Август 11, 2015, 09:15:45 поподне »


Извор:

- Y chromosome STR polymorphisms in a Serbian population sample
- Human Y-chromosome short tandem repeats: a tale of acculturation and migrations as mechanisms for the diffusion of agriculture in the Balkan Peninsula
- The peopling of modern Bosnia-Herzegovina: Y-chromosome haplogroups in the three main ethnic groups

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #226 послато: Септембар 08, 2015, 06:39:45 поподне »
Тибор Живковић у својој књизи "Јужни Словени под византијском влашћу од VII до XI века (до 1025. год.)" пише о Србима у околини Лабе (Бела Србија) и Хрватима у околини Висле (Бела Хрватска).

Река Лаба


Бела Србија


Уколико је ова теорија о пореклу Срба тачна, треба проверити које су све хаплогрупе заступљене на том подручју. По некој логици ствари, ту би морало бити пуно R1a-M458 и I2a.

Radonić II

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #227 послато: Септембар 08, 2015, 06:52:41 поподне »
U vezi Srba (Soraba) ima jedna zanimljiva stvar. Izvesni Pol Veksler sad već profesor u penziji na Univerzitetu u Tel Avivu osamdesetih je došao do zaključka da je jidiš, jezik aškenaskih Jevreja svoj put počeo kao slavenski jezik i da je kasnije germanizovan. Pokušavao je dokazati da je izvesna grupa Jevreja naselila predele današnje istočne granice Nemačke gde žive Srbi i da je tu preuzela u svoj jezik gramatiku sorapskog jezika. Zanimljivo je da se danas pojavljuju pripadnici I2a1b koji obrazuju poseban, "jevrejski" klaster. Ovo je više kao jedna zanimljivost naslonjena na pokušaj otkrivanja srpske istorije nego nešto drugo.

http://www.languagesoftheworld.info/historical-linguistics/origins-yiddish-response-philologus-part-1.html
http://forward.com/articles/202368/the-origins-of-yiddish-part-dray/

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #228 послато: Октобар 07, 2015, 03:22:25 поподне »
Не знам да ли је неко већ коментарисао нешто о овоме, ја сам данас случајно пронашао и одгледао ову емисију. Има много тога занимљивог. Ако неко већ није мислим да би требао да је одгледа.
https://www.youtube.com/v/MBTCY9iiaIY

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #229 послато: Јануар 23, 2016, 09:34:14 поподне »
Срби из Београда (113 тестираних)

Y chromosome STR polymorphisms in a Serbian population sample (2005)

I2a - 29.2%
E1b - 21.3%
R1a - 15.9%
R1b - 10.6%
N1 - 7.1%
I1 - 5.3%
J2b1 - 4.4%
J2a - 2.7%
I - 1.8%
J2b2 - 0.9%
H1 - 0.9%

Веома висок проценат N1 групе. Сетимо се да је N1 у Босни на 6, тј. 6.2%.

Ови резултати могу бити интересантни, с обзиром да је Београд насељен из свих српских крајева.

"Мала" исправка. Тестирани са ознаком K нису припадници N1a. Ова хаплогрупа није пристуна код Срба из овог истраживања. С обзиром да су у питању старе ознаке, биће да су ово припадници различитих (углавном слабије заступљених) хаплогрупа (Q, T, N1c, итд). Или су можда у питању појединци за које се уопште није могла установити хаплогрупа (мало вероватно).

Хаплотипови су на 9 маркера и не би било лоше провући их кроз Невген предвиђач, чисто да упоредимо са званичном статистиком.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #230 послато: Јануар 24, 2016, 10:00:11 пре подне »
"Провукао" сам све хаплотипове из рада Y chromosome STR polymorphisms in a Serbian population sample кроз Невген предвиђач (113 тестираних)

I2a - 30.09%
E1b - 23.01%
R1a - 12.40%
R1b - 9.73%
J2a - 7.08%
I1 - 5.31%
J2b M205 - 5.31%
H - 1.77%
G2a - 0.88%
J2b M241 - 0.88%
T - 0.88%
Na - 0.88%
C2 - 0.88%
C1b - 0.88%

Проценат R1a је мањи него у званичној сатистици, што ће рећи да Невген на 9 маркера није успео да препозна неке хаплотипове (вроватно су то ови C и слично)

Међу оних 7% хаплогрупе "K" из истраживања, вероватно је највише припадника J2a, пошто им је овде проценат знатно скочио.

Код R1b има 4.42% оних који имају 11-11 на 385аб.

Ипак постоји и један N1a:

14 25 14 10 12-16 ? ? ? 14 14 29

Може бити интересантан зато што је први са ових простора који има вредност 12 на маркеру 385а. За наше N1a је ту карактеристична вредност 11.

