Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 933892 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1480 послато: Децембар 09, 2016, 08:26:25 поподне »
Старији назив Ботевграда је Орханије.

"За сѫдбата на отдѣлнитѣ родове можемъ да имаме идея отъ следната направена отъ мене анкета : отъ рода Пица, който брои около 10 кѫщи, има въ Гопешъ 3 сем., въ Софли 5—6 сем., въ Саранци и др.; Дабо 5 семейства, всички въ София и Мездра; Цингара — 3 сем. въ Гопешъ, други въ Битоля и въ Плѣвенъ, гдето единъ отъ тѣхъ подарилъ мѣсто за училището ; Петре или Петреску — 1 сем. въ Гопешъ; Гюламила — 1 сем. въ Гопешъ, 2 въ Битоля, другитѣ въ София (единъ отъ тѣхъ е председатель на ромънската колония тукъ); Караджa — 3 семейства въ Гопешъ, другитѣ въ София; Белчо — 6 сем. въ Гопешъ; Нанчо — 1 сем. въ Гопешъ, 1 въ Битоля, едно въ Орхание; Κошкa — 4 сем. въ Гопешъ, въ Фердинандъ, въ Годечъ; Ракочъ — 4 сем. въ Гопешъ, a другитѣ въ Радомиръ и въ София; Торбо — по 1 сем. въ София, Орѣхово, Фердинандъ; Бело — 4 сем. въ Гопешъ, други въ Битоля, въ София и др.; Πитка — 2 сем. въ София; Тръпча — 6 семейства въ София, въ Варваринъ и другаде; Йованъ — 4 сем. въ Гопешъ, има въ Прищина и въ София; Hенa — 4 сем. въ Гопешь, други въ Фердинандъ, София и др.; Прику и Теку сѫ гопешки семейства въ Дупница и Кюстендилъ (отъ последнитѣ има и въ София); Михче — 3 сем. въ Гопешъ, другитѣ въ Радомиръ; Чапанъ — тѣ били по произходъ отъ Магарево, но се преселили отъ Гопешъ въ Орхание; Димка — 1 сем. въ Гопешъ, други въ Орхание; Грамостянъ — всичкитѣ въ."

http://www.promacedonia.org/mp/mp_1_5_7.htm


"В България гопешани се заселват и в Плевен, Мездра, Фердинанд, Радомир, Орхание и на други места"

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%88


"Като стана дума за село Гопеш, Битолско, само да вметна, че преди три дни в Ботевград видях в двора на местната църква два гроба на преселници от Гопеш - и двамата покойници носят името Янаки, единият паметник е военен. Ако некой македонец има път натаму, да знае, че има причина да поспре за половин час."

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=maked&Number=1947766992


Конструисао сам једну мапу која има за циљ да покаже распоред поједних J2b1 на југу Балкана, као и топониме који могу бити интересанти за причу о пореклу Крича. Наравно, све ово има смисла само уколико је тачно да су становници Ботевграда (међу њима и Тодоровски J2b1) добрим делом пореклом из Гопеша крај Битоља.

Сматра се да је ово место на југу Македоније име добило по селу Гопеши крај Москопоља (југ Албаније). Москопоље је иначе познато кроз историју као велики "влашки центар".

G - село Гопеш, Јужна Македонија
K - село Кричкове, ЈИ Албанија
M - Москопоље, ЈИ Албанија
P - Планина Пинд, највиши врх "Смолика" (верује се да су Каракачани живели на Пинду, нека врста постојбине)
A - Влах из Андон Поција J2b1 (Paternal and maternal lineages in the Balkans show a homogeneous landscape over linguistic barriers, except for the isolated Aromuns)
T - Албанац из Тиране J2b1 (Paternal and maternal lineages in the Balkans show a homogeneous landscape over linguistic barriers, except for the isolated Aromuns)
T - Албанац (Тоск) J2b1 (Y-STR variation in Albanian populations: implications on the match probabilities and the genetic legacy of the minority claiming an Egyptian descent)




Ниједан од ових J2b1 не упада у крички кластер, али им је положај занимљив управо због близине Москопоља, Пинда, Кричкова, Гопеша, итд.

Албанац из Тиране и Тоск имају потпуно поклапање на 17 маркера. Влах с југа Албаније има потпуно поклапање са једним Грком, али нико од ових људи можда и није иста грана са Кричима, с обзиром да је тај Грк PH4306-.

