Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 934164 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1280 послато: Септембар 07, 2016, 03:37:13 поподне »
Хаплотип католика из Босне је "модални", па су му блиски и неки Бугари (испод 800 год.), али и Срби из централне Србије (Милутиновић и Батоћанин око 300-400 год. до претка). По свему судећи је (и у случају Чирки) реч о себоама са истока на запад, а не обрнуто.

Овај J2b1 са Косова може бити и староседелац, зато што у непосрендој близини (моравско-вардарска област и Шоплук), судећи по назнакама људи који су имали увид у рез. САНУ, постоји висок проценат хаплогрупе J2b1.

Треба можда оставити као опцију и долазак са севера Албаније, зато што нека ЦГ братства J2b1 у својим предањима помињу Скадар, Куче, Црмницу, итд.

Док не човек одговори, можемо само да нагађамо.
Нajpeaлниja je тa пpичa o Шoплуку. Ja caм нa тeми "Apбaнaca..." и нaпиcao jeднoм дa je тaj пpeдeo "пpaпocтojбинa" и R1b- иcтoк и E-V13.  Дoк caм зa Jb2 миcлиo дa je вeзaнa зa пoдpучje Aлбaниje. Aли oчитo и oни вуку пopeклo из Шoплукa, и тo вepoвaтнo кao ocтaци нajcтapиje зeмљopaдничкo cтaнoвништвo нa Бaлкaну... Нe мoгу дa ce ceтим кaкви cу били peзултaти из Лeпeнcкoг виpa, a билo je пpичe o тoмe нeгдe нa Фopуму...

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1281 послато: Септембар 07, 2016, 04:17:50 поподне »
Цитат
Овај J2b1 са Косова може бити и староседелац

староседелац у Пиндима и уопште на југу Балкана. Живи били па видели, али ја сам вам рекао своје мишљење да J2b1 хаплотипови потичу од такозваних Саракачана (познатих још као Мавровуни или Карагуни).

Реч је очигледно о прастаром становништву Балкана, али међу Србе и Бугаре су могли ући само као говорници грчког језика, јер долазе са дубоког југа. Немају ама баш никакве везе (осим по стилу живота) са Власима са Пинда који говоре латински-румунски језик.

Наравно, Црногуњци-Кричи могуће имају и неке друге хаплогрупе, али по J2b1 су препознатљиви. Грци, Бугари, БЈР Македонци и Арбанаси још нису довољно тестирани у целини, али је већ сад јасно да њихови J2b1 имају јасно каракачанско порекло. Исто је и са Србима са тим хаплотипом, чак и ако га Срби данас имају процентуално највише, порекло тог хаплотипа је у Грчкој.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1282 послато: Септембар 07, 2016, 04:30:48 поподне »
староседелац у Пиндима и уопште на југу Балкана. Живи били па видели, али ја сам вам рекао своје мишљење да J2b1 хаплотипови потичу од такозваних Саракачана (познатих још као Мавровуни или Карагуни).

Реч је очигледно о прастаром становништву Балкана, али међу Србе и Бугаре су могли ући само као говорници грчког језика, јер долазе са дубоког југа. Немају ама баш никакве везе (осим по стилу живота) са Власима са Пинда који говоре латински-румунски језик.

Наравно, Црногуњци-Кричи могуће имају и неке друге хаплогрупе, али по J2b1 су препознатљиви. Грци, Бугари, БЈР Македонци и Арбанаси још нису довољно тестирани у целини, али је већ сад јасно да њихови J2b1 имају јасно каракачанско порекло. Исто је и са Србима са тим хаплотипом, чак и ако га Срби данас имају процентуално највише, порекло тог хаплотипа је у Грчкој.

Мислио сам староседелац на Косову. :) Даље порекло свакако одговара староседеоцима Балкана. А Грчка се сама по себи намеће као матица. Највећи проблем код тих Каракачана је то што су неки балкански Ј2б1 веома дуго нпр. на простору Потарја (што може да указује на померање с југа и пре доласка Словена).

