Анкета

Која сте крвна група?

0+
25 (31.6%)
0-
6 (7.6%)
A+
21 (26.6%)
A-
6 (7.6%)
B+
10 (12.7%)
B-
2 (2.5%)
AB+
6 (7.6%)
AB-
3 (3.8%)

Укупно гласова: 78

Аутор Тема: Крвне групе и Rh фактор  (Прочитано 56443 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #60 послато: Децембар 28, 2016, 12:03:44 поподне »
Крвна скупина може бити различита од пойединца до пойединца унутар исте породице, те не зависи од презимена.
Што би ни значило да у решетци пише рецимо "Петровић, св. Никола, Х1а  АБ+"? Ништа, йер већ његов брат може припадати другой крвной скупини. Према томе, податак крвне скупине йе неповезан са подацима презимена (односно рода) и хаплоскупине. Односно, повезан йе колико и маст очийу или спрат на койем живи.

То је то. Када га Невски објасни, објаснио га је. :) Мени су крвне групе занимљиве чисто у смислу исхране, уколико уопште постоји нека веза. :)

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #61 послато: Децембар 28, 2016, 12:21:00 поподне »
Крвна скупина може бити различита од пойединца до пойединца унутар исте породице, те не зависи од презимена.
Што би ни значило да у решетци пише рецимо "Петровић, св. Никола, Х1а  АБ+"? Ништа, йер већ његов брат може припадати другой крвной скупини. Према томе, податак крвне скупине йе неповезан са подацима презимена (односно рода) и хаплоскупине. Односно, повезан йе колико и маст очийу или спрат на койем живи.

Тако је. Рецимо, ја сам А+, рођени брат ми је Б-, а отац мислим да ми је АБ. Иста хаплогрупа, а потпуно различите крвне групе.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #62 послато: Децембар 28, 2016, 01:05:23 поподне »
Коначно да и ја будем део српске већине  ;D
0+
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #63 послато: Децембар 28, 2016, 01:07:37 поподне »
У суштини већина сматра да крвна група није од неког значаја и да само може да изазове контра ефекат и подозрење.

Како већина одлучи, нека тако буде.  ;) Разумем ове аргументе.



Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #64 послато: Децембар 28, 2016, 01:15:06 поподне »

"Kako je A krvna grupa izvorna, ona je odlika naroda različitog porekla, pa je imaju Eskimi, Ugrofinci, pripadnici nordijskog rasnog tipa u koje spadaju izvorni Sloveni, Germani i Kelti i razni drugi narodi. B krvna grupa se prvi put pojavila kod jednog Mongola, pa je danas odlika mongolske populacije. Nulta krvna grupa je najzastupljenija na Zemljinoj kugli, ali je recesivna u svom ispoljavanju, pa mnoge osobe koje imaju A ili B grupu, takođe imaju i gen za nultu krvnu grupu nasleđen od jednog roditelja, ali se on ne primećuje u serumskoj, već samo u genetskoj analizi. Nulta krvna grupa je najzastupljenija kod američkih Indijanaca, a takođe i kod afričkih naroda, dok je u Evropi odlika pet starosedelačkih populacija, koje su između sebe antropološki slične, a to su: kromanjonci, dinarci, i mediteranci koji se dele na istočne, zapadne i atlantske mediterance. U skeletima srpske srednjovekovne prestonice Ras nulta krvna grupa je zastupljena svega kod 13,9 odsto skeleta, dok je danas, na primer, u populaciji Kosova (Албанци?) ima čak 42 procenta. To znači da su u devetom i desetom veku Srbi bili veoma malo izmešani sa dinarcima i mediterancima koje odlikuje nulta krvna grupa, dok su bili veoma izmešani sa Avarima. Naime, skoro svaki drugi skelet nađen u Rasu, imao je gen za B krvnu grupu, nasleđen bilo samo od jednog, bilo od oba roditelja."

Небојша, можеш ли да ме упутиш на изворни чланак ако постоји на мрежи?
Већ на основу овог извода видим да аутор наводи нетачне и поједностављене чињенице са становишта археологије и историје. Не знам шта је аутор по струци, али ако је у питању неки псеудо лик, то би објаснило доста...
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #65 послато: Децембар 28, 2016, 01:20:04 поподне »
Шта кажете на идеју да у будућој, освеженој табели Српског ДНК пројекта оставимо колону и за крвну групу?
На прву лопту ми је деловало као добра идеја, али су ме форумаши потпуно уверили да, како ствари тренутно стоје, крвна група не може дати информацију која би нама била од значаја :) 
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #66 послато: Децембар 28, 2016, 01:22:48 поподне »
Небојша, можеш ли да ме упутиш на изворни чланак ако постоји на мрежи?
Већ на основу овог извода видим да аутор наводи нетачне и поједностављене чињенице са становишта археологије и историје. Не знам шта је аутор по струци, али ако је у питању неки псеудо лик, то би објаснило доста...