У сваком случају, интересантан је тај распоред, као и разноврсност хаплогрупе J2b M205 на југу Балкана. Фали више истраживања из ових крајева, али делује да би могла постојати веза.

Треба напоменути да крички кластер M205 постоји код Анадолских Грка, где има пуно E-V13 и R1b 11-11, што ће рећи да вероватно постоји нека веза са овим централним балканским крајевима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1481 послато: Децембар 11, 2016, 01:53:16 поподне »
Послушао сам Иванов савет и направио мапе заступљености кричког кластера J2b-M205 за Србију, Хрватску и Бугарску, уз БиХ уједно и једине земље на Балкану где се јавља ова подграна J2b1.

Мапа је направљена само на основу истраживања где је конкретно означено које су области тестиране. Постоји још неколико истраживања за балканске земље, али без јасно дефинисане поделе по регионима.

Бугарска (узорак 808)


Хрватска (узорак 1100)


Војводина, Срби (узорак 185)
Александровачка Жупа (узорак 85)



Извор:

- Y-Chromosome Diversity in Modern Bulgarians: New Clues about Their Ancestry
- Croatian national reference Y-STR haplotype database
- Allele frequencies and population data for 17 Y-chromosome STR loci in a Serbian population sample from Vojvodina province
- Непосредни резултати нових мултидисциплинарних етногенетских истраживања Срба и становништва Србије (на примеру Александровачке жупе)


Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1482 послато: Децембар 11, 2016, 09:58:48 поподне »
Добили смо четвртог Крича са 111 тестираних маркера.
Ријеч је о Лакићу из Горњих Карајзоваца код Градишке.

Послао сам маркере Јерковићу, па се надам да ће их убацити у табелу кад буде имао времена.


Кричи (111 маркера)

Тренутно ови Кричи имају 111 тестираних маркера:
1) Батоћанин (Лопаш, општина Трстеник)
2) Лакић (Горњи Карајзовци, општина Градишка)
3) Милутиновић (Јабланица, општина Крушевац)
4) Новаковић (Кршље, општина Нови Град)

Упоредио сам њихове резултате помоћу "Невски" калкулатора и добио да су вјероватно имали заједничког претка прије неких 45 генерација (1350 година).
Битно је напоменути да би старост вјероватно била још већа уколико би Бугарин Биљански (Биљанска, општина Смољан) тестирао 111 маркера.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1483 послато: Децембар 12, 2016, 12:34:16 пре подне »
Добили смо четвртог Крича са 111 тестираних маркера.
Ријеч је о Лакићу из Горњих Карајзоваца код Градишке.

Послао сам маркере Јерковићу, па се надам да ће их убацити у табелу кад буде имао времена.


Кричи (111 маркера)

Тренутно ови Кричи имају 111 тестираних маркера:
1) Батоћанин (Лопаш, општина Трстеник)
2) Лакић (Горњи Карајзовци, општина Градишка)
3) Милутиновић (Јабланица, општина Крушевац)
4) Новаковић (Кршље, општина Нови Град)

Упоредио сам њихове резултате помоћу "Невски" калкулатора и добио да су вјероватно имали заједничког претка прије неких 45 генерација (1350 година).
Битно је напоменути да би старост вјероватно била још већа уколико би Бугарин Биљански (Биљанска, општина Смољан) тестирао 111 маркера.

Овој четворици треба додати још и Стојановића из Врачева Гаја који је урадио проширење на 111 маркера.

Погледао сам мало однос ових тестираних са 111 маркера.

Овако бих их поредао по међусобној вези и блискости:

Милутиновић-Батоћанин-Новаковић- Лакић- Стојановић

Реално говорећи, ниједан од ових пет хаплотипова није превише близак. Било би заиста корисно кад би кричи више тестирали 111 маркера. Вјерујем да би се могла направити некаква унутрашња структура.

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1484 послато: Децембар 12, 2016, 12:40:47 поподне »
Да, заборавио сам Стојановића (он је ту од прије).
Значи, имамо петорицу Крича са 111, односно деветорицу са 67 и више тестираних маркера.