Међу пипадницима E1b има и Куча и Васојевића, то се већ на 9 маркера може приметити. Велика већина ипак упада у општи кластер.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #231 послато: Јануар 24, 2016, 01:46:57 поподне »


Међу оних 7% хаплогрупе "K" из истраживања, вероватно је највише припадника J2a, пошто им је овде проценат знатно скочио.


Не може у ових 7% К бити Ј хаплогрупа јер се она и по тада важећем филогенестском стаблу налази изнад К. Тих 7% су по свој прилици, највећим дијелом припадници хаплогрупе N1a P189.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #232 послато: Јануар 24, 2016, 01:56:01 поподне »
Не може у ових 7% К бити Ј хаплогрупа јер се она и по тада важећем филогенестском стаблу налази изнад К. Тих 7% су по свој прилици, највећим дијелом припадници хаплогрупе N1a P189.

Погледах све хаплотипове. Свега један припадник N1a. И ја сам мислио да је то стара ознака за халогупу N (на неким истраживањима и јесте тако), али ми је Кор једном приликом указао да та ознака може имати и друго значење.

Ако је Кор ту негде, нека појасни ово.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #233 послато: Јануар 24, 2016, 02:04:39 поподне »
Погледах све хаплотипове. Свега један припадник N1a. И ја сам мислио да је то стара ознака за халогупу N (на неким истраживањима и јесте тако), али ми је Кор једном приликом указао да та ознака може имати и друго значење.

Ако је Кор ту негде, нека појасни ово.

Није то стара ознака за хаплогрупу N, већ се испод ознаке К могу скривати све оне хаплогрупе које су ниже на филогенетском стаблу  од ње: L,M,N,Q, R, S,T. С обзиром да су у истраживању СНП тестирани R1а и R1б, остала је само N и можда Q и L и Т као могуће опције. Хаплогрупа М, О и S код нас нема. Могуће је дакле да је збир N, Q, L i T навукао тих 7%.

А свакако мислим да се не ради о Ј хаплогрупи, не само због стабла, већ и што је хаплогрупа Ј у том тестирању СНП тестирана.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #234 послато: Јануар 24, 2016, 02:06:54 поподне »
Није то стара ознака за хаплогрупу N, већ се испод ознаке К могу скривати све оне хаплогрупе које су ниже на филогенетском стаблу  од ње: L,M,N,Q, R, S,T. С обзиром да су у истраживању СНП тестирани R1а и R1б, остала је само N и можда Q и L и Т као могуће опције. Хаплогрупа М, О и S код нас нема. Могуће је дакле да је збир N, Q, L i T навукао тих 7%.

А свакако мислим да се не ради о Ј хаплогрупи, не само због стабла, већ и што је хаплогрупа Ј у том тестирању СНП тестирана.

Онда су у питању N1a, C и T (с обзиром да Невген проналази ове хаплогрупе у поменутом истраживању), али је 7% прилично висок проценат.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #235 послато: Јануар 24, 2016, 02:20:22 поподне »
Онда су у питању N1a, C и T (с обзиром да Невген проналази ове хаплогрупе у поменутом истраживању), али је 7% прилично висок проценат.

Не може бити C, aко је тих 7% тестирано на М9. Сад сам видио горе на табели да у тих 7% не може ући ни Q јер је СНП тестирана. Остају дакле само три реално могуће опције за ових 7%: N, L и T.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #236 послато: Јануар 24, 2016, 02:23:14 поподне »
Не може бити C, aко је тих 7% тестирано на М9. Сад сам видио горе на табели да у тих 7% не може ући ни Q јер је СНП тестирана. Остају дакле само три реално могуће опције за ових 7%: N, L и T.

Тако је. И Q се налази у оној статистици.

Можда је 9 маркера премало да се утврди које су то хаплогрупе заправо. Ја нађох једног N. Остало је превише % за L + T. Погледај баш те хаплотипове.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #237 послато: Јануар 24, 2016, 07:54:18 поподне »
"Провукао" сам све хаплотипове из рада Y chromosome STR polymorphisms in a Serbian population sample кроз Невген предвиђач (113 тестираних)

I2a - 30.09%
E1b - 23.01%
R1a - 12.40%
R1b - 9.73%
J2a - 7.08%
I1 - 5.31%
J2b M205 - 5.31%
H - 1.77%
G2a - 0.88%
J2b M241 - 0.88%
T - 0.88%
Na - 0.88%
C2 - 0.88%
C1b - 0.88%

Проценат R1a је мањи него у званичној сатистици, што ће рећи да Невген на 9 маркера није успео да препозна неке хаплотипове (вроватно су то ови C и слично)

Међу оних 7% хаплогрупе "K" из истраживања, вероватно је највише припадника J2a, пошто им је овде проценат знатно скочио.

