Аутор Тема: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта  (Прочитано 34750 пута)

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Примећујем да многи учесници на нашем разговаралишту размењују мишљења око везе хаплотипа и фенотипа.
Како ми, овде тестирани учесници знамо наше хаплотипове, предложио бих да ко жели (уколико то не задире у приватност учесника или крши правила разговаралишта) постави своју фотографију, како бисмо могли да на најнепосреднији начин, оправдамо или срушимо тезу о међузависности ова два чиниоца. Шта мислите о предлогу?
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #1 послато: Септембар 23, 2016, 11:53:46 поподне »
Примећујем да многи учесници на нашем разговаралишту размењују мишљења око везе хаплотипа и фенотипа.
Како ми, овде тестирани учесници знамо наше хаплотипове, предложио бих да ко жели (уколико то не задире у приватност учесника или крши правила разговаралишта) постави своју фотографију, како бисмо могли да на најнепосреднији начин, оправдамо или срушимо тезу о међузависности ова два чиниоца. Шта мислите о предлогу?

Мислим да је овај предлог одличан.  :) Нарочито због тога што у теми о припадницима различитих хаплогрупа у сликама ми означавамо углавном познате личности, које се нису директно тестирале већ смо им хаплогрупу сазнали преко неких њихових (ближих или даљих) рођака. Нигде не постоји нека база фотографија људи који су се директно тестирали. Мислим да би ово био добар почетак, наравно, само ко жели да постави своју слику, и уколико то није супротно правилима форума...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #2 послато: Септембар 24, 2016, 12:05:56 пре подне »
Као што рече Николавук, то би био добар "тест". На оној теми качимо слике људи за које верујемо да припадају одређеној хг. Код многих немамо дефинитивну потврду.

Питање је како би то све изгледало и да ли се коси са правилима форума. Мени лично звучи занимљиво, али ту постоји други "проблем".

Ево нпр. мој случај. Ја рецимо личим на своју мајку, па самим тим нисам добар пример за "наследни изглед мушке линије". Са друге стране, ни мој отац не би био добар пример, зато што он веома личи на своју мајку (имамо чак и потпуно другачији кефални индекс). Сигурно има неких карактеристика које смо наследили и само по мушкој линији.

Можда је право питање за почетак, на коју страну више личите, на очеву, или на мајчину?:)


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #3 послато: Септембар 24, 2016, 12:10:22 пре подне »
Као што рече Николавук, то би био добар "тест". На оној теми качимо слике људи за које верујемо да припадају одређеној хг. Код многих немамо дефинитивну потврду.

Питање је како би то све изгледало и да ли се коси са правилима форума. Мени лично звучи занимљиво, али ту постоји други "проблем".

Ево нпр. мој случај. Ја рецимо личим на своју мајку, па самим тим нисам добар пример за "наследни изглед мушке линије". Са друге стране, ни мој отац не би био добар пример, зато што он веома личи на своју мајку (имамо чак и потпуно другачији кефални индекс). Сигурно има неких карактеристика које смо наследили и само по мушкој линији.

Можда је право питање за почетак, на коју страну више личите, на очеву, или на мајчину?:)

Да, све то стоји. Међутим, добили би одговор да ли су истините тврдње да су R1a, I1 и I2a углавном светлији, E1b, Ј2a углавном тамнији, итд. Мислим да би се многе "мистерије" и нагађања развејала... :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Frontier1768

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #4 послато: Септембар 24, 2016, 12:14:24 пре подне »
Ево, ја ћу почети.



хаплогрупа: J2b-M205, род Крича
боја косе: тамно смеђа
боја очију: тамно смеђа
висина: 185 cm
тежина: 90 kg

Физички углавном личим на оца (који опет личи на своју мајку), али имам нешто свјетлији уплив захваљујући мајчиној страни.
« Последња измена: Септембар 24, 2016, 12:13:29 поподне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #5 послато: Септембар 24, 2016, 12:17:01 пре подне »
Да, све то стоји. Међутим, добили би одговор да ли су истините тврдње да су R1a, I1 и I2a углавном светлији, E1b, Ј2a углавном тамнији, итд. Мислим да би се многе "мистерије" и нагађања развејала... :)

Е једино то око пигментације. Мада, и она може бити наследна (са једне, тј. друге стране).

Познајем лично један број тестираних са Српског днк пројекта и на основу тога бих рекао да нема правила. Многи I2a и R1a нису светли (познајем и двојицу Аврамијевштака, не рачунајући нашег Млађана) :), док са друге стране има светлокосих E1b, итд.

Генерално, сви имају уобичајени балкански изглед (са мањим изузецима).