Кричи (111 маркера)

Тренутно ови Кричи имају 111 тестираних маркера:
1. Батоћанин (Лопаш, општина Трстеник)
2. Лакић (Горњи Карајзовци, општина Босанска Градишка)
3. Милутиновић (Јабланица, општина Крушевац)
4. Новаковић (Кршље, општина Босански Нови)
5. Стојановић (Врачев Гај, општина Бела Црква)

Упоредио сам њихове резултате помоћу "Невски" калкулатора и добио да су вјероватно имали заједничког претка прије неких 40 генерација (1200 година). Помоћу истог калкулатора одрадио сам и структуру, а распон се креће између 750 и 1260 година.




Кричи (67 маркера)

Тренутно ови Кричи имају 67 тестираних маркера:
1. Батоћанин (Лопаш, општина Трстеник)
2. Биљански (Биљанска, општина Смољан)
3. Демић (Горњи Класнић, општина Глина)
4. Лакић (Горњи Карајзовци, општина Босанска Градишка)
5. Милутиновић (Јабланица, општина Крушевац)
6. Мркобрад (Ковин, општина Ковин)
7. Новаковић (Кршље, општина Босански Нови)
8. Стојановић (Врачев Гај, општина Бела Црква)
9. Чирко (Рашељке, општина Дувно)

Упоредио сам њихове резултате помоћу "Невски" калкулатора и добио да су вјероватно имали заједничког претка прије неких 40 генерација (1200 година). Помоћу истог калкулатора одрадио сам и структуру, а распон се креће између 450 и 1650 година.


Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1485 послато: Децембар 13, 2016, 06:46:02 поподне »
Нема нам друге. :) Лепен погађа за J2b1 и затворених очију, прво Кричи, сад Каракачани. Ипак, можда не треба ову хг уско везивати само за Каракачане. Осим што нема деф. потврде, Каракачани генерално не би требало да буду толико заступљени међу Србима. Међутим, распоред се свакако добро уклапа у кретање неке влашке групе.

Могли би млађо, Велибор и Серђо да одраде и грб Крича сада. :) Нпр., на левој страни да буде Сињајевина, на десној "каракачаканска" овца и сир (по могућству "Фета", због потенцијалног порекла из Грчке), а испод да буде у првом плану Каракачанско куче? :

Поздрав свима.....интересантни су ти Цинцари,  а и Каракачани.....мислим да да треба све опције узети у обзир....
O Cincarima Timoka, o jednoj izložbi | Medija centar Bor
www.mc.kcbor.net


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1486 послато: Децембар 13, 2016, 08:05:45 поподне »


Линк не упућује на текст о Цинцарима, али хвала у сваком случају. Конкретно, ти Власи из источне Србије не могу бити превише битни за M205.

Са друге стране, "влашке" групе с југа могу бити интересанте. Само Цинцари и не толико, с обзиром да је M205 код њих практично непостојећа, али ти грчки сточари јесу једна од опција.

Све то треба повезати са динарском M205 и уклопити у старост читаве групе која се креће од 750-1250 год.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1487 послато: Децембар 13, 2016, 08:38:46 поподне »
Ја мислим да је Албанија неистражен простор и да ћемо временом открити ту карику која недостаје...у сваком случају ко год да је био тај нас заједнички предак по мушкој линији (ја сам од Станаћевих, Војводина, али видим да има нека породица на Крку у Хрватској с тим презименом баве се  туризмом, а можда су само доселјени из Баната), били ми од Крича или неких остатака старих илирских  или грчких насеобина, старином ко зна од куда и од када на овим просторима, можда из Асирије, Сирије, можда смо семити старопореклом..... битан је  тај кулурни идентитет....осећај припадности одређеној групи, нацији.....тако у сваком случају у сваком од нас се  кроз генерације  и генерације предака улило толико различитих гена,посебно словенских од наших женских предака.... а ја се  изјашњавам, јесам и осећам као србин..... ових дана ћу поставити једну фотографију моје   породице  по оцу .....код нас се   јавлја феномен...рађамо се  изразито црни, затим та коса атпадне  до прве године живота, онда постанемо плавокоси, скоро бели,  да би се са одрастањем вратили тој црној боји.... ја  нисам истражио више од 17 маркера али првом приликом хоћу.... када нам се  родио син....моја супруга видевши његове  очи...облик...само се  насмејала и рекла.....овде је Џингис кан кат тад умешао прсте  ...радо бих испитао мајчину мушку линију...јер сматрам да многе старе породице, а родителји су ми из истог места старином....потичу од разрођених братстава и племена и свашта би се  ту дало открити.... него није  ни пријатно сваком то истраживање .....

