Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 934061 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1580 послато: Јануар 19, 2017, 04:20:53 поподне »
Ја сам већ писао раније овде да је Албанија тј. народи и појединци, породице које живе на њеном тлу  од памтивека енигма, и да ће бити још припадника породица са тог простора који ће бити Ј2б М205....сад која подгрупа показаће време, и можда не у овом проценту као што је то у Српском ДНК пројекту.

1.- HOMOS GEORGICOS (Аграрни закон), који је кодификован негде средином VIII века н.e., садржи обичајно право византијско-словенско. Ту се спомињу сви народи Балкана и Превалитаније (како се у та времена звала територија данашње Албаније), али не и Албанци. Шта значи ово, ако не да ови Албанци тада нису били ту?! Ово је један непобитан документ, који негира аутохтонију Албанаца на територији коју данас заузимају. Извор Каплан Буровић

Који год српски извор прихватимо као релевантан о досељавању Албанаца, односно њихових племена са подручја Кавказа за потребе вођења одређених ратова на Сицилију, потом Балкан од стране византијског војног заповдника  по имену Георгије звани Манијак,  те њиховог искрцавања односно  насељавања и то у луку Драч марта 1034. године, о чему сведочи Византијски историчар и сведок ових догађаја у делу Historia, Corpus scriptorum Historiaе, и потом ширења у свим правцима све до Проклетија, ја имам своје мишљење. Истовремено да прихватимо званичну историју Срба и Јужних Словена (ону коју смо учили у школи) као релевантну  да су се  на Балкан доселила њихова племена у 5, 6 и 7 веку, то би опет било пре албанских племена.
У сваком случају моје мишљење је да су сва досељена  племена ту затекла неке народе или остатке тих народа, углавном романизованх чак и уколико су били грчког порекла, и временом им наметнули свој језик. Данашња Албанија (Eпир посебно), и Црна Гора су ми најинтересантније и острва данашње Хрватске. Војводина тек након велике Сеобе Србаља. У планинама тромеђе Србије, Албаније и Црне Горе било је мешања сигурно.

Па и само племе Криче или Кричи или Кричке које је битисало на језерима Дурмитора. Ко зна где  је била њихова матица или главна речна струја и који је њихов пра-језик, на ком језику су слушали литургију од  доласка хришћанстава на ове просторе, и зашто су се повукли и од кога у врлети и висове Дурмитора. Али дошло је јаче, бројније племе Дробњака, које је ипак у свом окружењу имало некаква матична племена која је могло позвати у помоћ...и Кричи су се раселили....у правцима кретања српског народа, будући иноверни са њима, као хришћана. Нису кренули масовније према Албанским врлетима и племенима...то сам сигуран 100%. А да је било појединачних случајева и породица...које су временом албанизоване, а да су Ј2б М205, посебно они који су примили ислам или исламизовани,која грана видећемо, и то сам 100% сигуран. Kao што има припадника Ј2б М205 да су сада хрвати или бошњаци.

Хазири је засад једини Албанац који има ову хаплогрупу (J2b1 M205); уз то, он је пореклом арнауташ, тј. његови преци су били исламизовани па након тога албанизовани Срби-староседеоци са подручја Горње Мораве (потврђено у Урошевићевој књизи "Горња Морава и Изморник"). О деретићевској небулозној тези о албанском пореклу са Кавказа не бих трошио речи (већ сам их довољно истрошио на другим темама на овом форуму, нарочито на теми Албанци и Арбереши).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1581 послато: Јануар 19, 2017, 04:24:54 поподне »
Ја сам већ писао раније овде да је Албанија тј. народи и појединци, породице које живе на њеном тлу  од памтивека енигма, и да ће бити још припадника породица са тог простора који ће бити Ј2б М205....сад која подгрупа показаће време, и можда не у овом проценту као што је то у Српском ДНК пројекту.

