Аутор Тема: Угреновићи  (Прочитано 41967 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Угреновићи
« Одговор #100 послато: Мај 17, 2021, 09:24:38 поподне »
Може лако и да не буде, на шта тестирања и упућују. Али то није поента, ја лично верујем да свако с таквим презименом мора имати некакве везе са Дробњаком (посредне или непосредне). Поента је да они, тренутно, имају много више основа да се позивају на Угреновиће, него ли он на Дробњаке. Тј. да је последњи који би требао тако да се шали. Али разумели смо се, ваљда.
Ја се нисам шалио са резултатом Лаловића него са догмама које су свето писмо.Нема Риђана да нису Е V13, нема Угреновића да нису Е V13 итд...Има ли шта испод стећака да то потврди? Лаловићу, трећи пут ти упућујем извињење...А бојим се да смо и ја и ти овде колатерална штета...

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Угреновићи
« Одговор #101 послато: Мај 17, 2021, 09:28:09 поподне »
...А бојим се да смо и ја и ти овде колатерална штета...

Ни Дарвин није знао да ће се за њега накачити Хитлер. Генетичка генеалогија се прави да је наивна цура...
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Угреновићи
« Одговор #102 послато: Мај 17, 2021, 09:28:23 поподне »
Ја се нисам шалио са резултатом Лаловића него са догмама које су свето писмо.Нема Риђана да нису Е V13, нема Угреновића да нису Е V13 итд...Има ли шта испод стећака да то потврди? Лаловићу, трећи пут ти упућујем извињење...А бојим се да смо и ја и ти овде колатерална штета...

Није тако звучало у првој поруци. Написао си на коментар да међу Угренима има E-V13, J2b1 и L: "Не зна се ко је већи Угреновић". Ја само на то кажем да сви они имају предање од Угреновића, "племенску" славу и ДНК поклапања у околини Никшића, тј у околини тог племена. Али враћамо се већ пети пут, угушисмо тему. Мислим да Лаловићу то мора да се слегне и супер ће бити, већ од сутра. ;)

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Угреновићи
« Одговор #103 послато: Мај 17, 2021, 09:31:01 поподне »
... досељеничко братство се намножило али се назив племена већ одомаћио.

Прилог овоме је што се племе посматра као официјелна територијална целина која је давала кнезове, војводе и у интересу прибраћеног братства је да дограби титулу кнеза, војводе тог племена.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Угреновићи
« Одговор #104 послато: Мај 17, 2021, 09:38:33 поподне »
Није тако звучало у првој поруци. Написао си на коментар да међу Угренима има E-V13, J2b1 и L: "Не зна се ко је већи Угреновић". Ја само на то кажем да сви они имају предање од Угреновића, "племенску" славу и ДНК поклапања у околини Никшића, тј у околини тог племена. Али враћамо се већ пети пут, угушисмо тему. Мислим да Лаловићу то мора да се слегне и супер ће бити, већ од сутра. ;)
Постоји тема о Угреновићима па ко хоће нека чита. Поздрав...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Угреновићи
« Одговор #105 послато: Мај 17, 2021, 09:40:25 поподне »
Полазиш од претпоставке да је  досељено братство било бројније од староседелачког. У таквим околностима твој закључак пролази.

Узми у разматрање да су досељеници били малобројни у односу на староседеоце, али временом се староседелачко братство умножавало по простој репродукцији, а досељеничко по некој прогресији (различита фертилност, склоност болестима, жеља за бољим животом и исељавањем итд.).
После пар стотина година, досељеничко братство се намножило али се назив племена већ одомаћио.
Управо већу могућност репродукције имају стожерни, изворни огранци рода...Не полазим од претпоставке да је бројније досељено братство које се прибратило староседелачком , него је бројније оно братство коме су се досељеници прибратили...а ово што си написао,само наведи неки пример у пракси...

