Аутор Тема: Краљевина Југославија- политичке игре  (Прочитано 7191 пута)

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #20 послато: Фебруар 13, 2017, 01:48:05 поподне »
  Ванчо Михајлов и његова супруга су били кућни пријатељи Павелића.

Додуше, удовица Еугена Диде Кватерника тврди супротно и очигледан је њен анимозитет према поглавнику,

Мало стегните стомак нећу више! Ко овог друго линка (Стана Година) сам се дуго премишљао; али може да се прочита само завршни дио; тј од "дјевојка Ванча Михајлова".

http://www.tomislavjonjic.iz.hr/IV_kvaternik.html
http://www.hazud.ch/tag/stana-godina/

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #21 послато: Фебруар 13, 2017, 02:19:31 поподне »
Мени омиљени посланик у том сазиву Василије Трбић (Стојадиновић помиње да није мирисао Рачића).

На сајту скупштине нема помена о периоду између два светска рата. Невероватно.

Nihil novi sub sole. ::)



На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #22 послато: Фебруар 13, 2017, 03:11:15 поподне »
А овако је све почело...
Пребачено је у форум историје : Краљевина Југославија-политичке игре

Ајд' може ал'  нисам завршио Gesta Regum Sclavorum, а чика Ацо чита све редом ;D

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #23 послато: Фебруар 13, 2017, 03:30:28 поподне »
Додуше, удовица Еугена Диде Кватерника тврди супротно и очигледан је њен анимозитет према поглавнику,

Мало стегните стомак нећу више! Ко овог друго линка (Стана Година) сам се дуго премишљао; али може да се прочита само завршни дио; тј од "дјевојка Ванча Михајлова".

http://www.tomislavjonjic.iz.hr/IV_kvaternik.html
http://www.hazud.ch/tag/stana-godina/

Занимљив интервју Кватерникове удовице, необјективан наравно. На другим мјестима се може прочитати да је Кватерник имао одређени комплекс свог јеврејског поријекла, па је стално морао доказивати своје хрватство, што је Павелић знао искористити...

Укупно гледано, занимљив је тај јеврејски допринос усташкој и хрватској националистичкој политичкој мисли почевши од Франка, Кватерника, горе помињаног Владе Сингера или у крижарима, католичког блаженог Ивана Мерца.

У  врху НДХ је био и приличан број православних Срба, али нико од њих није био усташки идеолог.

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #24 послато: Фебруар 13, 2017, 03:45:59 поподне »
Укупно гледано, занимљив је тај јеврејски допринос усташкој и хрватској националистичкој политичкој мисли почевши од Франка

У ствари тај низ националистичке политичке мисли почиње са Антом Старчевићем, па онда Јосип Франк (франковци), Анте Павелић и даље......

Успут, без гледања Википедије,  отац Еугена Диде Кватерника, Славко Кватерник (супруга Олга Франк-кћерка Ј. Франка) је 10. априла прогласио НДХ.

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #25 послато: Фебруар 13, 2017, 04:35:35 поподне »
Укупно гледано, занимљив је тај јеврејски допринос усташкој и хрватској националистичкој политичкој мисли .

Умало да заборавимо Марију Мару Павелић. Мајка Ивана Херцфелд.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #26 послато: Фебруар 22, 2017, 08:15:57 поподне »
Вероватно овој причи није место на овој теми (мада...), али сам пожелео да са другима поделим ову београдску причу из периода између светских ратова. Двобој између Милоша Црњанског и Тадије Сондермајера. Пречанског Србина који је, силом прилика, у Првом светском рату био АУ војник, и Пољака чија је породица Србији у оба светска рата дала све што се могло дати:

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:543450-Kako-je-Crnjanski-promasio-Sondermajera




"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #27 послато: Децембар 09, 2018, 08:13:37 поподне »
Нешто из овог раздобља, из данашњих "Новости":

СУСРЕТ СА ИСТОРИЈОМ: Павелићеве усташе шверцовале дрогу за Ал Капонеа
Прича о Владети Милићевићу, важном обавештајцу прве Југославије

http://www.novosti.rs/вести/насловна/репортаже.409.html:764981-SUSRET-SA-ISTORIJOM-Paveliceve-ustase-svercovale-drogu-za-Al-Kaponea
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже NenadI

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #28 послато: Децембар 09, 2018, 10:57:45 поподне »
Идеја о стварању Југославије, као и сама њена историја је тако актуелна ових дана, па сам по други пут прочитао неке старије књиге, неколикок новијих есеја и понешто чланака на интернету, па о свему томе некако формирао нешто другачије мишљење, у односу на оно које сам имао раније. Историја ми је иначе повремени хоби, а посебно историја Југославије, које се своди на то да понекад прочитам понешто из наше новије историје, па ћу можда изнијети ставове који су формирани на основу погрешних претпоставки и нетачних података - али то неће бити из зле намјере. На крају крајева форуми и нису научне дебате, претпостављам да већина овдје нису историчари.
Изгледа да је била осуђена на пропаст. Од почетка. Ушло се у њу са погрешним претпоставакама. У тих пар ријечи се може свести та нека моја промјена става према Југославији.



У принципу ми је идеја југословенства увијек била блиска, па сам, вјероватно због те необјективности, превиђао неке ствари а које су се показале као врло важне. Разлике су биле у самом почетку врло велике, што је сигурно лоше утицало на развој односа. Под разликама не сматрам само религијске, које су сигурно много важне, већ можда важније културолошке разлике.