Не бих рекао да је Грчка лоше обрађена, али свакако има "рупа". Постоји преко 1000 хаплотипова по анонимним базама, а на Ј2б1 одлази нешто испод 0.5%. Овако низак проценат не треба да скреће тему са Грчке, зато што се чини да су и тамо припадници ове подгране Ј2б присутни више ка истоку земље, док у западној Анадолији постоји управо "крички" хаплотип.

Ови Ј2б1 из ЈИ Србије и Бугарске свакако упућују на ту неку влашку везу.

У сваком случају, морало би бити више Ј2б1 по Грчкој. Или су се можда и они махом раселили, нестали, итд.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1283 послато: Септембар 07, 2016, 04:42:45 поподне »
Мислио сам староседелац на Косову. :) Даље порекло свакако одговара староседеоцима Балкана. А Грчка се сама по себи намеће као матица. Највећи проблем код тих Каракачана је то што су неки балкански Ј2б1 веома дуго нпр. на простору Потарја (што може да указује на померање с југа и пре доласка Словена).

Не бих рекао да је Грчка лоше обрађена, али свакако има "рупа". Постоји преко 1000 хаплотипова по анонимним базама, а на Ј2б1 одлази нешто испод 0.5%. Овако низак проценат не треба да скреће тему са Грчке, зато што се чини да су и тамо припадници ове подгране Ј2б присутни више ка истоку земље, док у западној Анадолији постоји управо "крички" хаплотип.

Ови Ј2б1 из ЈИ Србије и Бугарске свакако упућују на ту неку влашку везу.

У сваком случају, морало би бити више Ј2б1 по Грчкој. Или су се можда и они махом раселили, нестали, итд.

Да ли је рађено неко циљано тестирање припадника саракачанске заједнице у Грчкој? На интернету сам пронашао да је такво тестирање рађено за Цинцаре и испало је да је најприсутнија хаплогрупа код њих Ј2b2 М241. Свакако би једна од матица J2b1 могла бити ЈИ Србија, источни део Косова и Шоплук, што би одговарало највероватнијој матици прото-румунског језика, мада треба бити опрезан. У сваком случају, Хазиријеви преци су највероватније старинци у том делу Косова и сасвим је могуће да су првобитно били влашко (можда проторумунско?) становништво, које је у току средњег века словенизовано, да би напослетку у 18.-19. веку прихватили албански језик и идентитет.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1284 послато: Септембар 07, 2016, 04:54:47 поподне »
Да ли је рађено неко циљано тестирање припадника саракачанске заједнице у Грчкој? На интернету сам пронашао да је такво тестирање рађено за Цинцаре и испало је да је најприсутнија хаплогрупа код њих Ј2b2 М241. Свакако би једна од матица J2b1 могла бити ЈИ Србија, источни део Косова и Шоплук, што би одговарало највероватнијој матици прото-румунског језика, мада треба бити опрезан. У сваком случају, Хазиријеви преци су највероватније старинци у том делу Косова и сасвим је могуће да су првобитно били влашко (можда проторумунско?) становништво, које је у току средњег века словенизовано, да би напослетку у 18.-19. веку прихватили албански језик и идентитет.

Треба озбиљно размотрити и опцију у којој би ова грана Ј2б била изолована на простору централног Балкана (управо простор данашњег Шоплука у Србији). Не знам како је то Лепеничанин толико сигуран да су дошли са југа и да су причали грчки (као да је живео међу њима). :)

Мислим да су обрадили mtDNA неких Каракачана. Са друге стране, постоји обимно истраживање за балканске Влахе (сасвим сигурно су ту обухваћени многи Каракачани и њима сродне групе) и тамо доминирају хаплогрупе E-V13, R1b и J2b2-M241.

Хаплогрупа J2b1-M205 је веома слабо заступљена, такорећи непостојећа. Присутна је код једног Влаха са југа Албаније.

Укратко, нема јасних назнака да припадници ове подгране долазе с југа и то релативно скоро (Каракачани). Ипак, не смеју се искључити ни остале опције.