Тако некако. Више пута смо дискутовали о његовим, у најмању руку проблематичним ставовима, па да не крећемо изнова, а и нема смисла превише. Али ако некога баш толико занима, има на мрежи пуно информација.   

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #67 послато: Децембар 28, 2016, 01:26:57 поподне »
На прву лопту ми је деловало као добра идеја, али су ме форумаши потпуно уверили да, како ствари тренутно стоје, крвна група не може дати информацију која би нама била од значаја :)

Такође...   :P Мада требало би архивирати податке које прикупимо у анкети, ето чисто да имамо и ту димензију у виду. Ко зна...можда затреба у будућности...  ;D

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #68 послато: Децембар 28, 2016, 01:29:01 поподне »
Тако некако. Више пута смо дискутовали о његовим, у најмању руку проблематичним ставовима, па да не крећемо изнова, а и нема смисла превише. Али ако некога баш толико занима, има на мрежи пуно информација.   
Добро је да је већ ,,проваљен"  :) Хвала!
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #69 послато: Децембар 28, 2016, 01:45:06 поподне »
Добро је да је већ ,,проваљен"  :)

Да.  :D

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #70 послато: Децембар 28, 2016, 02:02:35 поподне »
Крвна скупина може бити различита од пойединца до пойединца унутар исте породице, те не зависи од презимена.
Што би ни значило да у решетци пише рецимо "Петровић, св. Никола, Х1а  АБ+"? Ништа, йер већ његов брат може припадати другой крвной скупини. Према томе, податак крвне скупине йе неповезан са подацима презимена (односно рода) и хаплоскупине. Односно, повезан йе колико и маст очийу или спрат на койем живи.

Не заборавимо да и жене имайу припадност крвним скупинам иако немайу Ы хромозом. Према томе, мало йе вѣроватно да икакав ген са Ы хромозома има утицая на крвну скупину. Због тога сумњам да се може успоставити икаква веза између хаплоскупине и крвне скупине. Крвна найвѣроватнийе зависи само од опште генетике на 22 двойца бесполних хромозома. Узгред, я сам 0+. А отац ми йе А+, како ми се чини.
Аргументи су на месту, у сваком случају. Ген Y хромозома свакако не може имати утицај на крвну групу. Идеја је пре свега била заснована на томе да, без претензија да извлачимо неке додатне закључке (доводимо у везу припадност хаплогрупи и крвној групи) имамо и тај податак. На крају крајева, он може бити укрштен и са другим подацима које имамо у табели (место порекла, пре свега), а може да буде допринос успостављању додатног статистичког прегледа. Нпр. ставимо постотке, као изолован податак, постотке крвних група тестираних појединаца. На крају крајева, пошто ће нова табела имати свој јавни и нејавни део (део који ће моћи да прате искључиво чланови Порекла), податак о крвној групи може да стоји у том нејавном делу и на тај начин свакако не може да угрози било чију приватност или изазове јавно подозрење. Наравно, далеко од тога да инсистирам на овоме. Познато је да се у нашем Друштву ствари решавају на демократски начин :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #71 послато: Децембар 28, 2016, 02:06:51 поподне »
Аргументи су на месту, у сваком случају. Ген Y хромозома свакако не може имати утицај на крвну групу. Идеја је пре свега била заснована на томе да, без претензија да извлачимо неке додатне закључке (доводимо у везу припадност хаплогрупи и крвној групи) имамо и тај податак. На крају крајева, он може бити укрштен и са другим подацима које имамо у табели (место порекла, пре свега), а може да буде допринос успостављању додатног статистичког прегледа. Нпр. ставимо постотке, као изолован податак, постотке крвних група тестираних појединаца. На крају крајева, пошто ће нова табела имати свој јавни и нејавни део (део који ће моћи да прате искључиво чланови Порекла), податак о крвној групи може да стоји у том нејавном делу и на тај начин свакако не може да угрози било чију приватност или изазове јавно подозрење. Наравно, далеко од тога да инсистирам на овоме. Познато је да се у нашем Друштву ствари решавају на демократски начин :)

Подржавам овакво размишљање. 8)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #72 послато: Децембар 28, 2016, 02:11:57 поподне »
...податак о крвној групи може да стоји у том нејавном делу и на тај начин свакако не може да угрози било чију приватност или изазове јавно подозрење...

Ово ми делује као сасвим прихватљив компромис.

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #73 послато: Децембар 28, 2016, 02:13:05 поподне »
Такође...   :P Мада требало би архивирати податке које прикупимо у анкети, ето чисто да имамо и ту димензију у виду. Ко зна...можда затреба у будућности...  ;D
Свакако, али под кључем  ;) Управо, можда се у будућности пронађе начин како да ти подаци буду употребљиви  :D
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #74 послато: Децембар 28, 2016, 02:15:54 поподне »
Свакако, али под кључем  ;) Управо, можда се у будућности пронађе начин како да ти подаци буду употребљиви  :D