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Угреновићи
« Одговор #106 послато: Мај 17, 2021, 09:56:00 поподне »
Ја се само спрдам са увреженим мишљењима неспремним за прихватање реалности, мислим да још на сајту Порекла стоји твоја констатација да су Каљевићи ФТ25902 иако је то тестирањем у Берлину оборено...Биће да сам нешто скривио опет чим сам изазво оволико пажње...

Не. То није била моја констатација. Каљевић је тако био груписан у табели СДНКП на основу процене надлежних уредника хаплогрупе I2, а стабло које сам израдио је базирано на табели СДНКП. Погрешних процена је било за све хаплогрупе (укључујући и ону за коју сам ја надлежан), а биће их и убудуће с обзиром да располажемо са малим бројем маркера. Трудимо се колико можемо да балансирамо између опрезности и жеље да на основу карактеристичних маркера одредимо вероватну дубљу грану само на основу хаплотипа на 23 маркера. У табели СДНКП је јасно наведено ко је СНП потврђен, а ко не, тако да се свуда по дефиницији ради о проценама, сем ако није назначено другачије.

Страшно ми је жао што нисам одмах пожурио да ургентно ажурирам свој текст на порталу чим је тај епохални резултат пристигао, за који иначе ниси хтео да пружиш доказ да уопште постоји.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Угреновићи
« Одговор #107 послато: Мај 17, 2021, 10:06:26 поподне »
...а ово што си написао,само наведи неки пример у пракси...
I2 и Срби  ;)
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Угреновићи
« Одговор #108 послато: Мај 17, 2021, 10:11:50 поподне »
Управо већу могућност репродукције имају стожерни, изворни огранци рода...Не полазим од претпоставке да је бројније досељено братство које се прибратило староседелачком , него је бројније оно братство коме су се досељеници прибратили...а ово што си написао,само наведи неки пример у пракси...

Душане, којом методлогијом би утврдио које од два (или три) братста је "оригинално" а која братства су досељеници? Логички гледано, то што причаш има смисла, али како практично можеш да утврдиш које од два или три братства је бројније на терену - из пописа становништва?

Ако упоређујеш резултате ДНК тестова, ни ту није баш све црно-бело. Превалентна хаплогрупа код ограниченог узорка тестираних није поуздан доказ да су баш та хаплогрупа и њени носиоци аутохтони/староседелачки, јер коинциденција (кога си "упецао" узорком) игра велику улогу.

Без тестирања више генетски и географски удаљенијих припадника истог братства, али и консултовања литературе, историјских извора па и предања, извођење закључака само на основу генетике је доста незахвално.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Угреновићи
« Одговор #109 послато: Мај 17, 2021, 10:13:38 поподне »
Навешћу тестиране појединце са простора Источне и Старе Херцеговине, који поседују предање о пореклу од Угреновића и славе Аћимовдан. Тамо где резултат није јаван, биће само место порекла и хаплогрупа.

- Ћоровић, Аћимовдан, Крушевица, Љубиње, E-V13>Z16988 упитна поклапања на простору Никшића
- Аћимовдан, Врпоље Љубомир, Требиње, E-V13>Z16988 упитна поклапања на простору Никшића
- Аћимовдан, Врпоље Љубомир, Требиње, E-V13>Z16988 упитна поклапања на простору Никшића

- Аћимовдан, Горње Поље, Никшић, E-V13>Y37092 постоје поклапања на простору Никшића (Роћен), али је хаплотип карактеристичан за племе Васојевића и неке друге крајеве Црне Горе/Херцеговине.