За сада, судећи по поклапањима, тј. географском распореду, делује као да су се носиоци Ј2б1 (крички кластер), или бар њихов највећи део, утопили у Словене у централним балканским крајевима (један део вероватно директно у Потарју).

Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1285 послато: Септембар 07, 2016, 05:03:34 поподне »
Свакако би једна од матица J2b1 могла бити ЈИ Србија, источни део Косова и Шоплук, што би одговарало највероватнијој матици прото-румунског језика, мада треба бити опрезан. У сваком случају, Хазиријеви преци су највероватније старинци у том делу Косова и сасвим је могуће да су првобитно били влашко (можда проторумунско?) становништво, које је у току средњег века словенизовано, да би напослетку у 18.-19. веку прихватили албански језик и идентитет.

Додао бих само овдје да је J2b-M205 присутан како на подручју јужне и југоисточне Србије, тако и на подручју западне Бугарске, сјеверне Македоније, а сада видимо да је пристан и на подручју источног Косова. Дакле, на једном повезаном простору.

Свакако ми је доста реалнија ова централнобалканска опција него неки долазак из грчких крајева. Грчка је сасвим солидно обрађена и тамо смо доста слаби.

 

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1286 послато: Септембар 07, 2016, 05:34:52 поподне »
Додао бих само овдје да је J2b-M205 присутан како на подручју јужне и југоисточне Србије, тако и на подручју западне Бугарске, сјеверне Македоније, а сада видимо да је пристан и на подручју источног Косова. Дакле, на једном повезаном простору.

Свакако ми је доста реалнија ова централнобалканска опција него неки долазак из грчких крајева. Грчка је сасвим солидно обрађена и тамо смо доста слаби.

Dardanci???

"Dardanci su odigrali najvažniju ulogu u genezi novih naroda"
 profesor Fanula Papazoglu

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1287 послато: Септембар 07, 2016, 05:44:43 поподне »
Dardanci???

"Dardanci su odigrali najvažniju ulogu u genezi novih naroda"
 profesor Fanula Papazoglu

Могуће, то би се слагало са тиме што се јављају два груписања ове ХГ на Балкану, једно у Потарју (ту рачунам и исељене крајишке родове), а друго на централном Балкану. Онда би се штавише могло рећи да би J2b1 била илирска, али треба сачекати још резултата, прво ових тестираних из Херцеговачког подухвата (Деретићи су ту мени занимљиви због те илирске приче са Деретинима), а коначна потврда би дошла тек од истраживања древне ДНК, нарочито нпр. скелета из тумула гласиначке културе у источној Босни. Нажалост, мислим да тестирања древне Y-ДНК у Србији и суседству неће бити у скорије време...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1288 послато: Септембар 07, 2016, 05:48:03 поподне »
Додао бих само овдје да је J2b-M205 присутан како на подручју јужне и југоисточне Србије, тако и на подручју западне Бугарске, сјеверне Македоније, а сада видимо да је пристан и на подручју источног Косова. Дакле, на једном повезаном простору.