Тако је!  :) Гласам за постављање крвних група али под кључем.  ;)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #75 послато: Децембар 28, 2016, 03:14:11 поподне »
Аргументи су на месту, у сваком случају. Ген Y хромозома свакако не може имати утицај на крвну групу. Идеја је пре свега била заснована на томе да, без претензија да извлачимо неке додатне закључке (доводимо у везу припадност хаплогрупи и крвној групи) имамо и тај податак. На крају крајева, он може бити укрштен и са другим подацима које имамо у табели (место порекла, пре свега), а може да буде допринос успостављању додатног статистичког прегледа. Нпр. ставимо постотке, као изолован податак, постотке крвних група тестираних појединаца. На крају крајева, пошто ће нова табела имати свој јавни и нејавни део (део који ће моћи да прате искључиво чланови Порекла), податак о крвној групи може да стоји у том нејавном делу и на тај начин свакако не може да угрози било чију приватност или изазове јавно подозрење. Наравно, далеко од тога да инсистирам на овоме. Познато је да се у нашем Друштву ствари решавају на демократски начин :)

Није ми баш јасно како сте ово замислили. Табела Српског ДНК ппројекта је тренутно организована по родовима а не по појединцима. Ако би се нпр. из моје фамилије тестирало пет људи, у табели би они и даље били представљени као један унос, тј. један ред, а могли би сви имати различите крвне групе.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #76 послато: Децембар 28, 2016, 03:59:54 поподне »
Од родитеља добијамо по један алел за крвну групу, тако да постоји 6 могућих комбинација:

0 и 0 (онда смо 0 крвна група)
А и 0 (онда смо А крвна група)
А и А (онда смо А крвна група)
А и Б (онда смо АБ крвна група)
Б и Б (онда смо Б крвна група)
Б и 0 (онда смо Б крвна група)

Ја сам 0 крвна група, дакле имам алеле 0+0. Отац и мајка су ми А крвна група, а пошто сам ја 0, њих двоје су онда свакако А+0 комбинација, а не могу бити А+А. Ово даље говори да ми је било који пар баба+деда морао бити (0+0 и А+0) или (0+А и 0+А) или (0+0 и А+А) или (0+А и А+А) или (0+Б и А+0) или (0+Б и А+А) или (0+Б и А+Б) или (А+Б и 0+А) или (А+Б и 0+0), дакле 9 могућих комбинација по пару, па још пута два ако је битно који сет је имала баба, а који деда, па опет пута два, за све могућности са другим паром баба и деда.

Хоћу рећи, два алела која свако од нас има говоре о наша два пра-претка по две линији (исто као ипсилон хромозом и мтДНК који се наслеђују по једној линији).

Одлична анализа. Свака част.  :)

Сасвим досадна и обична А+

Исти случај код мене.   :D

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #77 послато: Децембар 28, 2016, 04:24:46 поподне »
Није ми баш јасно како сте ово замислили. Табела Српског ДНК ппројекта је тренутно организована по родовима а не по појединцима. Ако би се нпр. из моје фамилије тестирало пет људи, у табели би они и даље били представљени као један унос, тј. један ред, а могли би сви имати различите крвне групе.
Ево, да разјасним :) Табела Српског ДНК пројекта је пре свега заснована на резултатима појединаца (чије име, додуше, па ни иницијал имена нису јавно истакнути), а уз чије презиме стоје (тамо где се зна) и место порекла и крсна слава. Ако томе додамо и којој крвној групи припада то свакако неће бити ознака крвне групе рода већ управо тог појединца.
Тренутно припремамо темељне промене на табели Српског ДНК пројекта, из које ће исходити бројне могућности (па и да, ако се договоримо о уносу истих на табелу, направимо статистику заступљености крвних група). Рецимо, једна од могућности ће бити и да се регионално одреде резултати (нпр. сутра кад кликнете и желите да видите само резултате Херцеговаца, Личана, Шумадинаца, јужњка итд. из табеле ће и то бити могуће издвојити).
Надам се да је сад мало јасније.
У сваком случају, сачекајмо да се доврши рад на усавршавању табеле, па да видите како ће све то да изгледа.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #78 послато: Децембар 28, 2016, 04:31:58 поподне »
У сваком случају, сачекајмо да се доврши рад на усавршавању табеле, па да видите како ће све то да изгледа.

Према извору блиском истрази биће нешто слично овоме. ;D



Баш како то воле ови Rh-. 8) ;D



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #79 послато: Децембар 28, 2016, 05:12:49 поподне »
Тренутно припремамо темељне промене на табели Српског ДНК пројекта, из које ће исходити бројне могућности (па и да, ако се договоримо о уносу истих на табелу, направимо статистику заступљености крвних група). Рецимо, једна од могућности ће бити и да се регионално одреде резултати (нпр. сутра кад кликнете и желите да видите само резултате Херцеговаца, Личана, Шумадинаца, јужњка итд. из табеле ће и то бити могуће издвојити).

Добро замишљено.  :)

Према извору блиском истрази биће нешто слично овоме. ;D

Предлажем балканизовану верзију.  ;D

Линк:

<a href="https://www.youtube.com/v/g3sJB2tcoJY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/g3sJB2tcoJY</a>