Код R1b има 4.42% оних који имају 11-11 на 385аб.

Ипак постоји и један N1a:

14 25 14 10 12-16 ? ? ? 14 14 29

Може бити интересантан зато што је први са ових простора који има вредност 12 на маркеру 385а. За наше N1a је ту карактеристична вредност 11.

Међу пипадницима E1b има и Куча и Васојевића то се већ на 9 маркера може приметити. Велика већина ипак упада у општи кластер.

На "бикини" хапловрстах нѣйе баш захвално одређивати хаплоскупине. Савѣтуйем да се прѣвише не поуздате у њих.
Што се тиче Ц1б, тога у Европи нема, а разлог появе овога йе што она има срѣдњу хапловрсту врло блиску срѣдњим врѣдностим Карпато-Динарске лозе на првих ознаках, па често они чим имайу одступања од њих "залутайу" у Ц1б. Према томе, занемарите Ц1б. И мени душу узе.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Архонт Вишеслав

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #238 послато: Октобар 23, 2016, 09:45:35 поподне »
Срдачан поздрав свима :)

Нов сам на овом форуму, као и y пољу генетичке генеалогије, које сматрам за хоби, који проучавам и о коме читам тек око годину дана, те ми немојте превише замјерити неукост или грешке.

Наиме, поводом ове теме, занима ме да ли би ми неко могао објаснити зашто је учинак И2а ХГ у српском коду тако велики у односу на Р1а, ако су обе сматране за "Словенске хапло групе", и све то у односy на Пољаке, код којих је учинак И2а и Р1а пропорционално обрнут у односу на нас, тј. Србе. Тј. код њих би И2а чинило испод 20% док би Р1а чинило око 60% њиховог генетског материјала.

Јасна ми је старост И2а1б М423, која би била тек око 2500 година, те нагла демографска експлозија која је услиједила етногенезом Словена, те обиље разноликих хг-а у Закарпатју у односу на Балкан.
Али и даље, није ми јасно како то да ако су се наши преци одлучили за одлазак на југ, са простора данашње Пољске, и ако хипотетички  претпоставимо да је удјел Р1а и И1а1б у тим индивидуама био 50%-50%( у најбољем замисливом сценарију,), иако се може закључити да је било много више особа са Р1а него што је било индивидуа са 12а1б,због саме старости И2а1б-а и многобројности народа који је донио Р1а приликом словенске етногенезе,
по том логичком току слиједи да би наша данашња слика била слична пољској слици? Што она није, у довољно великој мјери барем.

Радујем се исправкама које било ко има поводом ове моје поруке, и надам се да ми неко може мало боље разјаснити ово.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #239 послато: Октобар 24, 2016, 12:05:02 пре подне »
Срдачан поздрав свима :)

Нов сам на овом форуму, као и y пољу генетичке генеалогије, које сматрам за хоби, који проучавам и о коме читам тек око годину дана, те ми немојте превише замјерити неукост или грешке.

Наиме, поводом ове теме, занима ме да ли би ми неко могао објаснити зашто је учинак И2а ХГ у српском коду тако велики у односу на Р1а, ако су обе сматране за "Словенске хапло групе", и све то у односy на Пољаке, код којих је учинак И2а и Р1а пропорционално обрнут у односу на нас, тј. Србе. Тј. код њих би И2а чинило испод 20% док би Р1а чинило око 60% њиховог генетског материјала.

Јасна ми је старост И2а1б М423, која би била тек око 2500 година, те нагла демографска експлозија која је услиједила етногенезом Словена, те обиље разноликих хг-а у Закарпатју у односу на Балкан.
Али и даље, није ми јасно како то да ако су се наши преци одлучили за одлазак на југ, са простора данашње Пољске, и ако хипотетички  претпоставимо да је удјел Р1а и И1а1б у тим индивидуама био 50%-50%( у најбољем замисливом сценарију,), иако се може закључити да је било много више особа са Р1а него што је било индивидуа са 12а1б,због саме старости И2а1б-а и многобројности народа који је донио Р1а приликом словенске етногенезе,
по том логичком току слиједи да би наша данашња слика била слична пољској слици? Што она није, у довољно великој мјери барем.

Радујем се исправкама које било ко има поводом ове моје поруке, и надам се да ми неко може мало боље разјаснити ово.

Поздрав,

Многи од нас су овде више од годину дана, па и даље нема одговора на ово питање. :) Мада, има неколико опција истина. ;)