Свакако ми је доста реалнија ова централнобалканска опција него неки долазак из грчких крајева. Грчка је сасвим солидно обрађена и тамо смо доста слаби.
Mиcлим дa oнa Tибopoвa тeopиja o oблacти нaceљeнoj poмaнизoвaним cтaнoвништвoм, пpeбeглим пocлe xунcкe нajeздe и збиjeниx збoг cигуpнocти измeђу oбнoвљeниx утвpђeниx гpaдoвa: Нишa, Jуcтиниjaнe, Липљaнa, Cкoпљa и Coфиje, пиje вoду. Oчитo cу нa тoм пpocтopу тoкoм V и VI вeкa oбитaвaли нocиoци тpи пoмeнутe xaплoгpупe (иaкo иx je вepoвaтнo билo и у дpугим пoдpучjимa Бaлкaнa, aли у знaтнo мaњeм бpojу), кojи cу ce paштpкaли нa мнoгe cтpaнe, тoкoм дoлacкa Cлoвeнa, aли je cупcтpaт дугo oпcтao, нajпpe кao дoминaнтaн (дo X вeкa), a кacниje, пa вepoвaтнo и дaнac, знaчajaн.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1289 послато: Септембар 07, 2016, 05:51:57 поподне »
Mиcлим дa oнa Tибopoвa тeopиja o oблacти нaceљeнoj poмaнизoвaним cтaнoвништвoм, пpeбeглим пocлe xунcкe нajeздe и збиjeниx збoг cигуpнocти измeђу oбнoвљeниx утвpђeниx гpaдoвa: Нишa, Jуcтиниjaнe, Липљaнa, Cкoпљa и Coфиje, пиje вoду. Oчитo cу нa тoм пpocтopу тoкoм V и VI вeкa oбитaвaли нocиoци тpи пoмeнутe xaплoгpупe (иaкo иx je вepoвaтнo билo и у дpугим пoдpучjимa Бaлкaнa, aли у знaтнo мaњeм бpojу), кojи cу ce paштpкaли нa мнoгe cтpaнe, тoкoм дoлacкa Cлoвeнa, aли je cупcтpaт дугo oпcтao, нajпpe кao дoминaнтaн (дo X вeкa), a кacниje, пa вepoвaтнo и дaнac, знaчajaн.

Тачно, то становништво би било главна компонента оне Ивићеве лингвистичке "тампон-зоне" између западно- и источнојужнословенских говора.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1290 послато: Септембар 07, 2016, 05:53:33 поподне »
Dardanci???

"Dardanci su odigrali najvažniju ulogu u genezi novih naroda"
 profesor Fanula Papazoglu

Може бити, но потребно је да се поклопи још пуно тога, од старости наше гране (то ће вјероватно бити познато у наредних мјесец дана) до неког резултата древне ДНК (ако га уопште дочекамо за живота).



Кога више интересују Дарданци и друга централнобалканска племена, препоручујем књигу поменуте професорице Папазоглу:
http://www.anubih.ba/images/publikacije/djela/CBI/DJELA%20XXX-1%20Papazoglu.pdf


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1291 послато: Септембар 07, 2016, 05:54:25 поподне »
Могуће, то би се слагало са тиме што се јављају два груписања ове ХГ на Балкану, једно у Потарју (ту рачунам и исељене крајишке родове), а друго на централном Балкану. Онда би се штавише могло рећи да би J2b1 била илирска, али треба сачекати још резултата, прво ових тестираних из Херцеговачког подухвата (Деретићи су ту мени занимљиви због те илирске приче са Деретинима), а коначна потврда би дошла тек од истраживања древне ДНК, нарочито нпр. скелета из тумула гласиначке културе у источној Босни. Нажалост, мислим да тестирања древне Y-ДНК у Србији и суседству неће бити у скорије време...
Aутapиjaти и њиxoвo шиpeњe нa иcтoк? Aли њиx cу oтepaлe жaбe кoje cу пaдaлe ca нeбa!  :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1292 послато: Септембар 07, 2016, 05:59:59 поподне »
Aутapиjaти и њиxoвo шиpeњe нa иcтoк? Aли њиx cу oтepaлe жaбe кoje cу пaдaлe ca нeбa!  :)

Према Маријети Шашел-Кос, то је могла да буде стварна непогода, забележена код још неких народа у антици, наравно преувеличана до тог нивоа да је изазвала сеобу целог једног народа.  :) Ако би успело да се утврди да је J2b1 била илиро-дарданска, то би била велика сензација заиста, а доста чинилаца говори у прилог томе.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1293 послато: Септембар 07, 2016, 06:07:40 поподне »
Mиcлим дa oнa Tибopoвa тeopиja o oблacти нaceљeнoj poмaнизoвaним cтaнoвништвoм, пpeбeглим пocлe xунcкe нajeздe и збиjeниx збoг cигуpнocти измeђу oбнoвљeниx утвpђeниx гpaдoвa: Нишa, Jуcтиниjaнe, Липљaнa, Cкoпљa и Coфиje, пиje вoду. Oчитo cу нa тoм пpocтopу тoкoм V и VI вeкa oбитaвaли нocиoци тpи пoмeнутe xaплoгpупe (иaкo иx je вepoвaтнo билo и у дpугим пoдpучjимa Бaлкaнa, aли у знaтнo мaњeм бpojу), кojи cу ce paштpкaли нa мнoгe cтpaнe, тoкoм дoлacкa Cлoвeнa, aли je cупcтpaт дугo oпcтao, нajпpe кao дoминaнтaн (дo X вeкa), a кacниje, пa вepoвaтнo и дaнac, знaчajaн.