1.- HOMOS GEORGICOS (Аграрни закон), који је кодификован негде средином VIII века н.e., садржи обичајно право византијско-словенско. Ту се спомињу сви народи Балкана и Превалитаније (како се у та времена звала територија данашње Албаније), али не и Албанци. Шта значи ово, ако не да ови Албанци тада нису били ту?! Ово је један непобитан документ, који негира аутохтонију Албанаца на територији коју данас заузимају. Извор Каплан Буровић

Који год српски извор прихватимо као релевантан о досељавању Албанаца, односно њихових племена са подручја Кавказа за потребе вођења одређених ратова на Сицилију, потом Балкан од стране византијског војног заповдника  по имену Георгије звани Манијак,  те њиховог искрцавања односно  насељавања и то у луку Драч марта 1034. године, о чему сведочи Византијски историчар и сведок ових догађаја у делу Historia, Corpus scriptorum Historiaе, и потом ширења у свим правцима све до Проклетија, ја имам своје мишљење. Истовремено да прихватимо званичну историју Срба и Јужних Словена (ону коју смо учили у школи) као релевантну  да су се  на Балкан доселила њихова племена у 5, 6 и 7 веку, то би опет било пре албанских племена.
У сваком случају моје мишљење је да су сва досељена  племена ту затекла неке народе или остатке тих народа, углавном романизованх чак и уколико су били грчког порекла, и временом им наметнули свој језик. Данашња Албанија (Eпир посебно), и Црна Гора су ми најинтересантније и острва данашње Хрватске. Војводина тек након велике Сеобе Србаља. У планинама тромеђе Србије, Албаније и Црне Горе било је мешања сигурно.

Па и само племе Криче или Кричи или Кричке које је битисало на језерима Дурмитора. Ко зна где  је била њихова матица или главна речна струја и који је њихов пра-језик, на ком језику су слушали литургију од  доласка хришћанстава на ове просторе, и зашто су се повукли и од кога у врлети и висове Дурмитора. Али дошло је јаче, бројније племе Дробњака, које је ипак у свом окружењу имало некаква матична племена која је могло позвати у помоћ...и Кричи су се раселили....у правцима кретања српског народа, будући иноверни са њима, као хришћана. Нису кренули масовније према Албанским врлетима и племенима...то сам сигуран 100%. А да је било појединачних случајева и породица...које су временом албанизоване, а да су Ј2б М205, посебно они који су примили ислам или исламизовани,која грана видећемо, и то сам 100% сигуран. Kao што има припадника Ј2б М205 да су сада хрвати или бошњаци.

Да се не би понављали по ко зна који пут, а и да не скренемо са теме...
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=183.0
Овај Албанац М205 је из Жегре и поарбашени је Србин, без обзира што му вредност увећана за један на DYS 448. То јесте спор маркер, али не толико да се на њему не деси мутација у некој ближој прошлости.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1582 послато: Јануар 19, 2017, 04:36:49 поподне »
Хазири је засад једини Албанац који има ову хаплогрупу (J2b1 M205); уз то, он је пореклом арнауташ, тј. његови преци су били исламизовани па након тога албанизовани Срби-староседеоци са подручја Горње Мораве (потврђено у Урошевићевој књизи "Горња Морава и Изморник"). О деретићевској небулозној тези о албанском пореклу са Кавказа не бих трошио речи (већ сам их довољно истрошио на другим темама на овом форуму, нарочито на теми Албанци и Арбереши).

Ово јесте битан податак када је Хазири у питању. Међутим, P56, ако сам добро разумео, мисли генерално на M205.

"...и да ће бити још припадника породица са тог простора који ће бити Ј2б М205....сад која подгрупа показаће време, и можда не у овом проценту као што је то у Српском ДНК пројекту."

У том смислу, Хазири није једини Албанац M205, постоји још неколико по анонимним студијама, али они не припадају "кричкој" грани. Карактеристично је да се ти хаплотипови јављају више ка југу Албаније.

У сваком случају, не бих рекао да ће ова кричка грана M205 бити присутна код Албанаца у неком већем проценту. Тако показују сва досадашња истраживања, а и ово најновије истраживање у Санџаку говори да је има, или врло мало, или је нема уопште код исељеника из тих крајева.