- Вукадин, Аћимовдан, Доњи Боговићи, Горажде, J2b-M205>Y22059 постоје поклапања у околини Никшића

- Лаловић, Аћимовдан, Страшевина, Никшић, L-M349 постоје поклапања у околини Никшића


Ово су дакле само породице које имају неко предање о пореклу од Угреновића. На простору Источне Херцеговине има још родова E-Z16988 који славе Аћимовдан, пореклом су из околине Требиња, а немају предање да су од Угреновића. Иако су сасвим сигурно повезани са осталим родовима који славе Аћимовдан и припадају E-Z16988. Такође, постоје на простору Херцеговине и тестирани I2-PH908, J2b-M205 и R1a-Z280 са славом Аћимовдан, али такође без предања о пореклу од Угреновића.



« Последња измена: Мај 17, 2021, 10:24:09 поподне Небојша »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Угреновићи
« Одговор #110 послато: Мај 17, 2021, 10:19:40 поподне »
Душане, којом методлогијом би утврдио које од два (или три) братста је "оригинално" а која братства су досељеници? Логички гледано, то што причаш има смисла, али како практично можеш да утврдиш које од два или три братства је бројније на терену - из пописа становништва?

Ако упоређујеш резултате ДНК тестова, ни ту није баш све црно-бело. Превалентна хаплогрупа код ограниченог узорка тестираних није поуздан доказ да су баш та хаплогрупа и њени носиоци аутохтони/староседелачки, јер коинциденција (кога си "упецао" узорком) игра велику улогу.

Без тестирања више генетски и географски удаљенијих припадника истог братства, али и консултовања литературе, историјских извора па и предања, извођење закључака само на основу генетике је доста незахвално.
Методологија као и код свих до сада...само што Угреновићи имају мало тестираних...већи број тестираних, уз литературу, и најбројнија грана, то су изворни Угреновићи

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Угреновићи
« Одговор #111 послато: Мај 17, 2021, 10:20:57 поподне »
Не. То није била моја констатација. Каљевић је тако био груписан у табели СДНКП на основу процене надлежних уредника хаплогрупе I2, а стабло које сам израдио је базирано на табели СДНКП. Погрешних процена је било за све хаплогрупе (укључујући и ону за коју сам ја надлежан), а биће их и убудуће с обзиром да располажемо са малим бројем маркера. Трудимо се колико можемо да балансирамо између опрезности и жеље да на основу карактеристичних маркера одредимо вероватну дубљу грану само на основу хаплотипа на 23 маркера. У табели СДНКП је јасно наведено ко је СНП потврђен, а ко не, тако да се свуда по дефиницији ради о проценама, сем ако није назначено другачије.

Страшно ми је жао што нисам одмах пожурио да ургентно ажурирам свој текст на порталу чим је тај епохални резултат пристигао, за који иначе ниси хтео да пружиш доказ да уопште постоји.
Опет ћемо загушиту тему...нема потреб...ти си потписник чланка и ту алибија нема...А за недостатак  маркера и снипова си апсолутно у праву и зато ја често "провоцирам" не би ли ви мало успорили са претпоставкама и сачекали мало више дубљих резултата....А исправљање чланка је минорна ствар у поређењу с догмама...

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Угреновићи
« Одговор #112 послато: Мај 17, 2021, 10:26:32 поподне »
Методологија као и код свих до сада...само што Угреновићи имају мало тестираних...већи број тестираних, уз литературу, и најбројнија грана, то су изворни Угреновићи