Доста занимљивих података о овом простору имамо код Љубомира Максимовића.

Љ. Максимовић - Северни Илирик у VI веку
https://drive.google.com/file/d/0Bwx9A9uSDsgHZ2p1dTFmZUs4M1U/view

Ево и карте која ће доста помоћи свима које интересује овај Максимовићев рад:

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1294 послато: Септембар 07, 2016, 06:13:05 поподне »
Нисам имао прилике да живим с Црновунцима, мада сам се често у животу осећао као црна овца  :P.

Него, Каракачани су практично нестали из историје, али остали су познати по једној врсти црновуне овце "каракачанској овци". Ево једног текста о тој овци, али и о женама које их чувају, у Млачишту на Чемернику. одакле је тестирани J2b1 са 23andme.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:265106-Cuvale-prag-a-zivot-prosao

Аутор текста Мирац каже у тексту на Пореклу: До Другог светског рата (1945.г.) овде су су своју стоку напасали Ашани или Каракачани, пореклом из Грчке (зимовали су око Солуна где су и продавали тржни вишак стоке).

Као друго ендемско станиште каракачанске овце у Србији наводи се Нови Глог на Бесној Кобили, одакле је тестирани господин Стојковић. Не могу сада да пронађем потврду да је та овца чувана баш тамо али сам сигуран да сам то прочитао. И дан данас се у селу чувају овце о чему сведочи и следећи текст:

http://www.vranjske.co.rs/2011-07-07/%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D1%80-%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D0%BE.html

Све у свему, где год су црне овце ту се спомињу и пастири Црновунци, пореклом из данашње Грчке, и тако од средњег века, можда и пре, па до повлачења граница између модерних држава. 


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1295 послато: Септембар 07, 2016, 06:40:51 поподне »
Нисам имао прилике да живим с Црновунцима, мада сам се често у животу осећао као црна овца  :P.

Него, Каракачани су практично нестали из историје, али остали су познати по једној врсти црновуне овце "каракачанској овци". Ево једног текста о тој овци, али и о женама које их чувају, у Млачишту на Чемернику. одакле је тестирани J2b1 са 23andme.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:265106-Cuvale-prag-a-zivot-prosao

Аутор текста Мирац каже у тексту на Пореклу: До Другог светског рата (1945.г.) овде су су своју стоку напасали Ашани или Каракачани, пореклом из Грчке (зимовали су око Солуна где су и продавали тржни вишак стоке).

Као друго ендемско станиште каракачанске овце у Србији наводи се Нови Глог на Бесној Кобили, одакле је тестирани господин Стојковић. Не могу сада да пронађем потврду да је та овца чувана баш тамо али сам сигуран да сам то прочитао. И дан данас се у селу чувају овце о чему сведочи и следећи текст:

http://www.vranjske.co.rs/2011-07-07/%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D1%80-%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D0%BE.html

Све у свему, где год су црне овце ту се спомињу и пастири Црновунци, пореклом из данашње Грчке, и тако од средњег века, можда и пре, па до повлачења граница између модерних држава.
To ниje cпopнo, aли миcлим дa cу и Кapaкaчaни дocпeли у Гpчку ca ceoбoм Влaxa тoкoм paнoг cpeдњeг вeкa и дa cу ту вepoвaтнo кao нajиcтуpeниjи пpeмa Гpцимa, xeлeнизoвaни.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1296 послато: Септембар 07, 2016, 07:02:30 поподне »
Нисам имао прилике да живим с Црновунцима, мада сам се често у животу осећао као црна овца  :P.