О пореклу Албанаца више на другој теми. :)

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1583 послато: Јануар 19, 2017, 05:03:05 поподне »
Хазири је засад једини Албанац који има ову хаплогрупу (J2b1 M205); уз то, он је пореклом арнауташ, тј. његови преци су били исламизовани па након тога албанизовани Срби-староседеоци са подручја Горње Мораве (потврђено у Урошевићевој књизи "Горња Морава и Изморник"). О деретићевској небулозној тези о албанском пореклу са Кавказа не бих трошио речи (већ сам их довољно истрошио на другим темама на овом форуму, нарочито на теми Албанци и Арбереши).

Ја сам се управо зато и оградио  и употребио израз "ако прихватимимо као релевантне изворе "!

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1584 послато: Јануар 19, 2017, 05:04:35 поподне »
Ово јесте битан податак када је Хазири у питању. Међутим, P56, ако сам добро разумео, мисли генерално на M205.

"...и да ће бити још припадника породица са тог простора који ће бити Ј2б М205....сад која подгрупа показаће време, и можда не у овом проценту као што је то у Српском ДНК пројекту."

У том смислу, Хазири није једини Албанац M205, постоји још неколико по анонимним студијама, али они не припадају "кричкој" грани. Карактеристично је да се ти хаплотипови јављају више ка југу Албаније.

У сваком случају, не бих рекао да ће ова кричка грана M205 бити присутна код Албанаца у неком већем проценту. Тако показују сва досадашња истраживања, а и ово најновије истраживање у Санџаку говори да је има, или врло мало, или је нема уопште код исељеника из тих крајева.

О пореклу Албанаца више на другој теми. :)
Управо тако Небојша! Поздрав!

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1585 послато: Јануар 19, 2017, 05:14:52 поподне »
Ово јесте битан податак када је Хазири у питању. Међутим, P56, ако сам добро разумео, мисли генерално на M205.

"...и да ће бити још припадника породица са тог простора који ће бити Ј2б М205....сад која подгрупа показаће време, и можда не у овом проценту као што је то у Српском ДНК пројекту."

У том смислу, Хазири није једини Албанац M205, постоји још неколико по анонимним студијама, али они не припадају "кричкој" грани. Карактеристично је да се ти хаплотипови јављају више ка југу Албаније.

У сваком случају, не бих рекао да ће ова кричка грана M205 бити присутна код Албанаца у неком већем проценту. Тако показују сва досадашња истраживања, а и ово најновије истраживање у Санџаку говори да је има, или врло мало, или је нема уопште код исељеника из тих крајева.

О пореклу Албанаца више на другој теми. :)

Код Албанаца ако се појави М205, биће то код Тоска. КиМ насељавају искључиво Геге. Код Гега Хазири-Дема је први, а смео бих да кажем и последњи М205. Више треба обратити пажњу да се међу тестираним Србима са КиМ појави хаплотип сличан Хазиријевом. Што би још више потврдило нашу причу о поарбанашеним Србима. Јер као што је М241 албанска ексклузива, тако је М205 српска
... :)

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1586 послато: Јануар 22, 2017, 05:54:29 поподне »
Kriči www.revolvy.com
https://www.revolvy.com/topic/Kri%C4%8Di&item_type=topic

The Kriči (Serbian Cyrillic: Кричи)[a]were, according to tradition, an "older" people that inhabited an area somewhere by the Tara river in what is today northern Montenegro. Kriči (and similar names) has been periodically mentioned in historical sources, geographical and ethnological literature.[1] Their ethnic affiliation is unknown from historical sources, although tradition points that they were an old population, deemed Vlachs (Romanized Illyrian ) in theories found in anthropological studies. They, as other pre-Slavic tribes in the region, eventually assimilated into the Serb ethnos. Some toponyms in Montenegro and surnames are derived from the name of this tribe.[2]
History
The name Kričan is mentioned as a region in the 1260 charter of Stefan Uroš I regarding the borders of the village of Prošćenje (near Mojkovac); Kričan borders the village to the north.[3] The toponym may have given its name to the people, or vice versa.[4] In ca. 1300 was mentioned personal name Kričan.[4]
According to oral tradition, Kriči inhabited Jezera and Šaranci, and good part of Sinjajevina.[5] They several times violently fought with Drobnjaci tribe (including Kriči voivode Kalok[6] ) and were moved over Tara river.[7] Then inhabited lands from Sutjeska to Kolašin.[5] Their center was in Pljevlja (with local toponym Kričak between it and Bijelo Polje).[5]

