Порекло становништва > Порекло познатих

Поријекло Карла Малдена

(1/4) > >>

drajver:
Ових дана сам гледао РТС-ов документарац о Карлу Малдену (мислим да је сниман раније у оквиру серијала Срби у Холивуду, или нешто слично). У документарцу је приказан и његов стари интервју са новинаром Гораном Милићем, у којем му Малден, а након искуства рада са нашом екипом на филму Twilight Time 1982, сасвим искрено саопштава да наши редитељи баш и не знају да сниме филм и да направе добар сценарио и да би требали доћи у Америку на дошколовавање да би знали како да то ураде на, како Малден каже, "универзално" прихватљив начин. Горан Паскаљевић, редитељ који је радио тај филм са Малденом, каже да су постојале концепцијске разлике у начину рада на филму, а које он сажима у чињеници да је свјесно импровизовао, што Малден никако није могао да прихвати, инсистирајући да се сви држе онога што је унапријед договорено. У сваком случају занимљив психолошки профил из неколико цртица овог документарца може да склопи о овом америчком глумцу српског поријекла.



Ден Тана, близак пријатељ Малдена, о њему има само ријечи хвале, гдје каже:
"Један је био Карл Малден. Поштен, вредан, побожан, патриота. Није лагао, није мрзео, није завидео, није се бавио политиком, био је одан породици, пријатељима и филму. Цео живот, дуже од 70 година у браку, провео је са једном женом, својом Моном, и био јој је до краја веран."

Он је саопштио и информацију о крсној слави Малдена св. Луки.
"Карл Малден је, иако рођен у САД, прво проговорио и „пропевао” на српском, захваљујући оцу. Славио је Светог Луку, а сваке године у августу у својој кући је организовао „српски дан”, на који су долазили сви његови амерички пријатељи."
https://www.politika.rs/scc/clanak/416183

На интернету углавном могу да се пронађу поуздане информације о његовом поријеклу, у смислу да му је отац почетком 20. вијека у таласу општих миграција, дошао у САД. Међутим, веома мало информација има о поријеклу Секуловића у Билећи. Чини се као да је породица са тим презименом касније потпуно нестала у Билећи. Помиње се често у овом контексту и село Подосоје као мјесто поријекла Секуловића, при чему треба имати у виду да је то село које се наслања на саму Билећу, и у којем се налази (налазило?) билећко градско гробље. Значи, Секуловићи су могли живјети у самој Билећи, а бити сахрањивани у гробљу у Подосоју, нису нужно морали бити из Подосоја.  У усељеничком картону његовог оца Петра Секуловића из 1906. године, забиљежено је да се ради о деветнаестогодишњаку из Билеће, а који је првобитно требао да иде у Сан Франциско код Криса Н. Вучинића. Код истог Вучинића су у тој тури требали да иду и Вучинићев брат, Обрен и Петар Џомба. Може се претпоставити да су ова презимена била из најближег окружења Петра Секуловића.

Са америчког надгробног споменика Петра Секуловића може се прочитати да му је име оца било Митар ( деда Карла Малдена).

У чланку који је објављен у Гласу српске наводи се сљедеће:
https://www.glassrpske.com/lat/kultura/kultura_vijesti/sekulovici-bili-odlicni-glumci/24392

"Петар Секуловић и његов брат Стево били су глумци аматери, али и чланови црквеног хора. Стево је глумио и у каснијим годинама 20. вијека, а остало је запамћено да је и његова супруга Стана, родом од Папића из Влахиње, била одлична глумица аматерског позоришта. Стана је била неписмена, али јој то није сметало да одглуми бројне запажене позоришне улоге. Умрла је прије 40 година и сахрањена је у некадашњем билећком градском гробљу у оближњем селу Подосоје, гдје и сви остали Секуловићи.

Данас Секуловића више нема у Билећи. На њих подсјећа само породична гробница са старим каменим спомеником на гробљу у Подосоју. Није баш прецизно утврђено ни у којој је кући живио Петар Секуловић, отац Карла Малдена, али се зна да је то било у старом дијелу града.

Зна се и то да су Малденови стричеви Лазар и Стево у Билећи имали обућарску и кројачку радњу. Били су међу оснивачима Српског просвјетног и културног друштва "Просвјета" у том граду. Трећи његов стриц, Веселин, био је дугогодишњи директор хотела "Европа" у Сарајеву, а отац Петар је био веома цијењен међу Србима у Aмерици и један је од оснивача Пјевачког друштва "Карађорђе" и Хора српских досељеника "Бранко Радичевић"."

Занимљиво је да презиме Секуловић уопште није било често у цијелој Босни и Херцеговини. Заправо до посљедњих ратова постојале су само породице Секуловића у околини Фоче (Заваит и још нека села) и у околини Требиња (Секуловићи из Ораха). Секуловићи у Ораху славе Михољдан и не знам да би билећки Секуловићи могли потицати од њих.

Грк је негдје на форуму раније изнио мишљење да би билећки Секуловићи могли бити огранак рода Милобратовића тачније Шешлија, који једини у Подосоју славе св. Луку. Ово дјелује као логична претпоставка, али недостаје конкретнијих потврда у изворима или код људи на терену да је заиста постојао неки огранак Шешлија под презименом Секуловић. При чему ми се чини извјеснијим да су Секуловићи живјели баш у Билећи, а не у Подосоју.

