Аутор Тема: Градови на старим картама  (Прочитано 24821 пута)

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #40 послато: Децембар 17, 2015, 08:24:02 поподне »
Ортодоксо на грчком не значи ништа "несоједињено", него "правилно тумачење" (вере, свакако).
Несоједињени могу да буду само они из Ватикана, који су отпали од једне свете, саборне и апостолске Цркве 1054. године.

Bilo je očigledno da se radi o primerima gde "grčki" označava veru, a ne narodnost. Potpuno je nebitno "nesojedinjeni" i "ortodoksni". Primere sam naveo zbog "grčki".

Za poslednji deo mogu da poručim da mi je potpuno svejedno ko misli da je njegova fantazija ispravnija. Fantazije su privatna stvar.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #41 послато: Децембар 17, 2015, 08:24:29 поподне »
На карти има још интересантних ствари. Рецимо уцртано (буквално) је Муратово турбе на Косову пољу, Скопље је означено као метропола Србије, на подручју Косова као грб уцртан је познати грб Трибалије, прободена глава вепра. Спомиње се у Призрену дивна црква Немањића претворена у џамију. У косовском Јањеву се спомињу куће "de Latine"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #42 послато: Децембар 17, 2015, 08:26:00 поподне »


Za poslednji deo mogu da poručim da mi je potpuno svejedno ko misli da je njegova fantazija ispravnija. Fantazije su privatna stvar.

А ти си наравно ауторитет који одређује шта је фантазија, а шта не...

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #43 послато: Децембар 17, 2015, 08:26:41 поподне »
На карти има две легенде - једна по верској основи > католици, Грци, Турци, и једна Улциња и околних села >католици, Срби, Турци. Да је картограф хтео, магао је у обе легенде да стави исто - али није!

Ima samo jedna legenda u kojoj se direktno kaže da se svi brojevi na karti odnose na brojeve kuće u svakom od mesta na karti grupisanih na: katoličke, grčke i turske. Jezik u legendi je nedvosmislen i jedino je ona istaknuta.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #44 послато: Децембар 17, 2015, 08:27:14 поподне »
Подсетимо се да 1600. године римски папа назива барског архибискупа "старјешином српске покрајине".

И не само то, барски надбискуп и данас има титулу "примас српски". Не дао Бог да нам он икада буде примас, али тако га пишу...

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #45 послато: Децембар 17, 2015, 08:27:33 поподне »
на подручју Косова као грб уцртан је познати грб Трибалије, прободена глава вепра.

Прободена вучја глава! Као и глава вепра, симбол за Трибале-Србе.

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #46 послато: Децембар 17, 2015, 08:28:32 поподне »
Ма, сигурно, православних Грка и Албанаца је у то време било сва сила у области коју обухвата мапа. Све сам Грк и Арбанас. Срби само у траговима (неки залутали избеглица Нишлија или Врањанац). Аони локални су вероватно потомци Црвених Хрвата.

Vidim da se informacije sporije kreću određenim putevima: ne radi se o Albancima, Grcima, Srbima, nego o pravoslavnim vernicima, pošto je karta verska, a ne etnička.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #47 послато: Децембар 17, 2015, 08:31:48 поподне »
Прободена вучја глава! Као и глава вепра, симбол за Трибале-Србе.

Могуће да је вук, мени се учинило да је вепар.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #48 послато: Децембар 17, 2015, 08:34:15 поподне »
Potpuno je nebitno "nesojedinjeni" i "ortodoksni". Primere sam naveo zbog "grčki".

Паралела несоједињени / ортодоксни уопште није небитна. С ким то треба да смо соједињени ми припадници једине Христове Цркве? С јеретицима?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #49 послато: Децембар 17, 2015, 08:36:00 поподне »
Православни Албанци су концентрисани у сасвим другом подручју Албаније. Према Црној Гори их нема.
 Карта само може да означава католике Албанце и исламизовано становништво, барем за југ. Нешто сјеверније је Косово, и тамо означени католици могли би да се односе на Јањево, односно дубровачку колонију.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #50 послато: Децембар 17, 2015, 08:36:05 поподне »
И не само то, барски надбискуп и данас има титулу "примас српски". Не дао Бог да нам он икада буде примас, али тако га пишу...

Не дао Бог, него написах то као показатељ чија је земља била у којој је он старјешина.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #51 послато: Децембар 17, 2015, 08:37:26 поподне »
Могуће да је вук, мени се учинило да је вепар.

Сигурно! То ме је научио Амико :D

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #52 послато: Децембар 17, 2015, 08:39:30 поподне »
У косовском Јањеву се спомињу куће "de Latine"

Pošto tamo žive drevni Latini iz doba Romula i Rema.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #53 послато: Децембар 17, 2015, 08:39:52 поподне »
Православни Албанци су концентрисани у сасвим другом подручју Албаније. Према Црној Гори их нема.
 Карта само може да означава католике Албанце и исламизовано становништво, барем за југ. Нешто сјеверније је Косово, и тамо означени католици могли би да се односе на Јањево, односно дубровачку колонију.

Апсолутно. Срби и можда нешто Влаха могу бити једини православни у области коју мапа обухвата. Католици су Арбанаси (и с њима опет нешто мало Влаха) и један број Латина и покатоличених Словена у Боки и северној Албанији, као и, добро кажеш, Јањевци на Косову.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #54 послато: Децембар 17, 2015, 08:40:06 поподне »
А ти си наравно ауторитет који одређује шта је фантазија, а шта не...

Ako dokažeš bilo koje versko trabunjanje, bićeš prvi čovek u istoriji čovečanstva koji je to uspeo.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #55 послато: Децембар 17, 2015, 08:40:21 поподне »
Да ли би доводио у питање националну одредницу, да којим случајем у легенди Улциња уместо cattolici стоји Croati? Неверујем.

Избегаваш да коментаришеш?

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #56 послато: Децембар 17, 2015, 08:41:27 поподне »
Прободена вучја глава! Као и глава вепра, симбол за Трибале-Србе.

Tribali-Srbi, Iliri-Srbi, Raci-Srbi, Rašani-Srbi, Seruiani-Srbi. Koliko ima tih kripto naziva? Svaka reč označava Srbe.

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #57 послато: Децембар 17, 2015, 08:42:45 поподне »
Паралела несоједињени / ортодоксни уопште није небитна. С ким то треба да смо соједињени ми припадници једине Христове Цркве? С јеретицима?

To raspravite sa pripadnicima drugih jedinih hristovih crkava.

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #58 послато: Децембар 17, 2015, 08:43:35 поподне »
Православни Албанци су концентрисани у сасвим другом подручју Албаније. Према Црној Гори их нема.
 Карта само може да означава католике Албанце и исламизовано становништво, барем за југ. Нешто сјеверније је Косово, и тамо означени католици могли би да се односе на Јањево, односно дубровачку колонију.

Karta upravo i označava katolike i muslimane (Turke iz legende na karti) u tom prostoru koji navodiš.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Градови на старим картама
« Одговор #59 послато: Децембар 17, 2015, 09:00:53 поподне »
Заборавили сте православне. Албанаца православних ту нема. Да ли има Грка не знам? Мало подробније прочитајте византијске изворе.
Иначе уопште нисам митоман, а и нацинално опредјељење Црне Горе ме не занима посебно. Те називе за Србе које спомињете биљеже сви историјски извори. За почетак погледајте византијске изворе број VI, који се односе на период од краља Милутина па све до Стефана Душана.
Такође, мало погледајте вјерску структурту села у околини Бара и Улциња 1878. године, када су ушли у састав Црне Горе, и тренутно стање