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #6 послато: Септембар 24, 2016, 12:28:20 пре подне »


Хаплогрупа: I2a1b Динарик Југ, род Никшића
боја косе: светлосмеђа
боја очију: смеђе-зелене (лешник)
висина: 188 cm
тежина: 80 kg

Физички сам потпуна мешавина оца и мајке, тј. не претежем сувише ни на једну ни на другу страну.  :) Опет, светлији сам од свог брата, вероватно због мајчиног утицаја. Брат физички више личи на оца и тамнији је, мада сам ја висину и грађу више покупио на оца.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #7 послато: Септембар 24, 2016, 12:58:02 пре подне »


Мислим да сам сликом већ дао одговор на горе постављену дилему :)

Хаплогрупа: R1b западна
боја косе: црна
боја очију: тамно браон
висина: 183 cm
тежина: 75 kg

Грађу и облик кранеуса сам повукао на очеву страну (мада су они робуснији). Што се самог лика тиче, кажу да има утицаја деде са мајчине стране, а други ће опет рећи да имам нешто и од деде са очеве стране. У фамилијама бабе са очеве стране и бабе са мајчине стране има светлијих, али очито да то није имало утицаја. У сваком случају прави западњак ликом ;)
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #8 послато: Септембар 24, 2016, 01:13:20 пре подне »
Мислим да је апсолутни промашај поредити физички изглед са хаплогрупама, пошто се изглед мења из генерације у генерацију. Колика је уопште вероватноћа да неко задржи изглед свог мушког претка који је живео пре пар стотина година!? Узмимо само Финце који су монголоидног порекла, а данас имају највећи проценат плавих људи у Европи.   

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #9 послато: Септембар 24, 2016, 01:59:54 пре подне »
Мислим да је апсолутни промашај поредити физички изглед са хаплогрупама, пошто се изглед мења из генерације у генерацију. Колика је уопште вероватноћа да неко задржи изглед свог мушког претка који је живео пре пар стотина година!? Узмимо само Финце који су монголоидног порекла, а данас имају највећи проценат плавих људи у Европи.

Slazem se sa ovim. Ne razumem sta je smisao ovoga, pogotovo danas kada dolazi do velikog mesanja medju narodima.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #10 послато: Септембар 24, 2016, 02:21:43 пре подне »
Ја ћу да поставим мојих шест слика. кратка биографија у сликама од детињства до 2015. године

Хаплогрупа: R1a M458
боја косе: плава или нешто измеђе плаве и светлосмеђе
боја очију: плава
висина: 1.80 цм
тежина : 76 кг
место рођења: околина Гњилана
порекло: Севце у Сиринићкој Жупи до 1780. године живели преци

на свадби


патриота  ;D на свадби


као седамнаестогодишњак


следеће три слике су од недавно




ову слику сам решио да поставим због боје очију, а не би је поставио, чини ми се да сам чудно испао


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #11 послато: Септембар 24, 2016, 08:55:50 пре подне »
Мислим да је апсолутни промашај поредити физички изглед са хаплогрупама, пошто се изглед мења из генерације у генерацију. Колика је уопште вероватноћа да неко задржи изглед свог мушког претка који је живео пре пар стотина година!? Узмимо само Финце који су монголоидног порекла, а данас имају највећи проценат плавих људи у Европи.

Колико сам разумео, није ни био циљ да се реконструише изглед "праоца" одређене хаплогрупе, већ да се да неки општи пресек фенотипа људи који су се тестирали.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #12 послато: Септембар 24, 2016, 08:59:10 пре подне »
Колико сам разумео, није ни био циљ да се реконструише изглед "праоца" одређене хаплогрупе, већ да се да неки општи пресек фенотипа људи који су се тестирали.

Прочитај још једном први пост на овој страници.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #13 послато: Септембар 24, 2016, 09:01:44 пре подне »
Може да се изврши анализа антрополошких особина Срба- колико процената има плаве очи итд. И није лоше имати неку релевантну статистику. Али све то нема скоро никакве везе са хаплогрупама.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #14 послато: Септембар 24, 2016, 09:28:38 пре подне »
Нисам баш одушевљен са овим постовањем слика, али ако неко баш воли, нећемо му бранити. У сваком случају не бих волио да завршимо попут неког расног форма гдје се мјере лобање. Додуше, било је тога и код нас на сајту и форуму, али је генерално тежња да се помјери од те приче.

Антропологија је наука и као такву је и посматрам, уско је повезана са генетиком тј. однос фенотипа и генотипа је прилично јасно дефинисан. Нити се може рећи да немају никакве везе нити се може рећи да су повезани. Све је ствар утицаја, генетичких и антрополошких.

Аутосомална ДНК је ту много погоднија за поређење антрополошког типа и генетике. Неко спомену Финце. Финци иако по Y-ДНК доминантно N1c са уралским и сибирским везама, по аутосомалној ДНК су доминантно староевропске палеолитске генетике. То вјероватно има утицаја и на њихов фенотип.

Код Срба досадашњи резултати аутосомалне ДНК су показивали подједнаку мјешавину старосједилачких и словенских елемената, независно од тога ко какву Y-ДНК носи. Та мјешавина је оставила траг и на фенотипу.