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1488 послато: Децембар 15, 2016, 09:44:02 пре подне »
Коромбокис J2b M205 (Vamvakou, Greece) је по свему судећи пореклом из Тесалије. Он је донекле битан и за Криче зато што, уз Французе (на основу Y-STR), спада у најближе M205.

http://hellenicgenealogygeek.blogspot.rs/2015/06/village-of-vamvakou-municipality-of.html

У овом месту је забележно више породица са овим презименом. У Тесалији и на једном анонимним истраживању за Грке (Сескло) постоји J2b M205 (1 од 57).

Тесалија је за Криче занимљива и због предања Бугарина Атанасова (некада Харизанов) из Дичина крај Великог Трнова. Наиме, ова породица има предање о пореклу из Тесалије (18. век). Чини се да читаво село чува неку успомену на даље порекло из Тесалије. Наводно су становници овог места пореклом из истоименог села (бугарског наравно) :) у Тесалији, које сада има грчки назив.

Ови крајеви Грчке су битни и за ону теорију о Каракачанима. Тамо их је морало бити.

https://books.google.rs/books?id=9PM8AAAAIAAJ&pg=PA65&dq=sesklo+sarakatsani&hl=en&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=sesklo%20sarakatsani&f=false

"Сабор" Каракачана у близини Фарсале, што је свега неколико километара од места из ког потиче Коромбокис.
http://www.ifarsala.gr/2016/03/15/chorepsan-oi-sarakatsanaioi-sta-farsala/

На крају, иако се претерано не разумем у народне ношње код Грка, занимљива је она коју носи деда тестраног Коромбокиса J2b1.



Рекло би се да постоје неке сличности са ношњом Каракачана. Каракачани, западна Македонија:



 

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1489 послато: Децембар 17, 2016, 07:44:37 пре подне »
Sarakatsani - Dictionary definition of Sarakatsani  Encyclopedia.com: FREE online dictionary
www.encyclopedia.com

Autor Nancy G.Ratton.
Poziva se na izvore Campbell,J.K (rad iz 1964.godine) i Kabbadias.as Georgios B (rad iz 1965).
 Sarakacani ili Karakacani....meni je interesantna povezanost sa srpskom (stvarno ne znam da li je rec izvorno srpska...i sta joj je koren) KACARI...jer se sir, ali i drugi proizvodi, drze odnosno drzali u kacama....cirilicom КАЧАРИ.

U svakom sluzaju ta etnicka grupa Sarakacani ili Karakacani je za nas Srbe interesantna, pa i za temu o Kricima jer su se oni kao izraziti hriscani pravoslavne  orjentacije (procitajte ovaj rad, ili studiju o njima koja se bavi njihovom religijom, verovanjima, mitovima, folklorom i itd. npr. o verovanju u "djavolje  oko") sjajno mogli uklopiti, a time i STOPITI ili UTOPITI u srpski, makedonski, rumunski, bugarski i najvise grcki etnos cijim dijalektom govore pre svega onaj  hriscanske pravoslavne orjentacije.

Koliko vidim na slikama koje  je Nebojsa postavio...lepi ljudi...sinoc odgedah neke njihove sabore....zene prelepe.....uvek je takva bila dobrodosla za snajku, a i momci njihovi....za zetove. Jos kad familija da miraz u brojnim ovcama za devojku, ili je ukradu...a momci su takodje bili pozeljni...izdrzljivi planinci, skromni, pokretni, okretni....trebalo je po tim planinama terati stada, a sto je bitno hriscani.....a uzmimo i faktor koliko je duga istrajavala Vizantija koja je povezivala sve te etnose i etnicke grupe kroz pravoslavno hriscanstvo.....pa eto nam jednog moguceg pravca sagledavanja ove zagonetke.....







Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1490 послато: Децембар 17, 2016, 07:56:52 пре подне »
U prilog ovomе jеdna lеpa pеsma sarakacanska pеsma na grckom dijalеktu...naravno ima i na bugarskom...
https://youtu.be/Jdmc5Qw-5h4

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1491 послато: Децембар 17, 2016, 08:05:45 пре подне »
Ociglеdno jе da SARAKACANI ili KARAKACANI kao еtnicka grupa izazivaju intеrеsovanjе i u Grckoj i Bugarskoj....
Σαρακατσάνοι 0593 εγγρ 060114 διάρκ 1ω 03' 23''
Άγγελος Σινάνης
https://youtu.be/a-bFaqQFMTs
 
Published on Jul 12, 2015
Περιγραφή
Πολλές φορές μιλάμε ή ακούμε να γίνεται λόγος για τους Σαρακατσαναίους, αλλά δεν είμαστε πάντα σίγουροι τι ακριβώς είναι. "Μα τι είναι τέλος πάντων οι θρυλικοί οι Σαρακατσαναίοι;". Ακόμη πολλές φορές έχουμε μείνει εκστατικοί μπροστά σε έργα τέχνης, έργα υφαντά που δε γνωρίζουμε ποια "θεία" χέρια τα ύφαναν.

Οι Σαρακατσαναίοι είναι νομάδες κτηνοτρόφοι από τα αρχαία χρόνια και κατοικούν στην Ελλάδα από το Νομό Έβρου μέχρι και τη Βόρεια Πελοπόννησο. Τα καλοκαίρια ανέβαιναν στα βουνά μαζί με τα κοπάδια τους και έμεναν εκεί μέχρι το τέλος του Οκτώβρη, που κατέβαιναν και πάλι σε χειμαδιά. Οι Σαρακατσαναίοι κατοικούσαν σε καλύβια, τα οποία ήταν περίτεχνα και φτιαγμένα από ξύλο και άχυρο. Η Σαρακατσάνα ήταν άριστη νοικοκυρά και έφτιαχνε μόνη το καλύβι της, και έγνεθε ολημερίς και το στόλιζε με τα υπέροχα υφαντά της.

Έλληνες οι Σαρακατσάνοι, άφησαν ένα λαμπρό λαϊκό πολιτισμό, όπως φορεσιές και τεχνουργήματα, τα οποία στολίζουν τώρα αρκετά λαογραφικά μουσεία. Στο ντοκιμαντέρ παρακολουθούμε το οδοιπορικό τους από τα χειμαδιά προς τα βουνά, τους καταυλισμούς που έστησαν στο δρόμο για να περάσουν τη νύχτα τους, θα δούμε το άρμεγμα των προβάτων, το κούρεμά τους, το πλύσιμο των υφαντών από τις Σαρακατσάνες, τα καλύβια τους και το αντάμωμα των Σαρακατσάνων στο Περτούλι Τρικάλων.

Το λαογραφικό αυτό ντοκιμαντέρ, σε σενάριο και σκηνοθεσία Γιάννη Πρόκοβα και φωτογραφία Παναγιώτη Τσάγκα, υπόσχεται να αποκαλύψει πολλά μυστικά από τη ζωή αυτών των νομάδων. Αφηγητές είναι οι: Νίκος Βασταρδής και Θεανώ Ιωαννίδου.

Πηγή: Ριζοσπάστης Κυριακή 10 Μαίου 1998 σελ 21 στο: http://www.rizospastis.gr/story.do?id... (τελ. επίσκεψη 12/07/15 ω14:56)

Η εκπομπή «Σαρακατσάνοι – καλό ξικαλουκιριό» προβλήθηκε από την ΕΤ 2 την Παρασκευή 15 Μαίου 1998 ω20:15 – 21 – 15. Έγχρωμο, κασέτα VHS Νο 129 Philips HG 4805415 1559 E – 240, ψηφιοποίηση 06/01/14 διάρκ 1ω 02' 52''.

Στο τέλος ευχαριστήρια στους κατοίκους του χωριού Πρινιά της Λάρισας για τη βοήθειά τους και τη συμμετοχή τους στο γύρισμα της ταινίας ‘’καλό ξικαλουκιριό’’.

