Аутор Тема: Чучковић  (Прочитано 961 пута)

Ван мреже cuckovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Чучковић
« послато: Јун 11, 2022, 06:13:28 поподне »
Поздрав свима на форуму.

Желео бих да сазнам нешто више о својим прецима, сеобама које су их могле довести до места где смо сада, али и о самом презимену које је ретко у крају у ком живим.

Поприлично сам ишчитао све што се могло пронаћи на форуму, а да је везано за Чучковиће. Колико сам видео, најдаље до чега се могло доћи јесте да су старином из Рисна у Боки, али и да припадају племену Бјелопавлића. Такође, да их има доста на Банији, Глини, као и местима око ње и у Требињу и околини.

Ми смо неколико генерација уназад насељени у селу Кленак (општина Рума), које се налази наспрам Шапца, преко Саве. Оно што знам јесте да су ми отац, деда и прадеда рођени у овом сремачком селу, и то прадеда негде између 1900. и 1910. године. Претпоставка је да се његов отац (мој чукундеда Илија) од некуд доселио у ово село (врло вероватно непосредно пре или око 1900. године). Деда и чукундеда су ми се звали Илија, а претраживајући интернет, приметио сам да је ово име често у Чучковићима. Прадеда је био Светозар (звани Браћа) и био је на принудном раду у Немачкој током другог светског рата. Славимо Лучиндан, а видео сам по форуму да има Чучковића који славе и Никољдан. Колико знамо уназад (све до чукундеде), нико се није бавио пољопривредом и није било више браће, већ искључиво по једно мушко дете, уз пар женских, тако да се нисмо гранали откако смо у Кленку.

Волео бих да одем даље од овога што знам и да покушам да повежем чукундеду са неким поднебљем са ког се доселио у ово село, тј. да ли је то била Банија, Херцеговина или нешто треће. Планирам да посетим цркву у селу, како бих покушао тамо да пронађем више информација, а уколико неко има неке информације које би ми биле од користи, или неке регистре које бих могао претражити са својим прецима, добродошао је да помогне.

Хвала свима на информацијама које сам пронашао на форуму, изузетно су корисне и занимљиве!

На мрежи Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Чучковић
« Одговор #1 послато: Јун 11, 2022, 06:36:10 поподне »
Судећи по крсној слави (уколико није мењана), не би требало да сте од банијских Чучковића.


На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Чучковић
« Одговор #2 послато: Јун 11, 2022, 07:10:41 поподне »
Иако Кљајевића треба узимати са резервом , он мисли да су Чучковићи из Рисна , као и Чучци из Котора, део Никшића. Каже да су се у Рисан доселили из Требјесе и да су највероватније огранак Милобратовића (али има их са разним славама, Св. Лука, Св. Никола, и Св. Ђорђе (Чучаге у Љубињу), тако да питање да ли су сви род).

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Чучковић
« Одговор #3 послато: Јул 14, 2022, 06:16:25 поподне »
Поздрав свима на форуму.

Желео бих да сазнам нешто више о својим прецима, сеобама које су их могле довести до места где смо сада, али и о самом презимену које је ретко у крају у ком живим.

Поприлично сам ишчитао све што се могло пронаћи на форуму, а да је везано за Чучковиће. Колико сам видео, најдаље до чега се могло доћи јесте да су старином из Рисна у Боки, али и да припадају племену Бјелопавлића. Такође, да их има доста на Банији, Глини, као и местима око ње и у Требињу и околини.

Ми смо неколико генерација уназад насељени у селу Кленак (општина Рума), које се налази наспрам Шапца, преко Саве. Оно што знам јесте да су ми отац, деда и прадеда рођени у овом сремачком селу, и то прадеда негде између 1900. и 1910. године. Претпоставка је да се његов отац (мој чукундеда Илија) од некуд доселио у ово село (врло вероватно непосредно пре или око 1900. године). Деда и чукундеда су ми се звали Илија, а претраживајући интернет, приметио сам да је ово име често у Чучковићима. Прадеда је био Светозар (звани Браћа) и био је на принудном раду у Немачкој током другог светског рата. Славимо Лучиндан, а видео сам по форуму да има Чучковића који славе и Никољдан. Колико знамо уназад (све до чукундеде), нико се није бавио пољопривредом и није било више браће, већ искључиво по једно мушко дете, уз пар женских, тако да се нисмо гранали откако смо у Кленку.

Волео бих да одем даље од овога што знам и да покушам да повежем чукундеду са неким поднебљем са ког се доселио у ово село, тј. да ли је то била Банија, Херцеговина или нешто треће. Планирам да посетим цркву у селу, како бих покушао тамо да пронађем више информација, а уколико неко има неке информације које би ми биле од користи, или неке регистре које бих могао претражити са својим прецима, добродошао је да помогне.