Моје је мишљење да су Словени када су дошли на Балкан донијели један сасвим заокружен и препознатљив антрополошки тип који је стајао у јасном контрасту према дословенском становништву. Немам јасну представу какав је тај словенски изглед тачно могао да буде, али судећи по неким изворима из тог периода, Словени (овдје се прије свега мисли на јужну грану) и нису били тако свијетли, извори их описују као црвенкасте, што може да се тумачи и као браон. Већ смо качили ону њемачку слику из средњег вијека гдје је Словен управо приказан као браон,а Герман као плав. Извори за Словене такође наглашавају крупну тјелесну структуру.

Код нас се уз Словени углавном повезују са плавим типом, вјероватно због данашњег изгледа сјеверних Словена, Пољака и Руса. Али негдје баш прочитах опис физичког изгледа Николе Тесле од стране неког Американца, гдје се он чуди плавој боји очију Николе Тесле , која по њему није типична за Словене. Из овог описа је јасно да је америчка перцепција Словена почетком 20. вијека била да су то таминији људи.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #15 послато: Септембар 24, 2016, 09:33:33 пре подне »
Прочитај још једном први пост на овој страници.

Написао је "да се оправда или сруши теза о међузависности фенотипа и хаплотипа". Ја лично мислим да се на основу хаплогрупе не може предвидети нечији физички изглед, нпр. познајем породицу из Косова Поља, којима се неко од њихових рођака тестирао и испао да је R1a M458, иста хаплогрупа као Акса нпр. а они су сви изразито црни људи са тамнијим теном, изразито медитеранског изгледа. Значи тотална супротност Акси.  :) Ја ово више схватам као занимљивост...уосталом, ко жели нека окачи слику, ко не жели, не мора.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #16 послато: Септембар 24, 2016, 09:52:18 пре подне »
Фејсбук генерација...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #17 послато: Септембар 24, 2016, 10:07:14 пре подне »
Моје је мишљење да су Словени када су дошли на Балкан донијели један сасвим заокружен и препознатљив антрополошки тип који је стајао у јасном контрасту према дословенском становништву. Немам јасну представу какав је тај словенски изглед тачно могао да буде, али судећи по неким изворима из тог периода, Словени (овдје се прије свега мисли на јужну грану) и нису били тако свијетли, извори их описују као црвенкасте, што може да се тумачи и као браон. Већ смо качили ону њемачку слику из средњег вијека гдје је Словен управо приказан као браон,а Герман као плав. Извори за Словене такође наглашавају крупну тјелесну структуру.

Код нас се уз Словени углавном повезују са плавим типом, вјероватно због данашњег изгледа сјеверних Словена, Пољака и Руса. Али негдје баш прочитах опис физичког изгледа Николе Тесле од стране неког Американца, гдје се он чуди плавој боји очију Николе Тесле , која по њему није типична за Словене. Из овог описа је јасно да је америчка перцепција Словена почетком 20. вијека била да су то таминији људи.

Ако се не варам, неки арапски, или византијски "писац" је описао Јужне Словене као крупне људе "русе" косе. Ово "русе косе" се може протумачити као риђе, али лако може и означавати једноставно човека са светлом/светлијом косом.

Искрено, не верујем да су се Јужни Словени превише разликовали од њихових северних рођака.

Такође, делује да је овај Американац мислио на Јужне Словене, не за Словене генерално, пошто су плаве очи честе код северних Словена.

А и Тесла није имао плаве очи мислим. :)

Овде се може видети његов лични опис (молба за издавање пасоша)

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=318.20

1. Име и презиме: Никола Тесла
2. Статус: неожењен
3. Занимање: телефонски приправник
4. Година рођења: 1856.
5. Да ли је писмен или не: писмен
6. Куда путује: Француску, Русију и Немачку
7. На које време: на три године
8. Стас: велик
9. Лице: подуго
10. Коса: црна
11. Очи: црне
12. Уста: сразмерна
13. Нос: шиљаст
14. Особите биљеге: нема
15. Пребива: Госпићу, кбр. 244
16. Надлежан: Госпић
17. Поджупанија, односно округ: Госпић
18. Вера: грчкоисточна

Била је ту и оригинал слика, али је у међувремену укљоњена са блицовог сајта

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #18 послато: Септембар 24, 2016, 10:13:07 пре подне »
Теслине слиуке су листом црно-беле, али ми се некако чини да је имао светле очи:

« Последња измена: Септембар 24, 2016, 03:05:27 поподне Синиша Јерковић »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта
« Одговор #19 послато: Септембар 24, 2016, 10:19:03 пре подне »
Теслине слиуке су листом црно-беле, али ми се некако чини да је имао светле очи:



Јесте, делују мало светлије

https://www.google.rs/search?q=nikola+tesla&safe=active&rls=com.microsoft:en-US&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjwkNGjyKfPAhVLFywKHbpTD_4Q_AUICCgB&biw=1280&bih=885#imgrc=GBvuapO6Hk16hM%3A

Оно је опис из његов молбе, ваљда није "офрље" састављао.:)
« Последња измена: Септембар 24, 2016, 03:06:04 поподне Синиша Јерковић »