Σενάριο – Σκηνοθεσία: Γιάννης Προκόβας
Φωτογραφία: Παναγιώτης Τσάγκας
Φωτογραφικό υλικό: Αγγελικής Χατζημιχάλη, Ευρυπίδη Μακρή, Διονύση Μαυρόγιαννη
Φωτογραφικό υλικό από το βιβλίο «Σαρακατσάνικη Στάνη» της Αδελφότητας Σαρακατσαναίων Ηπείρου
Μουσική: Τάκη Μωράκη, Νίκου Σκαλκώτα
Αφήγηση: Νίκος Βασταρδής, Θεανώ Ιωαννίδου
Φλογέρα παίζει ο Βαγγέλης Παρλάντζας
Παραγωγή: ΕΤ 1 / 1997

Σημείωση: Η ποιότητα της εικόνας είναι αυτή που εξασφαλίζουν στην ορεινή περιοχή μας, το κανάλι (ΕΡΤ), οι αναμεταδότες ή οι πάροχοι του σήματος (Digea).

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1492 послато: Децембар 17, 2016, 08:26:20 пре подне »
A еvo ih sad SARAKACANI iz Makеdonijе...fascinira...igra kolovodja odnosno vodi kolo svе sa Krstom okicеnim zastavom ...pa nе stajе. Izdrzljivi ljudi.....i opstadosе kroz vеkovе. Balkan im jе bas lеgao.....sad moramo da proucimo tе kiparskе Grkе. Nеma sta "bracеla smo po ocinе linijе" или ти по српски...."браћела смо по оцине линије"....за ове Саракачане и Каракачане ћемо још да видимо...али све ми се чини има ту нешто.....близу, близу.....Они код Срба баш нису нешто прихваћени јер Каракачане повезују са Власима, а често Хрвати, Муслимани и остали .....Србе називају Власима посебно кад хоће да их потцене, а Срби су ондак (што би ми Лале на то рекли) малко осетлјиви на то.....
 
Sarakatsani dance/ Каракачанско хоро - сватба
Nickolay Yankov
https://youtu.be/yvYLv1IwQB4
Published on Nov 8, 2013
Фрагмент от нашата луда македоно-каракачанска сватба :)

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1493 послато: Децембар 17, 2016, 09:09:14 пре подне »
А онда се можемо вратити на тему област Качер у Србији.....зар није управо овде било поодица које прпадају овој хаплогрупи.

Качер (област)
Из Википедије, слободне енциклопедије
За друга значења, погледајте Качер (вишезначна одредница).
Качер (или Качерски крај) је област у Шумадији, која обухвата басен реке А А о Качер. Некада је чинио срез у оквиру Рудничког округа.[1]
Најзначајнија насеље у Качеру су Љиг, Белановица и Рудник.[2] На југу је ограничена Рудником, а на северу допире до Вагана. На истоку се граничи са Јарменовцима и Босутом, а на западу са Кадином Луком, Славковицом и Цветановцима.[2]
Качер се дели на: високи, са селима око Рудника; горњи, са Белановицом и околином и доњи, где је Љиг.[2]
Извори[уреди]
Jump up ↑ Борисав Челиковић, приређивач: Руднички округ, Рудничка Морава. ISBN 978-86-519-0961-3.
↑ Качерски крај
Поздрав од Вашег Предрага, тј. Лале из Баната-П56 (тестиран као Станаћев). Нас је по Банату колико хоћеш.....Сад ако смо од тих Крича ....или од Саракачана или којих већ....све ћемо Браћо и остали "натенане" истражити, као што смо то и до сада чинили.... Па шта можемо, ајд молићу лепо колико је наших изгинуло до сад за ову лепу Србију.....моји су потомци демилитаризованих Срба граничара што нису хтели пристати на откуп земаЉски, пише лепо код у књизи СРБИ У БАНАТУ.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1494 послато: Децембар 17, 2016, 10:15:02 пре подне »
Они код Срба баш нису нешто прихваћени јер Каракачане повезују са Власима, а често Хрвати, Муслимани и остали .....Србе називају Власима посебно кад хоће да их потцене, а Срби су ондак (што би ми Лале на то рекли) малко осетлјиви на то.....
Па Каракачани заправо и јесу део тог старобалканског Влашког становништва, где је сигурно било доста мешавине и уплива и словенске крви. То што Хрвати са омаловажавањем називају Србе Власима датира из давнина и наслеђе је од оног приморског далматинског градског становништва (Дубровник, Сплит итд.) које је себе сматрало у културном смислу изнад тих сточара који су са њима трговали својим производима, и сигурно сматрани као примитивнији и сировији слој становништва, за разлику од њих који су се сматрали грађанима. Обзиром да су Срби углавном били то сеоско влашко (сточарско) становништво које се по свом занимању није претерано разликовало од тог старобалканског сточарског (Влашког) становништва, а они који су прихватајући католичку веру преузимали и наслеђе тог градског романског становништва, а припадност католичкој вери је између осталог био један од услова да би се стекао статус грађанина, прихватали и тако неко уврежено мишљење о свима осталима који нису грађани.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1495 послато: Децембар 17, 2016, 10:59:59 пре подне »
P56, хвала на овим занимљивим прилозима.