Хвала свима на информацијама које сам пронашао на форуму, изузетно су корисне и занимљиве!

Za početak nađi čukundedu i čukunbabu u matičnim knjigama, makar u M. K. umrlih, ako ne i u venčanih. Mome čukundedi, koji je takođe kao i tvoj početkom 20. veka bio u najboljim godinama, upisana su imena roditelja u M. K. U., pored njegovog (naravno, svi podaci su tačni i u skladu sa drugim izvorima.). Istina, ne piše to svima tako, ali vredi pokušati i mnogo znači znati tačne godine života svojih predaka, bar do čukundede, da se ne bi pretraživali celi dokumenti i gubilo vreme lutajući. Još ako se zna koja mu je bila profesija, da li je ista zahtevala selidbe (posao vojnog lica, sveštenika, učitelja i sl.) ili ako je bio domazet, je pola posla rešavanja ovakvog problema...
Ako je bio učitelj, državni činovnik, uopšte uposlenik državne službe, ima ga u dokumentima upisanog sa svim svojim radnim mestima i mestom boravka.
« Последња измена: Јул 14, 2022, 06:20:54 поподне Ješo »
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже cuckovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Чучковић
« Одговор #4 послато: Септембар 06, 2022, 11:38:37 пре подне »
Hvala vam svima na komentarima!

U međuvremenu sam kontaktirao nemački arhiv (bundesarchiv.de), na osnovu iskustava koje sam pročitao na forumu, kako bih saznao više o pradedi koji je tokom Drugog svetskog rata bio u zarobljeništvu. Prepiska je trajala nekih par meseci, ali je urodila plodom jer sam dobio informacije koje nisam imao, kao što je logor u kom je bio (Stalag VI/G) i mesto gde je zarobljen (rekao bih Đurinac). Voleo bih saznati više o tome kako se tamo zadesio, ali to je već neka druga istraga.




Malo me buni šta je rukom pisano ispod imena oca (Ilija), ali mi je ostalo sve više-manje, jasno :)

Hvala ljudima sa foruma koji su pomenuli da je na ovaj način moguće pronaći više informacija o zarobljenicima iz WWII!

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Чучковић
« Одговор #5 послато: Септембар 06, 2022, 06:07:20 поподне »

Ван мреже cuckovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Чучковић
« Одговор #6 послато: Септембар 06, 2022, 09:33:28 поподне »
https://i.postimg.cc/FFfKwCpn/Screenshot-2022-09-06-18-04-38-658-com-mi-globalbrowser.jpg

Да ли се ради о овом човеку?

Nažalost, ne. Ovaj Ilija ne odgovara mojim Ilijama po opisu i godištu.  :)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Чучковић
« Одговор #7 послато: Септембар 06, 2022, 09:41:53 поподне »
Мало је вероватно да се у ионако ретком презимену којем припадате и да су оба имена Илија, Илија где је ретко давати исто име од оца на сина. Проверите још једном годишта.

Ван мреже cuckovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Чучковић
« Одговор #8 послато: Септембар 06, 2022, 09:50:55 поподне »
Мало је вероватно да се у ионако ретком презимену којем припадате и да су оба имена Илија, Илија где је ретко давати исто име од оца на сина. Проверите још једном годишта.

Mislim da se nismo razumeli, moj deda je bio Ilija, zatim pradeda Svetozar (iznad njegov zarobljenički dokument, rođen 1904), a njegov otac (moj čukundeda) je takođe bio Ilija, što se vidi i na dokumentu, uz meni nečitljiv tekst ispod imena. Tako da, definitivno, pomenuti Ilija nije u vezi sa mojima.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Чучковић
« Одговор #9 послато: Септембар 07, 2022, 09:58:21 пре подне »
https://postimg.cc/CRBg6RYh

Извините ја сам погрешно разумео али ево има и Светозара. Требало би да је то ваш прадеда. Да ли сте размишљали у ДНК тестирању?

Ван мреже cuckovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Чучковић
« Одговор #10 послато: Септембар 07, 2022, 12:21:28 поподне »
https://postimg.cc/CRBg6RYh

Извините ја сам погрешно разумео али ево има и Светозара. Требало би да је то ваш прадеда. Да ли сте размишљали у ДНК тестирању?

Hm, ovde sam poprilično siguran da se radi o mom pradedi Svetozaru, čak i ako je datum rođenja pogrešan. Dosta ostalih stvari odgovara opisu. Hvala Vam na ovom dokumentu, digitalni arhiv Beograda nisam pretraživao. Što se tiče testiranja, jesam razmišljao, ali je ostalo na tome. Mislim da će i to jednom doći na red, svakako.