In literature and anthropological studies

A. Pejatović in his anthropological study Srednje Polimlje i Potarje believed that the Kriči were an amalgamation of Greeks (Romeji) and Illyro-Romans (or "Vlachs") with Serbs, that lasted up until the 16th and 17th centuries, with gradual descent of this old population to cultivated villages and ascent of Serbs into the katuni (pastures) where the remains of the old populations lived.[4]

S. Tomić in his anthropological work Drobnjak (1902), mentioned the Španje and Kričove as the old population of Drobnjak.[4]

A. Luburić (1891–1944), the first to separately discuss the Kriči, based mainly on folk tradition, believed them to have been part of the Mataruge tribe, who after the first onrush of Slavs in Herzegovina, and death of Mataruge king Sumor in the end of the 7th or beginning of the 8th century, retreated to the areas around the Tara. Here, the Serbs gave the tribe the name Kriči, because their speech sounded like "shouting" (kričanje). The tribe accepted the name, and it spread in the middle Potarje. Thus, according to Luburić, based mainly on Drobnjaci tradition, the Kriči were part of the old tribe of Mataruge.[10]

Vladimir Ćorović (1885–1941) and Tatomir Vukanović (1907–1997) argued that the name derived from Thracian krisio, or Illyrian krüsi, which would according to the Albanian term kryeziu mean "dark, dark-haired or swarthy people".[9]

According to Mula Joksimović in Bijelo Polje, as recorded by Petar Rudić, a tradition transmitted in the Joksimović brotherhood held that the Kriči descended from the Illyrians, "but today there are no more of their direct descendants".[11]

Another belief recorded by P. Rudić, likely influenced by literature, was that the Kriči may have been descendants of Saxons (Sasi) that worked in the mines of Brskovo and around Pljevlja.[11]
In the region of Kričak (southeast of Kosanica[11] ), according to data collected in the field between 1964 and 1970, the Kriči were a numerous tribe, while the Mataruge only comprised one of its many brotherhoods, according to M. Peruničić (born 1880), and P. Čabarkapa (born ca. 1880), a similar tradition confirmed by B. Ćorović (born ca. 1894) and younger S. Bojović living in Pljevlja.[12] The tradition is "supported" by the fact that the region of Mataruge is smaller and taken as a peripheral part of the larger, in widest sense, Kričak region.[12]However, tradition in Polimlje and Potarje do not hold the Mataruge as related to the Kriči.[12]

As concluded in Vlahović 1970, folk tradition on the Kriči is very different, although it is clear by tradition and literature that the tribe lived as an independent unit, and once in time included a relatively large area.[12] Their name surely points to an old ethnic group, among which there must have been a lot of Illyro-Roman remnants (medieval Vlach population); in all probability they very early on came into contact with old South Slavic tribes.[12]

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1587 послато: Фебруар 02, 2017, 01:24:55 поподне »
Захваљујући Владици, који ме упутио на сл. линк https://docs.google.com/spreadsheets/d/1V2iMgYjZzk_wRxCbVR7ZdA1EYrnId26b91gVRJDMPJQ/edit?hl=en_US&pli=1#gid=3, знамо да на истраживању Y-chromosomal STR haplotypes in three major population groups in Bulgaria (Бугари, n=127) нема хаплогрупе J2b-M205.

Од укупно 5.6% J2b, скоро све одлази на подграну J2b-M241. Присутан је и један хаплотип "опште" J2b. Сличне вредности поседује Матеев из Бугарског днк пројекта.