Него, Каракачани су практично нестали из историје, али остали су познати по једној врсти црновуне овце "каракачанској овци". Ево једног текста о тој овци, али и о женама које их чувају, у Млачишту на Чемернику. одакле је тестирани J2b1 са 23andme.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:265106-Cuvale-prag-a-zivot-prosao

Аутор текста Мирац каже у тексту на Пореклу: До Другог светског рата (1945.г.) овде су су своју стоку напасали Ашани или Каракачани, пореклом из Грчке (зимовали су око Солуна где су и продавали тржни вишак стоке).

Као друго ендемско станиште каракачанске овце у Србији наводи се Нови Глог на Бесној Кобили, одакле је тестирани господин Стојковић. Не могу сада да пронађем потврду да је та овца чувана баш тамо али сам сигуран да сам то прочитао. И дан данас се у селу чувају овце о чему сведочи и следећи текст:

http://www.vranjske.co.rs/2011-07-07/%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D1%80-%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D0%BE.html

Све у свему, где год су црне овце ту се спомињу и пастири Црновунци, пореклом из данашње Грчке, и тако од средњег века, можда и пре, па до повлачења граница између модерних држава.

Лепене, није спорно да је било Влаха у том подручју, само кажем да нема основа повезивати Ј2б1 са том причом, зато што ова хаплогрупа нема упориште на југу Балкана.

У тих крајевима има пуно Е1б, Ј2б2 и Р1б, па можда у њима треба тражити потомке Каракачана? Ове хаплогрупе су у већем проценту присутне код Грка, Албанаца, али и код Влаха на већ поменутом истраживању.


Сад сам баш прегледао сва доступна (анонимна) Y-STR истраживања за Грке и Србе.

Грци:

Северна Грчка, узорак 191/1
Континентална Грчка, Крит и острво Хиос, 113/0
Грчка (сви крајеви), 200/0
Анадолски Грци (Смирна + Фокеја), 89/1
Грчка Македонија, 57/0
Тесалија, 57/1
Крит, 57/0
Грчка (сви крајеви), 213/0
Грчка (сви крајеви), 100/0
Еубеја, 93/1
Коринтија, 104/0
Тракија, 41/0

Укупно Грка - 1315
Хаплогрупа J2b1 (4) - 0.30%
крички кластер - (1) - 0.08%


Срби:

Србија, 113/6
Србија, 103/3
Војводина, 185/9
Република Српска, 81/3
Србија, 179/3

Укупно Срба 661
Хаплогрупа J2b1 (24) - 3.63%
крички кластер (24) - 3.36%


Да не наводим изворе (има их пуно), већи бр. се може наћи на теми "Грци" и "Генетско порекло Срба"

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1297 послато: Септембар 07, 2016, 07:26:04 поподне »
Небојша, ја сам од тебе сазнао да су нађени високи процентие J2b1 на Кипру и Криту. Колко ја знам тамо су Грци "најчистији".  Ако сам у праву, међу континенталним Грцима ту хаплогрупу носе староседеоци Тесалије "Карагуни" а нико није њих посебно тестирао.

Наши Кричи и остали носиоци J2b1, без обзира када су ушли у српски народ (давно или недавно) пре српског језика могли су да говоре само грчки јер, по хиљадити и последњи пут наглашавам, Саракачани не стоје ни у каквој генетској вези са романофоним Власима-Цинцарима.

Пустите теорије о античкој историји. Ми смо до сада утврдили да 2016. године тај хаплотип носе 1) Кричи и њихови потомци из западних српских крајева 2) Ашани и њихови потомци из источних српских крајева за које поуздано знамо да су говорили грчки.