Не постоји дефинитивна потврда ове везе J2b1 - Каракачани, али је свакако то једна од опција. Надам се да ћемо ускоро тестирати неког правог Каракачана, па ћемо знати како стоје ствари.

У принципу, они су као група доста затворени и негују традицију, па верујем да би ови наши Бугари и "Јужњаци" M205 знали да су карачаканског порекла. Таква предања (грчки језик, традиција, и сл.), код њих не постоје.

Иначе, Каракачани јесу Власи у смислу староседеоци, али нису Цинцари, чак се и генетски прилично разликују од њих (качио сам недавно те резултате). Занимљиво да аутори наводе да се по томе разликују и од осталих балканских народа, па може бити да су стварно неки Грци, што они уосталом и кажу за себе.

С обзиром да се за Каракачане верује да касно долазе међ Србе и Бугаре (19. век) за очекивати је да се разлика види и кроз аутосомалну днк (посебно зато што је у питању затворена сточарска група).

Ми нпр. имамо Бугарина са Родопа J2b1, који аутосомално (Family Finder) уопште не одудара од јужнословенсог просека и који каже да су му преци у том крају најмање 200 година. Проблем је што ФФ тест показује мешање последњих 150-200 година, па у том мислу није поуздан за неко даље порекло.

У сваком случају, док не тестирамо Каракачане, не можемо доносити конкретне закључке. Овако, за сада делује да би нека веза J2b1 са Грцима могла постојати, с обзиром да се у тим крајевима ова хг спорадично јавља, а присутан је и крички кластер. 


Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1496 послато: Децембар 17, 2016, 03:08:51 поподне »
BULGARIA KARAKACHANI FESTIVAL by: www.impactpressgroup.org
impactpressgroup
https://youtu.be/oRL5aiaAZQ4
 
Stvarno lepi ljudi.....ima i snimak njihovih muskaraca gde se izjasnjavaju kao Grci sa istog Sabora 2012.godine.

https://youtu.be/EIcF_hikok4

Sto se tice njihovog opstanka medju Srbima....pa ako cemo pravo Srbija im nije bas bila najzgodnije mesto za zivot tokom Prvog i Drugog svetskog rata...jer je u oba rata jako postradala i nje zivalj. Karakacanima je u  oba rata moglo biti sasavim dobro u Rumuniji, Bugarskoj i Albaniji (svi znamo zasto), a Grcka bas i nije najsrecnije prosla u tim ratovima...ali ipak mnoogo bolje nego Srbija.....ali oni su ipak mogli ostaviti trag u ljudima sa ovog prostora ciji trag mozemo pratiti kroz musko potomstvo, tako sto su se nek njihovi zenili srpkinjama iz davnina, jedan ili vise. Ili bude  zarobljen od nasih starih, a lep, pa se cerka zaljubi.....a tast slab na kcerku pa ga uzme za zeta, pa se izrodi vise muskih potomaka i posle ode prica dalje. Primera radi samo kazem, a ne tvrdim....

Videcemo zaista...ako se neki njihov testira...ima ih i plavkastih.

Nego ja nikako ne uspevam da postavim sliku svoje babe sa mojim ocem koja mi je jako bitna jer imam neku svoju teoriju. Kad tu sliku budem uspeo da postavim iznecu tu moju teoriju. Za sad cu otkriti toliko, ali preliminarno  cu otkriti da sam prvo zagledao USI kod ovih Karakacana.... Da, sa ...usi...genetika je cudo.
Pozdrav svima....


