Аутор Тема: Градишћански Хрвати Burgerland  (Прочитано 6796 пута)

Ван мреже boban

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
« Последња измена: Јануар 25, 2015, 11:02:18 пре подне boban »

Ван мреже boban

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Градишћански Хрвати Burgerland
« Одговор #1 послато: Јануар 25, 2015, 05:59:50 поподне »
Uzroki i preduvjeti za naseljenje hrvatskih kolonistov

Gospodarska kriza na koncu sridnjega vijeka, različne epidemije i bojni pohodi Turkov u ljeti 1529. i 1532. opustošili su velik dio ondašnjih zapadnougarskih krajev. Ta činjenica je stvorila preduvjet za naseljenje hrvatskih kolonistov. Akcije preseljavanja su organizirali feudalni gospodari (pred svim velikaške obitelji Nádasdy, Erdödy i Batthány), ki su imali posjede i u zapadnoj Ugarskoj i u sredinski dijeli Hrvatske. Zbog širenja Osmanskoga carstva na Balkanskom poluotoku činilo se je zemljišnim gospodarom sigurnijim preseliti kmete iz svojih južnih posjedov u zapadnougarske kraje. Ulogu su igrala i strateška razmišljanja. Jugoistočno od glavnoga grada Beča morala se je u interesu i opskrbe i obrane očuvati funkcionalna seljačka infrastruktura.

Po oprezni procjena preseljeno je u 16. stoljeću oko 20.000 do 60.000 hrvatskih kolonistov na područje današnjega Gradišća, u jugoistočni dio Dolnje Austrije, u dijele zapadne Ugarske, južne Moravske i južne Slovačke. U nekoliko navratov su se kretale na sjever mase organizirano preseljenih pomišane s množinom biguncev, kot nam povidaju očuvane naredbe grofa Batthánya iz ljeta 1532.

Prve slijede hrvatskih doseljenic i doseljenikov moremo najti oko 1515. ljeta u urbari (popisi zemlje i dać) Željezanskoga kotara. U 16. stoljeću sačinjavali su hrvatski kolonisti oko 30 procentov stanovničtva. Najvećim dijelom su doseljeniki bili seljaki, no bilo je i duhovnikov, rukotvorcev, tršcev i predstavnikov nižega i sridnjega plemstva.

Poseban pravni status imali su Vlahi, naseljeni u 13 općin na južnom rubu Kisečke gore u Bortanskom kotaru. Oni govoru posebnim narječjem. Vlahi su bili obvezani na vrlo niske daće, a od tlake su bili oslobodjeni. Gospodske obitelji Batthány i Erdödy su im povjeravali vojne i policijske dužnosti. Za razliku od drugih seljakov bavili su se intenzivnim pašnim gospodarstvom i razvitim trštvom blagom i vunom med Štajerskom, Dolnjom Austrijom, Ugarskom i Bosnom.

Ван мреже boban

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Градишћански Хрвати Burgerland
« Одговор #2 послато: Јануар 25, 2015, 06:50:10 поподне »
На узорку од 94 испитаника
R1b M296 -26,65 ili 25 osoba

R1a m417  - 25,5 ili  24 osoba
   



Ev 13 -11,7 ili    11 osoba

i2M423- 10,6      10

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Градишћански Хрвати Burgerland
« Одговор #3 послато: Јануар 29, 2015, 03:16:27 поподне »
У преписци са једним пријатељем који се бави истраживањима порекла своје породице, па је између осталог укључен и у ДНК истраживање, сазнао сам да је након добијања свог резултата био у контакту (преписци) са неким Грандићем, градишћанским Хрватом који је рођен у САД. Нисам успео да пронађем тог Грандића у табели српског ДНК пројекта, а видим да су неки укључени, па само обавештавам да би можда требало то учинити. Претпостављам да се резултати његовог ДНК тестирања налазе у некој бази података која је доступна.

astefanovic

  • Гост
Одг: Градишћански Хрвати Burgerland
« Одговор #4 послато: Мај 18, 2015, 09:10:46 пре подне »
Господине Војинена, Грандићи, тачније Франк Грандић налази се на FTDNA project Burgenland. Иначе на панелу поклапања, а кћерка господина Грандића ми је љубазно послала kit number i password свога оца. на првом мјесту поклапања на 37 маркера сам им ја, Александар Стефановић из Бијељине, и то старосједилац у Семберији.(разлика 4 маркера)
Иначе су једна веома љубазна породица, уколико се то може закључити из мејлова, а ћерка која има 68 година је напросто одушевљена чињеницом да има рођаке Србе православне вјероисповијести. Са породицом Грандић је у контакту господин Бубања, који је заједно са мном на Српском ДНК пријекту у роду Ђ. Мало се устежем да их то питам јер је тема осјетљива.

Мој мејл [email protected]

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Градишћански Хрвати Burgerland
« Одговор #5 послато: Мај 18, 2015, 11:10:13 пре подне »
Поштовани господине Стефановићу,

понекад сам скептичан колико нам може помоћи ДНК тест у откривању неке ближе приче о нашем поријеклу. Јесте да се нас двојица а и Франк Грандић разликујемо на малом броју маркера, али нам то није много помогло када не можемо да дешифрујемо путању наших предака. Ви кажете да сте старосједелац у Бијељини, Грандићи не знају ни земљу поријекла а код мене се Бубање јављају у 12. вијеку у Дубровнику. И шта смо сазнали осим да смо сви елементарно љубазни што би требало и да буде манир цивилизованих људи.
По мени ДНК тест је само алат који ће да потврди или демантује предања о поријеклу које сви имамо. Ако вам је Џуди послала број и пасворд ДНК теста не видим шта је ту толико осјетљиво да се не могу учинити јавним његови маркери. Дакле, знамо да је Грандић хаплогрупа Динарски југ и да се са вама и самно разликује на 4 маркера. На основу ваших и мојих маркера може се апроксимативно утврдити и Грандићева структура. Није ми јасно ако сте ви објавили ваше резултате и ако сам и ја објавио своје резултате и ако је 650 људи објавило своје маркере, шта је ту осјетљиво да се објаве и Грандићеви резултати а како кажете та породица вам је саопштила кључ за приступ његовим подацима.

С поштовањем,
« Последња измена: Мај 18, 2015, 11:14:42 пре подне Ранко Бубања »