Мислим да се идеја југословенства не би требала посматрати мимо тада актуелних, или нешто ранијих, идеја њемачког и италијанског уједињења. Код нас се то често превиђа. Срби, било вољни или невољни, носиоци тих идеја нису имали довољно ширине да то спроведу у дјело. Идеја српства је требала бити напуштена, да остане више регионална, а да уступи мјесто идеји југословенства. Србија је требала да има улогу Пруске у уједињењу Њемачке. Пруска је била већински лутеранска, док је југ био католички. Њемачка, то је био појам сличан појму Југославије. Постојали су народи: Баварци, Саксонци, Пруси и др. Језичке баријере између тих разних "њемачких" народа су биле далеко веће него што је језичка баријера између Македонаца и Словенаца нпр. Пруски краљеви су свој регионални (пруски) идентитет готово потпуно напустили зарад новог њемачког идентитета. Сметње нису уопште биле мале: католичка црква није благонаклоно гледала на уједињење (као што није гледала ни на стварање Југославије), проблеми са разним локалним интересима јер је до тада територија била расцјепкана на разне грофовије, војводства итд. Замислите тај ниво пруске толеранције када се за званични њемачки језик усваја варијанта која највише личи јужној, Баварској варијанти (hochdeutch), док су пруски краљеви и њихов народ говорили неразумљиву верзију Niederdeutsch или Plattdeutsch. Замислите да смо ми Срби, зарад неког економског интереса сами одредили да је нпр. словеначки званични језик краљевине СХС? То је аналогно овоме што се десило у Њемачкој.
Оно што хоћу да кажем јесте да је појам Њемачке био исто тако конструкт као и појам Југославије, с тим што су разлике између тадашњих Њемаца биле чак и веће него разлике између Југословена разних сорти.

Ево дао сам тему за размишљање, да резимирам: умјесто да смо инсистирали на југословенству, ми смо инсистирали на српству. Тако се не граде велике државе.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #29 послато: Децембар 09, 2018, 11:48:40 поподне »
Додао бих нешто што је било карактеристично за Балкан, а што није постојало у Немачкој - судар цивилизација. Упркос томе што су били регионално, језички и верски подељени, ипак су сви Немци били припадници једне западно-средњоевропске цивилизације, док на Балкану то није био случај. Друга ствар, у првим годинама Краљевине СХС се управо и ишло на идеју југословенства, троједног народа и слично, али се то није одржало; није тачно да се инсистирало на српству. Управо због такве политике и каснијег наставка у оквиру комунистичке Југославије, где се српство још више гушило науштрб југословенства (осим када су у питању несрпски народи којима је уствари подгреван или стваран сопствени национализам) смо и дошли до садашњег тренутка, када је некима скандал ако се јавно истакне српска застава или пева национална химна. Управо тај покушај сједињавања у југословенство, коме су само Срби искрено и наивно приступили, нас је скупо коштао.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #30 послато: Децембар 10, 2018, 02:11:20 пре подне »
Додао бих нешто што је било карактеристично за Балкан, а што није постојало у Немачкој - судар цивилизација. Упркос томе што су били регионално, језички и верски подељени, ипак су сви Немци били припадници једне западно-средњоевропске цивилизације, док на Балкану то није био случај. Друга ствар, у првим годинама Краљевине СХС се управо и ишло на идеју југословенства, троједног народа и слично, али се то није одржало; није тачно да се инсистирало на српству. Управо због такве политике и каснијег наставка у оквиру комунистичке Југославије, где се српство још више гушило науштрб југословенства (осим када су у питању несрпски народи којима је уствари подгреван или стваран сопствени национализам) смо и дошли до садашњег тренутка, када је некима скандал ако се јавно истакне српска застава или пева национална химна. Управо тај покушај сједињавања у југословенство, коме су само Срби искрено и наивно приступили, нас је скупо коштао.

Слажем се. Још нешто бих додао....Срби уопште нису ушли у Југославију неупућени и несвјесни да је због припадности различитим цивилизацијским круговима коегзистенција Срба и Хрвата у истом државном оквиру немогућа и да представља буре барута бачено на ломачу. Искуство из тек окончаног Првог свјетског рата је сваком нормалном човјеку било поука. Па у том су рату Срби и Хрвати пуцали једни на друге и били на супротним странама. Зашто ми често понављамо како смо "ослободили" Хрвате од "аустроугарске окупације", кад су они у аустроугарским униформама ратовали против нас? Не знам ја јесу ли они према Аустроугарској гајили позитивна или негативна осјећања, али је кристално јасно да им је чак и таква Аустроугарска била срцу дража од некаквог панславистичког пројекта који би обухватио нас и њих.
Наша национална елита је све то одлично знала.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Краљевина Југославија- политичке игре
« Одговор #31 послато: Октобар 12, 2021, 07:47:45 поподне »
Вероватно овој причи није место на овој теми (мада...), али сам пожелео да са другима поделим ову београдску причу из периода између светских ратова. Двобој између Милоша Црњанског и Тадије Сондермајера. Пречанског Србина који је, силом прилика, у Првом светском рату био АУ војник, и Пољака чија је породица Србији у оба светска рата дала све што се могло дати:

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:543450-Kako-je-Crnjanski-promasio-Sondermajera



У вечерашњем "ОКО Магазину" (1К РТС 18:30) био је одличан прилог управо о овом двобоју који се одиграо пре 95 година, тачније 26. септембра 1926. године код Манастира Месић у Банату.
"Наша мука ваља за причешћа"