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1497 послато: Децембар 17, 2016, 03:28:53 поподне »
BULGARIA KARAKACHANI FESTIVAL by: www.impactpressgroup.org
impactpressgroup
https://youtu.be/oRL5aiaAZQ4
 
Stvarno lepi ljudi.....ima i snimak njihovih muskaraca gde se izjasnjavaju kao Grci sa istog Sabora 2012.godine.

https://youtu.be/EIcF_hikok4

Sto se tice njihovog opstanka medju Srbima....pa ako cemo pravo Srbija im nije bas bila najzgodnije mesto za zivot tokom Prvog i Drugog svetskog rata...jer je u oba rata jako postradala i nje zivalj. Karakacanima je u  oba rata moglo biti sasavim dobro u Rumuniji, Bugarskoj i Albaniji (svi znamo zasto), a Grcka bas i nije najsrecnije prosla u tim ratovima...ali ipak mnoogo bolje nego Srbija.....ali oni su ipak mogli ostaviti trag u ljudima sa ovog prostora ciji trag mozemo pratiti kroz musko potomstvo, tako sto su se nek njihovi zenili srpkinjama iz davnina, jedan ili vise. Ili bude  zarobljen od nasih starih, a lep, pa se cerka zaljubi.....a tast slab na kcerku pa ga uzme za zeta, pa se izrodi vise muskih potomaka i posle ode prica dalje. Primera radi samo kazem, a ne tvrdim....

Videcemo zaista...ako se neki njihov testira...ima ih i plavkastih.

Nego ja nikako ne uspevam da postavim sliku svoje babe sa mojim ocem koja mi je jako bitna jer imam neku svoju teoriju. Kad tu sliku budem uspeo da postavim iznecu tu moju teoriju. Za sad cu otkriti toliko, ali preliminarno  cu otkriti da sam prvo zagledao USI kod ovih Karakacana.... Da, sa ...usi...genetika je cudo.
Pozdrav svima....

Каракачани се, званично, у Србији нису одржали, а управо је код нас највећа концентрација ове хаплогрупе. У Бугарској их је остало свега неколико хиљада, док се у Грчкој крећу 50-80000.

Питање је колики континуитет имају на овим просторима. Верује се да су највише долазили у време када није било стабилних граница на Балкану. Значи до балканских, односно светских ратова.

Њихових остатака би требало бити на југу Србије, у Македонији и Бугарској. Теоретски је могуће да ова M205 с југа Србије потиче од Каракачана, с обзиром да се неке ствари поклапају, али постоји и пуно нелогичности, па не бих још увек (посебно без генетске потврде) форсирао ову причу о Каракачанима J2b1.

Не бих да рушим ту теорију коју имате, али изглед особе је скуп наследних особина са више стране, тј. зависи од више фактора и нема везе са хаплогрупом. Тако ни сви J2b1 неће имати исте уши, исту боју очију, облик главе, боју косе, итд. :)

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1498 послато: Децембар 17, 2016, 04:08:45 поподне »
U pravu si Nеbojsa...
Ali otom potom. Citao sam ...usi sе po pravilu naslеdjuju od oca.Moj stic, moj otac, ja i moj sin imamo istе usi sa tom jеdnom anomalijom...ako jе anomalija. Usi su jеdnakе (nе pricam o klеmpavosti)...nеgo o tomе da oba uha nisu simеtricno postavljеna....sa obе stranе lica.... pa jе jеdno uvo visljе postavljеno, a drugi nizе ( kako kod klеmpavih, tako i kod priljubljnih uz licе) tе sе sticе pogrеsan utisak kod posmatraca da jе jеdno uho manjе od drugog. A nijе. U pitanju jе samo visinska razlika...iliti Asimеtrija.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1499 послато: Децембар 17, 2016, 05:21:31 поподне »
U pravu si Nеbojsa...
Ali otom potom. Citao sam ...usi sе po pravilu naslеdjuju od oca.Moj stic, moj otac, ja i moj sin imamo istе usi sa tom jеdnom anomalijom...ako jе anomalija. Usi su jеdnakе (nе pricam o klеmpavosti)...nеgo o tomе da oba uha nisu simеtricno postavljеna....sa obе stranе lica.... pa jе jеdno uvo visljе postavljеno, a drugi nizе ( kako kod klеmpavih, tako i kod priljubljnih uz licе) tе sе sticе pogrеsan utisak kod posmatraca da jе jеdno uho manjе od drugog. A nijе. U pitanju jе samo visinska razlika...iliti Asimеtrija.

И сове имају тако асиметричне уши, да би боље оцениле одакле долази звук. Јеси ли сигуран да у прошлости није било укрштања са совама?