"Најбројнија грана". Како нам то може бити мјеродавно, разумијем у одусутву других доказа да се нема бољи али реално веома је климаво. Можда је огринална грана вјечито пролазила кроз уска грла кроз историју а ова друге гране из тог разнородног племена просто биле плодније.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Угреновићи
« Одговор #113 послато: Мај 17, 2021, 10:33:30 поподне »
"Најбројнија грана". Како нам то може бити мјеродавно, разумијем у одусутву других доказа да се нема бољи али реално веома је климаво. Можда је огринална грана вјечито пролазила кроз уска грла кроз историју а ова друге гране из тог разнородног племена просто биле плодније.
Па онда то тако може код свих да се гледа...зашто само код Угреновића да се сумњичаво гледа? Испада да само за њих не може изворна грана да се нађе од свих патронимских племена. Угрен је историјска личност , род се по њему зове, славе једну славу, и сад неко да сумња да не мора најбројнија грана да значи да је она изворна (свуда најбројније гране , са истом славом, у патронимским племенима значе изворну грану, "али ајде да то не важи за Угриновиће"...)
« Последња измена: Мај 17, 2021, 10:42:39 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Угреновићи
« Одговор #114 послато: Мај 17, 2021, 10:53:11 поподне »
Опет ћемо загушиту тему...нема потреб...ти си потписник чланка и ту алибија нема...А за недостатак  маркера и снипова си апсолутно у праву и зато ја често "провоцирам" не би ли ви мало успорили са претпоставкама и сачекали мало више дубљих резултата....А исправљање чланка је минорна ствар у поређењу с догмама...

Тако је, ја сам потписник чланка и потпуно стојим иза њега. Па и иза погрешних претпоставки које су се провукле ту и тамо, без обзира на то да ли су моје или од неког од колега из уредништва. И уопште немам проблем са тим грешкама - не зато што ме не интересује тачност текстова, већ зато што су такве грешке неизбежне, сем уколико не желимо да наводимо искључиво основне хаплогрупе. Српски ДНК пројекат ту ни по чему није различит од FTDNA где се тестирани који нису радили BigY сврставају по гранама на основу хаплотипа, да би се након дубљег теста понекад испоставило да припадају некој другој грани. Жао ми је што те то унесрећује, али тако је. А што се тиче мојих текстова на порталу, ажурирам их периодично, а не након што стигне сваки појединачни резултат. Сензационално и за популациону генетику револуционарно откриће да Дробњаци који славе Томиндан ипак не припадају подграни FT25902 ће морати још мало да сачека.

Имам проблем једино са тиме што губим време на преписку са неким чијих је девет од десет порука на овом форуму најобичније трабуњање које ничему не доприноси.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Угреновићи
« Одговор #115 послато: Мај 17, 2021, 10:56:14 поподне »
Што се тиче откривања праве хаплогупе од могућих три Угреновића, ја предлажем ако би успио да се нађе неко од мушких потомака у Сплиту што су од Угриновића из Рисна. Наравно, не мора бити 100 посто тачно, али у овоме случају дјелимично може човјек да се позове на континуитет презимена.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Угреновићи
« Одговор #116 послато: Мај 17, 2021, 11:00:15 поподне »
Тако је, ја сам потписник чланка и потпуно стојим иза њега. Па и иза погрешних претпоставки које су се провукле ту и тамо, без обзира на то да ли су моје или од неког од колега из уредништва. И уопште немам проблем са тим грешкама - не зато што ме не интересује тачност текстова, већ зато што су такве грешке неизбежне, сем уколико не желимо да наводимо искључиво основне хаплогрупе. Српски ДНК пројекат ту ни по чему није различит од FTDNA где се тестирани који нису радили BigY сврставају по гранама на основу хаплотипа, да би се након дубљег теста понекад испоставило да припадају некој другој грани. Жао ми је што те то унесрећује, али тако је. А што се тиче мојих текстова на порталу, ажурирам их периодично, а не након што стигне сваки појединачни резултат. Сензационално и за популациону генетику револуционарно откриће да Дробњаци који славе Томиндан ипак не припадају подграни FT25902 ће морати још мало да сачека.

Имам проблем једино са тиме што губим време на преписку са неким чијих је девет од десет порука на овом форуму најобичније трабуњање које ничему не доприноси.
Ја тебе не вријеђам и нико те на преписку не приморава, то што не осјећаш кривицу или је пребацујеш на твоје колеге више говори о теби и твојој сујети. А ја ћу да трабуњам и да то поткрепљујем резултатима тестова..