Такође знамо да су они међусобно генетски повезани, а мени је много реалније да њихови преци потичу с југа, одакле су им и прапреци (Источни Медитеран).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1298 послато: Септембар 07, 2016, 07:33:46 поподне »
Небојша, ја сам од тебе сазнао да су нађени високи процентие J2b1 на Кипру и Криту. Колко ја знам тамо су Грци "најчистији".  Ако сам у праву, међу континенталним Грцима ту хаплогрупу носе староседеоци Тесалије "Карагуни" а нико није њих посебно тестирао.

Наши Кричи и остали носиоци J2b1, без обзира када су ушли у српски народ (давно или недавно) пре српског језика могли су да говоре само грчки јер, по хиљадити и последњи пут наглашавам, Саракачани не стоје ни у каквој генетској вези са романофоним Власима-Цинцарима.

Пустите теорије о античкој историји. Ми смо до сада утврдили да 2016. године тај хаплотип носе 1) Кричи и њихови потомци из западних српских крајева 2) Ашани и њихови потомци из источних српских крајева за које поуздано знамо да су говорили грчки.

Такође знамо да су они међусобно генетски повезани, а мени је много реалније да њихови преци потичу с југа, одакле су им и прапреци (Источни Медитеран).

Лепене, повезујеш кипарске Грке, који су ближи Арапима него Грцима из Грчке (одакле су Каракачани) са Србима? А и ово Грка из Грчке што имамо, нису блиски Кричима.

Даље порекло групе јесте негде на источном Медитерану (у питању је више хиљада година). Овде причамо о могућим миграцијама у последњих 1000 година. Грчка стоји као једна од опција, али морало би бити више блиских хаплотипова доле.

Не знамо да су конкретно Ашани Ј2б1 и да су говорили грчки. То је твоја претпоставка. :) У тим крајевима постоји и пуно изворно "словенских" хаплогрупа, али и оних "староседелачких" које пре можемо везати за југ Балкана.

За сада, имамо високу концентрацију (и разноврсност) хаплогрупе J2b1 на трако-илирском простору. Само на основу тога можемо тренутно доносити закључке.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1299 послато: Септембар 09, 2016, 02:50:38 пре подне »
Кога више интересују Дарданци и друга централнобалканска племена, препоручујем књигу поменуте професорице Папазоглу:
http://www.anubih.ba/images/publikacije/djela/CBI/DJELA%20XXX-1%20Papazoglu.pdf

Stavila je akcenat na političku istoriju u predrimsko doba i na zapise grčkih pisaca koji su po pravilu bili vrlo ksenofobični i podcenjivački prema drugim narodima, a ne na arheološke nalaze za koje možda nije ni znala 60-tih kad je pisala tu knjigu.

Naučni rad o Dardancima s posebnim osvrtom na arheološka otkrića:
https://aab-edu.net/uploads/docs/thesis/2008/01-2008-anglisht/01.%20Prehistory%20and%20Antique%20History%20of%20Kosova-%20Edi%20Shukriu.pdf

Kosovski Albanci veruju da su im baš Dardanci preci, te su čak nameravali da preimenuju Kosovo u Dardanija. Ako se ispostavi da je J2b M205 dardanska to bi značilo da su se Dardanci utopili uglavnom u Srbe i Bugare, a ne u Albance što bi bio veliki udarac za albanske autohtonističke težnje.

Da li genetika može potvrditi vezu između trojanskih Dardanaca i balkanskih Dardanaca? Prema zapisima antičkih pisaca maloazijski Dardanci su migrirali na Balkan, ali Fanula Papazoglu tvrdi da je bilo obrnuto valjda na bazi nekakvih dokaza i teorija o tim migracijama koje postoje.

Ako je daljne poreklo J2b M205 istočni Mediteran i ako su zapisi o seobama iz Male Azije na Balkan tačni, onda otpada priča o Ilirima jer oni su došli sa severa, a ne sa mediteranske obale. U tom slučaju bi baš ova haplogrupa bila siguran genetički trag po kojem možemo prepoznati Dardance.

Da li su testirani neki Grci i Turci baš iz tog područja odakle potiču Dardanci?