Знамо да је код Грка ова подграна J2b веома слабо заступљена. Овако стоје ствари код Бугара:

Басараба (n=100), 0%
Бугарска (n=808), 0.37%
Бугарска (n=127), 0%
Бугарски днк пројекат (n=513), 0.97%

Ако узмемо у обзир да се код Срба ова хг јавља у проценту 3-5%, можемо рећи да је пре карактеристична за простор западног Балкана. На истоку, али и на југу Балкана, ситуација се мења у корист J2b-М241.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1588 послато: Фебруар 02, 2017, 01:37:52 поподне »
Откуд сад да нема код Бугара? На основу чега је раније на форуму тврђено да су Кричи заступљени и у Бугарској?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1589 послато: Фебруар 02, 2017, 01:42:02 поподне »
Откуд сад да нема код Бугара? На основу чега је раније на форуму тврђено да су Кричи заступљени и у Бугарској?

Има је. И овде пише да је има. Само је веома слабо заступљена. Ово је сасвим солидан узорак (анонимна истраживања + Бугарски днк пројекат).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1590 послато: Фебруар 02, 2017, 01:55:10 поподне »
Има је. И овде пише да је има. Само је веома слабо заступљена. Ово је сасвим солидан узорак (анонимна истраживања + Бугарски днк пројекат).

Колико сам успио да схватим кричка грана J2b M205 је присутна у источној Србији и граничном појасу Бугарске и Србије, има је и међу етничким Србима и етничким Бугарима, али се генерално ради о етничким Кричима  ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1591 послато: Фебруар 02, 2017, 02:01:22 поподне »
Колико сам успио да схватим кричка грана J2b M205 је присутна у источној Србији и граничном појасу Бугарске и Србије, има је и међу етничким Србима и етничким Бугарима, али се генерално ради о етничким Кричима  ;)

То помало чуди, према неким прелиминарним информацијама, J2b-M205 бележи висок проценат код Срба из ЈИ Србије, док је у бугарском делу Шоплука испод 0.5%(?).

Ови на западу (Црна Гора + Крајина) нису спорни, тј. све је познато када су у питању те миграције. Међутим, занимљиви су ови из ЈИ Србије. Мислим да они могу бити кључ за решавање дилеме око даљег порекла Крича. Становништво тог краја у великом проценту чине староседеоци, а присутне су још и косовска, моравско-вардарска и шопска струја.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1592 послато: Фебруар 02, 2017, 02:11:43 поподне »
То помало чуди, према неким прелиминарним информацијама, J2b-M205 бележи висок проценат код Срба из ЈИ Србије, док је у бугарском делу Шоплука испод 0.5%(?).

Па добро, знамо да статистике знају некад да буде варљиве.  Солидан број Бугара са ФТДНА  припада Ј2б М205 кричком роду, тако да је евидентно да је ова група у неком периоду улазила и у етногенезу савремених Бугара.

Питање је само кад и како. Претпостављам да је већина тих кричких Бугара из западног дијела Бугарске.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1593 послато: Фебруар 02, 2017, 02:15:13 поподне »
Питање је само кад и како.

Питање које се врти на овој теми од почетка, генерално не само у случају Бугара. :)

Бугари из днк пројекта, али и они из истраживања "808", као да нагињу ка западу Бугарске.


Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1594 послато: Фебруар 02, 2017, 03:25:55 поподне »
Ови на западу (Црна Гора + Крајина) нису спорни, тј. све је познато када су у питању те миграције. Међутим, занимљиви су ови из ЈИ Србије. Мислим да они могу бити кључ за решавање дилеме око даљег порекла Крича. Становништво тог краја у великом проценту чине староседеоци, а присутне су још и косовска, моравско-вардарска и шопска струја.
Скоро сам чуо да J2b M205 постоји и на потезу Сврљиг - Трговиште, а скоро смо имали и један резултат из Куманова (Трајковић).