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Угреновићи
« Одговор #117 послато: Мај 17, 2021, 11:08:13 поподне »
Имена Угрен/ин и Русен су можда и туркијско -татарског порекла - ogrin/тих и Ruşen /блистав

https://altaica.ru/LIBRARY/turks/Vambery_Etymologisches%20Worterbuch%20der%20turko-tatarischen%20Sprachen%201878.pdf
https://www.name-doctor.com/name-rusen-meaning-of-rusen-48221.html
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Угреновићи
« Одговор #118 послато: Мај 17, 2021, 11:25:58 поподне »
Ја тебе не вријеђам и нико те на преписку не приморава, то што не осјећаш кривицу или је пребацујеш на твоје колеге више говори о теби и твојој сујети.

Ово је већ друга лаж коју си написао данас, након оне да је то "моја констатација", и то након детаљног објашњења које си добио. "Кривицу" за тај страшни пропуст, ни на кога нисам пребацивао. Јасно сам објаснио шта је чија надлежност, као и на који начин је та конкретна процена из табеле завршила у чланку на порталу, који свакако ја потписујем и носим одговорност за његов садржај.

Погрешне процене смо правили сви из уредништва, па и ја, и не би имао ни најмањи проблем да кажем да је то била моја процена, да је заиста тако.

А ја ћу да трабуњам и да то поткрепљујем резултатима тестова..

Трабуњање се на овом форуму очигледно толерише, иначе не би и даље био овде, али не и намерно изношење нетачних тврдњи са циљем да се испровоцира саговорник.

Члан 7.
Није дозвољено објављивање нити било каква размена података за које учесник форума зна или претпоставља да су лажни.

Члан 12.
Није дозвољено слање нежељених садржаја који имају за циљ изазвање што веће реакције учесника разговора или нарушавање пристојног тока разговора на други начин, као и свако друго узнемиравање других учесника форума путем јавних или приватних порука.

Члан 13.
Није дозвољено постављање садржаја који нису у вези са темом или подфорумом на коме су постављени и масовних порука без икаквог критеријума.


По мом мишљењу, данас си прекршио сва три члана, и то у више наврата.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Угреновићи
« Одговор #119 послато: Мај 17, 2021, 11:52:56 поподне »
Навешћу тестиране појединце са простора Источне и Старе Херцеговине, који поседују предање о пореклу од Угреновића и славе Аћимовдан. Тамо где резултат није јаван, биће само место порекла и хаплогрупа.

- Ћоровић, Аћимовдан, Крушевица, Љубиње, E-V13>Z16988 упитна поклапања на простору Никшића
- Аћимовдан, Врпоље Љубомир, Требиње, E-V13>Z16988 упитна поклапања на простору Никшића
- Аћимовдан, Врпоље Љубомир, Требиње, E-V13>Z16988 упитна поклапања на простору Никшића

- Аћимовдан, Горње Поље, Никшић, E-V13>Y37092 постоје поклапања на простору Никшића (Роћен), али је хаплотип карактеристичан за племе Васојевића и неке друге крајеве Црне Горе/Херцеговине.

- Вукадин, Аћимовдан, Доњи Боговићи, Горажде, J2b-M205>Y22059 постоје поклапања у околини Никшића

- Лаловић, Аћимовдан, Страшевина, Никшић, L-M349 постоје поклапања у околини Никшића


Ово су дакле само породице које имају неко предање о пореклу од Угреновића. На простору Источне Херцеговине има још родова E-Z16988 који славе Аћимовдан, пореклом су из околине Требиња, а немају предање да су од Угреновића. Иако су сасвим сигурно повезани са осталим родовима који славе Аћимовдан и припадају E-Z16988. Такође, постоје на простору Херцеговине и тестирани I2-PH908, J2b-M205 и R1a-Z280 са славом Аћимовдан, али такође без предања о пореклу од Угреновића.
Овде се већ намеће "фаворит" за изворне Угреновиће-E-Z16988...а томе доприносе и они са овом граном и славом, а који су без предања