Аутор Тема: Попис становништва и пољопривреде у срезу Јасеничком 1863., Др Бранко Перуничић  (Прочитано 6519 пута)

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Поздрав свима,

имаћу наредних 15-20 дана приступ овој (одличној) књизи, па ако некога нешто занима, могу да погледам. Попис је врло детаљан и наведени су сви чланови домаћинства, њихова старост и поседи. Свакако лакше него ићи у Београд у Архив. :)

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Попис становништва и пољопривреде у срезу Јасеничком 1863.
« Одговор #1 послато: Август 03, 2015, 12:35:12 пре подне »
Коју област је обухватао Јасенички срез у том времену?

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
У књизи су обрађени: Ракинац, Велико Орашје, Велика Плана, Кусадак, Ковачевац, Границе, Велика Крсна, Селевац, Радовање, Азања, Церовац, Голобок, Трновча, Крњево, Мала Плана, Водице, Придворице, Башин, Мраморац, Баничина, Глибовац, Стари Аџибеговац, Нови Аџибеговац и Марковац. Паланка је обрађена у другој књизи коју нажалост тренутно немам.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Gallvant, најбоље би било да макар посликате поменуту књигу, кад је већ толико корисна, а нећете имати прилику дуже да је задржите, јер ћете тако увек бити у прилици некоме да одговорите, ако се неко заинтересује за нешто што она обрађује. Тако сам направио и сам са пар књига, које су ми дошле у посед на кратко време, које су вредне, а за које лично немам неког интереса, али пошто неком другом може да послужи, увек сам у прилици да проследим податак одатле.



Ван мреже Србин1389

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Поздрав свима,

имаћу наредних 15-20 дана приступ овој (одличној) књизи, па ако некога нешто занима, могу да погледам. Попис је врло детаљан и наведени су сви чланови домаћинства, њихова старост и поседи. Свакако лакше него ићи у Београд у Архив. :)
Ја поседујем ту књигу, ако некоме треба неки података нека јави!☺

На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Ја поседујем ту књигу, ако некоме треба неки података нека јави!☺

Има ли у тој књизи попис за Рачу са околним селима? :)

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Nažalost ne - koja sela te konkretno zanimaju?

На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Nažalost ne - koja sela te konkretno zanimaju?

Мирашeвац

У књизи су обрађени: Ракинац, Велико Орашје, Велика Плана, Кусадак, Ковачевац, Границе, Велика Крсна, Селевац, Радовање, Азања, Церовац, Голобок, Трновча, Крњево, Мала Плана, Водице, Придворице, Башин, Мраморац, Баничина, Глибовац, Стари Аџибеговац, Нови Аџибеговац и Марковац. Паланка је обрађена у другој књизи коју нажалост тренутно немам.

Која јe то друга књига или којe су то другe књигe?

Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
У књизи су обрађени: Ракинац, Велико Орашје, Велика Плана, Кусадак, Ковачевац, Границе, Велика Крсна, Селевац, Радовање, Азања, Церовац, Голобок, Трновча, Крњево, Мала Плана, Водице, Придворице, Башин, Мраморац, Баничина, Глибовац, Стари Аџибеговац, Нови Аџибеговац и Марковац. Паланка је обрађена у другој књизи коју нажалост тренутно немам.

Ово је тачно ред којим су та насеља забележена у самом попису у Архиву, на микрофилмовима 37-39 за попис 1863, с тим да је на њима и (Смедеревска) Паланка, ако се добро сећам између Мраморца и Баничине (могуће да се варам што се тиче места, али сасвим извесно је на листи).

Што је крајње бизарно јер нити географије (Ракинац, Радовање и Марковац имају атаре који се додирују а Азања и Селевац су 30-ак км далеко), нит азбучног реда, нити величине насеља јер опадајући би тада било: Азања, Велика Плана -- или Велика Плана па Азања -- па онда Марковац, Велико Орашје, Паланка (у турско време једина значајнија варош која се помиње између Београда и Јагодине, осим Гроцке, али 1860-их доста мања), Селевац итд... тј апсолутно никакав систем. Вероватно онако како је стизала документација у центар за обраду.

А Рача је -- наравно! -- у лепеничком срезу. Док је Свилајнац вероватно у оном у којем је Јагодина управни центар, како се зваде?