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1595 послато: Фебруар 02, 2017, 04:39:33 поподне »
Како вријеме одмиче постаје извјесно да крички род ширио по Балкану из најмање два подручја.
Прво подручје је свакако Потарје (племенска територија влашког племена Крича), док је друго доста шире и по свему судећи обухвата простор од Вардарске Македоније, преко Косовског Поморавља, Пчиње и Јабланице до Шоплука.
« Последња измена: Фебруар 02, 2017, 06:31:48 поподне млађо »

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1596 послато: Фебруар 03, 2017, 11:40:51 поподне »
J2b-M205, род Крича (фејсбук група):
https://www.facebook.com/groups/1149908231793749/

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1597 послато: Фебруар 04, 2017, 11:32:50 пре подне »
Колико сам успио да схватим кричка грана J2b M205 је присутна у источној Србији и граничном појасу Бугарске и Србије, има је и међу етничким Србима и етничким Бугарима, али се генерално ради о етничким Кричима  ;)
[/quote

Трагајући за етимологијм речи крич и кричак наиђох данас на град Кричим (Krichim), буг.Кричим, координате 42°03′00″ СГШ; 24°28′01″ ИГД Координате: 42°03′00″ СГШ; 24°28′01″ ИГД, са реком Вача (Vatcha river), Држава Бугарска, истоимене општине Кричим,Пловдивска област, са 8.778 (2010.г.) становника, на надморској висини од 253 m
www.krichim.bg
Кричим се налази у средишњем делу Бугарске. Од престонице Софије град је удаљен 150 km југоисточно, а од обласног средишта, Пловдива град је удаљен 30 km југозападно.
Област Кричима се налази у бугарском делу Тракије, у долини реке Марице.
Област Кричима је првобитно било насељено Трачанима, а после њих овом облашћу владају стари Рим и Византија. Јужни Словени ово подручје насељавају у 7. веку. Од 9. века до 1373. године област је била у саставу средњовековне Бугарске.
Крајем 14. века област Кричима је пала под власт Османлија, који владају облашћу 5 векова.
1885. године град је постао део савремене бугарске државе.
Поздрав свима!

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1598 послато: Фебруар 04, 2017, 11:35:11 пре подне »
Како вријеме одмиче постаје извјесно да крички род ширио по Балкану из најмање два подручја.
Прво подручје је свакако Потарје (племенска територија влашког племена Крича), док је друго доста шире и по свему судећи обухвата простор од Вардарске Македоније, преко Косовског Поморавља, Пчиње и Јабланице до Шоплука.
Погледавши googlе map https://www.google.rs/maps/place/4220+Krichim,+Bulgaria/@41.79699,24.0954032,85518m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x14ac9578d2adc9ad:0x400a01269bf5500!8m2!3d42.0426268!4d24.4669673 видех да је град на скоро истој географској ширини као Скопље, да се читав тај део Бугарске налази између Eгејског мора и Црног мора,  Солун није  далеко, горе десно према истоку се налази чувено Велико Трново где је преминуо наш Свети Сава по повратку из Константиниопоља http://www.avantartmagazin.com/veliko-trnovo-hodocasno-mesto-na-mapi-svetosavlja/, а такође доле према истоку, испод града Пловдива, налази сe Асенград (назван тако по бугарском цару Јовану Асeну Другом који сe ородио са Нeмањићима дајући своју кћeрку за жeну краљу Владиславу Нeмањићу,синовцу Светог Савe). У околини града Кричим има насеља са интересантним називима.  Са леве стране  (према Македонији и Србији) се налази насеље Pеshtеra (Bulgarian: Пещера, Peštera), а са десне стране насеље Косово (Kosovo is a village in Plovdiv Province, Bulgaria), на југу према Грчкој насеље - град Смољан (bug. Смолян), који је тај назив добио према словенском племену Смољани, а ту негде је  мање насеље Габрово (између Кричама и Смољана), које насеље не треба мешати са градом Грабово у средишњем делу Бугарске.

Ако се не варам један од тестираних бугара J2b M205 је из Смољана, а други наводи Габрово.

Поздрав свима!





Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1599 послато: Фебруар 04, 2017, 11:57:57 пре подне »
Извињавам се, постоји град Габрово код Великог Трнова, али сам готово сигуран, значи нисам сигуран,  да сам видео и неко мање место под називом Габрово између пловдиске и смољанске области. Проверићу! У сваком случају то све није далеко од града Кричам у пловдивској области.