Како год, чини ми се да ова прича о поријеклу Карла Малдена још није разријешена, па сам стога отворио тему. Можда се појави неко са неким вриједним податком.





drajver:
Сљедеће гостовање Карла Малдена у The Late Late Show with Tom Snyder из 1998. године, разјаснило ми је неке ствари око доласка његовог оца Петра у Америку 1906. године. Прије свега ситуацију да је био намјерио ићи у Сан Франциско, а завршио у Индијани.

https://www.youtube.com/v/wRjgZmazcEs

Малден овако објашњава ту ситуацију. Отац Петар са двојицом својих другара, а већ сам их поменуо горе (Петар Џомба и Обрен Вучинић, њихова имена се налазе на попису путника) нису жељели да служе аустријску војску и то је између осталог била једна од мотивација да крену за Америку. Види се да су сва тројица били прилично млади, Обрен Вучинић је имао само 15 година. Мислили су да дођу код Обреновог брата Криса (вјероватно Крста) који је радио као конобар у Сан Франциску (сва тројица су навела његово име у путном листу). Међутим, по искрцавању са брода у Њујорку саопштили су им да се у Сан Франциску управо догодио земљотрес и да тамо не могу да иду https://en.wikipedia.org/wiki/1906_San_Francisco_earthquake    Упутили су их у српску колонију у Герију, Индијана.

Малденов отац Петар се тамо запослио  у челичани, али је након неке повреде, напустио тај посао и почео радити као возач-разносач млијека. Цијели свој радни вијек провео је на том послу, промијенивши при том неколико превозних средстава од коњске запреге на почетку, па до камиона на крају. Кад га је Малден питао које му је превозно средство било најлакше за рад, стари Секуловић је без размишљања рекао да му врате коња, јер коњ је и сам знао куда треба ићи.  :)

Још један детаљ је интересантан из овог интервјуа , а то је што Малден помиње да је живот његовог оца у Херцеговини био сиромашан и да су боравили у истој кући са стоком, овцама, кравама. Не ради се дакле о некој градској билећкој породици, већ о сеоској, а и само занимање оца у Америци упућује на сеоско поријекло. Ово се не би могло закључити на основу оног што пише у чланку из Гласа српске који сам поставио у претходном чланку, сем ако цијела породица касније није прешла у град и почела се бавити занатима.

drajver:
Занимљива прича Малденова о мијењању имена. Каже да му је сугерисано у глумачкој екипи у Њујорку да промијени презиме Секуловић јер је звучало сувише јеврејски, а ваљда је та група коју су углавном и сачињавали Јевреји, хтјела да изађе из те перцепције, јеврејске глумачке екипе. Углавном промијенио је име, али је размишљао како ће на све то реагаовати отац и родбина у Герију. Онда је смислио да презиме Секуловић убацује у сценарија и реплике филмова у којима је глумио. Тако је у неком филму о затвору Алкатраз, назвао једног од затвореника презименом Секуловић. Отац је погледао тај филм, звао га и рекао му: Младене, само да знаш, ниједан Секуловић никада није био у затвору.

Небо_Сав:

--- Цитат: drajver  Фебруар 26, 2024, 05:03:58 поподне ---Сљедеће гостовање Карла Малдена у The Late Late Show with Tom Snyder из 1998. године, разјаснило ми је неке ствари око доласка његовог оца Петра у Америку 1906. године. Прије свега ситуацију да је био намјерио ићи у Сан Франциско, а завршио у Индијани.

https://www.youtube.com/v/wRjgZmazcEs


Малденов отац Петар се тамо запослио  у челичани, али је након неке повреде, напустио тај посао и почео радити као возач-разносач млијека. Цијели свој радни вијек провео је на том послу, промијенивши при том неколико превозних средстава од коњске запреге на почетку, па до камиона на крају. Кад га је Малден питао које му је превозно средство било најлакше за рад, стари Секуловић је без размишљања рекао да му врате коња, јер коњ је и сам знао куда треба ићи.  :)


--- Крај цитата ---

Млекаџијски коњ је одавно био прототип аутоматског пилота; не само да је сам знао пут, него је умео и да стане испред куће, и још  сачека да се драјвер  :) пробуди, и  остави млеко на степеницама... Где ћеш данас наћи таквог помоћника...

Иван Вукићевић:

--- Цитат: drajver  Фебруар 26, 2024, 01:23:56 поподне ---Ден Тана, близак пријатељ Малдена, о њему има само ријечи хвале, гдје каже:
"Један је био Карл Малден. Поштен, вредан, побожан, патриота. Није лагао, није мрзео, није завидео, није се бавио политиком, био је одан породици, пријатељима и филму. Цео живот, дуже од 70 година у браку, провео је са једном женом, својом Моном, и био јој је до краја веран."

--- Крај цитата ---

Занимљиво, с обзиром да се ради о човеку који је променио и име и презиме, не би ли боље прошао у каријери.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију